تحصیل در روسیه (شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی)

تحصیل در سرزمین تزارها

روسیه از کشورهای فرهیخته‌ای است که سیستم آموزش آن از پیشینه غنی برخوردار است به طوری که بیش از نیمی از مردم این کشور تحصیلات دانشگاهی دارند. شرایط تحصیلی و اقامتی مناسبی برای متقاضیان تحصیل در روسیه از سراسر فراهم شده است و تلاش می‌شود دانشجویان بتوانند با سازگاری هرچه بیشتر، دوران تحصیلی خوبی را در دانشگاه‌های روسیه پشت سر بگذارند. دانشگاه‌های روسیه در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند در حالی که تحصیل در آن‌ها نسبت به دیگر دانشگاه‌های برتر جهان مقرون به صرفه‌ است.

دولت روسیه فرصت مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در این کشور ایجاد کرده است و به ان ترتیب هر ساله به تعداد متقاضیان تحصیل در روسیه افزوده می‌شود. سطح علمی، امکانات رفاهی و نیز هزینه تحصیلی در روسیه، دانشگاه‌های این کشور را به گزینه‌ای قابل تامل برای تحصیل در یک کشور خارجی تبدیل کرده است.

چشم انداز تحصیل در روسیه

کشور روسیه از جایگاه علمی خوبی در جهان برخوردار است و به ویژه در زمینه‌های مهندسی، علوم پایه، پزشکی، هوا فضا و نانو تکنولوژی در بین پیشرفته‌ترین کشورهای جهان قرار دارد سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ، عملکرد روسیه را در مقایسه با کشورهای کانادا، آمریکا و ژاپن بهتر توصیف کرده و اعلام می‌کند که روسیه از بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان برخوردار است. تحصیل در روسیه این فرصت را برای دانشجویان ایجاد کرده است تا به دانش عمیق و بنیادی در تمامی علوم دانشگاهی دست یابند. مراکز علمی، کتابخانه‌ها و امکانات مطالعاتی و آزمایشگاه‎های مجهز از نیازهای اصلی تحصیل است که دانشگاه‌های روسیه بهترین‌ کیفیت آن را در اختیار دانشجویان قرار داده است.

دریافت مدرک تحصیلی روسی و اروپایی

مدرک تحصیلی صادر شده از دانشگاه‌های روسیه در بسیاری از کشورهای جهان معتبر است. همکاری مشترک دانشگاه‌های روسیه با دیگر دانشگاه‌های جهان این امکان را فراهم کرده است تا به دانشجویان خود مدرک دوگانه اعطا ‌کند که حاصل توافق‌نامه روسیه با۶۰ کشور جهان مانند فرانسه و اسپانیا است. بنابراین با تحصیل در روسیه، دانشجو می‌تواند یک مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های روسیه و یک مدرک دیگر از دانشگاه‌های اروپایی دریافت کند.

یادگیری زبان روسی

بیش از ۲۶۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به زبان روسی صحبت می‌کنند و میلیون‌ها خارجی در حال یادگیری این زبان جذاب هستند. دوره‌های مختلف زبان روسی از جمله دوره‌های آموزشی، دوره‌‌های تابستانی و یادگیری مجازی از فرصت‌های خوبی است که در دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان خارجی فراهم شده است. دانشجویان بین‌الملل برای تسلط بر زبان روسی می‌توانند از این آموزش‌ها استفاده کنند که هزینه آن برای دانشجویان بورسیه شده، رایگان است.

کار دانشجویی در حین تحصیل در روسیه

یکی از فرصت‌های ایده آل تحصیل در روسیه اجازه کار دانشجویی به دانشجویان بین‌المللی است تا به کمک آن بتوانند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را در بزرگترین کشور جهان تامین کنند. دریافت مجوز کار دانشجویی شرایط خاص خود را دارد و گاهی سخت‌ گیری‌هایی در این زمینه وجود دارد. دانشجویان تنها می‌توانند به کارهایی مشغول باشند که در مجوز کار آنها ذکر شده است. اعتبار این مجوز، یک ساله است و باید آن را برای سال بعدی تمدید کرد. مجوز کار دانشجویی تا هنگامی اعتبار دارد که دانشجو مشغول تحصیل باشد و در پایان دوره تحصیلی یا انصراف از تحصیل، این مجوز لغو خواهد شد.

برای دریافت مجوز کار دانشجویی، شرط اول آن است که متقاضی به زبان روسی تسلط داشته باشد و نمره قبولی در آزمون زبان روسی را کسب کند. در صورت قبولی از آزمون، متقاضی از اداره مهاجرت و دیگر نهادهای مربوطه درخواست کار می‌کند. دانشجویان کارشناسی مجاز به ۱۰ ساعت کار دانشجویی در هفته هستند درحالی که دانشجویان کارشناسی ارشد۲۰ و دانشجویان دکترا ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار دارند. دانشجویان رشته پزشکی و دندانپزشکی تنها ۱۰ ساعت در هفته مجاز به کار دانشجویی هستند.

هزینه تحصیل در روسیه

دانشگاه‌های برجسته روسیه از لحاظ امکانات آموزشی با مراکز آموزشی اروپایی و آمریکایی رقابت می‌کنند؛ با این وجود هزینه تحصیل در روسیه نسبت به کشورهایی همچون کانادا و آمریکا مقرون به صرفه است. علاوه بر این، تحصیل رایگان با شرایط خاص در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است به طوری که در هر سال هزاران بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌یابد. از فرصت‎های دیگر دانشجویان برای کاهش هزینه تحصیل در روسیه، مشارکت در رقابت‌های علمی است که برندگان این مسابقات از امتیازهایی همچون تخفیف در شهریه و مکان‌های تحت پوشش دولت برخوردار خواهند شد. به طور کلی هزینه تحصیل در روسیه در رشته‌های مختلف متفاوت است و به نوع دانشگاه و رشته متقاضی بستگی دارد.

شرایط تحصیل رایگان در روسیه

یکی دیگر از فرصت‌های ایده آل تحصیل در روسیه، استفاده از شرایط تحصیل رایگان و بورسیه است. بالا بودن سطح علمی و نبوغ متقاضی در دوره‌های تحصیلی قبل و نیز پشتکار و علاقه به تحصیل از شرایط استفاده از این فرصت است. برای استفاده از این فرصت طلایی، بایستی فرم درخواست تحصیل رایگان را تکمیل و با رزومه تحصیلی ارائه دهید. از موارد مهم در پذیرش این درخواست، بالا بودن سطح علمی دانشجو است. در واقع متقاضیان باید از لحاظ علمی از دیگر افراد متمایز و به عبارتی نخبه باشند. برای برخورداری از تحصیل رایگان، آزمونی طراحی شده است که با کسب نمره لازم، متقاضی درخواست تحصیل رایگان خود را برای دانشگاه‌های مشخص شده روسیه ارسال می‌کند.

اگر دانشجویی از تمکن مالی برای تامین هزینه‌های تحصیل در روسیه برخوردار نباشد، بایستی با ارائه مدارک علمی معتبر، توانمندی علمی خود را ثابت کند. دانشگاه ادعاهای او را از طریق آزمون و مصاحبه‌های علمی ارزیابی و نتیجه را اعلام می‌کند. پذیرش برای تحصیل رایگان در دانشگاه‌های روسیه برای این افراد، منوط به موفقیت در این آزمون‌ها و مصاحبه‌ها است.

مزایای تحصیل رایگان در روسیه

دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های روسیه می‌شوند به راحتی زندگی و تحصیل خود را بدون پرداخت هزینه سپری می‌کنند. البته برای دریافت بورسیه تحصیلی، شرایط نسبتا سختی وجود دارد و ارائه مدرک زبان آیلتس، توصیه نامه از اساتید دانشگاه و مقاله‌های منتشر شده در مجلات علمی معتبر از شرایط دریافت این بورسیه است. دانشجویان مقطع کارشناسی امکان استفاده از تحصیل رایگان را ندارند اما این فرصت بی‌نظیر برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مهیا است. از مزایای تحصیل رایگان در روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم پرداخت هزینه؛
  • بهره‌مندی از کمک هزینه‌های دانشجویی؛
  • استفاده از وام‌های کم بهره دانشجویی؛
  • دریافت حقوق ماهانه دانشجویی؛
  • اشتغال به کار در روسیه پس از دوران تحصیل؛
  • دریافت ویزای کار پس از تحصیلی؛

نظام آموزشی روسیه

نظام آموزشی روسیه بر پایه اصول بولونیا ایجاد شده است و شامل دوره‌های کارشناسی، تخصص، کارشناسی ارشد، دکترا، رزیدنت و دستیاری می‌شود. تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های روسیه قابل توجه است و متقاضیان تحصیل در روسیه می‌توانند بهترین آموزش‌ها را در بهترین دانشگاه‌های این کشور دریافت کنند. دوره‌های تحصیلی این دانشگاه‌ها نیز با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است.

تحصیل در روسیه شاهد پیشرفت و توسعه چشمگیر بویزه در مقاطع تکمیلی بوده است. در سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ نزدیک به ۷ میلیارد دلار برای بهبود سطح امکانات و تجهیزات فنی دانشگاه‌های روسیه هزینه شده است. پیش از این، در سال ۲۰۰۳، روسیه به عضویت فرایند بولونیا درآمد و در آن متعهد شد تا نظام آموزشی هماهنگ با نظام اکثر کشورهای اروپایی ایجاد کند.

دوره کارشناسی

دوره کارشناسی را می‌توان یک دوره کامل از آموزش عالی دانست که تحصیل در آن ۴ سال طول می‌کشد و اغلب شامل آموزش عمومی و پایه می‌پردازد. دانشجویان در پایان این دوره، باید از آموزه‌های خود در قالب پایان‌نامه دفاع و مدرک کارشناسی را دریافت کنند. دانشجویان با در دست داشتن این مدرک می‌توانند در حوزه تحصیلی خود مشغول به کار شوند و یا در دوره کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند.

دوره تخصص

دوره تخصص معمولا برای دانشجویان از جذابیت بالایی برخوردار است. این دوره، بر خلاف دوره کارشناسی، به صورت فنی و حرفه‌ای است و با توجه به رشته تحصیلی به آموزش کارهای عملی در صنعت می‌پردازد. دوره تخصص حداقل ۵ ساله خواهد بود. فارغ التحصیلان این دوره، می‌توانند در صنعت مشغول به کار شوند و یا تحصیلات خود را در مقاطع تحصیلی بالاتر ادامه دهند.

دوره کارشناسی ارشد

بیشتر متقاضیان تحصیل در روسیه تمایل دارند دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه‌های این کشور سپری کنند. این دوره به جهت دستیابی به تخصص و دانش عمیق در رشته‌های مختلف تحصیلی است. متقاضیان برای ثبت نام در این دوره بایسی مدرک دوره کارشناسی یا تخصص داشته باشند. طول دوره کارشناسی ارشد حداقل دو سال است. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد در روسیه می‌توانند با تخصص خو وارد بازار کار شوند یا تحصیلات خود را در دوره دکترا ادامه دهند.

دوره دکترا

دوره تحصیلات تکمیلی یا دکترا تنها به فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی ارشد و تخصص اختصاص دارد. این دوره که سطح بالایی از دانش و پژوهش را از متقاضیان می‌طلبد، شامل تحصیل، پژوهش، تدریس و تجربه‌های عملی است. دانشجویان تمام وقت می‌توانند تحصیلات خود را حداقل ۳ ساله به پایان برسانند؛ در حالی که مئت زمان این دوره برای دانشجویان پاره وقت حداقل ۴ سال است.

دوره رزیدنت

دوره رزیدنت مربوط به رشته‌های علوم پزشکی و در واقع مرحله نهایی تحصیل در روسیه برای دانشجویان پزشکی است. طول دوره رزیدنت ۲ سال و شامل مطالعات جامع مرتبط با اصول اولیه علوم پزشکی و همزمان کسب تجربه عملی در مراکز پزشکی و بیمارستان‌های روسیه است. درطول این دوره، دانشجویان مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای ورود به فعالیت‌های رسمی در زمینه پزشکی را کسب می‌کنند.

دوره دستیاری

دوره دستیاری ویژه دانشجویان هنر برای دانشجویان مشغول به تحصیل در روسیه است. فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد و تخصص می‌توانند در این دوره شرکت کنند. طول دوره دستیاری ۲ ساله است و شاخص فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان این دوره، می‌تواند با توجه به تخصص آن‌ها، اجرای برنامه‌های هنری مانند کنسرت، نمایش، فیلم یا برگزاری نمایشگاه باشد. فارغ التحصیلان این دوره، حق آموزش یا انجام فعالیت‌های هنری را خواهند داشت.

دانشگاه‌های معتبر روسیه

نزدیک به سی دانشگاه روسیه در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند که سیزده مورد آن‌ها جزء ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند. نظام آموزش روسیه، در رتبه‌بندی سیستم‌های آموزش تکمیلی (QS) که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، رتبه ۱۵ جهان را کسب کرده است. در ادامه سه دانشگاه برتر روسیه را معرفی می‌کنیم؛

  • دانشگاه دولتی مسکو لومونسوف: این دانشگاه از قدیمی‌ترین و مشهورترین دانشگاه‌های روسیه است که شهرت جهانی دارد و به عبارتی از الویت‌های متقاضیان تحصیل در روسیه است. دانشگاه مسکو پیشینه‌ای طولانی در زمینه تعالی دانشگاهی دارد. دانشگاه دولتی مسکو لومونسوف تعداد زیادی از مراکز علمی پژوهشی را در زمینه‌های جدید علمی مانند فیزیک هسته‌ای، نجوم، مکانیک، لیزر، شیمی بیولوژیکی، زیست شناسی مولکولی، انسان شناسی، علوم مواد و غیره را در خود جای داده است. این دانشگاه در سال ۲۰۲۱ به عنوان برترین دانشگاه روسیه در رتبه بندی جهانی درنظر گرفته شده و در رتبه ۷۴ است.
  • دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک:دانشگاه ایالتی نووسیبرسک روسیه را می‌توان دومین دانشگاه برتر و از معتبرترین دانشگاه‌های این کشور نامید. این دانشگاه از سطح علمی بالایی برخوردار است و هر ساله متقاضیان زیادی را از سراسر دنیا پذیرش می‌کند. دانشگاه ایالتی نووسیبرسک شامل بیش از ۷۰ آزمایشگاه و ۵۰ موسسه تحقیقاتی است که از امکانات بسیار خوب این دانشگاه برای دانشجویان محسوب می‌شود. علاوه بر تحصیل به زبان روسی، تحصیل در گرایش‌های مختلف به زبان انگلیسی برای دانشجویان این دانشگاه فراهم شده است.
  • دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ: دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ را می‌توان قدیمی‌ترین و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور روسیه دانست که در پایتخت آن واقع است. دانشگاه سن پترزبورگ از بهترین دانشگاه‌های جهان از لحاظ اشتغال و ایجاد ارتباط بین دانشجو و کارفرمایان است که بر محبوبیت این دانشگاه را بیشتر کرده است. آینده نگری در این دانشگاه باعث شده است که تخصص و مهارت‌هایی در آن آموزش داده شود که مورد نیاز باشد.

پیش از دانشگاه

مدارک روسیه به طور کلی به سه دسته دولتی، غیر انتفاعی و بین المللی تقسیم می شود که اعتبار بین المللی به نسبت دو گزینه دیگر بیشتر است. سیستم آموزشی در مدارس بین المللی روسیه از دو بخش ابتدایی و متوسطه تشکیل شده است که افراد برای ورود باید ۶ سال داشته باشند و سن خروج نیز ۱۵ سال اعلام شده است. دوره های ابتدایی بین ۱ الی ۴ سال و متوسطه ۵ الی ۹ سال اعلام شده است و در نهایت افراد می بایست ۱۱ سال تحصیل نمایند. ورود به مدارس دولتی و بین المللی در این کشور آزمون و مصاحبه دارد. کشور روسیه دارای ۴۶ مدرسه جهانی است که خوشبختانه ۴۴ مورد آن به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

دوره کارشناسی

برای ورود به مقطع کارشناسی در روسیه باید یک دوره پادفک گذرانده شود که این دوره عموماً یک سال به طول می انجامد. زبان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور روسیه روسی است و رشته های محدودی به زبان انگلیسی تحصیل می شوند. طول تحصیل کارشناسی در این کشور ۴ سال است و افراد می بایست مدرک دیپلم و ریز نمرات خود را ارائه دهند. برای ورود به دانشگاه های روسیه باید در آزمون مشخصی شرکت نمایید که البته بسیار آسان است و تنها قرار است که وضعیت اطلاعات عمومی افراد سنجیده شود. این کشور دارای ۲۱ دانشگاه است که دانشگاه فدرال اورال و ملی سامارا گزینه های مناسبی محسوب می شود. هزینه تحصیل برای مقطع کارشناسی در روسیه به طور کلی به نسبت مقاطع بالاتر بیشتر است و در حدود ۱۱ درصد از ایران نیز بیشتر اعلام شده است. در نظر داشته باشید که امکانات تحصیل کارشناسی در روسیه بسیار عالی بوده و دروس به صورت عملی و تئوری برگزار می شوند.

دوره کارشناسی ارشد

برای ورود به مقطع ارشد باید در آزمون مشخصی شرکت نمایید که البته بسیار آسانتر از کنکور در ایران است. طول تحصیل کارشناسی ارشد ۲ سال است و روند آموزشی نیز به صورت پژوهشی دنبال می شود. زبان تحصیل در این کشور برای مقطع فوق لیسانس روسی است و افراد می بایست در دوره های زبان روسی شرکت نمایند. شما نیاز به ارائه مدرک کارشناسی دارید، البته معدل دوره لیسانس کمتر مورد توجه است. در نظر داشته باشید که هزینه تحصیل در روسیه برای مقطع کارشناسی ارشد در روسیه به نسبت ایران در حدود ۴ الی ۷ درصد بیشتر است.

تحصیل در روسیه دوره دکتری

طول تحصیل در روسیه ۳ الی ۵ سال زمان را به خود اختصاص می دهد و فرد می بایست مدرک فوق لیسانس داشته باشد. تحصیل به زبان انگلیسی برای مقطع دکتری فراهم است و افراد می بایست مدرک زبان آیلتس با نمره بالای ۵/۵ داشته باشند.

داشتن رزومه تحصیلی بسیار مهم است و در ابتدا بررسی می شود که فرد امکان تحقیق و پژوهش در رشته مورد نظر را دارد یا خیر. در نهایت می بایست از رساله خود دفاع نماید. هزینه تحصیل دکتری روسیه ارزانتر از مقاطع پایینتر است و به طور کلی ۳ درصد از ایران بیشتر اعلام شده است. هزینه تحصیل دکتری در این کشور بین ۲۰۰ الی ۲۲۰ روبل اعلام شده است.

دوره های زبان در روسیه

دوره های زبان در کشور روسیه به صورت ترمی و تابستانی است و شما باید مدارک لازم از دوره دیپلم و پیش دانشگاهی را ارائه دهید. همینطور آزمون بین المللی زبان روسیه در ۶ سطح برگزار می شود.

شرایط کاری ضمن تحصیل

شما در طور تحصیل در این کشور می توانید مشغول به کار شوید، کار ضمن تحصیل برای مقطع کارشناسی بین ۱۰ الی ۱۲ ساعت در هفته و برای مقطع فوق لیسانس بیش از ۲۰ ساعت است و دوره دکتری نیز بین ۲۰ الی ۳۰ ساعت اعلام شده است. کار انتخابی باید با رشته تحصیلی شما سازگار باشد و همینطور نیاز به اخذ مجوز کار خواهید داشت.

فرم مربوط به ارزیابی رایگان تحصیل در روسیه

دانلود بروشور اطلاعات تحصیل در روسیه

با صباپلن تا روسیه راهی نیست..

امکانات خوب تحصیلی و رشد چشمگیر دانشگاه‌ها، کشور روسیه را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای ادامه تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است. تحصیل در روسیه با وجود زیرساخت‌ها و تجهیزات آموزشی مناسب، نسبت به کشورهای دیگر مقرون به صرفه‌‌تر است. مدارک تحصیلی صادر شده از دانشگاه‌های روسیه در بسیاری از کشورهای جهان معتبر است و فارغ‌‍‌التحصیلان این دانشگاه‌ها به راحتی می‌توانند در نقاط مختلف جهان مشغول به کار شوند. اگر قصد مهاجرت و تحصیل در روسیه را دارید، صباپلن از ابتدا تا انتهای راه همراه شماست.

تحصیل در روسیه شامل دوره های پیش از دانشگاه، دوره کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری و همینطور دوره های زبان می باشد که در این مقاله یک نگاه کلی و البته دقیق و علمی به شرایط تحصیل در روسیه خواهیم نمود و در نهایت برای هر بخش یک مقایسه هزینه ای اعمال نموده و در انتهای مقاله نیز شرایط کار در این کشور مورد بررسی قرار می گیرد.

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.