تحصیل در اتریش

تحصیل-در-اتریش

مقدمه

از سال ۱۹۶۰، تحصیل در اتریش برای دانشجویان مهاجر نیز امکان‌پذیر شده است و برای همین بسیاری از دانشجویان خارجی علاقه‌مند به تحصیل در این کشور هستند. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد؛ دانشگاه‌های باکیفیت در حد کلاس جهانی، شهریه پایین، امنیت بالای جامعه برای زندگی و مواردی از این دست که نوید سال‌های دانشجویی جالبی را در این کشور می‌د‌هد.

اتریش که در قلب اروپا واقع شده است، به خاطر دستاوردهای فرهنگی و علمی خود در زمینه‌های مختلف، از آموزش اپرای کلاسیک گرفته تا مهندسی خودرو مشهور است. بر اساس نظرسنجی از دانشجویان بین المللی در وب سایت StudyPortals، کشور اتریش یکی از بهترین مقاصد مهاجرت برای تحصیلات عالی است.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های اتریش

زبان اصلی برای تحصیل در اتریش آلمانی است. برای پذیرش در اکثر دانشگاه‌ها، سطح مهارت زبان آلمانی باید حداقل C1 باشد. آزمون‌های پذیرفته شده توسط دانشگاه‌ها در وب سایت هر کدام از موسسات آموزشی ذکر شده، اما معمولاً شامل آزمون‌های ÖSD Zertifikat ، Goethe Zertifikat ، TestDaF می‌شوند. رشته‌هایی هم وجود دارد که به انگلیسی تدریس می‌شود، اما در مقایسه با رشته‌های آلمانی، تعداد آنها کم و اغلب در مقطع کارشناسی ارشد و تحصیلات دکترا، به ویژه برای رشته‌هایی چون تجارت، مدیریت، بازاریابی و فناوری اطلاعات است. حداقل سطح مهارت انگلیسی IELTS 6.0 بوده و البته برخی از رشته‌ها حداقل به نمره ۶٫۵ نیاز دارند.

۲۲ دانشگاه دولتی و ۱۶ دانشگاه خصوصی برای تحصیل در اتریش وجود دارد که طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند. باید گفت که در اتریش هیچ سیستم واحدی برای پذیرش دانشجو وجود ندارد، بنابراین هر دانشگاه معیارهای خاص خود را ارائه می‌دهد. شرایط پذیرش به طور مستقیم در وب سایت‌های دانشگاه‌ها ذکر شده است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش

به عنوان یک قاعده، برای پذیرش در دانشگاه‌های اتریش به موارد زیر نیاز دارید:

 • کپی گذرنامه
 • گواهی تحصیلات متوسطه / لیسانس / فوق لیسانس
 • اثبات مهارت آلمانی یا انگلیسی (دیپلم تایید تحصیلات قبلی به آلمانی / انگلیسی یا مدارک زبان)
 • انگیزه نامه و توصیه نامه‌ها
 • پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی (برای تحصیل در مقطع دکترا)

علاوه بر مجموعه اسناد ذکر شده، برای تحصیل در اتریش در برخی دانشگاه‌ها شرکت و موفقیت در آزمون کتبی، آزمون شفاهی و مصاحبه ورودی نیز شرط اصلی پذیرش است. در واقع از سال ۲۰۱۹، دانشگاه‌ها شروع به معرفی امتحانات ورودی خود کردند. به عنوان مثال، دانشگاه‌های علوم کاربردی و پزشکی، دانشگاه‌های هنر، دانشگاه‌های حقوق و علوم سیاسی، شیمی و روانشناسی جز مواردی هستند که آزمون ورودی دارند. در این صورت، لازم است مهلت ارسال درخواست و تاریخ آزمون ورودی را بدانید. مهلت ارسال درخواست برای این موارد ممکن است ۶ ماه قبل از شروع ترم، پایان یابد. اطلاعات بیشتر را می توانید در وب سایت‌های دانشگاه‌ها و در پورتال آلمانی زبان Studiversum پیدا کنید.

بررسی شرایط تحصیل در کشورهای آلمان و اتریش و  پاسخ به سوالات پرسیده شده در پیج اینستاگرام موسسه صباپلن

مقاطع مختلف تحصیل در اتریش

علاوه بر اینکه مهاجرین می‌توانند فرزندان خود را در این کشور به مدرسه بفرستند و از مزایای تحصیل رایگان بهره‌مند شوند؛ مقاطع تحصیلی مختلفی برای تحصیلات عالی و تکمیلی نیز وجود دارند که دانشجویان بین‌المللی برای پذیرش در آن و شروع تحصیل در اتریش اقدام می‌کنند. در ادامه مطلب شرایط تحصیل در این مقاطع را بررسی خواهیم کرد.

مقطع کارشناسی در اتریش

کلاس‌های کارشناسی توسط دانشگاه‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌های علمی کاربردی برگزار می‌شوند. برنامه تحصیل در اتریش و در مقطع کارشناسی، در رشته‌های مختلفی ارائه می‌شود، به عنوان مثال: هنرها و علوم انسانی، اقتصاد، مهندسی، حقوق، پزشکی، دامپزشکی، علوم طبیعی و اجتماعی، آموزش، الهیات. دانشگاه‌ها معیارهای خاص خود را برای پذیرش ارائه می‌دهند.

 معمولاً مدارک الزامی برای ورود به این مقطع به شرح زیر است:

 • گواهینامه آموزش متوسطه
 • متن با نمرات آخرین تحصیلات
 • گواهی Studienplatz Nachweis (تأیید اینکه دانشجو حق تحصیل در یک رشته مشابه در یک موسسه آموزش عالی در یک کشور را دارد)
 • اثبات مهارت زبان آلمانی در آزمونهایی چون A2 / C1 ÖSD ، Goethe Zertifikat ، telc Deutsch ، DSH2 ، DSD II ، TestDaF
 • عبور از آزمون ورودی (برای همه رشته‌ها الزامی نیست)
 • رزومه
 • کپی گذرنامه

نکته: اسنادی که به زبان انگلیسی / آلمانی نیستند باید ترجمه و محضری شوند.

در دانشگاه‌های بزرگ، پذیرش درخواست دانشجویان بین المللی برای تحصیل در اتریش چندین هفته طول می‌کشد. این دوره غالباً با انجام امور مربوط به ویزا همزمان می‌شود که می‌تواند منجر به کمبود مهلت‌ شود. بنابراین توصیه می‌شود متقاضیان در اسرع وقت نسبت به جمع‌آوری اسناد و ارسال درخواست اقدام کنند. در بعضی موارد، نامه پذیرش ممکن است مشروط باشد و داوطلب باید در دوره‌های مقدماتی (انگلیسی، ریاضیات، تاریخ یا جغرافیا) شرکت کند و مهارت زبان آلمانی را از C1 به A2 بهبود بخشد. در این حالت، دانش آموز باید برنامه مقدماتی را به پایان برساند و پس از اتمام آزمون را پشت سر بگذارد.

به طور معمول، برنامه کارشناسی ۴ سال در رشته‌های مهندسی و ۳ سال در سایر رشته‌ها ادامه دارد. دانشگاه‌های اتریش یک برنامه درسی ثابت ندارند: دانشجو خود برنامه درسی، اساتید و تاریخ امتحانات را انتخاب می‌کند.

کارشناسی ارشد در اتریش

رشته‌های کارشناسی ارشد توسط دانشگاه‌های خصوصی، دولتی و دانشگاه‌های علمی کاربردی ارائه می‌شود. قبل از پیوستن اتریش به پروسه بولونیا، مدرک کارشناسی ارشد با مدرک لیسانس ادغام شده بود و زمان تحصیل بسیار بیشتر طول می‌کشید. به چنین برنامه‌هایی، برنامه Diploma (Diplomstudium) یا Magister گفته می‌شد. هنوز هم می‌توان از این نوع رشته‌ها با مدت زمان ۶ سال زمان برای تحصیل، در برخی از دانشگاه‌ها پیدا کرد.

البته به طور استاندارد برای تحصیل در اتریش و در مقطع کارشناسی ارشد به دو سال زمان نیاز است. برنامه درسی شامل دروس اجباری و انتخابی است. در طول سال اول، دانشجویان موضوعات عمومی و اجباری را می‌آموزند و در سال دوم، به دروس انتخابی روی می‌آورند. دفاع از پایان نامه نیز به صورت شفاهی انجام می‌شود. در طول تحصیل، دانشجویان در سخنرانی‌ها شرکت می‌کنند، تحقیق می‌کنند و روی پروژه‌های گروهی و فردی کار می‌کنند. معمولاً اسناد زیر برای پذیرش در مقطع کارشناسی مورد نیاز است:

 • مدرک لیسانس
 • ریز نمرات با گواهینامه Studienplatznachweis (در صورت اتمام دوره کارشناسی در اتریش به این مدرک نیازی نیست)
 • گواهی زبان آلمانی / انگلیسی
 • رزومه، انگیزه نامه و توصیه نامه‌ها

مقطع تحصیلی دکترا در اتریش

مطالعات دکترا در زمینه‌های مختلف علمی انجام می‌شوند و برخی از رشته‌ها حالت کلی و عمومی دارند. همچنین طیف گسترده‌ای از رشته‌ها در مورد موضوعات خاص هستند. گروه دوم از رشته‌ها برای تحصیل در اتریش، معمولاً در مدارس دکتری منتخب (Doktoratskollegs) توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند. تحصیلات دکترا در اتریش ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد و اغلب، مدت زمان تحصیل بستگی به مدارک تحصیلی دانشجو دارد: با مدرک کارشناسی ارشد، تحصیلات دکترا ۳ سال و با مدرک لیسانس ۴ سال ادامه خواهد داشت.

سال اول دکترا برای تحصیل در اتریش شامل سخنرانی‌ها و سمینارهای معمول با هدف کسب دانش و توسعه مهارت‌های تحقیقاتی است. در اواخر سال اول تحصیل، داوطلبان موضوع پایان نامه را انتخاب می‌کنند. پس از تأیید، زمان باقیمانده به نوشتن مقاله علمی اختصاص می‌یابد. در دانشگاه‌های اتریش، داوطلبان دکترا اغلب دو مشاور علمی تعیین می‌کنند. تحویل پایان نامه به صورت ارائه و دفاع شفاهی قبل از کمیسیون صورت می‌گیرد. همچنین در طول تحصیل دکترا در اتریش فرصتی برای کار هم وجود دارد و دانشجو می‌تواند کارمند دانشگاه شود و حقوق بگیرد. در عوض، او تدریس می‌کند، در آزمایشگاه‍ها کمک می‌کند و کارهای اداری را انجام می‌دهد. روند پذیرش در مقطع دکترا مشابه درخواست برای دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد است.

مدرک زبان برای تحصیل در اتریش

B1  (مدرک زبان لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان و اتریش)

لازمه گرفتن ویزای تحصیلی بسته به دانشگاه ممکن است مدرک زبان یا گذراندن کورس های زبان که توسط خود دانشگاه دایر می‌شود باشد.اگر خواهان تحصیل در آلمان به زبان آلمانی هستین باید مدرک زبان آلمانی در سطح B1 را داشته باشید.درصورتی‌که این مدرک را گرفته‌اید قادر خواهید بود تمامی نیازهای خود را در کشورهای آلمان و اتریش و سوئیس به‌راحتی مطرح و حل نمایید. کلاس‌های زبان آلمانی در ۵ سطح A1، A2، B1، B2، C1 به مدت حدوداً یک سال برگزار می‌گردد که با دادن آزمون نهایی DSH می‌توان وارد دانشگاه شد.

درصورتی‌که قصد تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی رادارید بایستی مدرک زبان آیلتس بالای ۶ و یا مدرک زبان TOEFL با نمره ۸۰ الی ۱۲۰داشته باشید. لازم به ذکر است که نمره دقیق این آزمون‌ها توسط دانشگاه مقصد مشخص خواهد شد.

بورس و کمک هزینه تحصیلی در اتریش

برای تحصیل در اتریش، بورس تحصیلی و بودجه تحقیقاتی برای خارجی‌ها وجود دارد. با این حال تعداد آنها کم است و عمدتاً برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. همچنین انواع کمک هزینه‌ها نیز به کشور مبدا متقاضی بستگی دارد. شایان ذکر است که در اتریش، هزینه‌های آموزش به ندرت به طور کامل پوشش داده می‌شود و کمک‌های بلاعوض هم به صورت جزئی هستند.

انواع بورس تحصیلی نه فقط از سمت دانشگاه‌های خصوصی و دولتی، بلکه گاهی از سمت شرکت‌های بزرگ و سازمان‌های غیردولتی نیز به دانشجویان خارجی داده می‌شود. فرصت‌های فعلی در وب سایت بورس تحصیلی و تحقیقات اتریش ذکر شده است که لیست جداگانه‌ای از آنها را می‌توان در سایت OeAD مشاهده کرد.

 ویزای دانشجویی برای تحصیل در اتریش

اتباع کشورهای اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس برای ورود به اتریش نیازی به ویزا ندارند. با این حال، اگر دوره برنامه‌ریزی شده تحصیل بیش از ۹۰ روز است، باید در ادارات مربوطه ثبت نام کنند و ظرف ۴ ماه پس از ورود اجازه اقامت بگیرید. وقتی صحبت از تحصیل در اتریش برای دانشجویان سایر کشورها می‌شود، برای ورود قانونی به کشور برای تحصیل بیش از ۶ ماه، باید برای ویزای تحصیل D در سفارت اتریش اقدام کنید. لیست اسناد مورد نیاز برای اخذ ویزا به تابعیت متقاضی و کشور ارائه دهنده بستگی دارد. اما مدارک الزامی و استاندارد به طور معمول عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده و امضا شده
 • گذرنامه و کپی آن
 • عکس ۳٫۵ در ۴٫۵ سانتی متر
 • بلیط هواپیما رزرو یا خریداری شده
 • بیمه درمانی
 • نامه پذیرش از دانشگاه اتریش
 • اثبات تمکن مالی (برای سنین بالاتر از ۲۴ سال: ۵۳۳٫۱۰۴ دلار در ماه، بیش از ۲۴ سال: ۹۶۶٫۷۹ دلار در هر ماه)
 • تأیید محل اقامت آینده در اتریش (قرارداد اجاره، رزرو در هتل یا خوابگاه)

هزینه ویزا به کشور فرد درخواست کننده، بستگی دارد و بررسی اسناد حداکثر در ۳ ماه انجام می‌شود. اولین مهلت ارسال، شش ماه قبل از سفر بوده و مدارک ویزا شخصاً توسط متقاضی و مستقیماً به سفارت اتریش ارسال می‌شود. ویزای دانشجویی ویزای تک ورودی است و پس از ورود به کشور، دانشجو باید ظرف ۳ روز کاری از تاریخ ورود در دفتر Magistrat در محل اقامت ثبت نام کند. وی همچنین باید درخواست اجازه اقامت دهد (فقط از اول اکتبر ، اگر ترم پاییز باشد) تا مقامات ظرف مدت ۹۰ روز درخواست اجازه اقامت را بررسی ‌کنند (معمولاً در یک هفته انجام می شود، سپس اجازه کار داده می شود). کل هزینه تشکیل پرونده و گرفتن اجازه اقامت ۱۹۵ دلار است و پس از اخذ مجوز اقامت، ویزای دانشجویی به ویزای متعدد تبدیل می‌شود.

مزایای تحصیل در اتریش

اگر شما هم خواهان مهاجرت به کشور اتریش برای ادامه تحصیل هستید، برخی از مهمترین مزایایی که تحصیل در این کشور به همراه دارد را در ادامه بررسی کرده‌ایم.

فرصت کار در حین تحصیل

اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین واجد شرایط کار در اتریش بدون محدودیت یا شرایط اضافی هستند. گرچه دانشجویان بین المللی از سایر نقاط جهان حق کار بیش از ۲۰ ساعت در هفته را ندارند، اما حقوق آنها در حدود ۴۲۷ دلار در ماه خواهد بود که یکی از مزایای مهم تحصیل در اتریش است.

 آگاهی از زبان برای کار بخصوص در شهرهای کوچک توصیه می‌شود و قبل از شروع کار، مجوز مربوطه(Beschäftigungsbewilling)  نیاز است. البته اگر دانشجو قصد گذراندن دوره کارآموزی با حقوق را داشته باشد، اجازه کار لازم نیست. با این حال، در اتریش شما باید مراقب باشید و دقیقاً تفاوت کار پیمانی و خود اشتغالی را درک کنید. عواقب کار غیرقانونی می‌تواند باعث اخراج از کشور شود؛ بنابراین، به دانشجو توصیه می‌شود قبل از شروع کار با اتاق کار Arbeiterkammer یا خدمات استخدامی دولت (Arbeitsmarktservice)، تماس گرفته و در مورد قانونی بودن کار مشورت کند.

فرصت اقامت و مهاجرت به اتریش

 فارغ التحصیلان کشورهای عضو اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس از فرصت اقامت و کار در اتریش بدون نیاز به شرایط خاص برخوردار هستند. در مورد شهروندان سایر کشورها، آنها پس از اتمام تحصیل در اتریش، حق اقامت در این کشور را دارند و به مدت ۱۲ ماه باید به دنبال کار یا شروع کار باشند.

دیگر مزایا

علاوه بر موارد ذکر شده، تحصیل در اتریش دارای مزایایی چون زندگی در یک جامعه امن و آزاد را نیز به همراه دارد. طبیعت منحصر به فرد این کشور و ثبات اقتصادی نیز از مزایای مهم دیگری است که هنگام کار و تحصیل در این کشور می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

در این مطلب از وب‌سایت صباپلن شرایط تحصیل در اتریش و مدارک مورد نیاز را بررسی کردیم و با مزایای ان آشنا شدیم. یکی از شروط اصلی تحصیل در اتریش، داشتن مدرک زبان آلمانی است، زیرا اکثر دوره‌های تحصیلی این کشور به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اتریش امری سخت اما ممکن است، اما برای موفقیت در این مسیر به راهنمایی‌های یک موسسه حقوقی و مهاجرتی نیاز خواهید داشت. موسسه حقوقی و مهاجرتی صباپلن با داشتن تجربه‌های موفق در زمینه اعزام دانشجو به اتریش می‌تواند شما را در این راستا کمک کرده و مسیر رسیدن به موفقیت را هموار کند.

[کل: 1 میانگین: 2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.