تحصیل در فنلاند (شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی)

تحصیل در فنلاند

مقدمه

فنلاند کشوری کوچک اما مرفه، با رشد اقتصادی خوب و البته زیبا است. شرایط خوب زندگی و کار در فنلاند بسیاری از متقاضیان را به دریافت ویزای تحصیلی و سپس اخذ اقامت این کشور ترغیب می‌کند. اما مانند هر روش دیگری، باید اطلاعات کافی از شرایط تحصیل در فنلاند داشته باشید تا بتوانید بهترین رشته و دانشگاه را انتخاب کنید. ما در این مقاله به تحصیل در مقاطع مختلف و هزینه‌ زندگی در این کشور می‌پردازیم. بنابراین به منظور انتخابی آگاهانه تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل در مقطع ابتدایی تا دبیرستان

شروع تحصیل در مدارس فنلاند از سن ۷ سالگی است و تا سن ۱۹ سالگی نیز ادامه دارد. در مدارس فنلاند علوم پایه و اساسی آموزش داده می‌شود و به این ترتیب دانش‌آموزان برای ورود به مقطع کارشناسی آماده می‌شوند. دوره آموزش برای ورود به دانشگاه‌ حدود ۳ سال به طول می‌انجامد و در نتیجه دانش‌آموزان پس از سن ۱۹ سالگی و کسب مدرک دیپلم خود می‌توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه اقدام کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل کارشناسی در فنلاند حدود ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. تدریس در این مقطع به دو زبان رسمی فنلاند، یعنی سوئدی و فنلاندی انجام می‌شود. البته برخی از دانشگاه‌های این مقطع به زبان انگلیسی نیز می‌باشد که شروع دوره آن‌ها با دانشگاهی‌های دیگر کمی متفاوت است. همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم تحصیل در فنلاند به زبان فنلاندی رایگان است اما اگر تنها مدرک زبان انگلیسی دارید باید سالانه مبلغی حدود ۱۰ هزار یورو هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان فنلاند را پرداخت کنید. لازم به ذکر است که ارائه مدرک آیلتس ۶ به بالا، احتمال اخذ پذیرش تحصیلی شما را افزایش می‌دهد. شما به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی اجازه ۱۰ ساعت کار پاره وقت در هفته را خواهید داشت.

کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد بین ۱٫۵ تا ۲ سال به طول می‌انجامد. برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد را دریافت کنید، باید مدرک زبان فنلاندی یا سوئدی ارائه کنید چون در بیشتر دانشگاه‌ها به زبان‌های رسمی فنلاند (سوئدی و فنلاندی) تدریس می‌شود. لازم به ذکر است که تحصیل در فنلاند به این دو زبان رایگان بوده اما اگر تنها مدرک زبان انگلیسی را دارید باید برای دانشگاه‌های انگلیسی زبان فنلاند اپلای کنید. بنابراین داشتن نمره حداقل ۶٫۵ آزمون آیلتس برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ضروری است. شما به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد اجازه ۲۰ ساعت کار پاره وقت در هفته را خواهید داشت. فراموش نکنید که رزومه علمی شما در این مقطع باید بسیار قوی‌تر از مقطع کارشناسی باشد.

تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل دکتری حدود ۳ تا ۵ سال به طول می‌انجامد. برای دریافت ویزای تحصیلی فنلاند در مقطع دکتری، باید با ارائه مدارکی که قبلاً در بخش مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی فنلاند اشاره کردیم نسبت به دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کنید. پس از دریافت پذیرش تحصیلی می‌توانید با دانشگاه مورد نظر خود مکاتبه کنید تا همکاری و تأیید استاد راهنما را برای پروپوزال دکتری خود دریافت کنید. با دریافت ویزای تحصیلی و همراه با تحصیل در دوره‌های عمومی و پژوهشی، می‌توانید به مدت ۲۵ ساعت در هفته نیز کار پاره وقت داشته باشید. به این ترتیب بخشی از هزینه‌های اقامت و تحصیل شما در فنلاند جبران خواهد شد.

تحصیل در دانشگاه‌های فنلاند و زمان شروع دوره‌ها

تحصیل در دانشگاه‌های مختلف فنلاند زمان شروع دوره متفاوتی از هم دارد. بنابراین قبل از اینکه برای رشته و دانشگاه مورد نظرتان اقدام کنید، باید از زمان ثبت نام و شروع کلاس‌ها اطلاع پیدا کنید. البته عامل دیگری نیز در زمان‌بندی ثبت نام و شروع دوره‌ها تأثیرگذار است. این عامل زبان تدریس در دانشگاه مورد نظر است، چرا که تحصیل به زبان انگلیسی یا فنلاندی در مقاطع مختلف زمان متفاوتی دارد.

 • برای تحصیل در دانشگاه‌های عمومی فنلاند باید از ماه ژانویه هر سال اقدام کرد.
 • برای تحصیل در دانشگاه‌های حرفه‌ای فنلاند باید از ماه می هر سال اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز

در ادامه به کلیه مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی فنلاند باید به سفارت این کشور ارائه دهید اشاره شده است.

 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • عکس پاسپورتی جدید
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه فنلاند
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • بیمه مسافرتی
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس، سوئدی یا فنلاندی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • نامه و مدارک برای اثبات تمکن مالی برای هزینه تحصیل و زندگی در فنلاند
 • مدارک و مستندات محل اقامت در فنلاند (رسید رزرو هتل یا اجاره خانه)
 • مدرک دوره دیپلم برای متقاضیان مقطع کارشناسی به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی آن‌ها به زبان فنلاندی یا سوئدی
 • مدرک دوره کارشناسی برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی آن‌ها به زبان فنلاندی یا سوئدی
 • مدرک دوره کارشناسی ارشد برای متقاضیان مقطع دکتری به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی آن‌ها به زبان فنلاندی یا سوئدی
 • ارائه انگیزه نامه قوی برای تحصیل در مقطع دکتری
 • ارائه پروپوزال و رزومه علمی برای تحصیل در مقطع دکتری

هزینه تحصیل در فنلاند

هزینه تحصیل در فنلاند به غیر از شهریه، شامل هزینه زندگی دانشجویی است. این هزینه‌ها می‌تواند به طور متوسط ماهانه مبلغی حدود ۱۰۰۰ یورو باشد. البته این مبلغ جدای از شهریه دانشگاه خواهد بود. همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، شهریه دانشگاه‌های فنلاند سالانه عددی بین ۱۰ هزار یورو تا ۲۵ هزار یورو خواهد بود.

بورسیه تحصیلی

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از ابتدا بسیار دشوار است و در نتیجه همواره به متقاضیان پیشنهاد می‌شود تا پس از گذراندن بخشی از دوره تحصیلی خود برای دریافت بورسیه اقدام کنند. در این شرایط شما به عنوان یک متقاضی خارجی باید با اخذ نمرات بالا اثبات کنید که دانشجوی ممتازی هستید، در این شرایط می‌توانید برای دریافت فاند کامل، فاند نیمه، فقط شهریه یا بخشی از شهریه اقدام کنید. بورسیه تحصیلی در فنلاند بیشتر به مقطع دکتری تعلق می‌گیرد اما برخی از دانشگاه‌های این کشور برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز بورسیه می‌دهند. انواع بورسیه تحصیلی در فنلاند به شرح زیر است.

 • بورسیه دولتی فنلاند
 • بورسیه EDUFI
 • بورسیه CIMO

شرایط کار پس از تحصیل و اخذ اقامت دائم فنلاند

هدف اکثر متقاضیان تحصیل در کشورهای خارجی، اشتغال پس از تحصیل و دریافت اقامت آن کشور است. به همین ترتیب دانشجویان دانشگاه‌های فنلاند به منظور تمدید اقامت خود در این کشور باید پس از فارغ‌التحصیلی شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کرده و قرارداد کاری ببندند تا بتوانند ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنند. لازم به ذکر است که دولت فنلاند به دانشجویان خارجی دانشگاه‌های خود اجازه می‌دهد به مدت ۱ سال پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور اقامت داشته تا شغل مناسبی را تصدی کنند.

پس از اینکه شغل مورد علاقه خود را پیدا کردید باید با کافرما به توافق رسیده و قرارداد کاری ببندید. به این ترتیب می‌توانید اقامت موقت کاری دریافت کنید. شما می‌توانید پس از ۵ سال اشتغال مستمر در فنلاند و پرداخت به موقع مالیات و بیمه خود، نسبت به اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنید. پس از دریافت اقامت دائم و با گذشت ۲ الی ۳ سال دیگر به همین منوال، می‌توانید نسبت به اخذ تابعیت فنلاند و پاسپورت فنلاندی اقدام کنید.

البته برای استفاده از فرجه یک ساله باید مجوز اقامت برای جستجوی شغل یا راه‌اندازی کسب و کار را دریافت کنید. تراکم جمعیت، نرخ تورم و نرخ بیکاری فنلاند پایین است و براحتی می‌توانید شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید.

دریافت ویزای همراه

دولت فنلاند از ابتدا به والدین یا همسر و فرزندان متقاضی، ویزای همراه اعطا نمی‌کند. بنابراین دانش‌آموز یا دانشجو باید به مدت ۳ ماه به تنهایی در دانمارک اقامت داشته باشد تا والدین یا خانواده وی بتوانند ویزای همراه دریافت کنند. در این مدت موسسات آموزشی یا دولت سرپرستی دانش‌آموز را به عهده می‌گیرند و دانشجو نیز باید در خوابگاه یا خانه شخصی خود اقامت داشته باشد.

مزایای تحصیل

تحصیل در هر یک از کشورهای خارجی مزایایی برای دانشجویان به همراه دارد که آن‌ها را ترغیب به قوی‌تر کردن رزومه خود برای اخذ پذیرش می‌کند. از جمله مزایای تحصیل در فنلاند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسیدر تمامی مقاطع تحصیلی
 • امکان آموزش رایگان زبان فنلاندی
 • امکان پذیرش تحصیلی بدون ارائه مدرک زبان
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی
 • امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده
 • امکان تحصیل رایگان در صورت تسلط به زبان فنلاندی
 • اجازه حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۵ ساعت کار پاره وقت در هفته
 • امکان دریافت ۱ سال اقامت موقت برای پیدا کردن شغل پس از فارغ‌التحصیلی

سخن پایانی

حالا که با شرایط تحصیل در فنلاند از مقطع ابتدایی تا دکتری آشنا شدید، براحتی می‌توانید برای اخذ پذیرش و سپس دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید. لازم به ذکر است که کارشناسان و وکلای مجرب صباپلن همواره پاسخگوی سوالات شما در زمینه مهاجرت به کشورهای مختلف هستند. با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد، آیا برای اخذ پذیرش تحصیل در فنلاند آماده هستید؟

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.