تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

 

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در کشور های اروپایی،  آلمان را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می کنند. دلایل زیادی موجب گزینش این کشور برای ادامه تحصیل (تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی) می باشد که به بررسی آن خواهیم پرداخت. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه ی تحصیل در آلمان کسب نمایید.

 

درباره کشور آلمان بیشتر بدانیم

جمهوری فدرال آلمان پرجمعیت ترین کشور اروپا است. این کشور با ۸۲ میلیون جمعیت یکی از قدرت های اصلی اتحادیه اروپا و جهان شناخته می شود. این کشور صنعتی ترین کشور جهان و ثروتمند ترین عضو اتحادیه اروپا به شمار می رود. برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت از شهر های مهم این کشور می باشند. ۱۶ ایالت مجموع این کشور را تشکیل می دهند و تمامی آن ها زبان آلمانی را به عنوان زبان اصلی خود معرفی می کنند. حدود ۶ میلیون از جمعیت این کشور را افراد خارجی تشکیل می دهند.

کشور آلمان دارای بهترین دانشگاه های معتبر در اروپا است و به عنوان پیشتازی در زمینه ی آموزش محسوب می شود. در طی سالیان اخیر تعداد دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در آلمان هستند رو به افزایش است. فراهم کردن فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان، این کشور را به عنوان مقصدی برای بیش از ۳۷۰ هزار دانشجوی بین المللی تبدیل کرده است. اگرتحصیل در این کشور برای شما به دلیل عدم تسلط به زبان آلمانی یک رویای دور و دست نیافتی بوده است، اکنون گزینه ی دیگری پیش روی شما است. به این صورت که دانشگاه های این کشور برای افراد علاقه مند به تحصیل دوره هایی را به زبان انگلیسی برگزار می کند. اگرچه دوره هایی که به زبان آلمانی برگزار می شود به مراتب بیشتر است. پیدا کردن دوره های انگلیسی کمی سخت به نظر می رسد برگزار می شود ولی افزایش است اخیرا تعداد آن ها رو به افزایش است.

 

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

 

نکته ای که در ابتدا باید شفاف بیان کرد این است که اگر شما قصد تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه دولتی در آلمان را دارید پیدا کردن رشته به زبان انگلیسی در این دانشگاه دشوار است به این سبب که اکثر رشته ها در این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه می شود. اولین سوالی که در این مورد به ذهن می رسد این است که چه دانشگاه هایی فرصتی برای تحصیل رشته هایی  به زبان انگلیسی ارائه می کنند. برخی از دانشگاه های آلمان که امکان تحصیل به زبان انگلیسی را فراهم می کنند عبارتند از: دانشگاه بین المللی علوم کاربردی برلین، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه اشتوتگارت، موسسه مارکس پلانک، دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه علوم کاربردی مونیخ و … می باشند.

 

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دوره هایی که به زبان انگلیسی برگزار می شود مشابه دوره ها به زبان آلمانی می باشد.  ارائه ی مدرک زبان در سطح استاندارد نظیر آیلتس و تافل تفاوت اصلی است که این دوره با دوره به زبان آلمان است. این بدین معنی است که اگر شما خواهان ادامه ی تحصیل  به زبان انگلیسی هستید، باید تسلط شما در زبان انگلیسی از طریق آزمون های استاندارد مورد ارزیابی قرار گیرد.

مدارک زیر برای پذیرش  در دوره های که به زبان انگلیسی برگزار می شود لازم است:

 • ارائه ی مدرک تحصیلی و ریز نمرات مقاطع پیشین (لیسانس/پیش دانشگاهی/دبیرستان)
 • مدارک هویتی (پاسپورت)
 • مدرک زبان (آیلتس/تافل)
 • GRE یا GMAT
 • انگیزه نامه (اختیاری)

 

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

شایان ذکر است که تمامی مدارک باید مورد تایید تحصیلات عالیه آلمان باشد و در صورت عدم تایید شما قادر به ورود در این دوره نخواهید بود. در صورت عدم تایید شما از سوی آن ها، دانشگاه انتخابی شما ممکن است یک دوره ی آمادگی برای شما برگزار کند تا دانش و توانایی لازم را برای شرکت در دوره ی مورد نظر خود کسب نمایید.

گفتنی است که چندین مدرک زبان مورد تایید دانشگاه های آلمان قرار می گیرد اما غالبا مدرک آیلتس و تافل مورد تایید دانشگاه های آلمان می باشد. کسب حداقل نمره ی ۸۰ در آزمون تافل و ۶٫۵ در آزمون آیلتس الزامی می باشد. نکته ی حائز اهمیت این است که این نمره با توجه به دانشگاه و رشته متفاوت است. در مقطع فوق لیسانس سطح زبان انگلیسی از سطح استاندارد بالاتر است، بنابراین حداقل نمره آیلتس و تافل از مقطع لیسانس بالاتر است. به یاد داشته باشد که شما بالاترین نمره را کسب کنید به این سبب که این مساله نقش مهمی را در پذیرش شما دارد و مخصوصا در دانشگاه هایی که این امر به  کمیته هایی برای بررسی عملکرد سپرده می شود این امر به صورت رقابتی انجام می شود.

آزمون GRE و GMAT آزمون های استاندارد دیگری که  برای رشته های مرتبط با اقتصاد و بیزنس مورد نیاز است.

 

هزینه های تحصیل پذیرش در دوره به زبان انگلیسی

عمده ترین دلیل دانشجویان بین المللی برای انتخاب دوره ها به زبان انگلیسی در آلمان  پرداخت هزینه ی اندک و در برخی موارد عدم پرداخت هزینه می باشد. به عبارت دیگر عدم پرداخت هزینه و یا هزینه ی اندک  از دیگر عوامل جذب دانشجویان می باشد. شایان ذکر است که این دانشگاه ها از نظر رتبه و رنکینگ در میان بهترین دانشگاه ها در این کشور می باشند.  دانشگاه های که دوره هایی به زبان انگلیسی برگزار می کنند و هزینه ی تحصیل در آن ها رایگان است عبارتند از: دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه تکنولوژی هامبورگ و … می باشند.

نکته ی حائز اهمیت این است که هزینه های اجرایی به منظور ثبت نام شما در این دانشگاه ها وجود دارد و دانشجو موظف به پرداخت این هزینه ها می باشد. این هزینه ها شامل هزینه ی ثبت نام، بلیط حمل و نقل عمومی و … می باشد. هزینه ی نهایی با توجه به دانشگاه انتخابی شما بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو می باشد. همچنین قابل ذکر است که علیرغم اینکه اکثر رشته ها در این دانشگاه ها رایگان است، برخی رشته ها رایگان نبوده و هزینه ی اندکی را از دانشجویان دریافت می کند.

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

 

رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی در آلمان

مهندسی، علوم طبیعی، رشته های مرتبط با اقتصاد معمولا جزو بیشترین رشته هایی است  که در آلمان به زبان انگلیسی برگزار می شود.

شما می توانید در رشته های زیر در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنید:

 • ریاضیات و علوم طبیعی
 • اقتصاد
 • مهندسی
 • حقوق
 • علوم اجتماعی
 • رشته های دیگری نیز در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی برگزار می شود:
 • زبان و مطالعات فرهنگی
 • پزشکی
 • هنر، تئوری هنر
 • ورزش
 • دامپزشکی

 

شهر های محبوب نزد دانشجویان بین المللی

برخی از شهر های آلمان بیش از دیگر  شهر ها  مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار می گیرد. در ادامه به دلیل جاذبه این شهر ها در نزد دانشجویان پرداخته می شود.

 1. برلین یکی از مقاصد محبوب نزد دانشجویان بین المللی می باشد و به عنوان بهترین شهر برای دانشجویان به شمار می رود. عمده ترین علت برای جذب دانشجویان وجود دانشگاه های معتبر، محیط و فضایی با فرهنگ های مختلف و موقعیت های شبکه ای می باشد.

 2. شهر بن دارای کارناوال و سازمان های بین المللی است و موقعیت های شغلی برای فارغ التحصیلان ایجاد می کند. این شهر همچنین دارای ابعاد فرهنگی بسیاری است که می تواند مورد توجه قرار گیرد.

 3. شهر مونیخ شهری مقرون به صرفه برای دانشجویان از نظر هزینه تحصیل محسوب می شود. در این شهر جشنواره های بزرگ برگزار می شود. پایتخت باواریا بالاترین سطح استاندارد زندگی را دارا می باشد و فضا و محیطی دوستانه را برای دانشجویان بین المللی فراهم می دارد.

 4. هامبورگ سومین شهر بندری در اروپا و قطب مالی و صنعتی به شمار می رود. دانشجویان از سطح بالای تحصیلی در این شهر بهره مند هستند و قادر هستند که ساختمان های تاریخی را مورد بررسی قرار دهند.

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

پذیرش در مقطع فوق لیسانس در آلمان

پذیرش در مقطع فوق لیسانس به دو صورت می باشد: فوق لیسانس پیوسته که با توجه به پیشینه ی تحصیلی مرتبط در مقطع لیسانس می باشد که دانشجو پس از دوره ی لیسانس به طور مستقیم وارد مقطع فوق لیسانس می شود. شایان ذکر است که این دوره معمولا برای دانشجویان بومی، ساکنین کشور های عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی رایگان می باشد.  صورت دیگر فوق لیسانس ناپیوسته است که در واقع دوره ی مستقلی لست که در مناطق تخصصی برگزار می شود. تحصیل در این دوره ها همراه هزینه است و در دانشگاه های دولتی حدود ۵۰۰۰ یورو و در دانشگاه های خصوصی حدود ۳۰۰۰۰ یورو می باشد.

الزاما متقاضیان باید تعداد واحد مشخصی در رشته ی مورد نظر که قصد ادامه ی تحصیل دارند گذرانده باشند.پذیرش برای دانشگاه های آلمان معمولا دو بار در سال است که شروع دوره زمستان و تابستان است. ترم تابستان از مارچ تا آگوست و ترم زمستان از سپتامبر تا فوریه به طول می انجامد. به طور کلی متقاضیان برای پذیرش در ترم تابستان تا ۱۵ جولای و برای پذیرش در ترم زمستان تا ۱۵ ژانویه مهلت دارند. البته باید به یاد داشته باشید که مهلت پذیرش برای هر دانشگاه متفاوت است. از این رو در مورد تاریخ مشخص برای دوره ی انتخابی خود اطمینان لازم را حاصل فرمایید. پیشنهاد می شود که حدود ۶ هفته قبل از آخرین مهلت مدارک مورد نیاز را آماده و از صحت و درستی آن ها اطمینان داشته باشید. پروسه پذیرش تحصیلی آلمان ۲ تا ۴ ماه خواهد بود.

دانشجویان که در اتحادیه اروپا هستند نیازی به ویزای تحصیلی ندارند ولی دیگر دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند باید قبل از ورود به آلمان ویزای تحصیلی دریافت نمایند. پروسه ی اخذ ویزا ۶ الی ۸ هفته به طول می انجامد.

 

بیمه درمانی دانشجویان در آلمان

بیمه ی درمانی برای تحصیل در آلمان اجباری می باشد و هنگامی که می خواهید برای دریافت ویزا به سفارت آلمان مراجعه کنید باید یک بیمه نامه ۹۰ روزه از یک شرکت بیمه ی ایرانی تهیه نمایید. پس از ورود به آلمان نیز باید بیمه ی خود را توسط یک شرکت بیمه ی دولتی در آلمان انجام دهید. هزینه ی بیمه ی دانشجویی حدود ۸۵ یورو در ماه است و می توانید در سراسر اتحادیه ی اروپا از خدمات آن بهره مند شوید.

 

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

کار همزمان با تحصیل در آلمان

دانشجویان بین المللی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس نیازی به اخذ مجوز کار همزمان با تحصیل ندارند و آن ها اجازه کار کردن حدود ۲۰ ساعت در هفته را دارند ولی یافتن کار با توجه به توانایی شخصی افراد و همچنین مهارت زبانی فرد متفاوت است.

تحصیل در رشته هایی نظیر پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و … در آلمان به زبان انگلیسی امکان پذیر نمی باشد. شایان ذکر است که تحصیل در رشته های فوق مستلزم قبولی فرد در آزمون ورودی آلمانی می باشد.

این مساله حائز اهمیت این است که فردی که به زبان انگلیسی تحصیل می کند با اقامت در آلمان تجارب بسیاری را کسب خواهد کرد و لذا امکان یادگیری زبان آلمانی را در اوقات فراغت و در ارتباط با دوستان آلمانی در دانشگاه امکان پذیر است و فرد می تواند علاوه بر اخذ  دوره های بین امللی، نسبت به یادگیری زبان آلمانی نیز اقدام نماید.

در آخر این نکته را یاد آور می شویم با توجه به اینکه قوانین کشورها و شرایط پذیرش دانشگاه ها در حال تغییر است، زمانی که تصمیم به مهاجرت می گیرید با مشاورین ارشد در زمینه ی حقوق بین الملل و مهاجرت مشورت نمایید تا از آخرین اتفاقات روز آگاه شده و مطمئن ترین مسیر ممکن را جهت رسیدن به هدف تان انتخاب نمایید. در صورت تمایل می توانید با مشاوران ارشد موسسه اعزام دانشجوی صباپلن تماس حاصل فرموده و به صورت رایگان پاسخ سوالاتتان را دریافت نمایید.

 

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.