ویزای سوئد؛ سفر به کشور رویایی سوئد

مقدمه

سوئد کشوری ثروتمند در اروپا و در حوزه اسکاندیناوی است که زندگی در آن از استانداردهای بالایی برخوردار است. در سوئد بهترین نوع هر چیزی برای شهروندان فراهم شده و از این جهت کشور چندان ارزانی نیست. پایتخت این کشور شهر استکهلم و واحد پول رسمی آن کرون است. زبان رسمی مردم این کشور، زبان سوئدی است اما شهروندان بسیاری به زبان انگلیسی هم صحبت می‌کنند. افرادی که مقیم کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، برای سفر به این کشور باید ویزای سوئد را دریافت کنند که انواع مختلفی دارد و شرایط هر کدام متمایز است.

اگر قصد سفر یا مهاجرت به سوئد را دارید، باید هدف خود را از سفر به این کشور مشخص کنید و مدارک لازم را در اختیار سفارت سوئد قرار دهید تا برای شما ویزا صادر کند. سخت‌گیری‌های زیادی در این باره وجود دارد اما دریافت ویزای سوئد غیرممکن نیست. در این مطلب از صباپلن، شرایط دریافت این ویزا را بررسی خواهیم کرد.

انواع ویزای سوئد کدام است؟

برای سفر یا مهاجرت به کشور سوئد، انواع ویزا وجود دارد. انتخاب صحیح نوع ویزا بسیار مهم و قابل توجه است. شما باید بدانید برای رفتن به سوئد، چه نوع ویزایی را از سفارت این کشور درخواست. به طور کلی ویزای این کشور مانند ویزای همه کشورهای عضو معاهده شینگن، به چهار دسته طبقه بندی می‌شود:

 • ویزای نوع A یا فرودگاهی: این نوع ویزا تنها برای محدوده فرودگاه و حوزه استحفاظی آن صادر می‌شود. مسافر با این ویزا نمی‌تواند از فرودگاه خارج شود و فقط اجازه دارد پرواز خود را تغییر دهد و به کشوری که مقصد او است برود.
 • ویزای نوع Bیا ترانزیت: اعتبار ویزای ترانزیت پنج روز است و افراد با این نوع از ویزای سوئد می‌تواند از فرودگاه خارج شده و حتی به کشورهای دیگر حوزه شینگن تردد داشته باشد.
 • ویزای نوع : این نوع ویزای سوئد به سه دسته تقسیم می‌شود. Single Entry که افراد فقط یک بار اجازه ورود به این کشور ( یا هر یک از کشورهای حوزه شینگن) را دارد. این افراد در صورت تمایل به ورود مجدد، باید دوباره درخواست ویزا خود را به سفارت ارائه دهند. دسته دوم ویزای Double Entry است که تعداد ورود به کشور مقصد دو مرتبه خواهد شد. دسته آخر ویزای نوع C، ویزای Multiple Entry یا ویزای چندبار ورود است که در آن محدودیتی برای دفعات ورود به کشور مقصد نخواهد بود. اعتبار این نوع ویزا، ۹۰ روز است.
 • ویزای نوع D که به ویزای بلند مدت یا National visa شناخته می‌شود، به افرادی تعلق خواهد گرفت که مجوز تحصیل، کار یا اقامت دائم این کشور را داشته باشند. این افراد می‌توانند در صورت تمایل و نیاز، ویزای خود را تبدیل و تمدید کنند.

 

ویزای تحصیلی سوئد

ادامه تحصیل یکی از مهمترین اهداف متقاضیان دریافت ویزای سوئد است. متقاضیانی که قصد تحصیل در این کشور اروپایی را دارند، اگر شهروندی از کشورهای اتحادیه اروپا یا محدوده اقتصادی اروپا نباشند، باید برای تحصیل در سوئد ویزای دریافت کنند. این افراد می‌توانند به جهت تحصیل در یکی از مقاطع دبیرستان، کالج یا دانشگاه‌های این کشور، برای دریافت ویزا اقدام کنند ؛اما پیش از این لازم است از مرکز آموزشی مورد نظر نامه پذیرش دریافت کنند.

برای تمام رشته‌های تحصیلی در سوئد، شرایط پذیرش در تمام مقاطع فراهم است، با این حال متقاضیان اغلب با سخت‌گیری‌هایی در حین دریافت پذیرش یا اخذ ویزا روبه‌رو خواهند شد. پذیرش دانشگاه‌ها تحت شرایط مخصوص به خود، به سوابق تحصیلی، سطح نمره زبان و ریز نمرات درسی متقاضی بستگی دارد. برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه‌‌های سوئد که بسیاری از آن‌ها جزء مراکز علمی برتر اروپا و جهان هستند، به دو زبان انگلیسی و سوئدی تدریس می‌شود و دانشجویان رشته‌های پزشکی و مشابه آن بایستی به زبان سوئدی مسلط باشند و در آزمون‌ تعیین سطح نمره قبولی را کسب کنند.

ویزای کاری سوئد

متقاضیان مهاجرت به سوئد از طریق کار باید حداقل ۱۸ سال سن و مجوز کار در سوئد را داشته باشند. برای دریافت ویزای سوئد از طریق اشتغال در این کشور، شرایط ویژه‌ای وجود دارد که یکی از آن‌ها تخصص در یک مهارت است. در این نوع از ویزا، متخصص به فردی گفته می‌شود که در زمینه کاری خود تحصیلات دانشگاهی و سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی داشته باشد. علاوه بر این، شرایط دیگر ویزای کار سوئد باید برای نیروی متقاضی مهاجرت از طریق کار و نیز کارفرمای سوئدی فراهم باشد.

پس از ارسال رزومه برای شرکت‌های مختلف سوئدی، متقاضی باید منتظر بررسی و پذیرش درخواست کار از طرف کارفرما و در نهایت ارائه پیشنهاد شغلی رسمی باشد. در صورت موافقت و دریافت پیشنهاد شغلی متقاضی باید به سفارت کشور سوئد مراجعه و با ارائه مدارک و نامه رسمی پیشنهاد شغلی، برای دریافت ویزای سوئد اقدام کند. اعتبار ویزای کاری سوئد معمولا دو ساله است که در صورت ادامه همکاری، قابل تمدید خواهد بود.

شرایط دریافت ویزای کاری سوئد

پیشنهاد شغلی کارفرما بایستی در چارچوب توافق‌نامه‌های رسمی کشور سوئد باشد. در نامه پیشنهاد شغلی، حقوق در نظرگرفته شده برای نیروی کار باید برابر یا بیشتر از حداقل حقوق رایج در این کشور باشد. ممکن است برای شهروندان برخی از کشورها، مقررات ویژه‌ای وجود داشته باشد و گاهی در مورد برخی صنایع سخت گیرانه‌تر برخورد شود. مقررات برای استخدام نیروی کار از افراد خارج از اتحادیه اروپا در شرکت‌های تازه تأسیس با کمتر از یک سال سابقه نیز متفاوت است. نامه پیشنهاد شغلی باید کاملا رسمی و مورد تایید دولت سوئد باشد و در آن علاوه بر ذکر دقیق حقوق، کارفرما باید نسبت به کار و بیمه سلامت متعهد شود. به طور کلی شرایط استخدام نیروی خارجی توسط کارفرمای سوئدی باید برابر یا بهتر از شرایط معمول در این کشور در نظر گرفته شده باشد.

ویزای سرمایه گذاری در سوئد

از روش‌های مهاجرت به سوئد سرمایه‌ گذاری در قالب راه اندازی یک شرکت است. اقتصاد سوئد قدرتمند و رو به رشد است، به همین جهت سرمایه‌ گذاری در آن سود ده و قابل اطمینان است. تاسیس یک شرکت می‌تواند کلید طلایی برای اخذ ویزای سوئد باشد که اگر این شرکت بتواند به بهبود اقتصاد این کشور کمک کند، سرمایه‌ گذار می‌تواند برای اقامت دائم اقدام کند.

سرمایه گذاری-در-سوئد (4)

حداقل سرمایه برای تاسیس یک شرکت ۶۰۰ هزار کرون یا معادل آن، ۱۵۰ هزار دلار است. علاوه بر این، ۵۱% سهام شرکت باید به یک شهروند سوئدی تعلق داشته باشد و سرمایه گذار خارجی نمی‌تواند مالکیت ۱۰۰% آن را داشته باشد. ویزای سوئد از طریق سرمایه‌گذاری که از نوع ویزای بلند مدت است، برای دو سال معتبر و برای دو سال دیگر قابل تمدید است. پس از این چهار سال، سرمایه‌ گذار با داشتن شرایط لازم و ارائه مجوزهای کسب و کار به اداره مهاجرت سوئد می‌تواند اقامت دائم خود را دریافت کند.

ویزای درمانی سوئد

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا که قصد دارند برای درمان به کشور سوئد مسافرت کنند، باید ویزای سوئد را از سفارت این کشور دریافت کنند. ویزای درمان این امکان را برای بیمار فراهم می‌کند که به این کشور سفر کرده و برای مدت مشخص در آن اقامت داشته باشد. دریافت ویزای درمانی سوئد نیز تحت شرایط خاص خود امکان‌پذیر است. ابتدا باید ثابت شود که درمانی مشابه آنچه مراکز درمانی سوئد انجام می‌دهند در کشور مبدا وجود ندارد. ارائه گواهی پزشکی مبنی بر عدم ارائه این نوع درمان در کشور و همنطور تعیین زمان شروع درمان نیز مورد نیاز است. همچنین باید ثابت شود که فرد برای تامین هزینه‌های سفر و هزینه‌های درمان تمکن مالی دارد. علاوه بر این، پاسپورت متقاضی باید برای حداقل سه سال اعتبار داشته باشد.

ویزای ازدواج با شهروند سوئدی

افراد از طریق ازدواج با یک شهروند سوئدی این امکان را دارند که ویزای اسن کشور، اقامت و در نهایت تابعیت آن را دریافت کنند. برای دریافت این نوع از ویزا، شهروند سوئدی که قصد ازدواج با فرد خارجی را دارد، باید تبعه سوئد باشد و اقامت موقت او برای دریافت ویزای همسرش کافی نیست. علاوه بر این، شهروند سوئدی باید ثابت کند که تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی همسرش را دارد. ویزای سوئد که به دلیل ازدواج متقاضی صادر می‌شود، دو سال اعتبار دارد. پس از دو سال زندگی مشترک، متقاضی می‌تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند. یک سال پس از اخذ اقامت دائم نیز، دریافت پاسپورت سوئدی امکان‌پذیر است. دریافت پاسپورت سوئدی به منزله تبعیت از این کشور است و فرد از امکانات شهروندی آن برخورد خواهد شد و به راحتی و بدون ویزا می‌تواند به کشورهای حوزه شینگن سفر کند.

ویزاهای دیگر برای سفر به کشور سوئد

 • ویزای بازدید بستگان و دوستان که برای ۳ ماه صادر می­شود و نیازمند دعوتنامه از شهروندان سوئد است. برای دریافت این نوع از ویزا، نامه تمکن مالی تقاضا دهنده، تکمیل فرم درخواست و همچنین مدارک فرد میزبان و میهمان مورد نیاز است.
 • ویزای ورزشی و بازدید فرهنگی سوئد که در صورت ارائه دعوتنامه از طرف سازمان یا انجمن برگزارکننده در کشور سوئد صادر می‌شود. برای دریافت ویزای ورزشی لازم است یک سازمان ورزش ملی، نامه‌ای جهت تایید ورزشکار به سفارت ارائه دهد.
 • ویزای توریستی سوئد که برای دریافت آن باید هدف از سفر مشخص باشد و مدارک رزرو هتل و تهیه بلیط نیز ارائه شود. کسانی که قصد سفر تفریحی دارند، می‎‌توانند ویزای شینگن کوتاه مدت با عنوان ویزای توریستی دریافت کنند. این نوع از ویزای سوئد حداکثر ۳ ماه اعتبار دارد.
 • ویزای تجاری سوئد که برای دریافت آن باید دعوت‌نامه‌ای از شرکت میزبان به همراه آدرس دقیق و تاریخ بازدید به سفارت این کشور ارائه دهید. همچنین گواهی کارفرما به عنوان مجوز سفر کاری و مدارکی از جمله اسناد مالکیت شرکت، مجوز تجارت و غیره نیز مورد نیاز است. در مورد هزینه‌های سفر متقاضی در مدت اقامت در سوئد، کارفرما یا شرکت میزبان باید پوشش‌نامه‌های مربوط دعوت‌نامه را اعلام کنند.

 

مراحل دریافت ویزای سوئد

پس از آن که متقاضی در باره نوع ویزای مورد نظر خود تصمیم گرفت، در مرحله اول درخواست ویزای سوئد باید به صورت آنلاین در سایت سفارت سوئد این کشور ثبت نام کرده و برای انجام روند اداری دریافت ویزا، تعیین وقت شود. در صورت کامل و صحیح بودن فرم ثبت نامی در سایت، ایمیل تایید از طرف سفارت برای متقاضی ارسال می‌شود. سایر مکاتبه‌هایی سفارت با متقاضی از طریق ایمیل انجام می‌شود. متقاضی باید در زمان تعیین شده برای ارائه مدارک، انجام مصاحبه و سایر مراحل اخذ ویزا به سفارت مراجعه کند.

تمام مراحل مربوط به بررسی مدارک و اعلام نتیجه جهت صدور ویزا معمولا ۱۵ تا ۲۱ روز کاری انجام می‌شود.در صورت رد (ریجکت) درخواست ویزا، متقاضی می‌تواند درخواست تجدیدنظر داشته باشد.

ریجکت ویزای سوئد

سوئد کشوری سخت‌گیر در ارائه ویزا است و به همین دلیل احتمال رد درخواست ویزا به دلایل مختلف وجود دارد. عدم اعتماد افسر مهاجرت نسبت به بازگشت متقاضی به وطن خود، از مهمترین دلایل رد شدن ویزای سوئد است. دلایلی دیگری نیز برای ریجکت ویزای سوئد وجود دارد که عبارت است از:

 • عدم توانایی در متقاعد کردن افسر مهاجرت نسبت به اهداف سفر و بازگشت به وطن
 • عدم ارائه انگیزه‌نامه بویژه برای ویزای تحصیلی و کاری
 • عدم توانایی پرداخت هزینه‌ها در مدت زمان اقامت در سوئد
 • ارائه مدارک جعلی و غیرمعتبر
 • ارائه بیمه مسافرتی نامعتبر

در این صورت متقاضی می‌تواند ۶ ماه پس از تاریخ رد درخواست، نواقص پرونده را رفع کرده و برای اخذ ویزای مجددا اقدام کند. برای اعتراض به ریجکت ویزای، یک آدرس ایمیل به متقاضی ارائه می‌شود که می‌تواند اعتراض خود را با ارائه مدارک معتبر به آن ارسال کنید.

سخن پایانی

کشور سوئد از مقاصد محبوب برای گردشگری و مهاجرت است. البته قوانین سختی برای ارائه ویزای سوئد برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا اعمال می‌شود. در این مطلب به انواع ویزای سوئد و شرایط اخذ هر کدام پرداختیم. برای انجام روند دریافت ویزا باید به سفارت سوئد واقع مراجعه کنید. برای این کار می‌توانید روزهای یکشنبه تا پنجشنبه با تعیین وقت قبل، برای تحویل مدارک و انگشت نگاری در سفارت سوئد حضور داشته باشید. توصیه می‌شود از دانش و تجربه یک وکیل مهاجرت یا موسسه مهاجرتی معتبر مانند صباپلن در این زمینه استفاده کنید تا با ریجکت درخواست ویزا و دیگر مشکلات روبه‌رو نشوید.

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.