بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا چیست و به چه متقاضیانی تعلق می‌گیرد؟

مقدمه

ایتالیا یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی و از جمله قدرت‌های بزرگ اقتصادی در جهان به شمار می‌رود. سطح دانشگاه‌ها و تحصیلات در ایتالیا در سطح کشورهای بزرگ اروپایی دیگر مثل فرانسه و آلمان است. با این حال هزینه تحصیل در ایتالیا به مراتب ارزان‌تر از این کشورها است. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند از کمک هزینه‌های مرتبط با حق تحصیل که در قانون ایتالیا تعریف شده بهره‌مند شوند. بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا که به بورس استانی یا بورس تحصیل رایگان ایتالیا نیز معروف است، یک کمک‌هزینه تحصیلی است که از طرف دولت‌های محلی ایتالیا در استان‌های مختلف این کشور، با شرایط متفاوت به متقاضیان تحصیل در ایتالیا که توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را ندارند اهدا می‌شود.

موسسه امیدار سال‌ها است در زمینه مهاجرت دانشجویان به ایتالیا فعالیت می‌کند. شاید اصلی‌ترین مزیت تحصیل در ایتالیا همین بورسیه تحصیلی DSU باشد که باعث می‌شود نه فقط تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا رایگان شود، بلکه همچنین شامل کمک هزینه‌ای در حدود ۵۰۰۰ یورو، خوابگاه، و انواع امکانات شهری مانند سرویس ناهار و شام می‌شود. به این ترتیب با دریافت این بورس علاوه بر هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی دانشجو در ایتالیا نیز تامین می‌شود. این بورس از طرف دولت ایتالیا به متقاضیان تحصیل در این کشور که از وضع مالی خوبی برخوردار نیستند تعلق می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا چیست؟

یک بورس تحصیلی است که طبق قانون ایتالیا از طرف دولت‌های محلی در شهرها و استان‌های مختلف به دانشجویان بین‌المللی که از کشورهای در حال توسعه قصد تحصیل در دانشگاه‌های این شهرها را دارند، اما قادر به پرداخت شهریه‌های دانشگاه و هزینه‌های زندگی در این شهرها نیستند تعلق می‌گیرد. این بورس بر اساس قانون تامین حق تحصیل برای افراد بی‌بضاعت تعریف شده و هر سال به بسیاری از دانشجویان خارجی که در این کشور تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد. متقاضیان برای دریافت این بورس لازم است پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود دریافت کرده باشند. علاوه بر این، آنها باید مدارک مالی خانوادگی خود، مانند فیش حقوقی سرپرست، اجاره نامه خانه، اسناد هویتی سرپرست، و اقرارنامه او را برای دریافت آن ارائه دهند.

بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا به متقاضیان ایرانی که از خانواده‌های کم درآمد هستند نیز اجازه می‌دهد فرصت تحصیل در این کشور را جدی بگیرند. شهریه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا یکسان نیست و در هر دانشگاه با دانشگاه دیگر فرق دارد، اما به صورت کلی این شهریه چیزی حدود ۱۷۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال است. با توجه به بحران‌های اقتصادی و کاهش ارزش پول ایران، امروزه درآمد بیشتر خانواده‌های کارمند و طبقه متوسط چیزی بین ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو در سال است. به این ترتیب درآمد این خانواده‌ها برای تامین شهریه تحصیل در ایتالیا نیز کافی نیست، این در حالی است که هزینه‌های زندگی در این کشور نیز سالانه به چیزی حدود ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو می‌رسد.

متقاضیانی که بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا را دریافت می‌کنند از امکان تحصیل بدون پرداخت شهریه، و همچنین دریافت کمک هزینه زندگی در ایتالیا، و انواع امکانات رفاهی مانند سرویس ناهار و شام، خوابگاه، عضویت در باشگاه‌های ورزشی تحت پوشش، و انواع تخفیفات و بلیط‌های حمل و نقل شهری و مواردی مانند این برخوردار می‌شوند.

بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا به چه متقاضیانی تعلق می‌گیرد؟

همان طور که پیشتر اشاره شد، این بورس برای ایجاد امکان تحصیل در این کشور به دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه یا جهان سوم قصد این کار را دارند اما قادر به تامین هزینه‌های آن نیستند ارائه می‌شود. بیشتر متقاضیان ایرانی می‌توانند با ارائه مدارک مالی خانواده خود از این فرصت بسیار جذاب تحصیلی استفاده کنند. این کار به آنها در تامین آینده خود به واسطه تحصیل در یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی کمک قابل توجهی می‌کند.

برخلاف بورس‌های تحصیلی دیگر که اغلب معدل دانشجو، سابقه علمی و پژوهشی او، و فهرست مقالات منتشر شده او در مجلات علمی، نقش قابل توجهی در واجد شرایط شدن دارد، بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا بر اساس ارائه مدارک مالی سرپرست خانواده ارائه می‌شود و متقاضیان با هر وضعیت تحصیلی و معدلی می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند. آنها برای این کار فقط باید مدارک مالی مانند فیش حقوقی سرپرست متقاضی، اجاره نامه محل سکونت، و اقرارنامه سرپرست که یک متن حقوقی از پیش تعریف شده است را ارائه دهند. متقاضیان ایرانی که قصد درخواست برای دریافت این بورس را داشته باشند می‌توانند فرم‌های مربوطه مانند اقرارنامه را از موسسه امیدار دریافت کنند.

یکی از نکاتی که در امتیاز متقاضیان تاثیر زیادی دارد، ارائه اسناد محل سکونت آنها است. متقاضیانی که سند منزل شخصی خود را ارائه بدهند، از امتیاز بسیار کمتری از متقاضیانی برخوردار می‌شوند که اجاره‌نامه محل سکونت خود را ارائه می‌دهند. اجاره‌نامه سندی از اجاره‌نشینی و به احتمال زیاد وضعیت ضعیف اقتصادی است. این در حالی است که سند منزل شخصی یک پشتوانه مالی مطمئن و قابل قبول است. برای همین در صورتی که در منزل شخصی سکونت دارید، برای دریافت این بورس بهتر است از یک اجاره‌نامه صوری برای این کار استفاده کنید.

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا

دریافت این بورس یک فرایند ساده است که دانشجویانی که پذیرش دانشگاه‌های این کشور را گرفته باشند می‌توانند آن را به سادگی انجام دهند. با این حال، این بورس به شکل خودکار به دانشجویان خارجی یا بین‌المللی تعلق نمی‌گیرد. فرایند ثبت نام و دریافت آن به کلی جدا از پذیرش دانشگاه است و متقاضیان باید به صورت جداگانه، بعد از دریافت پذیرش، برای دریافت آن اقدام کنند.

در ادامه مراحل مختلف درخواست پذیرش از دانشگاه، درخواست برای بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا و همچنین مراحل دریافت ویزای این کشور را معرفی می‌کنیم.

دریافت پذیرش از دانشگاه

انتخاب دانشگاه مناسب در شهر مناسب، یا حتی انتخاب رشته‌ای که در آینده در بازار کاری آشفته اروپا و ایتالیا تقاضا داشته باشد، بخش بسیار مهمی از تصمیم‌گیری برای تحصیل در این کشور را تشکیل می‌دهد. دانشگاه‌های ایتالیا از هر لحاظ با هم متفاوت هستند. به همین دلیل در صورتی که قصد تحصیل در این کشور را دارید اما از شرایط دانشگاه‌های این کشور اطلاع ندارید، بهتر است قبل از هر چیز با متخصصان و کارشناسان تحصیل در ایتالیا در موسسه امیدار مشورت کنید. همچنین شرایط و امکانات بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا در شهرهای مختلف متفاوت است. علاوه بر این موارد، زمان پذیرش دانشجویان نیز در دانشگاه‌ها و شهرهای مختلف با هم تفاوت زیادی دارد.

متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایتالیا از اوائل تیر تا اواسط شهریور می‌توانند برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنند. با این حال موسسه امیدار به متقاضیان توصیه می‌کند کلیه مدارک خود را تا اواخر اردیبهشت به این موسسه ارائه دهند تا از بهترین گزینه‌های تحصیل در ایتالیا بهره‌مند شوند. این موسسه در طول سال‌ها فعالیت در زمینه مهاجرت تحصیلی دانشجویان به ایتالیا، به متقاضیان در زمینه دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا با بهترین شرایط کمک می‌کند.

متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری چندین بار در طول سال می‌توانند برای پذیرش اقدام کنند. بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا تا ۴ بار در سال اقدام به پذیرش دانشجویان و پژوهش‌گران در  مقطع دکتری می‌کنند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش دانشگاه

دانشگاه‌های ایتالیا سخت‌گیر نیستند و مدارکی که متقاضیان برای دریافت پذیرش لازم است ارائه دهند چندان گسترده و پر جزئیات نیستند. دانشجویان بین‌المللی در این کشور می‌توانند به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی تحصیل کنند. انتخاب متقاضی هر کدام از این زبان‌ها باشد، لازم است که مدرک رسمی آن زبان را برای دریافت پذیرش ارائه کند. دانشگاه‌های ایتالیا سطح زبانی B2 در آموزش زبان‌های اروپایی برای این دانشجویان را در نظر گرفته‌اند. دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند هم لازم است مدرک زبان آیلتس با امتیاز ۶ به بالا ارائه دهند.

مدارک تحصیلی مقاطع قبلی تحصیلی از جمله موارد ضروری دیگر برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا است. متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس را دارند لازم است مدارکی مانند دیپلم رسمی ۱۲ ساله، ریز نمرات دبیرستان، مدارک دوره‌های قبلی تحصیلی و مواردی مانند این را همراه با ترجمه رسمی ایتالیایی آنها برای پذیرش به دانشگاه ارائه دهند. به همین ترتیب متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس لازم است مدارک تحصیلی دوره کارشناسی خود را برای دریافت پذیرش ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا که قدم اول برای دریافت بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا محسوب می‌‌شود، شامل موارد زیر می‌شود:

 • مدارک تحصیلی و ترجمه رسمی آنها به زبان ایتالیایی
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی (با توجه به زبانی که دانشجو قصد تحصیل در آن را دارد)
 • اصل و ترجمه رسمی مدارک هویتی از جمله شناسنامه، و کارت ملی
 • اصل پاسپورت و دو سری کپی از صفحه اول پاسپورت
 • ۳ قطعه عکس پاسپورتی
 • رزومه تحصیلی و شخصی دانشجو
 • پرینت انتخاب رشته

فرایند دریافت پذیرش دانشگاه

فرایند دریافت پذیرش در دانشگاه‌های مختلف با هم فرق دارد. اما در مجموع حدود ۲ تا ۳ ماه زمان برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور لازم است. پذیرش دانشگاه سندی است که با دریافت آن می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی و بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا اقدام کنید.

دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

با دریافت پذیرش از دانشگاه می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا از سفارت این کشور اقدام کنید. برای این کار لازم است که مدارک زیر را ارائه دهید:

 • پاسپورت و کپی‌ آن (لازم است حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد)
 • فرم درخواست ویزا
 • یک نسخه از نامه پذیرش دانشگاه
 • پرینت گردش سه ماه گذشته دانشجو یا سرپرست او که در هر ماه ۷۲۰۰ یورو و در مجموع ۲۲۰۰۰ یورو گردش حساب نشان بدهد (برای داشتن شانس بالا)
 • مبلغ ۵۰ یورو هزینه صدور ویزای تحصیلی
 • موجودی از حساب بانکی سرپرست برای اثبات تمکن مالی
 • کپی رزرو بلیط
 • کپی رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی حداقل ۳ ماهه

نکته جالب در مورد بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا این است که به مدارکی به کلی متفاوت از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور دارد نیاز دارد. اصلی‌ترین مدارکی که دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا لازم است ارائه دهند شامل همین مواردی می‌شود که در بالا ارائه شد.

دریافت بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا

دانشجویان با دریافت پذیرش از دانشگاه می‌توانند برای دریافت این بورس اقدام کنند. همان طور که پیشتر اشاره شد، این بورس از طرف دولت‌های محلی ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی از کشورهای در حال توسعه تعلق می‌گیرد. به همین دلیل متقاضیان لازم است مدارک کاملا متفاوتی برای دریافت این کمک‌هزینه تحصیلی ارائه دهند. اصلی‌ترین مدارکی که برای دریافت بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا لازم است شامل موارد زیر می‌شود:

 • فیش حقوقی سرپرست
 • شناسنامه سرپرست
 • اجاره نامه به نام سرپرست
 • اقرارنامه

کلیه این مدارک باید توسط وزارت امور خارجه و همچنین وزارت دادگستری کپی برابر اصل شده و مهر معتبر بخورند. دانشجویان همچنین باید آنها را به سفارت ایتالیا تحویل داده و به تائید آن برسانند.

همان طور که می‌بینید مدارکی که برای دریافت این بورس مورد نیاز هستند تا حدی در تقابل با مدارکی هستند که برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا مورد نیاز هستند. در حقیقت هزینه‌های تحصیل دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی برخوردار می‌شوند توسط دولت ایتالیا تامین می‌شود به همین دلیل در صورتی که این بورس را دریافت کنید، شرایط دریافت ویزای تحصیلی این کشور برای شما تا حد زیادی تسهیل می‌شود.

سخن پایانی

 بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا به دانشجویانی که از توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا برخوردار نیستند اجازه می‌دهد در این کشور به رایگان تحصیل کنند. علاوه بر تحصیل رایگان، افرادی که این بورس را دریافت می‌کنند از مجموعه‌ای از امکانات متنوع مانند خوابگاه، سرویس ناهار و شام، بلیط‌های حمل و نقل عمومی، عضویت در باشگاه‌های تحت پوشش، و حقوقی در حدود سالیانه ۵۰۰۰ یورو برخوردار می‌شوند. این بورس در هر شهر از شرایط و امکانات متفاوتی برخوردار است.

در این مطلب انواع ویژگی‌های این بورسیه تحصیلی، و مدارک مورد نیاز و نحوه دریافت آن را معرفی کردیم. یکی از نکات مهم در دریافت پذیرش از دانشگاه، سفارت، و نهادهای مختلف در ایتالیا نحوه پر کردن فرم‌ها است. موسسه امیدار با سال‌ها تجربه در زمینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، انواع فرم‌های مربوطه را همراه با راهنمایی‌های مناسب جهت نحوه پر کردن آنها و دریافت بالاترین امتیاز از این طریق را به متقاضیان ارائه می‌دهد. در صورتی که قصد تحصیل رایگان در ایتالیا با استفاده از بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا دارید، می‌توانید با مشاوره با موسسه امیدار شانس خود را تا حد ممکن افزایش دهید.

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.