تحصیل در هلند (شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی)

تحصیلات تکمیلی در هلند

مقدمه‌ای بر تحصیل در هلند

هلند، یکی از کشورهای زیبای اروپایی است که پایتخت آن آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. این کشور عضو شینگن و از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در حوزه کشاورزی، صنعت و توریسم است. بیش از ۱۶۰ مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی در هلند مستقر است تعداد این مراکز علمی در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر، بسیار قابل توجه است. بنابراین بسیاری از افراد برای مهاجرت به هلند، از طریق تحصیل در هلند اقدام می‌کنند.

برخی از دانشگاه‌های کشور هلند، از برترین مراکز علمی اروپا و جهان محسوب می‌شوند و لذا سطح بالایی از دانش و پژوهش در انتظار متقاضیان تحصیل در هلند است. البته متقاضیان پیش از اقدام برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور باید توجه داشته باشند که تنها نیمی از مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی هلند مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارد.

ساختار آموزشی هلند

مراکز آموزشی و دانشگاه‌های هلند را می‌توان به دو نوع اصلی دانشگاه‌های پژوهش محور و دانشگاه‌های علمی کاربردی تقسیم کرد. البته در کنار این دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی بین المللی و کالج‌های دانشگاهی یا همان هنرهای آزاد فعالیت می‌کنند.

دانشگاه‌های پژوهش محوراصولا برنامه‌های تحصیلی تحقیقاتی ارائه می‌دهند. اغلب این برنامه‌‌ها دروس حرفه‌ای و عملی را در خود جای داده‌اند و در آینده به دانشجویان در پیدا کردن کار مناسب کمک خواهد کرد. تعدادی از این دانشگاه‌های پژوهش محور شامل کالج‌های دانشگاهی هستند که در آن‌‌ها، دروس هنرهای آزاد تدریس می‌شود.

 • دانشگاه‌های علمی کاربردی از دیگر مراکز آموزشی برای تحصیل در هلند است. برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه‌ها بر مبنای علوم و هنرهای کاربردی و اغلب متمرکز بر مهارت‌های عملی دانشجویان است که آن‌ها را برای موقعیت‌های شغلی خاص آموزش می‌دهند. تجربه عملی حوزه‌های کاری آینده، مهمترین بخش برنامه‌های حرفه‌ای دانشگاه‌های علمی کاربردی است که از طریق کارآموزی انجام می‌شود.
 • موسسات آموزشی بین‌المللی نوع دیگر دانشگاه‌های هلند هستند که برنامه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های متنوع ارائه می‌کنند. بیشتر این موسسات جزء دانشگاه‌های پژوهش محور محسوب می‌شوند. دانشجویان بین‌المللی بایستی از موسسات آموزشی که دارای استاندارد آموزش Code of Conductهستند، جهت پذیرش اقدام کنند.
 • کالج‌های دانشگاهی هلند نیز بخشی از دانشگاه‌های پژوهش محور هستند که برنامه‌های تحصیلی علوم و هنرهای آزاد خود را با الهام از دانشگاه‌های آمریکا در یک فضای کوچک علمی ارائه می‌کنند. این برنامه‌های تحصیلی شامل دروس حوزه‌های هنر، علوم، علوم انسانی و علوم اجتماعی است که دانشجو می‌تواند ترکیبی از چند رشته را همزمان تحصیل کند. کالج‌های دانشگاهی هلند شرایط مخصوص به خود را برای پذیرش دانشجویان دارند. شرط معدل خاص، انگیزه نامه و توصیه نامه‌ تحصیلی معمولا برای پذیرش دانشجویان لازم است.

مقطع کارشناسی برای تحصیل در هلند

تحصیل در هلند به دلیل سبک غیر رسمی آموزش در بین سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی محبوبیت زیادی دارد، زیرا آموزش دانشجویان از طریق کارورزی و تجربه انجام می‌شود. طول دوره مقطع کارشناسی ۳ الی ۴ سال است و برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. برای تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی، داشتن حداقل معدل ۱۲ در دیپلم ضروری است و متقاضی می‌بایست ریز نمرات خود و مدرک زبان آیلتس با نمره ۶ و همچنین مدرک B1 یا B2 آلمانی را ارائه دهند.

مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل در هلند

هلند دارای دانشگاه‌های زیادی در مقطع کارشناسی ارشد است. تحصیل در هلند در این مقطع با توجه به نوع رشته، یک تا دو سال طول می‌کشد. برنامه‌های تحصیلی کارشناسی ارشد به زبان‌های مختلف ارائه می‌شود، اما زبان تدریس رشته‌های پرتقاضا اغلب زبان انگلیسی است. برای تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک و ریز نمرات مقطع کارشناسی، مدرک زبان آیلتس با نمره ۶٫۵ ضروری است. در صورت کمتر بودن نمره آیلتس، متقاضی می‌تواند پیش از شروع دوره اصلی، یک دوره زبان در این کشور شرکت کند.

مقطع دکترا برای تحصیل در هلند

افراد زیادی تمایل دارند مقطع دکترا خود را در هلند بگذرانند و این به دلیل سطح علمی بسیار بالا دانشگاه‌های این کشور است. طول این دوره، چهار تا پنج سال است و شرط اصلی تحصیل در مقطع دکتری، داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته مورد نظر برای تحصیل در هلند است. در این مقطع دانشجو باید مقالات ISI ارائه دهد که توسط اساتید راهنما تایید شده باشد؛ بنابراین انتخاب استاد راهنما بخش مهم روند پذیرش از دانشگاه‌های هلند است و ادامه تحصیل و تحقیقات یک دانشجو، مشروط به حمایت یک استاد راهنما از موضوع مورد نظر او است. مدارک و ریز نمرات مقطع قبلی و مدرک آیلتس با نمره ۶٫۵ یا ۷ و نیز نامه تاییدیه استاد راهنما برای پذیرش باید به دانشگاه ارائه شود.

هزینه‌های زندگی وتحصیل در هلند

هزینه‌های زندگی در هلند متناسب با کیفیت و سطح بالای زندگی در این کشور است. به طور کلی می‌توان گفت که هزینه‌های زندگی در هلند شامل خوراک، مسکن، پوشاک، رفت و آمد، تفریحات، ورزش و غیره بیش از ۸۰ درصد از ایران گران‌تر است. بنابراین لازم است متقاضی تحصیل در هلند از پشتوانه مالی خوبی برخوردار باشد.

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در هلند با توجه به رشته و دانشگاه انتخابی خود متحمل هزینه‌های مختلفی می‌شوند که مقطع تحصیلی نیز در آن موثر است. هزینه‌های سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی بین ۷٫۰۰۰ الی ۱۱٫۰۰۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد حدود ۱۱٫۰۰۰ الی ۱۵٫۰۰۰ یورو است. در برخی از رشته‌های تحصیلی زیر شاخه MBA این هزینه رقمی بین ۱۳٫۰۰۰ الی ۱۶٫۰۰۰ یورو خواهد بود.

بورسیه تحصیلی

دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی که دولت و دانشگاه‌های مختلف در نظر می‌گیرند استفاده کنند. تحصیل در هلند برای دانشجویانی که در طول دوره، به یادگیری زبان هلندی می‌پردازند، رایگان است. بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا نیز برای دانشجویان برتر، با معدل بالا و نمره زبان عالی، امکان پذیر است. البته در این مقطع به دانشجویان ۲۰۰۰ یورو حقوق ماهیانه تعلق می‌گیرد تا بتوانند کمک هزینه‌ای برای زندگی و تحصیل خود داشته باشند.

دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه می‌شوند، نمی‌توانند کار دانشجویی داشته باشند و با توجه به مقررات موجود، از کار هنگام تحصیل منع خواهند شد. دانشگاه‌های آمستردام، اوترخت، لیدن و دانشگاه دولتی هلند از دانشگاه‌هایی هستند که به دانشجویان بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند.

کار حین تحصیل در هلند

کار دانشجویی در حین تحصیل، از دیگر مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های هلند است که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است. البته دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در این کشور اقدام کرده‌اند، محدودیت‌هایی در این زمینه دارند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند همزمان با تحصیل در هلند به صورت پاره وقت کار دانشجویی داشته باشند. دانشجویان می‌توانند حداکثر ۱۶ ساعت در طول هفته به صورت پاره وقت مشغول به کار باشند و یا در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست با دریافت مجوز کار، به صورت تمام وقت کار کنند. درخواست مجوز کار توسط کارفرما و ۵ هفته قبل از شروع کار ثبت می‌شود. به محض اشتغال به کار در هلند، دانشجو باید برای دریافت بیمه سلامت اقدام کند.

دانشگاه‌های برتر هلند

کشور هلند دارای ۱۷ دانشگاه و موسسه آموزشی معتبر است که در بین ۳۵۰ دانشگاه برتر جهان جای می‌گیرند. از این دانشگاه‌ها، ۶ دانشگاه نیز بین ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان هستند. به طور کلی قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا در کشور هلند بنا شده است. بالاترین و برترین دانشگاه این کشور دلفت نام دارد که رتبه ۵۲ را در بین دانشگاه‌های معتبر جهان از آن خود کرده است. پس از آن دانشگاه‌های آمستردام و آیندهون نیز در جایگاه دوم و سوم توانسته‌اند رتبه‌های ۵۷ و ۹۹ را به خود اختصاص دهند.

مدارک صادر شده از دانشگاه‌های هلند، در اغلب نقاط جهان اعتبار دارد و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها می‌توانند در کشورهای دیگر از جمله سوئیس، آلمان، اتریش، دانمارک مشغول به کار شوند. تمرکز دانشگاه‌های این کشور در آموزش عملی و کارورزی و همچنین تحقیق و پژوهش در ایجاد این فرصت نقش موثری داشته و دانشجویان را برای بازار کار تربیت کرده است.

دانشگاه دلفت هلند

این دانشگاه یک نهاد قانونی در زمینه تحصیلات عالی و فعالیت‌های علمی پژوهشی است که عنوان برترین دانشگاه هلند را به خود اختصاص داده است. اهداف اصلی دانشگاه دلفت در کنار تحصیلات علمی، انجام تحقیق و پژوهش، انتقال دانش به جامعه و افزایش مسئولیت پذیری دانشجویان برای نقش پذیری در آینده است. این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی مختلفی برای مقاطع مختلف تحصیلی دارد و نیز از مزایا و امکانات خوبی برخوردار است؛ در نتیجه از الویت‌های متقاضیان تحصیل در هلند است.

این دانشگاه دارای ۸ دانشکده و مراکز متعدد تحقیقاتی پذیرای بیش از ۱۹۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی می‌باشد. از دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه دلفت، ۱۴% از اتحادیه اروپا و ۲۰% از کشورهای غیر اتحادیه اروپایی از جمله چین و هند پذیرش شده‌اند. دانشگاه فناوری دلفت هر ساله به دنبال جذب بااستعدادترین دانشجویان دنیا است و برنامه‌های متنوعی را برای آن‌ها ترتیب می‌دهد. از مهمترین این برنامه‌ها در دانشگاه دلفت، بورسیه‌های تحصیلی متعدد برای اعطا به دانشجویان با استعداد و با انگیزه بین‌المللی است.

دانشگاه آمستردام(UVA)

این دانشگاه، دانشگاهی دولتی در آمستردام هلند است. دانشگاه آمستردام یکی از دو دانشگاه بزرگ هلند در زمینه تحقیق و پژوهش محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۶۳۲ توسط
شهرداری بنا شد و بعدها به نام آمستردام تغییر نام داد. دانشگاه آمستردام سومین دانشگاه قدیمی این کشور است که تاکید آن علاوه بر توسعه مهارت‌های علمی، ارتقاء اصالت، اعتماد به نفس
و توانایی فکری دانشجویان است. از ۲۳۰۰۰ دانشجویی که در دانشگاه آمستردام هلند مشغول به تحصیل هستند، ۱۲ درصد را دانشجویان بین المللی از سایر کشورهای جهان تشکیل می‌دهند.

دانشگاه صنعتی آیندهوون (THE)

دانشگاه صنعتی آیندهوون نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی هلند است که در شهر آیندهون قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۵۶ تاسیس شده و از برترین دانشگاه‌ها در حوزه مهندسی و فناوری است که شهرت جهانی دارد. دانشگاه صنعتی آیندهون مجهز به تکنولوژی و امکانات آزمایشگاهی در سطح عالی است. بیش از ۸۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند که ۱۹ درصد آن‌ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه آیندهوون هلند می‌توانند در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل بپردازند. در سال‌های اخیر رتبه دانشگاه صنعتی آیندهوون ۹۹ جهان، ۳۴ اروپا و ۳ هلند بوده است.

دانشگاه گرونینگن

این دانشگاه نیز از دانشگاه‌های برتر اروپا و جهان است که رویکرد تحقیقاتی دارد. دانشگاه گرونینگن در سال ۱۶۱۴ بنا شده و سابقه‌ای طولانی در زمینه آموزش، پژوهش و نوآوری دارد. این دانشگاه در شهر گرونینگن که یک شهر دانشجویی است بنا شده و حدود یک چهارم جمعیت این شهر را دانشجویان تشکیل می‌دهند و به عبارتی دارای جوان‌ترین جمعیت در کشور هلند است. ۱۸ درصد دانشجویان این دانشگاه از ۱۲۰ ملیت مختلف تشکیل شده است. دانشگاه گرونینگن ۴۰۰ سالگی خود را در سال ۲۰۱۴ جشن گرفت که نشان از قدمت و سابقه ی این دانشگاه دارد.

کار پس از تحصیل

کشور هلند، کشوری مسن است و از طرفی بازار کار خوبی در اروپا دارد. لذا به نیروی کار متخصص با تحصیلات دانشگاهی برای پر کردن جایگاه‌های شغلی نیاز دارد. از این رو فرصت خوبی برای دانشجویان بین‌الملل فراهم شده است تا پس از اتمام تحصیل در هلند به مدت یک سال در خاک این کشور اقامت داشته باشند و با شرکت‌های این کشور برای اشتغال به کار مصاحبه انجام دهند. در صورت موافقت کارفرما، می‌تواند اقامت و ویزای کاری از دولت هلند دریافت کند.

برای تحصیل در هلند، صباپلن راهنمای شماست

سیستم دانشگاهی هلند و ساختار آموزشی آن دارای شهرت جهانی در کیفیت است و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های هلند اغلب عملکرد بسیار چشم گیری در سایر نقاط جهان داشته‌اند. موسسات آموزش عالی کشور هلند فرصت‌های بیشماری را برای دانشجویان بین المللی ایجاد کرده است که در این بین می‌توان به ۲۱۰۰ برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی اشاره کرد. جالب است بدانید که در سال ۱۹۵۰، هلند تنها کشور غیر انگلیسی زبان بوده که دوره‌های آموزشی مختلف را به زبان انگلیسی ارائه کرده است.

در این مطلب، تحصیل در هلند را از زوایای مختلف بررسی کردیم و آنچه لازم است تا متقاضیان پیش از از اقدام برای پذیرش از دانشگاه‌های این کشور بدانند را ارائه کردیم. از آنجاییکه سبک آموزش در این کشور متفاوت است و بیشتر جنبه عملی و تحقیقاتی دارد، بسیار مورد توجه متقاضیان تحصیل در خارج از کشور قرار می‌گیرد.

 

یکی از روش های مهاجرت به کشور هلند، از طریق اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور هلند، زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی و تدریس دروس به زبان انگلیسی است که موجب شده است تا دانشگاه های کشور هلند در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد.

دولت هلند به دانشجو اجازهکار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد

تور مجازی دانشگاه آمستردام هلند

 

در مقالاتی جداگانه، به بررسی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی نظیر کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور هلند خواهیم پرداخت.

 1. دانشگاه فناوری دلفت (Tu Delft)

دانشگاه فناوری دلفت از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا در زمینه فناوری محسوب می شود که در سال ۱۸۴۲ میلادی توسط پادشاه ویلیام دوم هلند تاسیس شده است. بر اساس اطلاعات رسمی، این دانشگاه ۲۳۴۶۱ دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد. محققان و دانشمندان بزرگ و معتبر زیادی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده اند که از میان آن ها می‌توان به یاکوبوس هنریکوس وانت‌هوف (فیزیکدان و شیمی دان هلندی برنده جایزه نوبل) و هایکه کامرلینگ اونس (فیزیکدان هلندی برنده جایزه نوبل) اشاره کرد.

 1. دانشگاه آمستردام (UvA)

دانشگاه آمستردام به عنوان دانشگاهی مدرن با سابقه تاریخی که به سال ۱۶۳۲ میلادی بر می گردد، در قلب شهر آمستردام واقع شده است. بر اساس اطلاعات رسمی، این دانشگاه

۳۲۶۳۱ دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد. این دانشگاه با رنکینگ جهانی ۵۷، جزو دانشگاه های معتبر جهانی محسوب می شود.

 1. دانشگاه فناوری آیندهوون (TU/e)

داانشگاه فنی و مهندسی آینده وون در شهر آیندهوون واقع شده‌است و یکی از دانشگاه‌های معتبر فنی هلند با رنکینگ ۹۹ جهانی در سال ۲۰۱۹ و از معتبرترین دانشگاه های اروپاست که در سال ۱۹۵۶ تاسیس شده است. بر اساس اطلاعات رسمی، ۱۲۴۷۲ دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

 1. دانشگاه خرونینگن(UiT)

دانشگاه خرونینگن به عنوان یک دانشگاه پژوهشی عمومی طبقه بندی شده و در شهر خرونینگن واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۶۱۴ تأسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشگاه‌های کشور هلند و است. بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده، ۳۰ هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که از این میزان ۷ هزار نفر را دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند. علاوه ب این، این دانشگاه ۳۵۰۰ عضو هیئت علمی داشته که یک سوم آن ها محققین بین المللی هستند.

شرایط تحصیل در کشور هلند و پاسخ به سوالات پرسیده شده در اینستاگرام

 

 1. دانشگاه لیدن (LEI)

دانشگاه لیدن قدیمی‌ترین دانشگاه هلند بوده که در سال ۱۵۷۵ میلادی به دست ویلِم، شاهزاده اورنژ و بنیانگذار دودمان پادشاهی کنونی هلند تاسیس شده است. بئاتریکس (ملکه کنونی هلند) و رنه دکارت از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند. این دانشگاه در حال حاضر دارای بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ کارمند و ۲۹هزار و ۵۲۰ دانشجو است و از بزرگترین مراکز تحقیقاتی اروپا محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای بیش از ۴۰ مرکز تحقیقاتی ملی و بین‌المللی است. این دانشگاه ۶۴ برنامه در مقطع لیسانس، ۷۵ برنامه در مقطع فوق لیسانس و بیش از ۴۲۰ برنامه در مقطع دکتری ارائه می دهد.

 1. دانشگاه اوترخت(UU)

دانشگاه اوترخت با هفت دانشکده در شهر اوترخت هلند واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۶۳۶ تاسیس شده است و به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه های هلند شناخته می شود. براساس اطلاعات رسمی منتشر شده، ۳۰ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

چنانچه شما قصد ادامه تحصیل در مقاطع مختلف اعم از دانشگاهی و مدرسه ای را در کشور هلند دارید، می بایست برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمائید

فرم مشاوره رایگان تحصیل در هلند

اقامت تحصیلی

شما برای تحصیل در مقاطع مختلف اعم از دانشگاهی و مدرسه ای، نیازمند اخذ مجوز تحصیل در کشور هلند هستید.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مربوط به دانشگاه ها

 1. دریافت و تکمیل فرم درخواست
 2. پرداخت ۱۹۲ یورو به عنوان هزینه درخواست
 3. نامه پذیرش تمام وقت از یکی از موسسات آموزشی معتبر در کشور هلند. در این نامه باید اطلاعاتی از قبیل نام متقاضی دوره دکتری، نام رشته ای که در آن پذیرفته شده اید، مقطع تحصیلی و مدت زمان تحصیل ذکر شده باشد.
 4. ارائه مستندات که نشاندهده استطاعت مالی شخص برای ادامه تحصیل در کشور هلند باشد. این موضوع، می تواند از طریق زیر بیان شود:
 • سپرده بانکی
 • بورسیه دانشگاهی
 • داشتن اسپانسر مالی در کشور هلند
 • اخذ بورسیه توسط کمپانی ها یا صنایع در کشور هلند
 1. دو قطعه عکس که می بایست طی ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد.
 2. مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶٫
 3. براساس قوانین کشور هلند، کلیه دانشجویان می بایست در طول دوران تحصیل خود بیمه باشند. متقاضیان می بایست مدارک مربوط به بیمه را ارائه دهند. دانشجویان بین المللی می بایست یا از طریق یکی از شرکت های بیمه ای کشور خودشان که در هلند معتبر است، و یا از طریق موسسات بیمه ای خصوصی مستقر در کشور هلند، نسبت به دریافت بیه اقدام کنند.
 4. پاسپورت متقاضی و کپی کلیه صفحات آن.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کشور هلند:

مرحله اول

ارسال درخواست و پرداخت هزینه

کلیه متقاضیان ادامه تحصیل در کشور هلند نیازمند دریافت اجازه اقامت موقت و ویزای تحصیلی دارند. ارسال درخواست اقامت موقت از ۲ طریق امکان پذیر است:

 1. از طریق موسسه آموزشی که متقاضی قرار است در آن تحصیل نماید.
 2. خود شخص از طریق سفارت هلند اقدام نماید.

مرحله دوم

تعیین وقت ملاقات

تعیین وقت ملاقات از طریق سامانه اینترنتی سفارت هلند در تهران انجام پذیر است.

مرحله سوم

تحویل مدارک

بعد از انجام ملاقات و مراجعه حضوری فرد و تحویل مدارک، سفارت یک شماره پیگیری (V number) و فاکتور به متقاضی می دهد. فرد متقاضی می بایست فرم های مورد نیاز را تکمیل و ارائه نماید.

مرحله چهارم

بررسی مدارک و نتیجه

فرایند بررسی کلیه درخواست ها به طور معمول ۹۰ روز به طول خواهد انجامید. در صورت موافقت با درخواست اقامت، متقاضی می بایست پاسپورت خود را به سفارت تحویل دهد تا در طول مدت زمان ۱۵ روز، اجازه اقامت در پاسپورت شخص ثبت شود.

[کل: 2 میانگین: 4]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.