اقامت کاری ایتالیا

کار در ایتالیا

کار یکی از موثرترین اقدامات جهت اخذ ویزای ایتالیا می‌باشد که پس از اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی ایتالیا میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا می‌باشد روش های دیگر نظیر اخذ ویزای تحصیلی جهت مهاجرت تحصیلی در ایتالیا و سرمایه گذاری در ایتالیا نیز وجود دارند. تابعیت ایتالیا از طریق تولد فرزند در ایتالیا در این کشور وجود ندارد. جهت اطلاع از شرایط مهاجرت به ایتالیا، شرایط اقامت از طریق کار یا تخصص، هزینه زندگی در ایتالیا، حقوق کار در ایتالیا و شرایط ویزای کار میتوانید با موسسات مهاجرت به ایتالیا مراجعه کنید.

کشور ایتالیا دارای سه نوع ویزای کار می‌باشد:

۱ویزای کار نیازمند (JOB Offer)

۲ویزای کار تعطیلات (holiday visa)

۳ویزای جستجوی کار

۱-ویزای کاری که نیازمند پیشنهاد کارفرما میباشد: در این نوع ویزای کار فرد باید JOB OFFER مربوطه را داشته و این کارکارفرما اول باید به مدت سه ماه آگهی در کشور ایتالیا داده اگر فرد مناسب با آن شغل در کشور ایتالیا موجود نبود به مدت سه ماه دیگر آگهی شغل مربوطه را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا داده و بعد از این مدت اگر فردی در کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای انجام این شغل مناسب نبود و شرایط موجود در آگهی را نداشت کارفرما می‌تواند این فرد را استخدام نماید. افرادی از اتحادیه اروپا می‌توانند از این پیشنهاد شغلی استفاده کنند؟

افرادی که اقامت کشورهای اروپائی را دارند.

پناهندگانی که دارای مجوز کار می‌باشند.

دانشجویانی که فارغ‌التحصیل کشور ایتالیا و همچنین کشورهای اتحادیه اروپا هستند و مجوز کار کردن دارند.

۲-ویزای کار تعطیلات (holiday visa):

شهروندان کشورهای نیوزلند، کره جنوبی، استرالیا در سنین ۱۸ تا ۳۰ سالگی قادر به این خواهند بود که برای مدت یک سال ویزای تعطیلات کار کشور ایتالیا را اخذ نمایند. شهروندان کشور کانادا نیز از سنین بین ۱۸ تا ۳۵ سال می‌توانند به مدت ۲ سال ویزای تعطیلات کار را اخذ نمایند.

افراد واجد شرایط اخذ ویزای کار تعطیلات:

این افراد باید شهروند یکی از کشورهای نیوزلند، استرالیا، کره جنوبی، کانادا باشند.

شما باید افسر ویزا را متوجه این موضوع کنید که فقط به‌قصد تعطیلات نرفته بلکه قصد انجام کار نیز دارند.

سن افراد باید بین ۱۸ تا ۳۰ باشد البته در کانادا تا ۳۵ می‌باشد.

این ویزا برای کودکان محسوب نمی‌شود.

افراد باید پاسبورت کشور مربوطه را به همراه داشته باشند.

ارائه‌ی تمکن مالی برای خرید بلیت برگشت

نشان دادن تمکن مالی و هزینه‌های زندگی برای گذراندن دوره‌ای که قرار است در کشور ایتالیا باشند.

پرداخت هزینه‌ی ویزای تمکن مالی

می‌توان گفت فرد باید در نظر داشته باشد که قوانین این ویزاها در حال تغییر می‌باشند و بهتر است فرد قبل از سفر به کشور ایتالیا اطلاعاتی را در این مورد کسب نموده بعد قصد سفر نماید.

۳- ویزای جستجوی کار

ویزای جستجوی کار نیز به مدت ۶ ماه می‌باشد و فرد می‌تواند در طول این مدت به جستجوی کار در کشور ایتالیا بپردازد و پس از پیدا کردن کار اقامت مربوطه را اخذ می‌نماید.

افرادی که فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های اروپائی هستند در اولویت جهت دریافت کار محسوب می‌شوند، همچنین کشور ایتالیا به‌واسطه‌ی بورسیه‌های تحصیلی که سالیانه در تمامی مقاطع تحصیلی به دانشجویان خارجی ازجمله ایرانی‌ها اعطا می‌کند دارای شرایط بسیار خوبی جهت ادامه تحصیل است.

فرد متقاضی پس از گرفتن کار و پرداخت مالیات به مدت ۴ تا ۵ سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور ایتالیا می‌گردد. شایان‌ذکر است که دانشجویان در حین تحصیل برای مقطع کارشناسی اجازه کار پاره‌وقت، نیمه‌وقت یا کار دانشجویی حدوداً ۱۰ ساعت و در مقطع کارشناسی ارشد مجاز به ۲۰ ساعت کار می‌باشند.

فرآیند درخواست اجازه اقامت کاری

در هر ایالت و استان ایتالیا اداراتی وجود دارند که مرکز خدماتی دولت در آنجا به شمار می‌روند. این ادارات یا دفاتر مسئول بررسی و ارزیابی کلی تمام مراحل کار در مورد استخدام کارگران خارجی در ایتالیا می‌باشد. اعتبار کارفرما، تخصص شخص متقاضی و ارتباط آن با شغل پیشنهادی کارفرما، شرایط شخصی فرد متقاضی و حقوق در نظر گرفته‌شده مواردی است که ادارات مذکور پیش از اتخاذ تصمیم آن را بررسی و ارزیابی می‌نمایند.

پیش‌ازاین که درخواست اجازه اقامت ارائه شود کارفرمای ایتالیایی باید درخواست تائید اجازه کار از نزدیک‌ترین دفتر مهاجرتی استان انجام دهد. متقاضی اخذ مجوز کار در ایتالیا ملزم به ارائه مدارک مشخصی است و کارفرما مسئولیت پیگیری درخواست را به عهده دارد. کارفرما می‌بایست یک نسخه قرارداد فی‌مابین نیروی کار و کارفرما، پیش از ارائه درخواست مجوز کار در ایتالیا تنظیم و طرفین آن را امضا نمایند. چراکه این مدارک به اداره مهاجرت ایالتی شرکت‌ها ارسال می‌شود و در آنجا متقاضی اجازه استخدام نیروی کار خارجی دریافت خواهد کرد.

برای افرادی که خارج از اتحادیه‌ی اروپا می‌باشند نیز این افراد باید اجازه‌ی ورود به کشور ایتالیا چه از طریق ویزای کار چه از طرق دیگر را داشته باشند. اخذ ویزا برای فرد درخواست‌کننده ضروری می‌باشد به‌طوری‌که اگر این ویزا را نداشته باشد نمی‌تواند وارد کشور ایتالیا شود.

همچنین فرد می‌تواند از طرق دیگر وارد کشور ایتالیا شده و بعد به کار بپردازد ازجمله‌ی این راه‌ها می‌توان به ویزای شنگن ملی یا (national) و کارت آبی یا (blue card) اشاره کرد.

ویزای شنگن به چند دسته تقسیم می‌شود:

۱ویزای شنگن عادی (uni form): توسط کشورهای عضو شینگن صادر و فردی که این ویزا را اخذ می‌نماید به مدت ۹۰ روز اجازه‌ی اقامت یا عبور در کل EU را دارا می‌باشد و برای اخذ این ویزا باید در نظر داشت که ۶ ماه باید از آخرین روز اخذ ویزای شنگن قبلی گذشته باشد.

۲ویزای شنگن محدود (limited): این ویزا به‌گونه‌ای می‌باشد که فرد فقط می‌تواند به کشور خاص و محدودی سفر نماید به‌طور مثال کشورهایی که هنگام اخذ ویزا نام آن‌ها را ذکر کرده است.

۳ویزای شنگن ملی (national): این ویزای شنگن به فردی که می‌خواهد اخذ ویزا نماید اجازه صادر می‌نماید تا به‌راحتی باهدف تحصیل، کار یا اقامت دائم به یکی از کشورهای شینگن وارد شود و به دنبال کار بگردد و به اخذ ویزای کار از طریق ویزای national بپردازد.

راه دیگر برای ورود و کار در کشور ایتالیا از طریق اخذ بلوکارت و ورود به کشور ایتالیا می‌باشد. افراد باکار در کشورهای اروپایی بعد از یک سال درصورتی‌که حقوق آن‌ها از حقوق معمولی افراد بیشتر باشد کارت آبی کشور را دریافت و از طریق آن می‌توانند به کشورهای دیگر عضو شینگن سفرکرده و به کار بپردازند.

فرد متقاضی پس از گرفتن کار و پرداخت مالیات به مدت ۴ تا ۵ سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور ایتالیا می‌گردد. شایان ذکر است که دانشجویان در حین تحصیل برای مقطع کارشناسی اجازه کار پاره‌وقت، نیمه‌وقت یا کار دانشجویی حدوداً ۱۰ ساعت و در مقطع کارشناسی ارشد مجاز به ۲۰ ساعت کار می‌باشند.

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.