تحصیل در سوئد (شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی)

تحصیل در سوئد

ادامه تحصیل در سوئد

یکی از روش های مهاجرت به کشور سوئد، از طریق اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. کشور سوئد برای ادامه تحصیل و مهاجرت یکی از کشورهای پرطرفدار است .از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور سوئد، زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی و تدریس دروس به زبان انگلیسی است که موجب شده است تا دانشگاه های کشور سوئد در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد.دولت سوئد به دانشجو اجازهکار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد.

تحصیل در سوئد و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی

برای تحصیل در تمامی کشورهای خارجی باید پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی دریافت کنید. بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی به دانشجویان خود بورسیه تحصیلی پرداخت می‌کنند که می‌تواند نیمی از شهریه یا تمام آن را پوشش دهد. ما در این مقاله به تحصیل در سوئد و مدارک لازم و شرایط دریافت ویزای این کشور اشاره می‌کنیم.

درباره کشور سوئد

سوئد از جمله کشورهای حوزه اسکاندیناوی و عضو اتحادیه اروپا است و با مساحتی حدود ۴۵۰ کیلومتر مربع تنها ۹ میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت این کشور استکهلم است و در نتیجه بهترین مدارس و مراکز آموزش و تحصیلات تکمیلی نیز در این شهر واقع شده است. زبان رسمی مردم سوئد، سوئدی است اما بسیاری از آن‌ها به زبان‌های دیگری چون نروژی، انگلیسی و دانمارکی نیز صحبت می‌کنند. سوئد به دلیل داشتن شرایط فوق‌ العاده عالی برای زندگی و کار در میان تمام کشورهای دنیا شناخته شده است و توانسته مراکز و دانشگاه‌ با امکانات و شرایط آموزشی بسیار عالی و با مدرک معتبر را برای دانش آموزان و دانشجویان این کشور فراهم کند.

ویزای تحصیلی سوئد

به عنوان متقاضی می‌توانید برای مقاطع ابتدایی، دبیرستان و تحصیلات تکمیلی از کشور سوئد ویزای تحصیلی دریافت کنید. شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی این کشور به شرح زیر است.

تحصیل در مدارس سوئد

تحصیل در مدارس سوئد برای کلیه کسانی که اقامت دائم این کشور را دارند رایگان است اما هزینه تحصیل در مدارس خصوصی بین ۳ هزار تا ۱۱ هزار یورو خواهد بود. دانش‌آموزان در سوئد از سن ۶ سالگی وارد دوره ابتدایی شده و در سن ۱۸ سالگی دوره متوسطه را به پایان می‌رسانند. پس از پایان دبیرستان و با دریافت مدرک ۱۲ ساله دیپلم، دانش‌ آموزان می‌توانند برای ورود به دانشگاه اقدام کنند.

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های سوئد با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل می‌تواند بین ۳ الی ۴ سال به طول می‌انجامد. به منظور پذیرش تحصیلی نیز باید مدرک ۱۲ ساله دیپلم و همین‌طور مدرک آزمون آیلتس با حداقل نمره ۶ ارائه دهید. در این دوره به دو زبان رسمی کشور سوئد یعنی سوئدی و انگلیسی تدریس می‌شود که برای شرکت‌ در کلاس‌های به زبان سوئدی باید مدرک این زبان را داشته باشید. شهریه دانشگاه‌های سوئد در مقطع کارشناسی با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل می‌تواند بین ۸۰ هزار کرون سوئد تا ۱۳۰ هزار کرون سوئد باشد. کلیه دانشجویان این مقطع اجازه کاره پاره وقت به مدت ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته را خواهند داشت و به این ترتیب می‌توانید بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در این کشور را تأمین کنید.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی کشور سوئد

به طور کلی، مزایای تحصیل در دروه کارشناسی در دانشگاه های سوئد را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود

 1. تحصیل با شهریه مناسب.
 2. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی.
 3. امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 4. تحصیل در دانشگاه های معتبر.
 5. اجازه کار حین تحصیل.

طول دوره کارشناسی در سوئد

معمولاً دوره کارشناسی در کشور سوئد ۳ سال به طول می انجامد. تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های سوئد عموما به زبان سوئدی و انگلیسی است. دروسی که در مقطع لیسانس در سوئد تدریس می شود به صورت تئوری و عملی بوده و فرد می بایست در کل ۱۸۰ واحد درسی را بگذارند. برای پذیرش در این دوره نیاز به مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و همینطور ریز نمرات است.

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های سوئد با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل می‌تواند بین ۱٫۵ الی ۲ سال به طول انجامد. دانشجویان به منظور دریافت پذیرش تحصیلی باید مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های معتبر و مورد تأیید و همین‌طور مدرک زبان انگلیسی آزمون آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ ارائه کنند. در این مقطع به دو زبان سوئدی و انگلیسی تدریس می‌شود و دانشجویان می‌توانند در ۹۰۰ رشته مشغول به تحصیل شوند. شهریه دانشگاه‌های سوئد در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل معمولاً حدود ۱۳۰ هزار یورو خواهد بود. لازم به ذکر است که دانشجویان این مقطع اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل به مدت ۲۰ الی ۳۰ ساعت در هفته را خواهند داشت و در نتیجه بخشی از هزینه‌های تحصیل یا زندگی ‌آن‌ها در سوئد تأمین خواهد شد.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه کارشناسی ارشد در دانشگاه های سوئد را به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل در دانشگاه های معتبر.
 2. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی.
 3. امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی.
 4. تحصیل به زبان انگلیسی.

طول دوره کارشناسی ارشد در سوئد

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور سوئد ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد که بستگی به رشته تحصیلی دارد.

 1. شما می توانید برای دوره کارشناسی ارشد ۲ ساله که متشکل از ۴ ترم است اقدام کنید. در طول هر ترم، دانشجو ۴ درس انتخاب می کند که هر کدام ۵/۷ واحد است که در مجموع ۲ سال، دانشجو ۱۲۰ واحد را می گذراند.

 2. شما می توانید برای دوره کارشناسی ارشد یک ساله اقدام کنید که شامل ۲ ترم دانشگاهی است. در طول هر ترم، دانشجو ۳۰ واحد می گذراند که در مجموع یک سال، دانشجو ۶۰ واحد را می گذراند.

تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

تحصیل در این مقطع اندکی با مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است و برای دریافت پذیرش تحصیلی علاوه بر ارائه مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های معتبر و مدرک زبان انگلیسی آزمون آیلتس با حداقل نمره ۷ باید رزومه علمی قوی شامل پژوهش و تحقیقات علمی در رشته تحصیلی، مقالات بین المللی مانند مقالات ISI و همین‌طور پروپوزال قوی ارائه دهید. دانشجویان این مقطع به منظور انجام پروژه پایان نامه خود باید تأییدیه استاد راهنما دریافت کنند. تحصیل در مقطع دکتری ۴ سال به طول می‌انجامد و دانشجویان این مقطع اجازه کار پاره وقت حین تحصیل به مدت ۳۰ تا ۴۰ ساعت در هفته را خواهند داشت.

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه دکتری در دانشگاه های سوئد را به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل رایگان و دریافت حقوق.
 2. تحصیل در دانشگاه های معتبر. آموزش عالی در کشور سوئد به قرن ۱۴ میلادی بر میگردد. دانشگاه های این کشور از نظر رتبه بندی، همواره از معتبرترین مراکز علمی – تحقیقاتی بوده اند.
 3. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای زندگی.
 4. کشور سوئد همواره از تحقیقات اصیل و خلاق، بر پایه حل مشکل و ایده های جدید، حمایت کرده است.
 5. زندگی در کشوری که مردمان آن به خوبی به زبان انگلیسی مسلط هستند.

مدارک مورد نیاز برای اقدام در مقطع دکتری در سوئد

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 2. کپی برابر اصل کلیه مدارک تحصیلی
 3. رزومه
 4. ارائه نام حداقل یک استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور سوئد باشد.
 5. مدرک زبان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره ۵/۶، یا تافل PBT 550. توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها نمره زبان بالاتری از متقاضی دکتری درخواست می کنند (عموماً آیلتس آکادمیک ۷).
 6. چاپ مقالات در نشریات معتبر.
 7. انگیزه نامه (SOP)

توجه داشته باشید که ممکن است در طول مراحل پذیرش دانشگاه از شما دعوت به انجام مصاحبه کند. این یک نشانه خوب است و بدین معنی است که درخواست شما برای آنها جذاب بوده و خواهان دریافت اطلاعات بیشتری از جانب شما هستند.

 

زمان اقدام برای دکتری در سوئد

برای اقدام جهت دریافت پذیرش یا دریافت پیشنهاد رسمی کار بعنوان دانشجوی دوره دکتری یا پژوهشگر، معمولا هیچگونه زمان مشخصی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی شروع به مکاتبه و نامه نگاری با دپارتمان دانشگاه دلخواه تان کنید و یا برای موقعیت های خالی دوره دکتری که در سایت دانشگاه آگهی می شوند، اقدام کنید. بنابراین، مهم است که اطلاعات دقیق را از سایت هر دانشگاه مورد نظر دریافت کنید. بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سوئد، موقعیت های تحقیقاتی شان را در سایت دانشگاه آگهی می کنند و بدین ترتیب برای همگان این امکان وجود دارد که برای آنها اقدام کنند. در سوئد، بطور معمول ترم تحصیلی در دانشگاه ها از ماه آگوست تا ژانویه و ژانویه تا ژوئن است.

 

عوامل موثر در موفقیت در اخذ پذیرش

طبیعتا شخصیت، توانایی و کارنامه علمی و شایستگی متقاضی برای احراز موقعیت شغلی یا دوره پژوهشی مربوطه نخستین معیارها برای موفقیت در روند پذیرش بشمار می روند. یکی از شروط اصلی و مهم موفقیت در دریافت پذیرش در مقطع دکتری، داشتن معدل بالا در دوره کارشناسی ارشد، مدرک زبان با نمره بالا و داشتن تالیفات در ژورنال های معتبر علمی با ضریب تاثیر (IF) بالا است.

حقوق ماهیانه

در کشور سوئد بیشتر پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی که در قالب دوره های دکتری ارائه می شوند، توسط بخش دولتی ارائه و پشتیبانی مالی می شوند. این بدان معناست که دولت دانشجوی دوره دکتری یا پژوهشگر مربوطه را بصورت کارمند با حقوق مشخص ماهیانه استخدام می کند. در واقع، شما بعنوان یک محقق یا یک دانشجوی دوره دکتری در طول مدت تحصیل در سوئد بر روی پروژه ای کار می کنید که از سوی دولت یا یک شرکت سرمایه گذار مشخص پشتیبانی می شود.

هزینه‌های تحصیل در سوئد

همان طور که پیشتر اشاره شد، سوئد یکی از کشورهای مرفه اروپای شمالی است. هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور با توجه به معیارهای اروپایی چندان گران نیست. علاوه بر این، تعداد بسیار زیادی بورس و کمک هزینه تحصیلی وجود دارد که متقاضیان می‌توانند از آنها برای کاهش هزینه‌های خود استفاده کنند. اما به هر حال، به صورت کلی هزینه‌های تحصیل و زندگی در سوئد با معیارهای اروپای شمالی تعیین می‌شود که به هر حال منطقه گران‌تری از کشورهای قفقاز یا هند و ترکیه محسوب می‌شود. از طرف دیگر کیفیت تحصیل در این کشور بسیار بالا بوده و متقاضیان مدارکی دریافت می‌کنند که قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیستند.

هزینه تحصیل در رشته‌های مختلف تفاوت قابل توجهی با هم دارد. با این حال در یک طبقه‌بندی کلی، می‌توان محدوده شهریه‌های تحصیل در سوئد را مطابق موارد زیر در نظر گرفت:

 • رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی: بین ۸۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ یورو
 • رشته‌های فنی، مهندسی، پزشکی: ۱۱۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو
 • رشته‌های هنری، معماری: ۱۶۵۰۰ تا ۲۸۰۰۰ یورو

بهتر است توجه داشته باشید که این نرخ‌ها به صورت تقریبی است و برای اطلاع از نرخ دقیق شهریه دانشگاه‌ها لازم است که به وبسایت آنها مراجعه و شرایط دقیق آنها را بررسی کنید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئد

به منظور دریافت ویزای تحصیلی کشور سوئد ابتدا باید با یکی از دانشگاه‌های این کشور مکاتبه داشته و پذیرش تحصیلی دریافت کنید. به منظور دریافت پذیرش نیز باید کلیه سوابق تحصیلی و علمی خود را برای دانشگاه ارسال کنید تا پس از بررسی نامه پذیرش برای شما ارسال شود. پس از دریافت پذیرش تحصیلی نیز می‌توانید با در دست داشتن مدارک زیر در موعد مقرر به سفارت سوئد مراجعه کرده و برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور درخواست دهید.

 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه سوئدی
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی آن
 • مدارک تمکن مالی مانند پرینت حساب بانکی برای اثبات توانایی پرداخت شهریه و هزینه زندگی دانشجویی در سوئد
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • رسید پرداخت هزینه دریافت ویزای تحصیلی سوئد
 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • مدرک زبان انگلیسی آزمون آیلتس با حداقل نمره ۶ برای مقطع کارشناسی
 • مدرک زبان انگلیسی آزمون آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ برای مقطع کارشناسی ارشد
 • مدرک زبان انگلیسی آزمون آیلتس با حداقل نمره ۷ برای مقطع دکتری
 • مدارک ازدواج در صورت وجود به منظور دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی
 • مدارک محل اقامت مانند رسید هتل یا اجاره نامه خانه

قدم اول برای تحصیل در سوئد

چنانچه شما قصد ادامه تحصیل در مقاطع مختلف اعم از دانشگاهی و مدرسه ای برای مدت زمان بیش از ۳ ماه را در کشور سوئد دارید، می بایست برای دریافت اجازه اقامت اقدام نمائید.

مروری بر معتبرترین دانشگاه های کشور سوئد

Sweden top universities in 2018

UniversityQS rankings
Lund University۹۲
KTH Royal Institute of Technology۱۰۴
Uppsala University۱۱۷
Chalmers University of Technology۱۲۸
Stockholm University۲۰۰
University of Gothenburg۲۶۹
 1. دانشگاه لوند (Lund)

 • بالاترین رنکینگ را در میان دانشگاه های سوئد دارد.
 • در شهر لوند استان اسکانیا در سال ۱۶۶۶ در کشور سوئد تاسیس و پایه گذاری شده است.
 • نخستین انتخاب تحصیل دانشجویان خارجی در کشور سوئد است.
 • ۴۰ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که ۲۰% از آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.
 • یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در اروپا به‌شمار رفته و از بزرگترین موسسه‌های علمی و پژوهشی در اسکاندیناوی قلمداد می‌شود
 • دانشگاه لوند بورسیه اختصاصی تحصیلی به دانشجویان خود ارائه می دهد.
 1. موسسه سلطنتی فناوری(KTH)

 • در سال ۱۸۲۷ در شهر استکهلم به عنوان اولین دانشگاه صنعتی سوئد تأسیس شد.
 • به عنوان معروفترین و برترین دانشگاه فنی کشور سوئد شناخته می شود.
 • قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه کشور سوئد است.
 • از مراکز اصلی اروپائی در زمینه پرورش استعدادها برای تقریباً ۲۰۰ سال بوده است.۱۳۲۵۴ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که ۲۱۲۴ نفر از آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. از میان دانشجویان بین المللی، ۸۹% در مقاطع دکتری و فوق لیسانس و ۱۱% در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.
 1. دانشگاه اوپسالا (Uppsala University)

 • جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا است.
 • ۸ نفر از اعضای هیئت علمی این دانشگاه، برنده جایزه صلح نوبل شده اند.
 • ۲۵ هزار و ۲۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که ۳۷۶۰ نفر از آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. از میان دانشجویان بین المللی، ۶۰% در مقاطع دکتری و فوق لیسانس و ۴۰% در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.
 • ۲۴۹۰ عضو هیئت علمی در این دانشگاه مشغول به کار بوده، که از این تعداد ۵۷۶ نفر خارجی هستند.
 1. دانشگاه فنی چالمرز(Chalmers Uni of Tech)
 • در شهر گوتنبرگ، دومین شهر بزرگ کشور سوئد واقع شده است.
 • در سال ۱۸۲۹ تاسیس شده است.
 • محیط آموزشی دوستانه و بر پایه تشویق دانشجو به تفکر خلاق و مستقل است.
 • ۹ هزار و ۲۰۹ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که ۱۸۲۱ نفر از آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. از میان دانشجویان بین المللی، ۸۲% در مقاطع دکتری و فوق لیسانس و ۱۸% در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.
 1. دانشگاه استکهلم (Stockholm University)

 • این دانشگاه در شهر استکهلم، پایتخت کشور سوئد و در سال ۱۸۷۸ تاسیس شده است.
 • آموزش و پژوهش ارتباط تنگاتنگی در این دانشگاه با یکدیگر دارند.
 • این دانشگاه دارای ۶۵ دپارتمان و ۱۵ موسسه تحقیقاتی است.
 • ۲۷ هزار و ۷۱۶ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که ۲۵۸۳ نفر از آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. نیمی از دانشجویان بین المللی، در مقاطع دکتری و فوق لیسانس و نیمی دیگر در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

تحصیل در کشور سوئد و پاسخ به سوالات پرسیده شده در اینستاگرام موسسه صباپلن

مراحل کاری

مرحله اول

تکمیل فرم مشاوره رایگان آلمان، اخذ مشاوره، شروع پروسه اجرایی با ویزا موندیال.

مرحله دوم

ترجمه و تائید مدارک طبق دستورالعمل، ارسال مدارک به دفتر المان ویزا موندیال

مرحله سوم

اقدام برای اخذ پذیرش دانشجویی، اقدام برای رزرو وقت سفارت، برنامه ریزی برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان

فرصت های بعد از تحصیل در سوئد

گرفتن ویزای کار پس از تحصیل

پس از پایان دوره تحصیل در آلمان، می‌توانید برای اخذ ویزای ۱۲ تا ۱۸ ماهه جستجوی کار درخواست کنید، در صورت استخدام و مشغول شدن به کار و تمدید اقامت به مدت ۵ سال متوالی شما می‌توانید مستقیماً درخواست پاسپورت آلمانی‌ نمایید.

مقبولیت بالا در بین کارفرماها​

فارغ التحصیلان دانشگاه‌های آلمان همواره شانس بالایی در یافتن موقعیت‌های شغلی مناسب در سرتاسر دنیا دارند. همچنین، کشور آلمان نیز یکی از محبوب‌ترین و گسترده‌ترین بازارهای کاری جهان به حساب می‌آید که دلیل آن داشتن یک سیستم آموزشی ممتاز می‌باشد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های سوئد

تمامی متقاضیان خارجی که مایل به تحصیل در دانشگاه‌های سوئد هستند باید بین ۱۰۰ هزار کرون تا ۱۳۰ هزار کرون سوئد شهریه پرداخت کنند. به طور کلی سه نوع بورسیه تحصیلی در سوئد وجود دارد که متأسفانه هیچکدام از آن‌ها به دانشجویان ایرانی تعلق نمی‌گیرد و مختص دانشجویان کشورهای حوزه اتحادیه اروپا یا سایر کشورها است. این سه نوع بورسیه عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی Visby
 • بورسیه تحصیلی Guest Scholarship Program
 • بورسیه تحصیلی Swedish Turkish Program

شرایط اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو

به عنوان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های سوئد می‌توانید برای دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز اقدام کنید. همسر متقاضی باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهد و اجازه کار تمام وقت یا پاره وقت در سوئد را نیز خواهد داشت. مدت اعتبار ویزای همراه همسر و فرزندان متقاضی معادل میزان اعتبار ویزای تحصیلی او خواهد بود. مدارک لازم برای ارائه درخواست ویزای همراه دانشجو به شرح زیر است:

 • پاسپورت همسر و فرزندان دانشجو
 • مدارک ازدواج
 • گواهی تولد فرزندان دانشجو
 • عکس پاسپورتی همراهان دانشجو
 • مدرک زبان انگلیسی همسر دانشجو

شرایط کار پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ‌های سوئد

تمامی دانشجویان ایرانی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی دانشگاه‌ های سوئد می‌شوند هدف‌شان دریافت ویزای کاری و سپس دریافت اقامت دائم این کشور است. همانطور که اشاره کردیم دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار پاره وقت به مدت ۱۰ الی ۴۰ ساعت در هفته را خواهند داشت به این ترتیب می‌توانند بخشی از هزینه‌های خود را تأمین کنند. دولت سوئد به دانشجویان خارجی فارغ التحصیل شده از دانشگاه‌های خود به مدت ۶ ماه فرصت می‌دهد تا شغلی متناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود انتخاب کرده و قرارداد کاری ببندند. پس از عقد قرارداد می‌توانید ویزای کاری خود را به ویزای کار پس از تحصیل تبدیل کنید. نرخ بیکاری در کشور سوئد کمتر از ۸ درصد است و احتمال یافتن کار مناسب برای شما بسیار بالا خواهد بود. لازم به ذکر است که اگر موفق به عقد قرارداد کاری در مدت ۶ ماه نشوید باید خاک کشور سوئد را ترک کنید.

شرایط اخذ اقامت دائم سوئد پس از تحصیل در این کشور

متقاضیان نمی‌توانند با دریافت ویزای تحصیلی سوئد موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شوند، بنابراین لازم است پس از اتمام تحصیلات تکمیلی نسبت به انتخاب شغل و دریافت ویزای کاری اقدام کنند. بنابراین پس از ۵ سال کار در کشور سوئد و پرداخت به موقع بیمه و مالیات می‌توانید برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنید. پس از ۵ سال اقامت دائم نیز می‌توانید برای دریافت تابعیت و پاسپورت سوئدی درخواست ارائه دهید.

مزایای تحصیل در سوئد

 • تحصیل در معتبرترین و به روزترین دانشگاه‌های دنیا
 • دریافت مدرک مورد تأیید وزارت علوم ایران
 • اجازه کار پاره وقت به مدت حداقل ۱۰ ساعت و حداکثر ۴۰ ساعت در هفته
 • امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • امکان تحصیل رایگان در مدارس برای فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجو
 • برخورداری از بیمه و خدمات درمانی سوئد

سخن پایانی

مانند سایر کشورهای اروپایی به منظور تحصیل در سوئد باید ابتدا پذیرش تحصیلی و سپس ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنیم. در این مقاله به شرایط تحصیل در مقاطع مختلف اشاره کردیم و از نحوه دریافت بورسیه گفتیم. امیدواریم با توجه به اطلاعاتی که ارائه شد به راحتی بتوانید به تحصیل در سوئد بپردازید. شما برای کدامیک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری درخواست پذیرش تحصیلی دارید؟

فرم مربوط به ارزیابی رایگان تحصیل در سوئد

دانلود بروشور اطلاعات تحصیل در سوئد

در صباپلن بخوانید

مقالات مهاجرتی

آموزش راه های مختلف مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری در کشور های مختلف

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.