تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا؛ کشور اختراعات و مقصدی عالی برای تحصیل

ایتالیا مطمئناً جذابیت‌های زیادی برای وسوسه گردشگران دارد: مناظر طبیعی متنوع، یک میراث فرهنگی و تاریخی عظیم. مکانهای نمادی و تاریخی از جمله کلیسای رم و برج پیزا، آشپزی بی نظیر؛ تاریخ چشمگیری از اختراعات و اکتشافات … و البته، دانشگاه‌های ایتالیا شامل قدیمی‌ترین و معتبرترین‌های جهان هستند. بی‌دلیل نیست که عده زیادی از دانشجویان در سراسر جهان مشتاق به تحصیل در ایتالیا هستند. با این تفاسیر اگر شما هم مشتاق به تحصیل در این کشور هستید، لازم است در مورد جزئیات این امر اطلاعات بیشتری داشته باشید که در ادامه به همگی آنها اشاره شده است.

ایتالیا؛ کشور اختراعات و مقصدی عالی برای تحصیل

چرا تحصیل در ایتالیا

گذشته از میراث تاریخی تمدن روم، ایتالیا دارای سابقه طولانی در رهبری دانش و نوآوری است. از ایتالیایی‌های برجسته می‌توان به کریستف کلمب و مارکو پولو که کاوشگر بودند، انریکو فرمی (فیزیکدانی که اولین راکتور هسته‌ای جهان را ایجاد کرد)؛ لئوناردو داوینچی، که ثابت کرد جهان مسطح نیست؛ الساندرو ولتا، که در رشته برق تحصیل کرده است (اصطلاح “ولت” از میراث وی بود) و گالیله، که چهار قمر را در اطراف مشتری کشف کرد و تلسکوپ را اختراع کرد و با آن ثابت کرد که زمین به دور خورشید می‌چرخد. این لیست فقط برای افراد قدیمی است و لیست افراد معروف ایتالیایی که از مبتکران و مخترعان هستند به وسلیه کسانی که در حال تحصیل در این کشور هستند در حال تکمیل شدن است و هر دانشجوی شانس راه یافتن به این لیست را دارد.

شاید جالب باشد بدانید که ریشه کلمه “دانشگاه” نیز به ایتالیا نسبت داده می‌شود و اعتقاد بر این است که دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی‌ترین محافل آکادمیک در جهان است. این نشان از اهمیت تاریخی تحصیل در ایتالیا است و توجه ویژه‌ای که به این امر در طول تاریخ شده است.

مزایای تحصیل در ایتالیا

آیا تابحال به تحصیل در کشوری فکر کرده‌اید که می‌توانید تقریباً همه چیز را در گوشه و کنار آن بیابید مانند اسکی، سواحل و شاید شگفت انگیزترین مکانهای تاریخی و آثار هنری اروپا ؟ آیا می‌خواهید مهارتهای زبانی خود را بیشتر کنید و فقط با همه با زبان انگلیسی صحبت نکنید؟ خوب، شما باید به دنبال گزینه تحصیل در ایتالیا باشید! در ادامه برخی از مزایای انتخاب ایتالیا به عنوان محل تحصیل بین‌المللی شما ذکر شده است.

چرا تحصیل در ایتالیا

وجود دانشگاه‌های برتر با استانداردهای بین المللی

ایتالیا نه تنها به دلیل فضای چند فرهنگی، یک مکان تحصیل بین‌المللی محبوب است، بلکه این کشور دارای چندین دانشگاه برتر دولتی و خصوصی است. دانشگاه بولونیا یک موسسه معتبر است که منشأ سیستم آموزش عالی فعلی در غرب و قدیمی‌ترین دانشگاه اروپا است. علاوه بر این، بولونیا در لیست شهرهای برتر اروپا قرار دارد که بیشترین تعداد دانشجویان مهاجر را می‌پذیرند.

دیگر دانشگاههای دولتی باکیفیت در این کشور وجود دارند، مانند: پولی تکنیکو، دی میلانو، دانشکده اقتصاد اروپا دانشگاه ساپینزا رم، دانشگاه ماکراتا، دانشگاه Ca ‘Foscari ونیز و … که مقصدی عالی برای تحصیل در ایتالیا هستند. وجود این همه دانشگاه برتر و معروف نشان از اهمیت بالای تحصیلات آکادمیک و تحقیقات در این کشور است.

ایتالیا مقصد مقرون به صرفه‌ای برای دانشجویان بین المللی

ایتالیا یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای اروپا است که برای تحصیل در خارج از کشور آن را انتخاب کنید. این مزیت فقط در مورد شهریه نبوده و شامل هزینه‌های کلی تحصیل و زندگی نیز می‌شود. شهریه متوسط ​​برای تحصیل در ایتالیا: ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال و متوسط ​​هزینه‌های زندگی: ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه برای مسکن، غذا، حمل و نقل و تفریح است.

گرانترین شهرهای این کشور برای تحصیل عبارتند از : رم، میلان و بولونیا و شهرهای ارزان‌تر: پیزا، پادوا و تورین است. همچنین می‌توانید برای کمک به تأمین مالی تحصیلات خود در ایتالیا، بورسیه تحصیلی استادی پورتالز (Studyportals) را بررسی کنید.

کشور احاطه شده توسط هنرها، معماری و مد

این مزیت بزرگ برای دانشجویانی که برای تحصیل در ایتالیا رشته‌هایی مانند هنر، معماری یا مد انتخاب کرده‌اند، باعث می‌شود هرگز از تصمیم خود پشیمان نشوند. حتی اگر برای مطالعه رشته دیگری به ایتالیا آمده باشید، مطمئناً ویژگی‌های نمادین فرهنگ ایتالیا نظر شما را به خود جلب خواهد کرد.

تنوع رشته‌های تحصیلی و تدریس به زبان انگلیسی

در ایتالیا، شما می‌توانید یک برنامه مطالعه مناسب را در هر زمینه ای که تصور کنید، از هنر گرفته تا علوم کامپیوتر، پیدا کنید که بسیاری از آنها انگلیسی تدریس می‌شوند. فقط باید ببینید کدام یک از برنامه‌های تحصیلی هستند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند به علایق شما نزدیک‌تر است. برخی از محبوب‌‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در ایتالیا عبارتند از:

 • روابط بین الملل
 • رشته MBA
 • مهندسی برق
 • علوم کامپیوتر
 • معماری
 • و طراحی مد

در ایتالیا برای تکمیل موفقیت‌آمیز یک دوره و دریافت مدرک (حدود هشت آزمون در هر سال تحصیلی) باید حدود ۲۰ آزمون را قبول شوید و بیشتر آنها آزمون‌های شفاهی هستند. در بعضی از رشته‌های تخصصی مانند پزشکی یا مهندسی، شما باید ۴۰ یا ۵۰ آزمون را قبول شوید. امتحانات شفاهی شاید برای افراد خجالتی کمی ناخوشایند باشید. اما سازگاری با این نوع امتحانات تمرین خوبی برای رشد توانایی‌های ارتباطی شما است. همچنین باید گفت دانشگاه‌های ایتالیا یکی از شادترین و زیباترین مراسم‌های فارغ‌التحصیلی در دنیا را دارند.

هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است

هزینه‌های تحصیل در کشور ایتالیا بسیار کم در نظر گرفته می‌شود، به ویژه هنگامی که با بقیه اروپا و ایالات متحده مقایسه شود. هزینه تحصیل ممکن است حدود ۲۰۰۰ دلار در سال باشد، اما شما باید با دانشگاه انتخابی خود مشورت کنید تا بدانید دقیقاً چقدر هزینه دارد. هزینه زندگی در ایتالیا بسته به محل تحصیل شما بسیار متفاوت است. شهرهای بزرگتر، به ویژه شهرهای شمالی مانند میلان و رم، بسیار گران تر از شهرهای کوچکتر هستند. به عنوان یک راهنمای خشن باید برای تأمین هزینه های زندگی خود حدود ۱۵۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ دلار بودجه اختصاص دهید.

هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است

گرچه دانشجویان بین المللی در ایتالیا فرصتی برای دریافت آموزش عالی با کیفیت با هزینه مقرون به صرفه دارند. هزینه شهریه در هر موسسه متفاوت خواهد بود. اما، اگر تصمیم به حضور در یک دانشگاه خصوصی دارید، باید انتظار پرداخت شهریه بیشتر داشته باشید. به طور مثال هزینه دوره لیسانس به طور متوسط ​​۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال در یک موسسه دولتی است. هزینه‌های یک موسسه خصوصی معمولاً به طور متوسط ​​۶۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ یورو در سال است.

کمک هزینه تحصیلی

گزینه‌هایی برای کمک به شما در تأمین هزینه‌های تحصیل در ایتالیا وجود دارد. همه دانشجویان (ایتالیایی و بین‌المللی) می‌توانند درخواست کمک مالی کنند. با توجه به وضعیت مالی شما و لیاقت علمی، بودجه‌ای در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند در هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های اقامت و سایر هزینه‌های زندگی به شما کمک کند. برای کسب اطلاعات درباره اینکه چه نوع کمک مالی می‌توانند به شما ارائه دهند، با موسسه منتخب خود تماس بگیرید.

هزینه اقامت

یکی دیگر از نکاتی که در رابطه با هزینه تحصیل در ایتالیا باید به آن توجه داشته باشید؛ این است که در این کشور موسسات آموزش عالی به طور معمول خوابگاه ندارند. با این وجود آنها خدماتی را برای کمک به شما در یافتن مکانی برای زندگی ارائه می‌دهند. این کمک می‌تواند شامل مسکن متعلق به دانشگاه یا کمک به شما در یافتن مسکن خصوصی مناسب باشد. اجاره خصوصی در ایتالیا گزینه گران‌تری است، بنابراین مطمئن شوید که برای این کار بودجه در نظر گرفته‌اید!

شغل پاره وقت

بدست آوردن شغل پاره وقت راهی عالی برای کمک به تأمین هزینه تحصیل در ایتالیا است. شما به عنوان یک دانشجوی اتحادیه اروپا می‌توانید بدون نیاز به مجوز خاصی در این کشور کار کنید. به عنوان یک دانشجوی غیر اتحادیه اروپا، در صورت مجاز بودن اشتغال به کار هنگام تحصیل، احتمالاً فقط تا ۲۰ ساعت در هفته قادر به کار در کنار تحصیل خواهید بود.

برنامه‌ها و دروه‌های تحصیلی در ایتالیا

سیستم آموزشی ایتالیا به دلیل کیفیت خود در سراسر جهان مشهور است و چندین گزینه مختلف را برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهد. ایتالیا به ویژه برای مدرک زبان و معماری بسیار شناخته شده است. مانند اکثر کشورهای اروپایی، تحصیل در ایتالیا برای گرفتن مدرک کارشناسی سه یا چهار سال طول می‌کشد، کارشناسی ارشد دو سال و مدرک دکترا بسته به موضوع می‌تواند تا پنج سال طول بکشد. موسسات متنوعی در ایتالیا در زمینه‌های خاص از جمله مدارس بازرگانی و همچنین دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های مهندسی فعالیت دارند. خواه به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، MBA یا PhD باشید، یافتن مکان مناسب برای تحصیل در کشور ایتالیا چندان سخت نیست.

شهرهای دانشگاهی ایتالیا برای تحصیل در این کشور

رم: این شهر پایتخت ایتالیا است. حدود ۴٫۳ میلیون نفر در این شهر ساکن هستند. رم به دلیل فرهنگ و تاریخ غنی خود، برای دانشجویان خارجی بسیار مناسب است. همچنین مرکز بین المللی برای آموزش عالی است که دارای بسیاری از دانشگاه ها، کالج ها و آکادمی ها در زمینه های مختلف است. به عنوان مثال، La Sapienza یکی از بزرگترین ها در جهان است و بیش از ۱۴۰،۰۰۰ دانشجو در آن ثبت نام کرده است.

میلان: شهر میلان کمی بیش از ۱٫۳ میلیون نفر ساکن دارد و این شهر را به دومین شهر پرجمعیت ایتالیا پس از رم تبدیل می‌کند. میلان به عنوان پایتخت مد و طراحی جهان شناخته می‌شود و هفته مد میلان را میزبانی می‌کند. مهمترین مجموعه های هنری جهان از جمله آثار لئوناردو داوینچی را در خود جای داده اند. در میلان ۱۴ موسسه آموزش عالی وجود دارد که دوره‌های مختلفی برای تحصیل در ایتالیا را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، دانشگاه بوکونی در سال ۱۹۰۲ تاسیس شده و یک مدرسه شناخته شده در زمینه تجارت جهانی است. همچنین موسساتی مانند آکادمی هنرهای زیبا و انستیتوی طراحی اروپا را در این شهر خواهید یافت.

شهرهای دانشگاهی ایتالیا برای تحصیل در این کشور

فلورانس: فلورانس مرکز منطقه توسکانی ایتالیا است. این شهر از سال ۱۹۸۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. این شهر زادگاه رنسانس قلمداد می‌شود و دارای یک تاریخ سیاسی جالب و متلاطم از جمله دوره های حکومت در خاندان مدیچی است. فلورانس موزه ها و گالری های هنری بیشماری دارد و بسیاری از معماری های نفس گیر را در خود جای داده است. دانشگاه فلورانس را در این شهر و همچنین دانشگاه هنر فلورانس و موسسه بین المللی پلیمودا با طراحی و بازاریابی مد را پیدا خواهید کرد.

شرایط شروع به تحصیل در ایتالیا چیست

صلاحیت‌ها و الزامات ویژه برای تحصیل در این کشور، توسط هر دانشگاه ایتالیا تعیین می‌شود و ممکن است با توجه به رشته و موسسه انتخابی متفاوت باشد. برای ارسال درخواست پذیرش دانشگاه در ایتالیا باید تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده باشید و از نتایج شما در امتحانات نهایی برای تعیین پذیرش یا عدم پذیرش استفاده می‌شود. همچنین بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا آزمون زبان تافل یا آیلتس را به عنوان اثبات سطح توانایی انگلیسی شما قبول می‌کنند. شما باید یکی از این آزمون‌ها را انجام دهید و نمره درخواستی دانشگاه را بدست آورید.

مراحل و مدارک لازم برای شروع به تحصیل در ایتالیا

 • برنامه دانشگاهی را که می‌خواهید در ایتالیا بخوانید پیدا کنید
 • مراحل پیش ثبت نام کامل در نزدیکترین سفارت یا کنسولگری خود را انجام دهید
 • فرم درخواست را پر کنید و مدارک درخواستی مانند گذرنامه و عکس‌های خود را ارائه دهید
 • کارنامه رسمی مدارک تحصیلات خود را در آخرین دوره تحصیلی ارسال کنید
 • همچنین مدارک زبان انگلیسی خود را ارسال کنید (شاید لازم باشد از طریق تلفن، تماس ویدیویی یا حضوری در ایتالیا در این رابطه مصاحبه کنید.)
 • ممکن است لازم باشد دو توصیه نامه از اساتید خود ارائه دهید، یک مقاله بنویسید و منتظر پاسخ دانشگاه باشید
 • پرداخت هزینه‌های لازم و ارائه مدارک لازم که نشان دهنده تمکن مالی شما باشد.

در نهایت برای ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا هم، همه دانشجویان باید جزئیات محل اقامت، مدارک اثبات ثبات مالی و بیمه درمانی را ارائه دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند ویزا، اسناد مورد نیاز، هزینه درخواست و محل درخواست، لطفاً به وب سایت MAECI مراجعه کرده و اطلاعات مربوطه را مطالعه کنید.

در ادامه به ذکر چند مورد از برترین دانشگاه های ایتالیا می پردازیم:

Italian top universities in 2019

Qs Ranking University
۱۵۶ Politecnico di Milano
۱۶۷ Scuola Normale Superiore di Pisa
۱۷۵ Scuola Superiore Sant’Anna Pisa
۱۸۰ Università di Bologna
۲۱۷ Sapienza – Università di Roma

Politecnico di Milano    

 • معتبرترین دانشگاه ایتالیا که بالاترین رتبه را در بین دانشگاه های کشور ایتالیا دارا می باشد.
 • عمده شهرت دانشگاه پلی تکنیک میلان در زمینه هنر و مهندسی است.
 • این دانشگاه در بسیاری از رشته های خاص در بین ۲۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد.
 • براساس رتبه بندی جهانی QS ، در رشته هنر و طراحی (Art and Design) در رتبه پنجم ، مهندسی عمران و سازه (Civil and Structural engineering) در رتبه هفتم ، در مهندسی مکانیک (Mechanical engineering) در رتبه هفتم و در معماری (Architecture) در رتبه یازدهم قرار دارد.
 • هیئت علمی این دانشگاه در سال ۱۹۶۳ دررشته شیمی جایزه نوبل را از آن خود کرد.

Scuola Normale Superiore di Pisa    

 • این دانشگاه کوچک با دارا بودن حدود ۵۰۰ دانشجو در سال ۱۸۱۰ تاسیس شده است.
 • این دانشگاه در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان در رشته کشاورزی قرار دارد.
 • این دانشگاه در میان دانشگاه های کشور ایتالیا ، بالاترین امتیاز را در زمینه ارجاع مقالات اعضای هیئت علمی دارا می باشد. (رتبه ۱۸ در جهان)

Scuola Superiore Sant’Anna Pisa    

 • این دانشگاه در رتبه ۱۷۵ جهان قرار دارد به صورت تخصصی در زمینه علوم کاربردی (Applied Science) فعالیت دارد.
 • این دانشگاه بخشی از Pisa University محسوب می شود که در کنار مراکز Scuola Normale Superiore di Pisa و Universite di Pisa فعالیت می کند.

Universita di Bologna    

 • این دانشگاه درسال ۲۰۱۹ در رتبه ۱۸۰ در میان دانشگاه های جهان قرار گرفته است و به عنوان یکی از اولین دانشگاه های تاسیس شده در دنیا مطرح می باشد.
 • عمده شهرت این دانشگاه عمدتا در رشته حقوق است .

Sapienza – Universita di Roma    

 • این دانشگاه که در رتبه ۲۱۷ جهان قرار دارد یکی دیگر از قدیمی ترین دانشگاه های جهان محسوب می شود.
 • این دانشگاه از بزرگترین دانشگاه های اروپایی است که جمعیت دانشجویان آن ۱۱۲۵۰۰ نفر است که در حدود ۸۳۰۰ نفر آن را دانشجویان غیر ایتالیایی تشکیل می دهند.
 • تاکنون ۷ عضو هیئت علمی و دانش آموخته این دانشگاه جایزه نوبل را از آن خود کردند.

از دیگر دانشگاه های ایتالیا که در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار می گیرند می توان به Universita di Padova ، Universita degli Studi di Milano  و Politecnico di Torino  اشاره کرد.

شرایط تحصیل در کشور ایتالیا و پاسخ به سوالات پرسیده شده در اینستاگرام صباپلن

تحصیل پیش از دانشگاه در ایتالیا

سیستم تحصیل در کشور ایتالیا از سن ۶ تا ۱۶ سالگی به صورت اجباری است. هم چنین دوره های غیر اجباری نیز برای کودکان بین ۵ ماه تا ۳ سال به نام مهدکودک یا  Nursery Schoolو برای کودکان ۳ تا ۵ سال  به نام  Pre-school وجود دارد.

 

مقطع ابتدائی (Primary Education )

تحصیل مقطع ابتدائی در کشور ایتالیا از سن ۶ سالگی به صورت رسمی آغاز شده و اجباری است . به طور کلی در مقطع ابتدائی ، کودکان خواندن و نوشتن را خواهند آموخت و با طیف وسیعی از موضوعات شامل ریاضیات ، جغرافیا ، زبان ایتالیایی ، انگلیسی و علوم آشنا خواهند شد. در این دوره هم چنین دروسی نظیر موسیقی ، علوم کامپیوتر و مطالعات اجتماعی نیز به کودکان آموزش داده خواهد شد.

دوره راهنمایی (Lower Secondary School)

تمام دانش آموزان در بازه سنی ۱۱ تا ۱۴ سال می بایست در دوره راهنمایی تحصیل کنند. دانش آموزان در این دوره حداقل بایستی ۳۰ ساعت در هفته دروس رسمی خود را بگذرانند. این درحالی است که بسیاری از مدارس فعالیت های فوق برنامه ای در بعد ازظهرها ارائه می دهند که عموما این کلاس های فوق برنامه در حوزه کامپیوتر ، موسیقی و فعالیت های ورزشی خواهند بود.

دوره دبیرستان (Upper secondary school)

در ایتالیا دو دسته از دبیرستان ها وجود دارد: The Liceo) like a British grammar school) که ماهیت آکادمیک دارد و Istituto که فنی و حرفه ای محسوب می شود. در دو سال ابتدائی این دوره ، تمام دانش آموزان در یک سیستم درسی ملی ، دروسی مانند زبان ایتالیایی و ادبیات ، علوم ، ریاضیات ، زبان خارجی ، دینی ، جغرافیا ، تاریخ ، مطالعات اجتماعی و تربیت بدنی را خواهند گذراند. همچنین در سال سوم از تحصیل ، دانش آموزان دروس اختصاصی که Indirizzi نامیده می شوند، خواهند گذراند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی (Laurea) در کشور ایتالیا ، یکی از گزینه های ادامه تحصیل در این کشور است. با توجه به مزایای مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی که کشور ایتالیا ارائه می دهد ، نظیر تحصیل در دانشگاه های معتبر و مورد تائید وزارت علوم ایران ، و همچنین زندگی در کشوری که استانداردهای رفاهی مناسبی دارد ، موجب شده است تا دانشگاه های کشور ایتالیا در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی کشور ایتالیا:

به طور کلی ، مزایای تحصیل در دروه کارشناسی در دانشگاه های ایتالیا را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل در دانشگاه های معتبر مورد تائید وزارت علوم ایران
 2. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی
 3. امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 4. زندگی در کشوری با فرهنگ غنی و جاذبه های تاریخی و تفریحی فراوان

معمولاً دوره کارشناسی در کشور ایتالیا ۳ سال به طول می انجامد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا

مزایا تحصیل در دوره کارشناسی ارشد کشور ایتالیا به شرح زیر است :

 1. تحصیل با شهریه ای معقول:

هزینه تحصیل در دانشگاه های دلتی کشور ایتالیا بسیار معقول است.

 1. فرصت های مطالعاتی:

کشور ایتالیا به عنوان یکی از اعضای اصلی جامعه علمی اتحادیه اروپا ، لینک های ارتباطی بسیار خوبی با دانشگاه های اروپائی و سایر دانشگاه های دنیا دارند.

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا  ۲ سال و ۴ ترم به طول می انجامد و شامل ۱۲۰ ECT است. دانشجو در طول دوره کارشناسی ارشد در کلاس های مختلف شرکت خواهد کرد. علاوه بر این ، او می بایست پایان نامه نیز ارائه نماید.

ارزیابی پایان نامه های کارشناسی ارش  بر پایه کیفیت پایان نامه ای انجام است که در پایان دوره دانشجو ارائه می دهد.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. طبیعی است که شهریه دوره های که به زبان انگلیسی برگزار می شوند ، بالاتر از دوره هایی است که در آن زبان تدریس ایتالیایی است. اکثر دانشگاه های ایتالیا یک حداقل شهریه برای ثبت نام و یک حداکثر شهریه دارند. شهریه دانشگاه های خصوصی به مراتب بیشتر از شهریه دانشگاه های دولتی است. به طور کلی ، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع ارشد در دوره های انگلیسی زبان دانشگاه های خصوصی ، سالیانه۱۲ هزار یورو است.

 

مدارک مورد نیاز به منظور اقدام برای دوره فوق لیسانس کشور ایتالیا عبارتست از:

سیستم اپلای کشور ایتالیا بر مبنای فرایند Bologna است. ممکن است از متقاضی درخواست شود که در آزمون ورودی نیز شرکت نماید. مدارک اصلی مورد نیاز برای پروسه اخذ پذیرش عبارتست از :

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 2. ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی ریزنمرات آخرین مدرک تحصیلی
 3. رزومه پژوهشی مناسب
 4. گذرنامه با اعتبار ۶ ماهه
 5. انگیزه نامه (SOP)
 6. مدرک زبان ایتالیایی برای دوره هایی که تدریس در آن ها به زبان ایتالیایی انجام می شود .
 7. مدرک زبان انگلیسی. برخی از دوره های کارشناسی ارشد در ایتالیا به صورت کامل و یا بخشی از آن ، به زبان انگلیسی تدریس می شود .

تحصیل مقطع دکتری در کشور ایتالیا

کشور ایتالیا همانند سایر کشورها پیشتاز در بحث تحصیل به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکتری توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان شرایط شرایط ویژه ای را جهت تسهیل دوره دکتری در این کشور فراهم آورده است. به طور کلی، دلایلی که کشور ایتالیا را به عنوان گزینه مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری برای متقاضیان معرفی می کند عبارتند از:

 1. تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپائی
 2. فرصت های متعدد بورسیه.
 3. امکان همکاری با محققین شناخته شده بی المللی

طول دوره دکتری در کشور ایتالیا با توجه به نوع دوره انتخابی متفاوت است. با این وجود ، معمولاً دوره های دکتری در کشور ایتالیا ۳ تا ۴ سال.

دانشجویان دکتری در کشور ایتالیا، می بایست پایان نامه خود را در مقطع دکتری، تحت نظارت حداقل یک استاد راهنما که باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی باشد، انجام می دهند. استاد راهنما در زمینه تحقیقاتی پایان نامه شما متخصص است سایر اعضای هئیت علمی دانشکده محل تحصیل دانشجو نیز ممکن است در آموزش دانشجو مشارکت داشته باشند.

در سال پایانی دوره دکتری ، دانشجو می بایست پایان نامه ارائه نماید. حداقل ۲ داور از خارج دانشگاه پایان نامه دانشجو را داوری خواهند کرد.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

تحصیل در مقطع دکتری در کشور ایتالیا ، در مقایسه با سایر کشور های اروپائی ارزان تر است. شهریه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های ایتالیا ، ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال است. قطعا شهریه در دانشگاه های خصوصی بیشتر است. برخی از دانشگاه ها ممکن است ۳۰ تا ۵۰ یورو نیز به عنوان Application fee از متقاضیان دریافت کنند. دانشجویان می بایست هزینه های اقامت و زندگی خود را نیز در مدت زمان اقامت در کشور ایتالیا ، تامین کنند.

مدارک مورد نیاز برای اقدام

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط از دانشگاه های معتبر.

متقاضیانی که خارج از ایتالیا تحصیل کرده باشند می بایست برای تائید مدارک تحصیلی خود اقدام کنند. توصیه می شود که با دانشگاه مورد نظر مکاتبه کنید تا نحوه ارزیابی مدارک مشخص شود. عموماً متقاضیان برای تائید مدارک تحصیلی خود به سفارت ایتالیا مراجعه می کنند.

 1. رزومه علمی -پژوهشی
 2. مدرک زبان
 3. ارائه نام یک استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور ایتالیا باشد.
 4. ارائه نام ۲ عضو هیئت علمی یا اساتید عضو هیئت علمی دانشگاه به عنوان .Academic Referee
 5. انگیزه نامه (SOP)

از صباپلن مشاوره و کمک بگیرید

تحصیل در ایتالیا دارای جذابیت‌های خاص خود است و عده زیادی مشتاق به این کار هستند. برای همین بهتر است که از موسسات معتبر مهاجرتی مثل موسسه حقوقی مهاجرتی صباپلن که با ریزه‌کاری‌های قانونی این امر آشنایی دارند، مشورت کرده و کمک‌های لازم را برای انجام این روند دریافت کنید.

در صباپلن بخوانید

مقالات مهاجرتی

آموزش راه های مختلف مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری در کشور های مختلف

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.