تحصیل در استرالیا

چرا تحصیل در کانادا

استرالیا؛ چهارمین مقصد محبوب برای تحصیل

استرالیا فقط یک کشور و یا قاره شناخته شده به خاطر وجود کانگوروها و خرس‌های کوالا با طبیعتی منحصر به فرد نیست. در سالهای اخیر، استرالیا نام خود را به عنوان چهارمین مقصد محبوب دانشجویان بین‌المللی پس از ایالات متحده، چین و انگلستان ثبت کرده است. دلایل محبوبیت تحصیل در استرالیا، شرایط عمومی این کشور برای تحصیل، مزایای تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا و فرصت‌هایی که برای بورسیه دانشجویی در این کشور وجود دارد، نکاتی است که درباره آنها در ادامه صحبت کرده‌ایم.

چرا تحصیل در استرالیا

براساس آخرین رتبه‌بندی‌های آکادمیک دو شهر هر بزرگ استرالیا به ۱۰ مقصد برتر برای دانشجویان در سراسر جهان راه یافتند: ملبورن (سوم) و سیدنی (نهم). اساساً به همین دلیل هم استرالیا مکانی است که بسیاری دوست دارند جز گزینه‌های انتخابی آنها برای مهاجرت تحصیلی باشد. اما چرا استرالیا؟

چرا تحصیل در کانادا

به عنوان یک دانشجوی مهاجر، لازم نیست نگران تنوع رشته درسی باشید که می‌توانید در کشور برای تحصیل پیدا کنید. بیش از ۲۲۰۰۰ رشته ارائه شده است که استرالیا را با کشورهایی مانند کانادا، آلمان و بسیاری دیگر در جهان قابل مقایسه می‌کند. رشته‌های روانشناسی، مهندسی، تجارت، اقتصاد و علوم اجتماعی بیشترین تعداد متقاضی را برای تحصیل در استرالیا دارد. البته در کنار این مورد تحصیل در این کشور مزایای دارد که عبارتند:

هزینه تحصیل در استرالیا چقدر است؟

هنگامی که هزینه تحصیل را در نظر می‌گیرید، باید هزینه‌های مربوط به دانشگاه و درس و هزینه‌های ماهانه غذا و این موارد (هزینه زندگی) را بررسی کنید. ما آنها را به بخش‌های جداگانه زیر تقسیم کرده‌ایم.

هزینه تحصیل

با توجه به متفاوت بودن هر دوره،  قیمت‌های مختلفی که توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شود و امکانات تخصصی مورد نیاز شما برای هر رشته (مانند دانشجویان پزشکی که به امکانات بیمارستان نیاز دارند، دانشجویان مهندسی به فضاهای کاری و غیره نیاز دارند) هزینه‌ها می‌توان به شرح زیر دانست:

 • دیپلم ۴،۰۰۰ – ۲۲،۰۰۰ دلار استرالیا
 • لیسانس ۳۰،۰۰۰ – ۵۰،۰۰۰ دلار استرالیا
 • مدرک کارشناسی ارشد ۲۰،۰۰۰ – ۳۷،۰۰۰ دلار استرالیا
 • دکترا ۱۴۰۰۰ – ۳۷،۰۰۰ دلار استرالیا

هزینه های زندگی دانشجویی

هزینه زندگی دانشجویی

در کنار هزینه تحصیل در استرالیا که به دانشگاه بستگی دارد، هزینه زندگی هم دقیقاً مانند ایران هزینه زندگی به شهر بستگی دارد، از فوریه ۲۰۱۸ ، دولت استرالیا تخمین زده است که یک دانشجو حدود ۲۰،۲۹۰ دلار استرالیا در سال یا ۶۰۱۰۶ RM نیاز دارد که با کار می‌توان تا حدود ۵۰۰۰ RM را تأمین کرد. البته ساعات کاری برای دانشجوی کارشناسی ۴۰ ساعت در هفته است اما اگر در استرالیا دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد با تحقیق یا مدرک دکترا هستید، محدودیتی در تعداد ساعات کار شما وجود ندارد.

چگونه می‌توان برای پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا اقدام کرد؟

یکی از الزامات اولیه برای تحصیل در استرالیا تسلط به زبان انگلیسی است، زیرا تمام دوره‌های دانشگاهی، معاملات و مراودات به زبان انگلیسی رسمی انجام می‌شود. به عنوان یک دانشجوی خارجی، درک روش واقعی صحبت کردن و عامیانه استرالیایی ممکن است کمی نیاز به تمرین داشته باشد. اما شجاع باشید و در خارج از کلاس به تعامل با دیگران ادامه دهید.

با این تفاسیر برای پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا اغلب به یک مدرک زبان انگلیسی از جمله آیلتس، تافل و آزمون انگلیسی شغلی  (OET) نیاز است. همچنین برای پذیرش در مقاطع ارشد و دکترا باید شرایط پذیرش هر دانشگاه را مطالعه کرده و بعد اقدامات لازم را انجام دهید.

چه زمانی برای تحصیل در استرالیا اقدام کنیم؟

دانشگاه های استرالیا به طور معمول در طول سال فعالیت می‌کنند. در یک سال دو ترم برگزار می‌شود، بنابراین زمان اوج درخواست تحصیل در استرالیا برای یک مدرک کارشناسی؛ اواسط اکتبر تا اواسط نوامبر (دوره درخواست ترم اول) است و ترم اول در ماه مارس آغاز می‌شود. همچنین اواسط آوریل تا اواسط ماه مه (دوره درخواست ترم دوم) و ترم دوم در ماه جولای آغاز می‌شود. البته تاریخ شروع دورهی تحصیل و شروع ترم ممکن است بسته به موسسه انتخابی متفاوت باشد، بنابراین بهتر است در سایت دانشگاهی که متقاضی تحصیل در آن هستید دوباره بررسی کنید!

مزایای تحصیل در استرالیا

مزایای تحصیل در استرالیا بسیار زیاد است. اما دقیقاً چه چیزی باعث می شود که تحصیل در استرالیا اولین انتخاب بسیاری از دانشجویان باشد؟ ما به دلایل زیر در پاسخ به این سوال رسیده‌ایم.

دارای هفت دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان

استرالیا ۷ دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان را در خود جای داده است. جامعه برتر آموزش عالی جهان برای این بررسی تعداد زیادی از دانشگاه‌های سراسر جهان را برای تعیین رتبه‌بندی ارزیابی کرده است. این موسسه هر دانشگاه را در شش معیار ارزیابی کرد، از جمله اعتبار آن در بین دانشگاهیان و کارفرمایان. این نکته نشان می‌دهد که دانشگاه‌های استرالیایی در سطح جهانی دارای استانداردهای مناسبی است.

آموزش در سطح جهانی

دانشگاه‌های استرالیا برنامه‌ها و دوره‌هایی را ارائه می‌دهد که در سطح جهانی شناخته شده باشند. این سیستم آموزشی به دانش‌آموخته‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی از طریق تحصیل در استرالیا و دانشگاه‌های این کشور، راهی آسان برای رفتن به سایر کشورها پیش‌رو باشد. همچنین لازم به ذکر است که دانشگاه‌های استرالیا امکانات تحقیقاتی، برنامه‌های درسی پیشرفته و بودجه ویژه‌ای را برای تحقیق و توسعه ارائه می‌دهند.

بورسیه تحصیلی

اگر فکر می کنید تحصیل در استرالیا دور از دسترس است، خوشحال خواهید شد که بشنوید دانشجویان بین‌المللی کمک هزینه و بورس تحصیلی زیادی در اختیار خواهند داشت. این موارد توسط دولت استرالیا، موسسات آموزشی و تعدادی از سازمانهای دولتی و خصوصی ارائه می‌شود. برنامه‌های اصلی بورس تحصیلی موجود برای دانشجویان بین المللی عبارتند از:

 • جوایز استرالیا: اهداف جوایز استرالیا ارتقاء دانش، پیوندهای آموزشی و روابط پایدار بین استرالیا و همسایگان از طریق برنامه های گسترده بورس تحصیلی استرالیا است. این برنامه بورس های تحصیلی ارائه شده توسط وزارت امور خارجه (DFAT) ، وزارت آموزش و پرورش و مرکز استرالیا را برای هم جمع می کند.
 • برنامه Destination Australia (DAP) : این برنامه برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی برای تحصیل در استرالیا است. بیش از ۱۰۰۰ بورس تحصیلی هر ساله برای حمایت از دانشجویان داخلی و بین المللی توسط این برنامه ارائه می‌شود.
 • بورس تحصیلی زنان APEC در استرالیا: این بورسیه ها با هدف حمایت از توانمندسازی اقتصادی زنان در منطقه APEC و ارتقا جایگاه زن در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است. این کمک هزینه، بر اساس شایستگی علمی، به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط بورسیه ارائه داده می‌شود.

فرصت‌های عالی تحقیق در کشور استرالیا

استرالیا سرمایه‌گذاری زیادی در زمینه تحقیقات انجام می‌دهد و بنابراین این کشور تحقیقات آکادمیک برجسته‌ای را در زمینه‌های مختلف تولید کرده است. کشفیات مشهوری که از استرالیا به دست آمده است شامل پنی سیلین، وای فای، دستگاه سونوگرافی و ضبط کننده اطلاعات پرواز یا جعبه سیاه است. وقتی در استرالیا تحصیل می‌کنید، می‌توانید از فناوری چشمگیر و منابع تحقیقاتی که این اختراعات را امکان پذیر کرده است، بهره ببرید.

کیفیت بالای زندگی استرالیا

استرالیا به طور مداوم در نظرسنجی‌ها و مطالعاتی که کیفیت زندگی را اندازه می‌گیرد، نمره خوبی می گیرد.. موسسه Numbeo کیفیت زندگی را در ۲۳۰ شهر جهان مقایسه کرده است و استرالیا دارای سه شهر در ۱۰ شهر برتر دنیاست. شما با تحصیل در استرالیا فرصت زندگی در این شهرها را خواهید داشت.

 امکان کار در حین تحصیل

استرالیا به دارندگان ویزای دانشجویی اجازه می‌دهد تا هنگام تحصیل،  کار کنند. هر چند شرایطی برای این امر  وجود دارد. شما فقط ممکن است هنگامی که در طول تحصیل مجاز به کار باشید. شما فقط مجاز هستید حداکثر ۴۰ ساعت در هر دو هفته کار کنید. اطلاعات بیشتر درباره شرایط کار دارندگان ویزای دانشجویی را می‌توان در سایت دانشگاه مدنظر مطالعه کرد.

فرصت کار در استرالیا بعد از تحصیل

ویزای تحصیلات تکمیلی موقت (زیر کلاس ۴۸۵) به دانشجویان بین‌المللی که حداقل به مدت دو سال در استرالیا تحصیل کرده‌اند، فرصت درخواست مجوز موقت کار در استرالیا را ارائه می‌دهد. البته این ویزا شرایط خاصی دارد.

زیبایی طبیعی و هوای مطبوع

این لیست از مزایای تحصیل در استرالیا بدون ذکر بسیاری از عجایب طبیعی کشور و روزهای آفتابی استرالیا کامل نخواهد بود. می‌توانید از صخره بزرگ سد، پارک ملی، بیابان تاسمانی و جزیره فریزر دیدن کنید. هوای آفتابی اجازه می‌دهد روزهای زیادی را در خارج از خانه فعالیت داشته باشید. مسلماً زمستان این کشور هم دیدنی است، اما به سختی سایر مناطق جهان نیست.

شهرهای بزرگ دانشجویی در استرالیا

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در استرالیا همه در شهرهای بزرگ این کشور واقع شده‌اند که سه مورد از آنها عبارتند از:

ملبورن

ملبورن دومین شهر بزرگ استرالیا، از محبوب‌ترین شهرها برای تحصیل در این کشور است. مسلماً این شهر بزرگترین شهر دانشجویی در سراسر جهان است زیرا بیش از هشت دانشگاه بزرگ مستقر در این منطقه است و بیش از ۳۰۰۰۰۰ دانشجو که یک سوم آنها بین‌المللی در این شهر مشغول به تحصیل هستند.

محبوب‌ترین دانشگاه‌های استرالیا در این شهر یافت می‌شوند و زندگی پر جنب و جوش با آب و هوای فصلی باعث شده، هدف دانشجویان از هر جای جهان برای تحصیل در استرالیا است. ملبورن همچنین برای ورزش محبوب است، کار تیمی و تعامل همه دانشجویان سالم را تشویق می‌کند. شاید جالب باشد بدانید که ملبورن برای مدت هفت سال به عنوان دوست داشتنی ترین شهر جهان انتخاب شده است.

سیدنی

سیدنی بهترین‌ها دانشگاه‌های تحقیقاتی دنیا را دارد و برای همین به عنوان بهترین شهر برای مهاجرت در این کشور انتخاب شده است. مرکز تفریحی و ترانزیتی استرالیا ، آب و هوای تقریباً گرمسیری سیدنی و شرایط بین المللی ، یک فضای سرگرم کننده و سرزنده را برای همه دوستداران فضای شهری تضمین می‌کند. همچنین اقتصاد رو به رشد این شهر، باعث شده بهترین مکان در استرالیا برای یافتن فرصت‌های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی باشد.

بریزبن

این شهر مرکز کوئینزلند است و شهر شماره دو دانشجویی برای تحصیل در استرالیا است. این شهر نیمه گرمسیری بوده و برای دانشجویان بین المللی از آب و هوای گرم گزیزانند و به دنبال شهری خلوت‌تر از سیدنی و ملبورن هستند، انتخاب مناسبی است.

کانبرا

این شهر توسط بسیاری از ذخایر طبیعی و پارک‌ها احاطه شده و دارای مناطقی است که برای زندگی در حومه شهری در کنار تحصیل در استرالیا مناسب است. اگرچه از سایر شهرهای گفته شده، کوچکتر است، اما دانشگاه‌های کانبرا از نظر کیفیت آموزش و شهرت در استرالیا در رتبه های برتر قرار دارند.

 آدلاید

دانشگاه‌های آدلاید با سه برنده جایزه نوبل و صدها محقق رودز، پایتخت جایزه نوبل استرالیا لقب گرفته است. برای تحصیل در استرالیا این شهر به عنوان یکی از مقاصد تحقیقاتی عالی است و علاوه بر این موارد دارای طبیعت زیبایی نیز هست. گرچه شهر آدلاید در مقایسه با شهرهای گفته شده، شهر کوچکی است اما پتانسیل خوبی برای کار بعد از تحصیل را هم دارد.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در استرالیا

برای ورود به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به استرالیا، ویزای خاصی لازم است. بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه مدنظر، برای شروع مراحل درخواست، ابتدا باید برای نیاز به ویزای دانشجویی به وب سایت وزارت امور داخلی استرالیا تحت عنوان STUDENT مراجعه کنید. در کنار گواهینامه زبان انگلیسی، شما همچنین باید شواهدی از بودجه کافی را برای تأمین هزینه‌های تحصیل در استرالیا و زندگی و سفر خود ارائه دهید.

در کنار این موارد، والدین شما باید مدرکی برای کسب درآمد سالانه حداقل ۶۰،۰۰۰ دلار استرالیا و بیانیه‌ای ارائه دهند که توافق آنها را برای حمایت مالی از شما اعلام کند. در بعضی مواقع، ممکن است مجبور شوید تحت معاینه پزشکی و یا رادیولوژی با یک پزشک مورد تأیید اداره مهاجرت استرالیا قرار بگیرید. این امر ممکن است به ویژه مربوط به کسانی باشد که مایل به تحصیل در رشته های پزشکی، پرستاری و دندانپزشکی هستند.

 

دولت استرالیا به دانشجو اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد

در مقالاتی جداگانه، به بررسی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی نظیر کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور استرالیا خواهیم پرداخت.

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر استرالیا ۲۰۱۹ / Australia’s Top 10 Universities 2019

انواع موسسات آموزش عالی در کشور استرالیا

به طور کلی، در کشور استرالیا ۴ نوع موسسه آموزش عالی وجود دارد که عبارتند از:

 1. دانشگاه ها گروه ۸ (GO 8 Universities)

شامل برترین و منتخب دانشگاه های کشور استرالیا می باشد. موسسات اصلی، بزرگ و شناخته شده آکادمیک برای تحصیل در مقطع دکتری با تسهیلات و امکانات پیشرفته و اعضای هیئت علمی متشکل از محققین برجسته و شناخته شده در رشته های مختلف هستند. دانشگاه های این زیر گروه عبارتند از:

 1. دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University)
 2. دانشگاه کوئینزلند (The University of Queensland)
 3. دانشگاه موناش (Monash University)
 4. دانشگاه ملبورن (Melbourne University)
 5. دانشگاه سیدنی (Sydney University)
 6. دانشگاه نیو ساوت ولز (University of New South Wales)
 7. دانشگاه غربی استرالیا (University of Western Australia )
 8. دانشگاه آدلاید (The University of Adelaide)
  این تشکل در سال ۱۹۹۹ تشکیل شد و دفتر مرکزی آن در شهر کانبرا، پایتخت کشور استرالیا واقع شده است. مدیر اجرایی آن خانم Vicki Thomson و ریاست آن به عهده پروفسور Ian Jacobs از اعضای هیئت علمی دانشگاه UNSW است.

 • هفت دانشگاه عضو این گروه در رنکینگ جهانی، جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند.
 • پنج دانشگاه عضو این گروه در رنکینگ جهانی، جزو ۵۰ دانشگاه برتر دنیا هستند.
 • ۷۳ درصد از کل گرنت های پژوهشی رقابتی کشور استرالیا به دانشگاه های عضو GO8 اختصاص یافته است.
 • ۹۹ درصد پژوهش ها و تحقیقاتی که در دانشگاه های GO8 انجام می شوند، در سطح جهانی یا فراتر از آن است.
 • سالیانه ۶ میلیارد دلار هزینه صرف پژوهش در دانشگاه های GO8 می شود که از این میزان، ۲ میلیارد دلار به پژوهش ها در حوزه پزشکی و بهداشت می شود.
 • براساس گزارش منتشر شده توسط London Economics، دانشگاه های GO8 سالیانه ۴/۶۶ میلیارد دلار بر اقتصاد کشور استرالیا تاثیر دارد.
 • هر دلار درآمد ناشی از تحقیقات دانشگاه های GO8، ۱۰ دلار سود برای جامعه استرالیا به همراه دارد.
 • دانشگاه های GO8 به طور مستقیم از ۵۰ هزار شغل در کشور استرالیا حمایت می کند.
 • دانشگاه های GO8 با دانشگاه های مطرح دنیا تفاهم نامه همکاری دارد.
 • سالیانه ۹۶ هزار دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی از دانشگاه های GO8 فارغ التحصیل می شوند.
 • بیش از نیمی از پزشکان، دندانپزشکان و دامپزشکان کشور استرالیا از GO8 فارغ التحصیل شده اند.
 • ۴۰ درصد از مهندسین در کشور استرالیا از دانشگاه های GO8 فارغ التحصیل شده اند.
 • بیش از یک سوم از کل دانشجویان تحصیلات تکمیلی استرالیا در دانشگاه های GO8 تحصیل می کنند.۲٫(Innovative Research Universities (IRU
 • شامل ۷ دانشگاه جوان در کشور استرالیا است که به طور اختصاصی بر روی آموزش و پژوهش فراگیر متمرکز هستند. دانشگاه های این گروه عبارتند از:
 • دانشگاه فلیندرز (Flinders University)
 • دانشگاه چارلز داروین (Charles Darwin University)
 • دانشگاه گریفیت (Griffith University)
 • دانشگاه جیمز کوک (James Cook University)
 • دانشگاه لاتروب (La Trobe University)
 • دانشگاه مورداک (Murdoch University)
 • دانشگاه سیدنی غربی (Western Sydney University)

۴ چیزی که باید قبل از تحصیل در استرالیا بدانید!

 

 1. (Australian Technology Network (ATN

گروهی از دانشگاه های کشور استرالیا که تمرکز آنها بیشتر بر روی مشارکت در پروژه های صنعتی است. دانشگاه های این گروه عبارتند از:

 • دانشگاه تکنولوژی سیدنی (University of Technology of Sydney)
 • دانشگاه RMIT
 • دانشگاه جنوب استرالیا (University of South Australia)
 • دانشگاه کورتین (Curtin University)
 1. (Reginal Universities Network (RUN

گروهی متشکل از ۶ دانشگاه که بیشتر در مناطق روستایی کشور استرالیا واقع شده اند. دانشگاه های این گروه عبارتند از:

CQ University

Federation University Australia

Southern Cross University

University of New England

University of Southern Queensland

University of the Sunshine Coast

چنانچه شما قصد ادامه تحصیل در مقاطع مختلف اعم از دانشگاهی و مدرسه ای را در کشور استرالیا دارید، می بایست برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمائید

فرم مشاوره رایگان تحصیل در استرالیا

مروری بر معتبرترین دانشگاه های کشور استرالیا 

No University QS rankings
۱ Australian National University ۲۴
۲ Melbourne University ۳۹
۳ Sydney University ۴۲
۴ University of New South Wales ۴۵
۵ University of Queensland ۴۸
۶ Monash University ۵۹
۷ The University of Western Australia ۹۱
۸ The University of Adelaide ۱۱۴
۹ University of Technology Sydney ۱۶۰
 1. دانشگاه ملی استرالیا (ANU)
 •  بالاترین رنکینگ را در میان دانشگاه های استرالیا را دارد.
 •  در شهر کانبرا، پایتخت کشور استرالیا در سال ۱۶۶۶ در کشور استرالیا تاسیس و پایه گذاری شده است.
 •  ۵۰ درصد دانشحویان این دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند.
 •  ۲۵ هزار و ۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 •  ۶ نفر از اعضای هیئت علمی این دانشگاه برنده جایزه صلح نوبل شده اند.
 •  بورسیه اختصاصی تحصیلی به دانشجویان خود ارائه می دهد.

۹۵ درصد از کیفیت تحقیقاتی که در این دانشگاه انجام می شود هم تراز و در مواردی بالاتر از سطح جهانی است.

 1. دانشگاه ملبورن (Melbourne University)
 •  در سال ۱۸۵۳ در شهر ملبورن استرالیا تأسیس شده است.
 •  به عنوان معروفترین و برترین دانشگاه فنی کشور استرالیا شناخته می شود.
 •  قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه کشور استرالیا است.
 •  بیش از ۵۰ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که ۵/۵۱ درصد از آنها را دانشجویان مقطع کارشناسی و ۵/۴۸ درصد در مقاطع فوق لیسانس و دکتری مشغول به تحصیل هستند.
 • ۳۶ درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین الملل تشکیل داده اند که از ۱۳۰ کشور دنیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 1. دانشگاه سیدنی (Sydney University)
 •  در رنکینگ جهانی، جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا است.
 •  قدیمی ترین دانشگاه کشور استرالیا است که در سال ۱۸۵۰ میلادی تاسیس شده است.
 • بیش از ۶۰ هزار دانشجو از بیش از ۱۳۰ کشور دنیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 1. دانشگاه New South Wales
 •  در رنکینگ جهانی، جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا است.
 •  در سال ۱۹۲۹ و در شهر سیدنی تاسیس شده است.
 • بیش از ۵۹ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

۵٫ دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)

دانشگاهی دولتی است که در شهر بریزبن استرالیا و در سال ۱۹۰۹ تاسیس شده است.

 •  آموزش و پژوهش ارتباط تنگاتنگی در این دانشگاه با یکدیگر دارند.
 •  ۵۲ هزار و ۳۳۱ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که ۱۵ هزار و ۴۳۱ نفر از آنها را دانشجویان بین المللی از ۱۳۵ کشور جهان تشکیل می دهند.

تحصیل در استرالیا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کشور استرالیا

مرحله اول

اخذ پذیرش قطعی از دانشگاه

متقاضی می بایست به صورت تمام وقت برای تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور استرالیا پذیرش گرفته باشد. ارائه نامه پذیرش الزامی است.

مرحله دوم

پرداخت هزینه تحصیل

چنانچه دانشجو می بایست خودش هزینه تحصیل را بپردازد، می بایست بخشی از هزینه تحصیل را قبل از ارسال درخواست پرداخت نماید.

مرحله سوم

دریافت و تکمیل فرم درخواست

مرحله چهارم

ارسال مدارک مورد نیاز

 • کپی صفحات پاسپورت که حاوی اطلاعات شخصی، مدت اعتبار پاسپورت و غیره است.
 • نامه پذیرش از دانشگاه که بیانگر پذیرش قطعی متقاضی برای تحصیل به صورت تمام وقت است.
 • براساس قوانین کشور استرالیا، کلیه دانشجویان می بایست در طول دوران تحصیل خود بیمه باشند. متقاضیان می بایست مدارک مربوط به بیمه را ارائه دهند. چنانچه کارگزار بیمه متقاضی، دانشگاه محل تحصیل وی باشد، می بایست مدارک مربوطه ارائه شود. چنانچه در نامه پذیرش ذکر شده باشد که پذیرش شخص به همراه بیمه است، می بایست نامه پذیرش به عنوان مدرک بیمه ارسال شود.

مرحله پنجم

گواهی بانکی تمکن مالی

که بیانگر استطاعت مالی شما برای ادامه تحصیل در کشور استرالیا است. گواهی تمکان مالی برای پوشش هزینه های دانشجویی در کشور استرالیا بوده و براساس برآورد دولت این کشور، سالیانه ۲۰ هزار دلار استرالیا هزینه مربوط به اقامت و زندگی دانشجویی در این کشور است.

مرحله ششم

 1. مدارک مربوط به بورسیه تحصیلی

می بایست شامل اطلاعاتی از قبیل مقدار بورسیه و مدت زمان اعطای آن باشد. در ارتباط با دانشجویان دکتری، می بایست اطلاعات مربوط به گرنت آموزشی و یا استخدام شدن آنها در دانشگاه مربوطه در طول دوران تحصیل، ارسال گردد.

مرحله هفتم

ارسال فرم ورود موقت (Genuine Temporary Entrant)

متقاضیان ادامه تحصیل در کشور استرالیا می بایست مستندات مربوط به اینکه تنها به قصد تحصیل به کشور استرالیا مسافرت می کنند را ارائه دهند.

مرحله هشتم

مدرک زبان آیلتس، تافل و یا سایر مدارک مورد تائید سفارت استرالیا نظیر PTE

حداقل نمره قابل قبول برای آزمون آیلتس ۵/۵ است.

مرحله نهم

پرداخت هزینه درخواست

هزینه درخواست ویزای تحصیلی ۵۷۵ دلار استرالیا است.

مرحله دهم

دریافت اطلاعات بیومتریک

ممکن است در طول روند بررسی درخواست از متقاضی تقاضای ارائه اطلاعات بیومتریک نظیر اثر انگشت و یا عکس شود.

مرحله یازدهم

بررسی درخواست توسط کشور استرالیا

برای تصمیم گیری آژانس مهاجرت کشور استرالیا در ارتباط با درخواست متقاضی، می بایست کلیه اطلاعات و مدارک مورد نیاز ارسال شده باشد. چنانچه مدارک ارسالی کامل نباشد، مدت زمان بررسی درخواست طولانی تر خواهد شد و درخواست مدارک بیشتری از متقاضی می شود.

و در نهایت

متقاضی ایمیلی دریافت می کند که نشاندهنده نتیجه بررسی درخواست او خواهد بود. چنانچه درخواست شما مورد پذیرش قرار گیرد، ایمیل دریافتی حاوی اطلاعات ویزا خواهد بود:

 • شماره ویزا
 • تاریخ شروع ویزا
 • شرایط ویزا

متقاضی می بایست یک کپی از ایمیل دریافتی حاوی اطلاعات ویزا را به همراه خود به کشور استرالیا بیاورد.

سخن پایانی

با توجه به مزایای تحصیل در استرالیا و بعد کار و زندگی، طبیعی است که این کشور مقصدی عالی برای مهاجرت باشد. با این وجود پیش از عزیمت باید شرایط را به درستی درک کرد و بعد از آن به کمک یک وسیله مهاجرتی معتبر برای این کار اقدام کرد. همچنین پیش از هر اقدامی باید هزینه‌های لازم برای مهاجرت و زندگی را هم در نظر داشت.

 

در صباپلن بخوانید

مقالات مهاجرتی

آموزش راه های مختلف مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری در کشور های مختلف

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.