ویزای فرانسه؛ انواع روش‌های دریافت ویزای فرانسه و اخذ اقامت دائم

مقدمه

متقاضیانی که قصد مهاجرت به کشورهای حوزه شینگن را دارند باید با شرایط اخذ انواع ویزا آشنا شوند. فرانسه از جمله کشورهای حوزه اتحادیه اروپا و حوزه شینگن است و در نتیجه برای مهاجرت به این کشور می‌توانید از طریقی یکی از ۴ تیپ ویزای شینگن اقدام کنید. ما در این مقاله به معرفی انواع روش‌های بلند مدت دریافت ویزای فرانسه می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید تا پس از حداکثر ۵ سال موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شوید.

 

بررسی انواع ویزای فرانسه

در سال ۱۹۸۵ فرانسه به معاهده کشورهای حوزه شینگن پیوست و از مارس سال ۱۹۵۵ نیز شروع به اجرای قوانین این معاهده کرد. در نتیجه همه افرادی که قصد سفر به فرانسه را دارند باید ویزای شینگن دریافت کنند. به همین دلیل نیز همه متقاضیانی که قصد مهاجرت به یک کشور خارجی را دارند باید تمامی روش‌های اخذ ویزا را بررسی کرده و سپس با توجه به شرایط و امکانات خود مناسب‌ترین روش را انتخاب کنند. ویزای فرانسه با توجه به مدت اقامت متقاضی به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود. در ویزای کوتاه مدت می‌توانید حداکثر ۹۰ روز در فرانسه اقامت داشته باشید. اما ویزای بلند مدت فرانسه برای کسانی صادر می‌شود که قصد اقامت بیشتر از ۹۰ روز در این کشور را داشته باشند. انواع ویزای شینگن فرانسه به شرح زیر است.

 • ویزای تیپ A فرانسه:

  نام دیگر ویزای تیپ A، ویزای ترانزیتی است به این مفهوم که متقاضیان یک کشور غیر عضو شینگن برای سفر به یک کشور دیگر نیازمند تغییر پرواز خود در فرودگاه هستند و به همین دلیل نیز این ویزا را دریافت می‌کنند تا اجازه حضور در فرودگاه فرانسه را تا رسیدن زمان پرواز مقصد نهایی داشته باشند. شما با داشتن این ویزا تنها اجازه دارید در محدوده فرودگاه فرانسه باشید و حق خروج از آن را ندارید.

 • ویزای تیپ B فرانسه:

  ویزای تیپ B تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که قصد اقامت در فرانسه برای مدتی کوتاه را داشته و سپس به سمت مقصد خود حرکت می‌کنند. بنابراین متقاضی برای تغییر پرواز یا ادامه مسیر سفر خود در خاک فرانسه توقف کرده و باید ظرف مدت حداکثر ۵ روز به سمت مقصد نهایی خود سفر کنید.

 • ویزای تیپ C فرانسه:

  ویزای تیپ C نوعی ویزای کوتاه مدت است و متقاضی می‌تواند برای مدت کوتاهی در خاک فرانسه اقامت داشته باشد. این ویزا تنها برای اهدافی چون گردشگری، ویزای تجاری، ویزای دیدار خانواده و دوستان، ویزای آموزشی کوتاه مدت، ویزای هنرمندان و ورزشکاران برای حضور در فستیوال و مسابقات صادر می‌شود. برای بار اول می‌توانید ویزای کوتاه مدت تیپ C را به صورت یکبار ورود و در دفعات بعدی به صورت چند بار ورود یا Multiple دریافت کنید.

 • ویزای تیپ D فرانسه:

  ویزای تیپ D در واقع نوعی ویزای بلند مدت است که تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در فرانسه را دارند. ویزای تیپ D یا ویزای بلند مدت فرانسه شامل ویزای کار، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه‌ گذاری، ازدواج و تولد فرزند است. این نوع ویزا معمولاً به صورت چند بار ورود یا Multiple صادر شده و دارنده آن در طی مدت اعتبار ویزا، می‌تواند برای چند بار وارد خاک فرانسه شود.

ویزای بلند مدت فرانسه

همانطور که از نامش پیداست، این ویزا از جمله‌ ویزاهای تیپ D حوزه شینگن بوده و تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که برای مدتی طولانی‌تر از ۹۰ روز قصد اقامت در این کشور را دارند. از جمله ویزاهای بلند مدت فرانسه می‌توان به ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری، ویزای ازدواج و تولد فرزند اشاره کرده که در ادامه به معرفی هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • ویزای کاری فرانسه

متقاضیانی که قصد دریافت ویزای کاری یکی از کشورهای حوزه شینگن را دارند باید ابتدا پیشنهاد کاری یا Job Offer دریافت کنند. اما دریافت پیشنهاد شغلی از این کشورها چندان هم ساده نیست. چون تمامی کارفرمایان فرانسه جهت جذب نیرو باید آگهی استخدام خود را به مدت ۳ ماه در خاک فرانسه و سپس به مدت ۳ ماه دیگر در کشورهای حوزه اتحادیه اروپا منتشر کنند. اگر در طی این مدت هیچ شهروند فرانسوی یا شهروند سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا تخصص و صلاحیت اتخاذ آن شغل را نداشتند، کارفرما می‌تواند به یک متقاضی خارجی پیشنهاد کاری دهد.

بنابراین قبل از هر کاری وارد سایت‌های معتبر کاریابی در فرانسه شده و رزومه خود را آپلود کنید. تنها در این شرایط است که کارفرمایان فرانسوی امکان دسترسی به رزومه و اطلاعات شخصی شما را داشته و در صورتی‌ که تخصص شما مورد نیاز آن‌ها باشد، پیشنهاد کاری ارسال می‌کنند. شما با در دست داشتن پیشنهاد کاری و مدارکی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌توانید برای دریافت ویزای کاری به سفارت فرانسه مراجعه کنید.

 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • پیشنهاد کاری یا مجوز کاری صادر شده توسط کارفرمای فرانسوی
 • فرم‌های تکمیل شده درخواست ویزای کاری فرانسه
 • ارائه مدارک تمکن مالی مانند رسید حساب بانکی برای پرداخت هزینه‌های حداقل ۳ ماه زندگی در فرانسه
 • مدرک زبان فرانسوی
 • پرداخت هزینه اخذ ویزای کاری فرانسه

در چند سال گذشته کشور فرانسه شرایطی را فراهم کرده تا نیروی کار ماهر و متخصص خارجی بتواند با ویزای Talent Passport به این کشور مهاجرت کنند. نرخ بیکاری فرانسه حدود ۸ درصد است و رشد اقتصادی مثبت آن باعث شده بسیاری از متقاضیان خواهان مهاجرت به این کشور باشند.

 • ویزای تحصیلی فرانسه

تحصیل در مدارس فرانسه برای افراد مقیم و تبعه این کشور، کاملاً رایگان است. دوره ابتدای این کشور از سن ۳ سالگی شروع می‌شود اما کودکان می‌توانند از سن ۶ سالگی نیز شروع به تحصیل کنند. پس از ۱۲ سال تحصیل در مدرسه، دانش‌آموز دیپلم رسمی دریافت کرده و می‌تواند وارد دانشگاه شود. کشور فرانسه بیش از ۳۵۰۰ دانشگاه دارد که همگی دارای اعتبار بالا و امکانات آموزشی مدرن هستند.

تحصیل در دوره لیسانس به مدت ۴ سال، تحصیل در دوره فوق لیسانس به مدت ۲ سال و تحصیل در مقطع دکتری بین ۳ الی ۵ سال به طول می‌انجامد. زبان تدریس در اکثر موسسات و دانشگاه‌های این کشور، فرانسوی است اما هستند مراکزی که در آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود اما باید برای تحصیل در این دانشگاه‌ها شهریه پرداخت کنید. متوسط شهریه با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل می‌تواند سالانه عددی بین ۳ هزار یورو تا ۱۰ هزار یورو باشد.

اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید حداقل نمره ۶ آزمون آیلتس برای لیسانس، حداقل نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس برای فوق لیسانس و حداقل نمره ۷ آزمون آیلتس برای مقطع دکتری را دریافت کنید. لازم به ذکر است که دانشجویان فرانسوی در حین تحصیل، اجازه ۲۰ ساعت کار پاره وقت در هفته را دارند.

تمامی دانشجویان خارجی کشور فرانسه پس از فارغ التحصیلی به مدت یک سال فرصت دارند تا شغلی متناسب با رشته تحصیلی خود اتخاذ کنند. تنها از این طریق است که می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و پس از ۵ سال اقامت دائم فرانسه را دریافت کنند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه:

Université Sorbonne Nouvelle - Paris 3 Exchange: Global Learning Office - Northwestern University

 • نامه پذیرش تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • ارائه مدارک تمکن مالی برای زندگی دانشجویی در فرانسه
 • مدرک زبان فرانسه یا آیلتس

 

 

 

 • ویزای سرمایه گذاری فرانسه

همانطور که از نامش پیداست متقاضی با سرمایه‌گذاری در کشور فرانسه موفق به دریافت ویزا و اقامت دائم این کشور خواهد شد. در این روش یکی از مهمترین مواردی که باید بررسی کنید نرخ صدور اموال در کشور مقصد است. این معیار توسط بانک جهانی تعیین شده و عددی بین ۱ تا ۷ است. عدد ۱ کمترین درصد ریسک سرمایه گذاری و کمترین نرخ مصادره اموال و عدد ۷ بالاترین درصد ریسک سرمایه گذاری و بیشترین نرخ مصادره اموال را نشان می‌دهد. نرخ مصادره اموال در فرانسه ۱ است و در نتیجه سرمایه‌گذاران خارجی با کمترین ریسک می‌توانند در این کشور سرمایه گذاری کنند. از دیگر مواردی که برای سرمایه‌گذاری خارجی باید بررسی کنید، میزان فساد اداری و رشد اقتصادی است. رشد اقتصادی فرانسه در سال ۲۰۱۹ حدود ۱٫۲ درصد بوده و فساد اداری این کشور نیز کمتر از ۱٫۱۶ درصد است. از جمله روش‌های سرمایه‌گذاری در فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرمایه گذاری در فرانسه از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در فرانسه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
 • سرمایه گذاری در فرانسه از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در فرانسه از طریق طرح خود حمایتی

به عنوان سرمایه‌گذار پس از ۵ سال زندگی در فرانسه و پرداخت مالیات می‌توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید. شرایط و مبالغ سرمایه‌ گذاری در هر یک از روش‌هایی که اشاره کردیم متفاوت بوده و به همین دلیل در مقاله‌ای جداگانه به این موضوع پرداخته شده است.

سخن پایانی

ما در این مقاله به انواع روش‌های اخذ ویزای فرانسه پرداخیتم. همانطور که مطالعه کردید نوع ویزا (بلند مدت یا کوتاه مدت) بسته به هدف شما از سفر می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. بنابراین بهترین کار بررسی شرایط، هدف از سفر و میزان سرمایه اولیه است. اگر بخواهید به فرانسه مهاجرت کنید بین روش‌های مختلف ویزا اعم از کاری، تحصیلی، سرمایه ‌گذاری یا ازدواج، کدامیک را انتخاب می‌کنید؟

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.