تحصیل در مدارس کانادا؛ شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور

تحصیل-در-مدارس-کانادا

مقدمه

با خانواده خود به کانادا مهاجرت می‌کنید؟ به دنبال بهترین مدارس برای کودکان و نوجوانان خود هستید؟ باید بدانید که پیدا کردن مدارس مناسب و آگاهی از مزایای تحصیل در مدارس کانادا نیازمند شناخت شرایط آموزش این کشور و مسائل جانبی مربوط به آن به ویژه برای مهاجران از کشورهای دیگر خواهد بود.

نمی‌توان انکار کرد که کانادا دارای بهترین مدارس در سطوح مختلف و بهترین معلمان در کلاس جهانی است. در واقع کیفیت بالای زندگی در این کشور باعث شده تا بحث آموزش هم همراه دیگر جنبه‌های زندگی رشد و پیشرفت داشته باشد. کانادا دارای یک محیط غنی برای یادگیری برای کودکان و نوجوانان است و تأکید تنها با علم آموزی نیست، بلکه یادگیری مهارت نیز از موارد مهمی است که در این سیستم آموزش این کشور به آن توجه می‌شود.

مقاطع مختلف برای تحصیل در مدارس کانادا

همانگونه که اشاره شد، دانش‌آموزان برای تحصیل در کانادا چون بسیاری از کشورهای دنیا، ملزم به گذراندن ۲ مقطع تحصیلی ابتدائی و دبیرستان هستند. هر کدام از این دوره‌ها دارای شرایط و ملزومات خاص خود در مدارس مختلفی است. البته باید گفت که پیش از تحصیل در مقاطع ابتدائی و متوسطه می‌توانید کودکان خود را در مهدکودک نیز ثبت نام کنید تا آمادگی بیشتری برای تحصیل در مدارس کانادا داشته باشند و با شرایط و محیط آموزشی این کشور نیز بهتر آشنا شوند.

شرایط عمومی تحصیل در مدارس ابتدایی کانادا

کودکان در کانادا در برای گذراندن دوره ابتدایی باید کلاس اول تا هشتم را طی کنند، البته به جز کبک که ابتدایی فقط ۶ کلاس ابتدائی دارد. تحصیل در این کشور از ۴ یا ۵ سالگی با مهد کودک آغاز می‌شود و کودکان پس از گذراندن دوره ابتدایی به دبیرستان می‌روند.

کانادا از نظر کیفیت آموزش در رتبه ۳ در میان ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد. بزرگترین نقاط قوت این سیستم آموزشی ارائه برنامه‌های متنوع آموزشی در کلیه مقاطع تحصیلی برای یادگیری بهتر است. معلمان کانادایی علاقه زیادی به کار خود دارند. آنها محیط یادگیری تعاملی و حمایتی را برای کودکان ایجاد می‌کنند و روش‍ها و فنآوری‌های ابتکاری یادگیری را برای تحصیل در مدارس کانادا با یکدیگر تلفیق می‌کنند. این امر باعث تقویت یادگیری می‌شود.

معلمان کانادایی قبل از ورود به این حرفه ملزم به مدرک کارشناسی و آموزش عملی هستند. بسیاری برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد تحصیل خود را ادامه می‌دهند. همه معلمان باید مهارت‌های خود را از طریق دروه‌های مختلف به صورت منظم حفظ و ارتقا دهند. بسته به ایالت و شهری که در آن سان هستید، زمان شروع و پایان سال تحصیلی را تعیین می‌شود، گرچه معمولاً مدارس در ماه سپتامبر آغاز شده و در ژوئن به پایان می‌رسد. زمان فعالیت مدرسه به طور کلی از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر یا ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر ادامه دارد. تحصیلات برای همه دانش آموزان در سیستم مدارس دولتی کانادا رایگان است. کودکان باید تا سن ۱۶ یا ۱۸ سالگی در مدرسه شرکت کنند.

مدارس ابتدایی دولتی

اکنون بسیاری از مدارس دولتی کانادا دانش‌آموزان بین‌المللی برای تحصیل پذیرش می‌کنند و در این رابطه محدودیت خاصی ندارند. مدارس ابتدایی با بودجه عمومی و در سطح محلی توسط هیئت‌ها امناء اداره می‌شوند و یک برنامه درسی یا برنامه مطالعه استاندارد ارائه می‌دهند. تقریباً در همه مدارس دولتی دانش آموزان دختر و پسر در یک کلاس و در کنار هم مشغولبه تحصیل هستند.

در اکثر مناطق کانادا، دانش‌آموزان مهاجر می‌توانند به انگلیسی، فرانسوی یا هر دو زبان تحصیل در مدارس کانادا را آغاز کنند. در کبک، تحصیلات ابتدایی برای دانش‌آموزان بین‌المللی به زبان فرانسه انجام می‌شود، مگر اینکه والدین درخواست کنند فرزندشان به انگلیسی تحصیل کند. بعضی از استانها دارای مدارسی با تفکیک جنسیت هستند و ثبت نام در آنها برای همه آزاد است.

مدارس ابتدایی خصوصی

مدارس خصوصی در کانادا هزینه‌ای را به عنوان شهریه دریافت می‌کنند و موظف هستند برنامه درسی مشابه مدارس دولتی در آن شهر یا ایالت ارائه دهند. این امر باعث می‌شود تا احساس تبعیض برای تحصیل در مدارس کانادا به وجود نیاید و به والدین این اطمینان را می‌دهد که دانش‌آموزان همان کار را انجام می‌دهند که یک فرد در دوره تحصیل به عنوان دانش آموز در سیستم مدارس دولتی انجام می‌دهند.

تنها تفاوت این است که نحوه ارائه برنامه توسط مدارس خصوصی و مستقل ممکن است با سیستم مدارس دولتی متفاوت باشد. ظرفیت کلاس‌ها هم اغلب در مدارس خصوصی کمتر است و برای همین ممکن است که معلمان وقت بیشتری را برای هر دانش‌آموز داشته باشن.. بعضی از مدارس خصوصی دارای برنامه مذهبی و همچنین دروس استاندارد خاص به خود خواهند بود. مدارس خصوصی شامل مدارس شبانه‌روزی (با محل اقامت در مدرسه) مانند مدارس مونته سوری و والدورف و مدارس Arrowsmith برای دانش آموزان با اختلالات یادگیری هستند.

هزینه دوره ابتدایی در کانادا

مدارس ابتدایی دولتی برای ساکنان کانادا رایگان است. با این وجود، اگر فرزندتان را با هدف تحصیل در مدارس کانادا به این کشور می‌فرستید بهتر است با مدرسه مدنظرتان تماس بگیرید تا بفهمید که آیا هزینه‌ای برای آموزان بین المللی دریافت می‌شود یا خیر. بعضی اوقات، مدارس هزینه‌های کمی را برای شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه، مانند عضویت در تیم‌های ورزشی یا گردش‌های علمی و تفریحی دریافت می‌کنند.

بیشتر کودکان ناهار خود را به مدرسه می‌آورند، با این حال، برخی از مدارس کافه تریا یا برنامه ناهار گرم را ارائه می‌دهند که کودک شما ممکن است یک وعده غذایی خریداری کند. این امر ممکن است به هزینه‌های جانبی جهت تحصیل در مدارس این کشور را اضافه شود.

شرایط عمومی برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا

مقطع متوسطه برای تحصیل در مدارس کانادا در اکثر استان‌ها و مناطق از کلاس‌ نهم تا دوازدهم است، به جز کبک، که از کلاس ۷ شروع می‌شود و در کلاس ۱۱ به پایان می‌رسد. پس از اتمام موفقیت آمیز دبیرستان در ۱۷ یا ۱۸ سالگی، دانش آموزان می‌توانند به کالج یا دانشگاه بروند.

در واقع، فرستادن فرزند خود برای تحصیل در مقطع متوسطه به کانادا، یکی از بهترین روش‌ها برای آماده‌سازی وی برای تحصیل در کالج یا دانشگاه است. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) که سطح آموزش در هر کشوری را بررسی و رتبه بندی می‌کند، در آخرین ارزیابی خود، کانادا را جزء ده کشور اول دنیا در زمینه آموزش متوسطه قرار داده است.

تحصیل-در-مدارس-کانادا

زمان شروع و پایان سال تحصیلی در دبیرستانهای این کشور بسته به استان و شهر محل اقامت متفاوت است اما دوره تحصیلی اغلب مانند مدارس ابتدائی در ماه سپتامبر آغاز شده و در ژوئن پایان می‌یابد. ساعات کار مدرسه معمولاً از ۸ صبح تا ۳ بعدازظهر ادامه و از دوشنبه تا جمعه است. برخی از دانش آموزان می‌توانند در مدرسه تابستانی شرکت می‌کنند. این اتفاق زمانی می‌افتد که آنها نیاز به گذراندن دوره‌ای داشته باشند که در طول سال تحصیلی موفق به پایان رساندن آن نبوده‌اند. تحصیلات برای همه دانش آموزان در سیستم مدارس دولتی کانادا رایگان است. دانش آموزان دبیرستانی بسته به استان یا قلمرو باید تا سن ۱۶ یا ۱۸ سالگی در مدرسه تحصیل کنند.

دبیرستان‌های دولتی

بسیاری از دبیرستان‌های این کشور، امکان ادامه تحصیل در مدارس کانادا به راحتی برای دانش‌آموزان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. مدارس با بودجه عمومی و توسط هیئت امناء در سطح محلی اداره می‌شوند. تقریباً تمام دبیرستانهای دولتی روزانه بوده و تفکیک جنسیت ندارند. تحصیل به دو زبان انگلیسی و فرانسوی در دبیرستانهای این کشور ممکن است.

دبیرستان‌های خصوصی

کانادا همچنین دارای مدارس متوسطه خصوصی است که شهریه خاص خود را دارد. دبیرستان‌های خصوصی شامل مدارس شبانه‌روزی (با اسکان در محل)، مدارس جایگزین و مدارس تخصصی در زمینه ورزش یا مدارس ویژه دانش آموزان با اختلالات یادگیری هستند که شرایط تحصیل در مدارس کانادا را برای همه افراد فراهم کرده است.

هزینه تحصیل در دبیرستان‌های کانادا

دبیرستان‌های دولتی در کانادا برای ساکنان این کشور رایگان هستند. اما بسیاری از مدارس هزینه‌ای برای دانش‌آموزان بین‌المللی دریافت می‌‍کنند که از حدود ۸۰۰۰ دلار کانادا تا ۱۴،۰۰۰ دلار کانادا در سال است. نکته: لطفاً برای تعیین هزینه تحصیل در مدارس کانادا، با مدرسه‌ای که می‌خواهید نوجوان شما در آن تحصیل کند، تماس بگیرید و به صورت دقیق از جزئیات آن مطلع شوید.

خدمات مهم مدارس کانادایی برای مهاجران

گرچه شرایط و قوانین هر ایالت این کشور برای تحصیل در مدارس کانادا متفاوت است اما یک سری خدمات به مهاجران ارائه می‌شود تا راحت‌تر بتوانند با شرایط کنار بیایند. مهمترین خدماتی که در این زمینه ارائه می‌شود عبارتند از:

کارکنان اسکان در مدرسه

یکی از خدمات استثنائی که برای تحصیل در مدارس کانادا به خصوص برای مهاجران در دسترس است، خدماتی است که توسط “کارکنان اسکان در مدارس” که با آنها SWIS نیز گفته می‌شود، ارائه می‌شود. این افراد در حکم مشاورانی هستند که با شرایط و مسائل مربوط به مهاجرت آشنا هستند و در این زمینه به دانش‌آموزان و والدین آنها بسیار کمک می‌کنند.

مراکز پذیرش و ارزیابی

یکی از خدمات ویژه‌ای که برای مهاجران جهت تحصیل در مدارس کانادا وجود دارد، مراکز پذیرش و ارزیابی است. این مراکز در تعداد زیادی از مدارس انگلیسی‌زبان دایر است تا کسانی که به به تازگی به کانادا مهاجرت کرده‍اند که بتوانند در خصوص شرایط مدارس و شرایط ثبت‌نام فرزندانشان، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند. همچنین کلاس‌ها و برنامه‌های خاصی که به فرزندان شما برای تحصیل و سازگاری بهتر با شرایط این کشور وجود دارد را معرفی می‌کنند.

الزامات و مدارک لازم برای تحصیل در مدارس کانادا

کانادا یکی از کشورهای دنیاست که کنوانسیون سازمان ملل متحد در رابطه با حقوق کودک را پذیرفته و ملزم به رعایت آن است. با امضای این کنوانسیون کانادا ملزم شده تا شرایط تحصیل را برای کودکان و نوجوانان از سن ۶ تا ۱۸ سالگی که در این کشور حضور دارند، فراهم کند. به همین خاطر هم برای ثبت نام کودکان مهاجر و ساکن در این کشور با شرایط خاص و عجیبی مواجه نخواهید شد. مدارک مهمی که برای آغاز تحصیل در مدارس کانادا باید ارائه شود به شرح زیر است:

  • مدارک هویتی: این مدارک برای اثبات سن درست فرزند شماست و می‌تواند یک گواهی تولد و یا گذرنامه باشد.
  • مدارک مربوط به سکونت در این کشور: این مدارک اغلب برای تأیید آدرس محل سکونت شما و دسترسی بهتر است که می‌تواند شامل یکی از قبوض تلفن یا برق باشد. همچنین اسناد بانکی و قرارداد آپارتمان که آدرس دقیق و کدپستی نیز در آن درج شده باشد را هم می‌توانید ارائه دهید.
  • سند قیومیت: اینگونه مدارک برای کودکان و نوجوانان کمتر از ۱۸ سال است که همراه با والدین خود در این کشور سکونت ندارند.

البته با توجه به شرایط هر مدرسه ممکن است مدارک دیگری نیز از شما تقاضا شود که ملزم به ارائه آنها خواهید بود. خوشبختانه کانادا کشوری نیست که کسی را از تحصیل محروم کند و در صورتی هم که این مدارک را نداشته باشید راهکارهایی برای ثبت نام فرزندان شما پیش بینی شده که بسته به ایالت و شهر محل سکونت متفاوت خواهد بود.

مزایای تحصیل در مدارس کانادا

فرقی ندارد که چه زمانی به کانادا مهاجرت می‌کنید، تا قبل از ۱۸ سالگی کودکان شما می‌توانند در مدارس این کشور تحصیل کنند. مزایای تحصیل در مدارس کانادا بسیار زیاد است اما مهمترین آنها عبارتند از:

  • یادگیری یک زبان جدید: بسیاری از مدارس دوره‌های آموزش زبان برای دانش‌آموزان بین‌المللی دارند و کودکان با حضور در این کلاس‌ها و جمع همسالان خود سریع‌تر به زبان انگلیسی یا فرانسه مسلط می‌شوند.
  • وجود کلاس‌های فوق برنامه متنوع: کلاس‌های موسیقی، ورزش و … در کانادا وجود دارد که باعث می‌شود کودکان سریع‌تر با فرهنگ این کشور آشنا شده و سرگرم شوند. در عین حال مهارت جدیدی را یاد بگیرند.
  • امکان ادامه تحصیل در کالج و دانشگاه‌های این کشور بعد از پایان تحصیل متوسطه نیز فراهم است.

سخن پایانی

مهاجرت یکی از اتفاقات بزرگ زندگی هر فرد است و اگر به صورت خانوادگی باشد نگرانی‌های خاصی مربوط به تحصیل و مسکن و … را به همراه دارد. با این وجود همانگونه که دیدید کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیری است که این دغدغه‌ها را تا حدی زیادی کم کرده است. برای تحصیل در مدارس کانادا شرایط و ملزومات مختلفی وجود دارد اما هیچ کدام مانع از آن نمی‌شود تا فرزندان شما از ادامه تحصیل خود بازبمانند و نتوانند از امکانات آموزشی این کشور بهره ببرند.

در صباپلن بخوانید

مقالات مهاجرتی

آموزش راه های مختلف مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری در کشور های مختلف

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.