تحصیل در ایتالیا

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

‌تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی

تحصیلات دوره ابتدایی Elementare در ایتالیا از پنج سالگی آغاز و به مدت پنج سال ادامه می یابد. دانش‌آموزان پس از پایان این دوره، وارد یک دوره سه ساله متوسطه Media می‌شوند. در پایان دوره پنج ساله ابتدایی و سه ساله متوسطه، امتحانات داخلی برگزار می‌شود و پس از آن دوره پنج ساله دبیرستان آغاز می‌شود. در پایان این دوره که Superiore نامیده می‌شود، کلیه دانش آموزان در امتحانات نهایی سراسری شرکت نموده و دیپلم دبیرستان موسوم به Diploma di Maturita می‌گیرند.

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا

ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر بخصوص در رشته های مهندسی جزو کشور های اروپایی محسوب می شود که تحصیل در آن ها مستلزم پرداخت هزینه می باشد.

کارشناسی در ایتالیا: علاقمندان به تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا ارائه می شود.  سفارت ایتالیا در تهران هر ساله کلاس های زبان ایتالیایی برگزار می کند. که در آن در طول ۳ ترم، سه کتاب (Espresso) تدریس می شود. که هر ترم شامل ۳۳ جلسه ی ۲ ساعته ودر سه روز هفته می باشد.

در صورتی که دانشجو بتواند ۹۰% نمره را درامتحانات بدست آورد می تواند جهت اخذ پذیرش و اخذ ویزای ایتالیا به سفارت مراجعه کند. البته این کار پس از آموزش دو کتاب اول صورت می گیرد. که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان ایتالیایی تدریس می شود که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور ایتالیا مهاجرت تحصیلی کند. از طرفی باید فرد نامه ای به سفارت مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در ایتالیا است.

کارشناسی ارشد در ایتالیا: ایتالیا با داشتن معتبرترین دانشگاه های اروپا، سر آمد کشور های اروپایی در بحث آموزش است و به همین دلیل بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا کشور ایتالیا را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا دو ساله است. دروس دانشگاهی کشور ایتالیا به دو صورت ایتالیایی و انگلیسی تدریس میشوند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک IELTS 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند.

دکترا در ایتالیا: بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور ایتالیا به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد. بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا در کشور ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه میشوند. این دوره دست کم سه سال طول کشیده و دانشجو باید در طول این دوره روی تز خود تحقیقات لازم را انجام دهد.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

بعد از به پایان رسیدن تحصیلات در کشور ایتالیا میتوان برای مدت زمان حداقل ۶ ماه ویزای تحصیلی را تمدید کرد و یا برای تبدیل آن به انواع دیگر ویزاهای اقامتی ازجمله ویزای کار اقدام نمود. شرط اقدام برای اقامت دائم ایتالیا حداقل ۵ سال زندگی در خاک این کشور می باشد که ۲ سال آن باید با کار و پرداخت مالیات باشد و از زمان ورود فرد به خاک این کشور و اخذ کارت اقامت این مدت محاسبه میگردد.

مدرک زبان جهت تحصیل در ایتالیا

لازم به ذکر است که تحصیل در ایتالیا اکثریت رشته ها در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی ارائه میشوند و نیازمند ارائه مدارکی دال بر دانش زبان ایتالیایی است. البته تعدادی از رشته ها مانند علوم مهندسی، اقتصاد، مدیریت، کسب و کار بین‌المللی پزشکی، داروسازی، بیوتکنولوژی و … به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. در مقطع کارشناسی ارشد بیش از ۱۴۸ رشته به زبان انگلیسی نیز تدریس میشوند که در این مقطع داشتن مدرکی دال بر دانش زبان انگلیسی مانند IELTS (Academic) 6 و یا TOEFL iBT 80 ضروری است. در مقطع دکترا تمام رشته ها علاوه بر ایتالیایی به زبان انگلیسی نیز ارائه خواهند شد.

پذیرش در مقطع کارشناسی جهت تحصیل در ایتالیا دانشگاه‌های ایتالیا یک بار در سال انجام میگیرد که محدوده زمانی آن معمولا از سپتامبر تا ژوئن (اواسط مهر ماه تا اواخر خرداد ماه) است و شروع ترم در ماه سپتامبر (اوایل شهریور) می‌باشد. در مقطع کارشناسی ارشد بسته به نوع دانشگاه ها ممکن است یک یا دو بار در سال پذیرش انجام شود که مهلت پذیرش برای ترم پاییز سپتامبر تا ژوئن (اواسط مهر ماه تا اواخر خرداد ماه) است و برای ترم بهار از ژوییه تا نوامبر (تیرماه تا اواسط آذر ماه) است. لازم به ذکر است که رشته‌های تحصیلی در ترم دوم بسیار محدودتر از ترم اول می‌باشد. در مقطع دکتری یک‌بار در سال و معمولا در محدوده زمانی ماه های مارس تا دسامبر اسفند ماه تا آذر ماه و شروع ترم بسته به نوع دانشگاه از نوامبر تا فوریه است.

چنانچه شما قصد ادامه تحصیل در مقاطع مختلف اعم از دانشگاهی و مدرسه ای را در کشور ایتالیا دارید، می بایست برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمائید

فرم مشاوره رایگان تحصیل در ایتالیا

دانشگاه‌های معتبر ایتالیا

از دانشگاه‌های برجسته ایتالیا می‌توان به دانشگاه بولونیا به‌عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه جهان با قدمتی بیش از ۹۰۰ سال، دانشگاه پلی تکنیک میلان به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه فنی و مهندسی این کشور، دانشگاه ساپینزا رم از معتبرترین دانشگاه‌های اروپا در مهندسی، پزشکی، اقتصاد و دانشگاه فلورانس در رشته‌های معماری و طراحی صنعتی اشاره کرد.

بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا

متقاضی این بورس می‌بایست پس از اخذ پذیرش از دانشگاه با ارائه مدارک مالی مربوط به والدین خود مانند اجاره‌نامه – فیش حقوقی – شناسنامه سرپرست و … برای این بورس اقدام کند. از سوی دیگر چنانچه متقاضی دارای شرایط ممتاز تحصیلی نظیر مدرک زبان IELTS بالا یا GRE, رزومه پژوهشی قوی، مقالات بین‌المللی، معدل بالا و … باشد می‌تواند از بورس‌هایی با مبالغ بالاتر در سال بهره‌مند شود. از نکات مثبت این بورسیه‌ها می‌توان به بلاعوض بودن آن اشاره کرد و دانشجو تعهدی به بازپرداخت آن ندارد. ضمن آنکه دانشجو اجازه ۱۰ ساعت کار در هفته در مقطع کارشناسی و ۲۰ ساعت درمقطع کارشناسی ارشد و ۲۵ ساعت کار در هفته در مقطع دکتری را دارد.

رشته پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی در ایتالیا به دلیل داشتن کنکوری دشوار که به نام آزمون IMAT شناخته می‌شود و در سال یک‌بار (در اوایل سپتامبر در شهرهای مختلف ایتالیا و شهر دبی امارات) برگذار می‌گردد و همچنین تعداد محدود ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی، گزینه مناسبی برای تحصیل نیست. اگر شما نیز به دنبال تحصیل با شرایطی مناسب و هزینه اندک در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی هستید تحصیل در کشور بلاروس و روسیه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای اطلاع از شرایط عالی و استثنایی این دو کشور درزمینهٔ تحصیل در رشته پزشکی به دیگر مقالات سایت مراجعه نمایید. موسسه صبا پلن با کادری مجرب این زمینه شمارا راهنمایی و حمایت می‌نماید.

ایتالیا  FULL SCHOLARSHIP

دانشگاه‌های ایتالیا سالانه مبالغ بالایی را برای مقطع کارشناسی ارشد و همچنین مقطع دکتری به‌ عنوان بورسیه تحصیلی در اختیار دانشجویان مستعد سایر کشورها قرار می‌دهند و متقاضیان در صورت داشتن رزومه و سوابق تحصیلی خوب می‌توانند از این نوع بورسیه در طول دوران تحصیل خود استفاده نمایند.

بورسیه‌های حقوق تحصیلی DSU بدون ارتباط با سوابق تحصیلی و معدل و بدون توجه به شرایط تحصیلی توسط سازمان‌های دولتی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که مهم‌ترین عوامل جذابیت ایتالیا جهت تحصیل می‌باشند. جهت اخذ کمک‌هزینه‌های تحصیلی ارائه مدارک اثبات‌کننده وضعیت معیشتی متقاضی الزامی است و در این خصوص می‌توانید از مشاوره رایگان ما بهره‌مند شوید.

مزایای تحصیل در ایتالیا

 1. هزینه مناسب تحصیل در ایتالیا در عین کیفیت و درجه علمی بالای دانشگاه‌ها

 2. ارتباطات علمی با دانشگاه‌های اروپا کانادا و آمریکا

 3. وجود اشتراک‌های فرهنگی و تاریخی خوب با ملت ایران

 4. زیبایی‌های محیطی و توریستی بودن

 

هزینه تحصیل در ایتالیا

به‌طور کل هزینه تحصیل در ایتالیا برای مقاطع مختلف، نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر می‌باشد. البته شایان ذکر است که در تمامی مقاطع دانشجویان امکان برخورداری از بورس تحصیلی را دارند.

هزینه زندگی دانشجو در ایتالیا

میانگین هزینه زندگی در ایتالیا اندک است که بیشتر هزینه‌ها هم به مسکن اختصاص دارد. علاوه بر امکان اتخاذ بورس تحصیلی از ترکیه، دانشجو اجازه‌ی کار دانشجویی را نیز دارد که کمک‌کننده برای هزینه‌های دانشجو می‌شود.

تعطیلات پایان سال تحصیلی

در ایتالیا هرسال تحصیلی از اواخر شهریورماه آغاز می‌شود و تا خرداد ادامه دارد. بدین ترتیب تعطیلات پایان سال حدود دو ماه در تابستان است. دانشجویان باید در مدت تعطیلات آخر سال تحصیلی، خوابگاه خود را به دانشگاه تحویل دهند.

اخذ ویزا برای والدین دانشجو

دانشجویان پس از شروع سال تحصیلی و مشخص شدن دانشگاه و محل سکونتشان، قادر به ارسال برگه دعوت‌نامه برای خانواده خود هستند. خانواده دانشجویان نیز قادر خواهند بود تا درخواست ۱ ماه ویزای خود را به کنسولگری ایتالیا برده و برای گرفتن ویزا اقدام کنند.

مدت و هزینه‌ی دوره‌‎های زبان‌آموزی ایتالیا

 یکی از شرایط گرفتن ویزا، داشتن مدرک قبولی زبان ایتالیایی یا نمره IELTS 6-6.5 یا TOEFL iBT 80 می‌باشد.

داوطلبان باید ۲ ترم زبان ایتالیایی را در ایران بگذرانند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت غیر تحصیلی به ایتالیا

4 دیدگاه برای “تحصیل در ایتالیا

 1. رسول گفته:

  با سلام، رشته هوافضا، اکچویتورهای سامانه هدایت هوایی هست؟

  • مدیر سایت گفته:

   با توجه به رشتتون باید توسط تیم تحقیق شرایطتون بررسی بشه برای این کار با ما در تماس باشید تا از مشاوره تلفنی رایگان ما استفاده کنید.

 2. یاسین گفته:

  با سلام واحترام
  آیا می تونم با رزومه ای که خدمت شما اعلام میشه، بورسیه phd یکی از دانشگاه های ایتالیا رو بگیرم؟ در درجه اول پلی تکنیک میلان، بعد ناپل، باری…

  ۲۹ ساله کارشناسی ارشد مهندسی معماری با معدل ۱۶،و معدل کارشناسی پایین ۱۳.۳۳ (متاسفانه به دلیل سانحه تصادف که مدارک بیمارستان نیزموجود است)
  طراح و گرافیست و عکاس (عکس تمامی پروژه ها موجوده) و نوازنده ساز ویولون
  نویسنده ۲ کتاب در زمینه معماری
  ۲ مقاله بین المللی
  بسیار سپاسگزارم از شما گرامی

  • sabaadmin گفته:

   با سلام خدمت شما کاربرگرامی “یاسین”

   جهت تسریع و دریافت اطلاعات دقیق از طریق فرم مشاوره رایگان اقدام فرمایید و رزومه خودتون رو به آدرس : info@sabaplan.com به همراه نام و شماره تماس خودتون ارسال فرمایید.
   با آرزوی موفقیت برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.