تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

 

یکی از روش های مهاجرت به کشور مجارستان، از طریق اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. کشور مجارستان یکی از کشورهای اروپائی مناسب برای ادامه تحصیل و مهاجرت است .از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور مجارستان، زندگی در کشوری با استانداردهای رفاهی خوب، موجب شده است تا دانشگاه های کشور مجارستان در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان قرار گیرد.
دولت مجارستان به دانشجو اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد.

در مقالاتی جداگانه، به بررسی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی نظیر کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور مجارستان خواهیم پرداخت.

تعداد دانشگاه ها ۶۹
قدیمی ترین دانشگاه Pécs
تعداد دانشجویان بین الملل بیست و یک هزار و هفتصد و هفت نفر


مروری بر معتبرترین دانشگاه های کشور مجارستان در سال ۲۰۱۹

Hungary top universities in 2019

No University QS rankings
۱ University of Szeged ۴۷۰
 

۲

 

University of Debrecen

 

۶۰۱-۶۵۰

۳  

University of Pécs

 

۷۰۱-۷۵۰
۴ Eötvös Loránd University ۷۰۱-۷۵۰
 

۵

 

Budapest University of Technology and Economics

 

۸۰۱-۱۰۰۰

 

شرایط تحصیل در کشور مجارستان و معرفی کالج دونا

 

 

انواع موسسات آموزشی در کشور مجارستان
به طور کلی ۳ نوع موسسه آموزش عالی در کشور مجارستان وجود دارد. ملاک این تقسیم بندی بر اساس نوع و سطح مدارکی ارائه می دهند و همچنین پتانسیل پژوهش آن ها و میزان تخصص (تعداد اعضای هیئت علمی با مدرک دکتری) است.

Universities

مراکز تحقیقاتی با تجهیزات کامل هستند که حداقل ۶۰ درصد از اعضای هیئت علمی آن ها مدرک دکتری دارند. اکثر دانشگاه ها جامع و دارای دانشکده های متعدد هستند. با این وجود، بسیاری از آن ها در یک رشته خاص یا حوزه تخصصی متمرکز هستند. علاوه بر دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشگاه ها در مجارستان، دوره های دکتری ارائه می نمایند.

Universities of Applied Sciences

تمرکز این موسسات آموزشی بر تدریس و آموزش در حوزه های عملی و کاربردی است. این گروه از دانشگاه ها، دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو داشته، اما دوره دکتری ارائه نمی نمایند.

Colleges

موسسات آموزشی کوچک هستند که آموزش های ابتدائی در حیطه های خاص ارائه می نمایند. کالج ها دوره های تحصیلات تکمیلی ارائه نمی نمایند.
موسسات خصوصی نیز ممکن است تحت عنوان State-funded (دانشگاه های دولتی تاسیس شده توسط دولت مجارستان) یا Non-stated funded (دانشگاه های خصوصی تاسیس شده توسط سازمان های مذهبی، تجاری یا سایر موسسات) وجود داشته باشند.
بر خلاف این طبقه بندی، هر ۲ نوع دانشگاه بودجه پژوهشی دولتی دریافت می کنند و مدارک ارائه شده توسط آن ها معتبر هستند. مهمترین تفاوت میان دانشگاه های State-funded و Non-stated funded در اندازه آن ها است. اکثریت دانشگاه های بزرگ State-funded هستند، در حالیکه کالج های کوچک تر، Non-stated funded هستند.

Research Universities

کلیه دانشگاه های کشور مجارستان پژوهش های اصیل انجام داده و می توانند دوره دکتری ارائه نمایند. با این وجود، برخی از دانشگاه ها توسط دولت به عنوان مراکز با کیفیت بالای آکادمیک شناخته می شوند.

Research Institute

تعداد زیادی موسسه تحقیقاتی نیز در کشور مجارستان وجود دارد که اهداف راهبردی در زمینه تحقیق و توسعه (R&D) وضع شده توسط دولت را دنبال می کنند. مووسات خوشان مدرک ارائه نمیکنند، اما با دانشگاه های مختلف همکاری می کنند.

 

شهرهای مهم دانشجوئی در مجارستان

بزرگترین شهر مجارستان و پایتخت آن، بوداپست، بیش از یک پنجم جمعیت این کشور در آن زندگی می کنند و اکثریت دانشگاه ها نیز در آن واقع شده اند. سایر شهر های مهم دانشجوئی عبارتند از Debercen, Miskolc, Pecs.

تحصیل اجباری در مجارستان از سن ۶ تا ۱۶ سالگی است.

 

مقطع ابتدائی (Primary Education)

تحصیلات در مقطع ابتدائی برای کلیه کودکان بالای ۶ سال اجباری است. شروع آموزش از مقطع پیش دبستانی است که برای کودکان ۳ تا ۶ سال خواهد بود.
به دنبال آن ۴ سال تحصیلات مقطع ابتدائی خواهد بود که در آن با یادگیری دروس متعدد به همراه آموزش یک یا دو زبان خارجی، تحصیلات خود را به پایان می رسانند. به طور کلی، مدت زمان تحصیل در مقطع ابتدائی ۸ سال است و از نظر سطح بندی، سطح ۱ تا ۸ است.

مقطع راهنمائی (Secondary Education)

تحصیلات در این مقطع، ۴ سال به طول می انجامد که در ان دروس زیست شناسی، جغرافیا، تاریخ، فیزیک و شیمی نیز گذرانده می شود. در این دوره، استعداد و علائق دانش آموزان برای ادامه تحصیل در نظر گرفته می شود.
از نظر سطح بندی، سطح این دوره ۹ تا ۱۲ است.

فنی و حرفه ای (Vocational Education)

دانش آموزان سنین ۱۴ تا ۱۸ سال به صورت اختیاری می توانند این دوره را بگذرانند. سطح این دوره، ۹ تا ۱۲ است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور مجارستان

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور مجارستان، یکی از گزینه های ادامه تحصیل برای متقاضیان در این کشور است. به طور کلی، مزایای تحصیل در دروه کارشناسی در دانشگاه های مجارستان را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

۱٫ تحصیل با شهریه مناسب و معقول.
۲٫ زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی.
۳٫ امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

معمولاً دوره کارشناسی در کشور مجارستان ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های مجارستان عموما به زبان مجارستانی و انگلیسی است.

مدارک مورد نیاز برای اقدام
۱- دریافت، تکمیل و ارسال فرم درخواست به صورت آنلاین.
۲- پرداخت هزینه درخواست.
۳- ترجمه رسمی انگلیسی یا مجارستانی مدارک تحصیلی دیپلم ، متوسطه و غیره.
۴- ترجمه رسمی انگلیسی یا مجارستانی ریز نمرات تحصیلی دوره دیپلم ، متوسطه و غیره.
۵- کپی پاسپورت معتبر
۶- عکس پاسپورتی
۷- مدرک زبان. مدرک مورد نیاز برای دوره کارشناسی در کشور مجارستان، سطح زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک ۶/۵ است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور مجارستان

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور مجارستان ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد که بستگی به رشته تحصیلی دارد.
دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های استانی مجارستان (State Universities) همواره ۲ سال به طول خواهد انجامید، در حالی که موسسات خصوصی و بین المللی عموماً دوره های فوق لیسانس یک ساله ارائه می دهند.

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه کارشناسی ارشد در دانشگاه های مجارستان را به صورت زیر دسته بندی نمود.

۱٫ هزینه های معقول تحصیل و زندگی
۲٫ کشوری زیبا در قلب اروپا
۳٫ مدرک معتبر بین المللی

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور مجارستان بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود.
به طور کلی برای ورود به دوره های فوق لیسانس ۲ ساله در مجارستان، متقاضیان می بایست مدرک کارشناسی با حداقل ۳ سال دوره تحصیلی و برای ورود به دوره های ارشد یک ساله (که عموماً توسط موسسات خصوصی ارائه می شوند) می بایست مدرک لیسانس با حداقل ۴ سال دوره تحصیلی ارائه گردد.

تحصیل دکتری در مجارستان
مزایای تحصیل در دروه دکتری در مجارستان عبارتند از:

۱٫ تحصیل به هزینه ای معقول.
۲٫ تحصیل در دانشگاه های معتبر با امکانات مناسب.
۳٫ امکان دریافت بورسیه های استانی به منظور پوشش هزینه های تحصیل و زندگی.

برنامه های دکتری در کشور مجارستان بر پایه انجام تحقیق و ارائه پایان نامه دکتری است.
دانشگاه ها در کشور مجارستان ۲ نوع مدرک دکتری ارائه می نمایند:PhD و DLA یا دکتری در رشته های هنری.
طول دوره دکتری تمام وقت در کشور مجارستان ۳ تا ۶ سال به طول می انجامد. این میزان از مدت زمان استاندارد تحصیل در مقطع دکتری، بیشتر است.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور مجارستان رایگان نبوده و دانشجویان نیاز به پرداخت شهریه دارند. علاوه بر این، دانشجویان می بایست هزینه های اقامت و زندگی خود را تامین نمایند.

معمولاً فرایند اپلای دکتری برای کلیه دانشگاه ها یکسان است. هرچند، درخواست های مقطع دکتری به صورت مجزا توسط هر دانشگاه یا موسسه آموزشی بررس می شود. بنابراین، الزامات، مدارک مورد نیاز و مهلت ارسال مدارک می تواند متناسب با هر دانشگاه متفاوت باشد.
کلیه درخواست ها می بایست از طریق اینترنتی و پورتال رسمی دانشگاه مربوطه انجام شود.

مهاجرت تحصیلی به مجارستان

مهاجرت غیر تحصیلی به مجارستان

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.