استرالیا کشوری برای زندگی

ویزای توریستی استرالیا

مقدمه

کشور استرالیا همواره به عنوان یکی از مقاصد اصلی مهاجرین در سراسر جهان بوده است. استرالیا با مساحتی بالغ بر ۷ میلیون و ششصد و نود دو هزار و بیست و چهار کیلومتر مربع به عنوان ششمین کشور پهناور جهان از نظر وسعت است. جمعیت این کشور برابر ۲۴ میلیون و ۷۷۷ هزار نفر با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع است، که یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. میانگین نرخ رشد جمعیت ۳/۱ در سال است و هر دو دقیقه یک نوزاد در این کشور متولد می‌شود. لازم به ذکر است که ۴/۱ جمعیت این کشور را مهاجرین تشکیل داده اند.

بیشترین جمعیت در ایالت‌های نیوسا‌وت ولز و ویکتوریا متمرکز هستند. پایتخت این کشور شهر کانبرا بوده که مجلس این کشور نیز در آن قرار دارد. بزرگترین شهر استرالیا نیز سیدنی است. از سایر شهرهای بزرگ و مهم استرالیا می توان به ملبورن، بریزبن، پرت، ادلاید، داروین و هوبارت اشاره کرد. استرالیا تنها کشوری در دنیا است که قاره اختصاصی خود را دارد.

 

مشخصات کلی کشور استرالیا


جمعیت ۲۴ میلیون و هفتصد هزار نفر
مساحت ۷۶۹۲۰۲۴ کیلومترمربع
تراکم جمعیت ۴۸۸ نفر به ازای هر کیلومترمربع
پایتخت کانبرا
واحد پول دلار استرالیا
نوع حکومت پادشاهی – دموکراسی پارلمانی

 

جغرافیای کشور استرالیا


کشور استرالیا دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و اطراف آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. استرالیا همچنین سرزمین اصلیِ قاره” اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره” دنیاست و با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. آب و هوای استرالیا به دلیل وسعت زیاد قاره در هر نقطه متفاوت است و بسیار متاثر از جریانات اقیانوسی است. به طور کلی، قسمت‌های شمالی این کشور بیشتر شاهد فصل‌های بارانی و خشک بوده به طوری که آب و هوا کاملا گرمسیری است. در جنوب غرب آب و هوا مدیترانه ای و در جنوب شرق آب و هوا اقیانوسی و نیز نیمه گرمسیری است. حداقل دمای هوا در این کشور در فصل زمستان و ماه جولای است. فصل‌ها در استرالیا خلاف نیمکره شمالی زمین هستند. دسامبر تا فوریه تابستان، مارچ تا می پاییز، جون تا آگوست زمستان و سپتامبر تا نوامبر بهار است. تقریباً ۹۰ درصد از مساحت این کشور خشک، مسطح و بیابان است. به طور کلی، شمال استرالیا دارای آب و هوایی استوایی و جنوب آن معتدل است. بیشتر بارش‌های استرالیا، در مناطق ساحلی رخ می‌دهد و هر چه به مرکز این کشور نزدیک‌تر شوید، آب و هوا به سمت خشک و نیمه‌خشک شدن می‌رود. استرالیا که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهنترین خشکی جهان به شمار می‌آید. استرالیا اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا می‌کند.

۲۷۰۰ منطقه حفاظت شده حیات وحش و بیش از ۵۰۰ چارک ملی در این کشور وجود دارد. یکی از فراوان ترین گونه های گیاهی در کشور استرالیا، اکالیپتوس است. کوه آبی (Blue Moon) در این کشور، متنوع ترین گونه های این گیاه را در جهان دارد. عنکبوت های استرالیایی، بزرگترین گونه های عنکبوت ها در  در دنیا هستند. چهار گونه کانگرو در کشور استرالیا وجود دارد که گونه کانگرو قرمز بزرگترین گونه با قد ۱/۲ متر و وزن ۹۱ کیلوگرم است.

  • جمعیت گوسفندان در کشور استرالیا، ۳ برابر جمعیت انسان ها است.

مذهب و زبان مردم کشور استرالیا


زبان رسمی این کشور انگلیسی  است. سایر زبان هایی که در این کشور مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از ماندارین، ایتالیایی، عربی و یونانی است. اکثریت مردم در این کشور پیرو دین مسیحیت هستند. در سده بیستم، با مهاجرت شمار اندکی از آسیایی‌ها از چین، آسیای جنوب شرقی، هند و خاورمیانه، آیین‌ها و ادیان بودایی، اسلام و یهودیت به آن راه یافتند. اسلام سومین دین بزرگ در استرالیا پس از مسیحیت و آیین بودایی است. از مهمترین مساجد در کشور استرالیا می توان به مسجد آدلاید، لیکمبا، آوبورن گالیپولی، مسجد الزهرا و مسجد الرسول اشاره کرد. به طور کلی، استرالیا کشوری سکولار بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد و هر کس می‌تواند آئین های ویژه دینی خود را آزادانه پیگیری کند.

کوئینزلند (QLD) با مرکزیت بریزبن

بریزبن پایتخت کوئینزلند شهری است بین المللی که از ملیت های مختلف در آن سکونت دارند. آسمان خراشها پارکهای طبیعی و ساختگی و خلیج های مصنوعی در این شهر فراوان به چشم می خورد. رود خانه های فراوانی اطراف شهر را احاطه کرده اند. بریزبن به شهر آفتاب مشهوراست.

نیو ساوت ولز (TAS) با مرکزیت سیدنی

شهر سیدنی توسط یک بندر زیبا به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود که توسط پل و تونل به هم متصل شده اند. سیدنی از آب و هوای معتدلی برخوردار است و در گرمترین ماه های سال (دسامبر تا فوریه) دمای هوا ۲۶ درجه سلسیوس است.ماه ژوئن تا آگست سردترین ماه های سال در این شهر هستند که معمولا دمای هوای شهر به ۷ درجه سلسیوس در این ماه می رسد.

تاسمانی (NSW) با مرکزیت هوبارت

تاسمانی در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی قارهٔ اقیانوسیه جای گرفته است و تنگهٔ باس این دو تودهٔ خشکی را از هم جدا می‌کند. مرکز آن شهر هوبارت است.

استرالیای غربی (WA) با مرکزیت پرت

از ویژگی های عمده شهر پرت می توان به رودخانه ها و پارک های سر سبز، مراکز تجاری و هوای آفتابی و مطلوب است. پرت از جمله شهر های مدرن کشور استرالیا است. جاذبه های توریستی فراوان در این شهر سبب مرسوم شدن شیوه چرخش توریست توسط اتوبوسهای درون شهری است.

استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید

آدلاید پایتخت جنوب استرالیاست و به دو بخش آدلاید جنوبی و آدلاید شمالی تقسیم می شود. از نظر تراکم جمعیتی، این چهارمین شهر بزرگ استرالیاست و یکی از شهر های حاصلخیز این کشور محسوب می شود. میانگین دمای هوای تابستان و در زمستان به ترتیب برابر ۲۸ و ۱۵ درجه سلسیوس است.

ایالت ویکتوریا (VIC) با مرکزیت ملبورن

شهر ملبورن دارای بافت خیابانی متفاوت با دیگر شهر های مدرن است و اکثر خیابانهای آن باریک و دارای گذر گاههای مفید است. ملبورن شهر پارک های معروف است .در این شهر بر خلاف دیگر شهرها آسمان خراشها و ساختمانهای تنومند و بزرگ به چشم نمی خورد . اکثر خیابانها ۳ بانده هستند و نقشه کشی منظمی دارند.

قلمرو سرزمین شمالی (NT) با مرکزیت داروین

شهر داروین یک شهر بندری است که مساحت آن دو برابر مساحت بندر سیدنی است. معادن زیادی در این شهر موجود است اکثر وزارت خانه ها نیز در داروین واقع شده و این شهر بعنوان درگاهی به مناطق شمالی استرالیا در نظر گرفته می شود.

سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) شامل کانبرا

کانبرا در سال ۱۹۰۸ در توافقی میان سیدنی و ملبورن به پایتختی استرالیا برگزیده شد. کانبرا به عنوان پایتخت استرالیا، پارلمان و دادگاه عالی این کشور و بسیاری دیگر از اداره ‌های دولتی را در خود جای داده‌است. این شهر همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است .

تعطیلات رسمی در این کشور:

  • سال نو
  • روز ملی استرالیا
  • Easter Monday
  • Anzac Day
  • Good Friday
  • تولد ملکه
  • کریسمس

امید به زندگی در کشور استرالیا بالا است، به گونه ای که امید به زندگی برای زنان و مردان در این کشور به ترتیب برابر ۸۱ و ۷۵ سال گزارش شده است.

استرالیا دارای حکومت پادشاهی مشروطه است و از نظر اجرایی، دموکراسی پارلمانی فدرال است. بالاترین مقام سلطنتی بریتانیای کبیر یعنی ملکه الیزابت دوم، ملکه این کشور نیز به حساب می‌آید. جانشین ملکه در این کشور فرماندار کل استرالیا است که فرمانداران ایالتهای این کشور را مشخص می‌کند. در کشور استرالیا، علیرغم اینکه فرماندار کل بر اساس قانون اساسی، از اختیارات فراوانی برخوردار است، اما در عمل شخص اجرایی اول در این کشور، نخست وزیر است که طی یک فرآیند دموکراتیک انتخاب می‌شود و دولت را تشکیل می‌دهد. در استرالیا، مردم ابتدا نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند. رئیس حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده را در مجلس داشته باشد به‌عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه دولت می‌شود. احزاب قدرتمند در کشور استرالیا عبارتند از: حزب لیبرال استرالیا ، حزب کارگر و حزب سبز.

تنوع و عادات فرهنگی کشور استرالیا


کشور استرالیا را می توان، به عنوان یک کشور چند فرهنگی (multicultural) در نظر گرفت. یک چهام کودکان در این کشور، از پدر و مادری خارجی متولد شده اند. ملبورن، بریزبن و سیدنی، مرکز این فرهنگ‌های چندگانه هستند. این سه شهر، به تنوع و کیفیت هنری، فرهیختگی و غذاهای خوشمزه مشهورند. سیدنی، مرکز اصلی هنر، فرهنگ و تاریخ است و ملبورن نیز به عنوان یک مرکز اصلی هنری معروف است. بریزبن، به داشتن روستاها و شهرهای چند‌فرهنگی مشهور است.

 

وضعیت اقتصادی کشور استرالیا

 

کشور استرالیا دارای یکی از با ثبات ترین اقتصاد ها در میان کشورهای دنیا است که نرخ سرمایه گذاری در این کشور را افزایش داده است و همواره از رشد اقتصادی قابل قبولی برخوردار بوده است. کشور استرالیا بزرگترین صادر کننده گوشت در جهان است. ۳۰ درصد از پشم دنیا از طریق کشور استرالیا تامین می شود.علاوه بر این، کشور استرالیا نهمین کشور صادر کننده گندم در دنیا است. سایر کالاهای صادراتی این کشور عبارتند از: ماشین آلات و تجهیزات، آلومینیوم، زغالسنگ، طلا و آهن. مهمترین شرکای تجاری کشور استرالیا شامل ژاپن، امریکا، ASEAN، اتحادیه اروپا، نیوزیلند و کره هستند.

کشور استرالیا درسال ۲۰۱۵  از نظر شاخص کیفیت زندگى، رتبه ششم را به خود اختصاص داد. متوسط درامد سالیانه در کشور استرالیا، ۲۷ هزار و ۶۷۵ دلار است. تقریباً ۴۲ درصد از نیروی کار در این کشور را خانم ها تشکیل داده اند.

نقشه کانادا


در صباپلن بخوانید

مقالات مهاجرتی

آموزش راه های مختلف مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری در کشور های مختلف

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.