ویزای کار کانادا

اخذ اجازه کار در کانادا

مقدمه

این روزها مردم تمایل زیادی دارند که به کشور پیشرفته و بزرگی مثل کانادا مهاجرت کنند. اما مهاجرت به کانادا روش‌های مختلفی دارد و مقاله‌های زیادی نیز راجع به آن نوشته شده است. معمولا در اکثر مقاله‌ها «مهاجرت تحصیلی به کانادا» محبوبیت بسیار زیادی دارد و بیشتر توصیه می‌شود. اما با این اوضاع تکلیف کسانی که قبلا فارغ‌التحصیل شده‌اند یا سنشان برای تحصیل در کانادا بالا رفته است، چه می‌شود؟

یکی از محبوب‌ترین و مرسوم‌ترین روش‌ها بعد از مهاجرت تحصیلی به کانادا، مهاجرت شغلی به کانادا است. یعنی شما برای اینکه در خاک کانادا مشغول به کار شوید، به این کشور مهاجرت خواهید کرد. اما همانطور که می‌دانید، با یک سفر توریستی و ماندن در خاک کانادا نمی‌توانید به هدفتان برسید! شما برای اینکار باید از مسیرش وارد شوید. یعنی در اولین مرحله، باید به اخذ اجازه کار در کانادا فکر کنید.

اجازه کار در کانادا

اخذ اجازه کار در کانادا مراحل مختلفی دارد و روش‌های متنوعی را نیز شامل می‌شود. اما به جرئت می‌توان گفت نصف بیشتر دردسرها برای کارفرمای کانادایی شما خواهد بود! چون او باید به وزارت کار کانادا ثابت کند که کاری که شما می‌توانید انجام دهید را هیچ مقیم دیگری نمی‌تواند انجام دهد. به این ترتیب، او می‌تواند جهت استخدام شما از وزارت کار تاییدیه بگیرد.

بعد از اخذ تاییدیه، کارفرما باید نامه‌ی درخواست استخدام شما را به اداره‌ی مهاجرت کانادا ارسال کند. در این صورت، او نصف بیشتر راه را جهت استخدام شما طی کرده است. وقتی شما خبر تایید را از کارفرما دریافت کردید، می‌توانید جهت اخذ ویزای کار کانادا اقدام کنید.

ویزای کار کانادا ۲۰۲۰

در این مرحله شما می‌توانید با تمام مدارک درخواستی به سفارت کانادا مراجعه کنید و برای اخذ ویزای کار، درخواست دهید. در صورتی که همه چیز به خوبی پیش برود و شما نیز تمام مدارک لازم از جمله مدارک تحصیلی، رزومه‌ی شغلی، تمکن مالی و … را ارسال کرده باشید، ویزای ورود موقت به خاک کانادا برایتان صادر می‌شود. به کمک همین ویزا شما می‌توانید به محض ورود به خاک کانادا و فرودگاه، مجوز کار خود را اخذ نمایید.

مزایای ویزای کار در کانادا

گرچه اخذ مجوز کار و ویزای کار کانادا، کار راحتی نیست، اما مطمئنا مزایای کار در کانادا آنقدر زیاد است که هر فارغ‌التحصیل یا نیروی کار ایرانی را جهت مهاجرت شغلی به کانادا وسوسه کند.

مسلما اولین نکته‌ی مثبت راجع به مهاجرت شغلی به کانادا، بازار کار پر رونق آن است. کانادا، کشور بزرگی است که هر سال از نظر اقتصادی رشد قابل توجهی دارد. به همین دلیل، از بازار کار بسیار خوبی برخوردار است و تقریبا برای هر نیروی کار شغل مناسبی در نظر گرفته است. علاوه بر این، برای هر شغل درآمد به نسبت خوبی نیز تعریف شده است.

از دیگر مزایای اقامت و کار در کانادا می‌توان به جو و محیط امن آن اشاره کرد. کانادا بر خلاف بسیاری از کشورها کاملا بی طرف است و مرکز مهاجران، دانشجویان، نخبه‌ها و افرادی است که برای داشتن یک زندگی امن،‌آرام و فوق العاده تلاش می‌کنند. پس مطمئنا با وجود چنین افرادی شما با پدیده‌هایی مثل ریسیسم و نژادپرستی مواجه نخواهید شد.

امتیاز بندی ویزای کار چیست؟

فرقی نمی‌کند که با چه روشی جهت اخذ ویزای کار در کانادا اقدام نمایید. در صورتی که شما جهت اخذ مجوز و ویزای کار واجد شرایط باشید، در صف انتظار اکسپرس انتری قرار می‌گیرید. در این حالت، شما باید منتظر بمانید تا نوبتتان برسد و برای اخذ اقامت دائم کانادا، اقدام کنید. البته در این سیستم، مهارت‌ها، توانایی‌ها و تجربه‌ی شغلی شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت، امتیاز خاصی به شما تعلق خواهد گرفت. در صورتی که شما در گروه «۰۰» قرار بگیرید، امتیازتان ۲۰۰ خواهد بود. از مشاغل موجود در گروه «۰۰» می‌توان به قانون‌گذاری و مدیریت کل اشاره کرد.

مشاغل مورد نیاز کانادا

مطمئنا در کانادا نیز برخی مشاغل بازار کار بهتری دارند و به نیروی شغلی بیشتری نیز نیاز خواهند داشت. اما در کشوری مثل کانادا، کدام مشاغل همیشه به نیروی کار بیشتری نیاز دارند؟ چه کار کنیم تا سریع‌تر مجوز کار را بگیریم و در کانادا مشغول به کار شویم؟

خوشبختانه در سال ۲۰۲۰، تقاضا برای استخدام نیرو در کانادا بالاتر رفته است. جالب اینجا است که لیست مشاغل پیشنهادی از جوشکاری گرفته تا توسعه دهنده‌ی وب را شامل می‌شود. اما در این میان، برخی مشاغل به نیروی کار بیشتری نیاز دارند. از مشاغل برتر در این لیست می‌توان به نیروی فروش و بازاریابی اشاره کرد. از دیگر مشاغل محبوب در این کشور نیز می‌توان به مدیر توسعه مشاغل، مکانیک، مهندس برق، مشاور مالی و پرستار اشاره کرد.

استخدام در برخی این مشاغل راحت‌تر است، چون به مهارت کمتری نیاز دارند. برای مثال می‌توان به کارمند پذیرش، راننده و کارگر ساده اشاره کرد. اما در هر استان کانادا، برخی مشاغل تقاضای بیشتری دارند. پس این به استان و شرایط جوی نیز بستگی دارد. در ادامه ده نمونه از مشاغل پیشنهادی و پرتقاضا در سال ۲۰۲۰ را معرفی خواهیم کرد.

  1. کارمند فروش

اگر می‌خواهید هرچه سریع‌تر در کانادا مشغول به کار شوید، بهتر است گزینه ی «کارمند فروش و بازاریابی» را در صدر لیست انتخابی خود قرار دهید. در سال ۲۰۲۰، این شغل در صدر لیست مشاغل مورد نیاز کانادایی معرفی شده است. اگر تصور می‌کنید که این شغل درآمد چندانی برای شما نخواهد داشت، پس حتما پورسانت‌های فوق‌العاده‌ی آن را در نظر نگرفته‌اید. به طور متوسط هر کارمند فروش سالانه می‌تواند ۵۰۲۵۵ دلار به دست بیاورد.

  1. راننده

شاید تعجب کنید، ولی این شغل نیز یکی از مشاغل مورد نیاز کانادایی هست که هر تازه وارد یا دانشجویی را نجات می‌دهد. البته منظور از راننده، صرفا راننده تاکسی نیست. در کانادا همیشه برای شغل رانندگی تجاری، از راننده کامیون گرفته تا راننده‌ی لیفتراک کار وجود دارد و تقاضا جهت استخدام نیروی کاری در این زمینه بالا است. درامد رانندگان کانادایی به طور متوسط، سالانه ۴۴۸۳۶ دلار است.

  1. پذیرشگر

در کانادا برای پذیرشگرها ارزش زیادی قائل می‌شوند. چون یک پذیرشگر اولین چهره‌ای است که متقاضی و مشتری با آن رو به رو می‌شود. این شغل از جمله مشاغل حیاتی و مهم کانادا به شمار می‌رود و پیشنهاد شغلی در این زمینه نیز بالا است. برای استخدام در این شغل شما باید خدمات مشتریان و مهارت‌های فنی را بلد باشید. درآمد متوسط یک پذیرشگر در کانادا سالانه ۳۱۳۰۴ دلار است.

  1. جوشکار

جوشکاری را می‌توان به عنوان یکی از مشاغل بسیار حیاتی و مهم در تجارت کانادا به شمار آورد. اگر کسی هستید که دوست دارید با دستان خود کار کنید، این گزینه را حتما در نظر داشته باشید. هر جوشکار به طور متوسط در سال می‌تواند تا ۴۰۹۲۷ دلار به دست بیاورد!

  1. توسعه دهنده‌ی وب (web developer)

توسعه دهندگان وب متخصصین کد و برنامه‌ریزی هستند. کسانی که در ایجاد برنامه‌های رایانه‌ای و اپلیکیشن‌های موبایل نقش مهمی ایفا می‌کنند. این روزها توسعه دهندگان وب از ارزش بسیار بالایی در کانادا برخوردار هستند. خوشبختانه متخصصان کدنویسی هر سال درآمد نسبتا بالایی دارند. آن‌ها به طور متوسط می‌توانند سالی ۶۲۵۲۲ دلار به دست بیاورند.

  1. مدیر توسعه تجارت

مدیران توسعه تجارت در جذب مشتری‌های جدید و کمک به کارکنان فروش نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. از این رو کانادا همیشه برای این نیروها ارزش زیادی قائل می‌شود و در پی یافتن نیرویی مناسب در این زمینه است. مدیران توسعه‌ی تجارت سالانه می‌توانند به طور متوسط، ۸۵۰۰۰ دلار به دست بیاورند.

  1. کارگر ساده

کارگر ساده کسی است که در هر نقطه از کانادا می‌تواند کار پیدا کند. از وظایف کارگران ساده در کانادا می‌توان جابه‌جایی مواد و تجهیزات، تمیز کردن محیط و … اشاره کرد. کارگران ساده معمولان باید از شرایط جسمی خیلی خوبی برخوردار باشند تا بتوانند فعالیت‌های فیزیکی را اداره کنند. یک کارگر ساده به طور متوسط می‌تواند سالی ۲۹۲۵۰ دلار به دست بیاورد.

  1. مدیر پروژه

مدیران پروژه در بخش‌های مختلف از جمله فناوری اطلاعات و بازاریابی مورد نیاز هستند. یک مدیر پروژه می‌تواند حداقل سالی ۹۰۰۰۰ دلار به دست بیاورد.

  1. مکانیک

مکانیک‌ها با تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات بزرگ سروکار دارند. از آنجا که کانادا کشوری صنعتی و پر از کارخانه است، پس به حضور آن‌ها تا حد زیادی نیاز دارد. یک مکانیک به طور متوسط می‌تواند سالی ۷۰۰۰۰ دلار به دست بیاورد.

  • بازرگان

بازرگانان کسانی هستند که با سهام، اقلام، اجناس و بازار کانادا سروکار دارند. پس کانادا به کسانی که در این زمینه اطلاعات خوبی داشته باشند، نیاز دارد. هر بازرگان به طور متوسط می‌تواند سالی ۷۶۳۶۲ دلار به دست بیاورد.

بهترین شغل برای مهاجرت به کانادا

شاید با توجه به لیست بالا به این فکر کنید که کدام یک از این مشاغل بهتر هستند؟ در چه صورتی می‌توان به سرعت شغلی پیدا کرد که امنیت شغلی و درآمد خوبی داشته باشد؟ در حقیقت در صورتی که بخواهید شغل خیلی خوبی داشته باشید، باید در کانادا تحصیل کنید و از یک دانشگاه کانادایی فارغ‌التحصیل شده باشید. اما اگر از رزومه‌ی شغلی خیلی خوبی برخوردار هستید، مشاغلی چون MBA، پزشکی و … پیشنهاد می‌شود. چون در صورت کار در این مشاغل شما سالانه می‌توانید بیش از ۲۰۰۰۰۰ دلار به دست بیاورید. اما فقط در صورتی می‌توانید در این مشاغل استخدام شوید که رزومه‌ی علمی و شغلی فوق‌العاده‌ای داشته باشید یا اصطلاحا «خاک صحنه خورده باشید». در هر صورت، اگر می‌خواهید برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید ولی امکان سرمایه‌گذاری، تحصیل‌ یا ازدواج را ندارید، پس مهاجرت شغلی می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با دفتر مهاجرتی صبا پلن تماس بگیرید.

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.