تحصیل در کانادا؛ آنچه لازم است متقاضیان تحصیل در کانادا بدانند

تحصیل-در-مدارس-کانادا-4

مقدمه

یکی از روش های مهاجرت به کشور کانادا، اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. کشور کانادا برای ادامه تحصیل و مهاجرت یکی از کشورهای پرطرفدار است. کشور کانادا دومین کشور بزرگ جهان است که به داشتن تنوع نژادی و فرهنگی، ارزش‌های اجتماعی و سطح بالای استانداردهای زندگی معروف است. کانادا در سطح بین‌المللی به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی و تحصیل شناخته می‌شود. تحصیل در کانادا به علت امکانات مناسب رفاهی، متقاضیان زیادی را به سمت این کشور پیشرفته کشانده است.

آنچه لازم است متقاضیان تحصیل در کانادا بدانند

داده‌های جدید دفتر آموزش بین المللی کانادا (CBIE) نشان می‌دهد، کانادا به دلایلی چون مقرون به صرفه بودن، امنیت و فرصت‌های شغلی، جذاب‌ترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی به شمار می‌رود. از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور کانادا، زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی و زندگی در کشوری که زبان اصلی مردم آن انگلیسی است، موجب شده است تا دانشگاه های کشور کانادا همواره در طول سالیان متمادی، مورد استقبال متقاضیان ادامه تحصیل قرار گیرد.

در میان مقاصد تحصیلی سراسر جهان، کانادا از جایگاه خوبی برخوردار است. این کشور در رتبه‌بندی جهانی به عنوان دومین کشور دارای بهترین نظام آموزشی شناخته شده و در بین ۳۰ کشور جهان در بین باثبات‌ترین‌ها قرار دارد. دانشگاه‌های کانادا در بین دانشگاه‌های جهان رتبه پنجم تحصیل را دارد؛ معیارهای این رتبه‌بندی، قدرت نظام آموزشی، دسترسی، رهبری و حاکمیت دانشگاه‌ها و زمینه‌های اقتصادی است.

کانادا در یک نگاه


کانادا دومین کشور جهان از نظر کیفیت سطح زندگی است. این کشور با توجه به آمار بسیار پایین جرم و جنایت، از امن‌ترین کشورهای جهان نیز محسوب می‌شود. جامعه کانادا یک جامعه چند ملیتی است و نگاه نژاد‌پرستانه در این کشور بسیار محدود می‌باشد؛ از این رو کانادا به عنوان محیط مناسبی برای زندگی و تحصیل مهاجران شناخته می‌شود. وجود دو زبان انگلیسی و فرانسوی نیز بستر فرهنگی مناسبی را فراهم ساخته تا دانشجویان با دانش کافی در هر یکی از زبان‌ها بتوانند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کرده، مهارت های زبانی خود را تقویت کنند و به راحتی با فرهنگ‌های جدید آشنا شوند.

جامعه کانادا یکی از متنوع‌ترین بافت‌های قومی و زبانی را در اختیار دارد، به نحوی که حدود نیمی از ساکنین آن به زبانی غیر از انگلیسی صحبت می‌کنند. هر ساله ۱۲۰ هزار دانشجوی بین‌المللی به کانادا می‌آیند و تکثر فرهنگی موجود در این کشور را غنی‌تر می‌سازند. وجود چنین فضایی به دانشجویان اجازه می‌دهد تا به راحتی با محیط تازه زندگی خود انطباق پیدا کنند.

تحصیل در کانادا


بیش از ۹۶ دانشگاه برتر دنیا در کانادا واقع شده که بسیاری از آن‌ها با دانشگاه‌های مطرح آمریکایی و انگلیسی در جهان رقابت می‌کنند. درخواست تحصیل در کانادا گزینه‌ی جذابی برای آن دسته از افرادی‌ است که به دنبال تحصیل در یک دانشگاه برتر آن هم در یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورها هستند.

 

 

تحصیل با مدرک دیپلم

گاهی افراد پس از اتمام دوره دبیرستان، بنا بر دلایل متفاوتی از جمله نبود بازار کار و یا عدم ارائه رشته مد‌نظر در کشور خود، تصمیم می‌گیرند مقطع بعدی تحصیلی را در کشور دیگری سپری کنند. کانادا جزء اولین کشورهای مورد نظر مهاجرین تحصیلی است. شرایط خوب نظام آموزشی، تنوع زیاد رشته‌های تحصیلی، دو زبانه بودن و رفاه دانشجویان از ویژگی‌هایی تحصیل در این کشور است که افراد را برای مهاجرت تحصیلی حتی با مدرک دیپلم تشویق می‌کند. تحصیل در کالج برای اغلب متقاضیان جذاب‌تر است زیرا دانشجو با تحصیل در کالج سریع‌تر می‌تواند وارد بازار کار شود. البته گرفتن ویزا با مدرک دیپلم برای افراد کمی مشکل‌تر است زیرا باید ثابت کنند صرفا برای ادامه تحصیل وارد این کشور می‌شوند.

تحصیل در کالج

کالج در کانادا نقش بسزایی در تربیت نیروهای فنی ماهر دارد. کالج‌های این کشور همانند مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای در ایران هستند که بیشتر دروس ارائه شده به صورت کارگاهی و عملی است. تمرکز بر روی دروس تئوری در کالج‌ها نسبت به دروس فنی و مهارتی کمتر است. اشتیاق دانش آموزان بومی و بین المللی نسبت به ثبت نام در این کالج‌ها به مراتب بیشتر از دانشگاه‌ها است و قبول شدن در کالج‌ها نیز به مراتب راحت‌تر از قبولی در دانشگاه‌ها است. زیرا دانشجویان کالج می‌تواند زودتر وارد بازار کسب و کار و درآمد زایی شوند. همچنین هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا کمتر از هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها است. علاوه بر این، برخی از کالج‌ها شبانه روزی هستند و نیازی به رزرو خوابگاه نیست.

تحصیل در دانشگاه

دوره کارشناسی یک دوره ۳ الی ۴ ساله به صورت تمام وقت است. داوطلبان بین‌المللی دوره کارشناسی باید مدارکی از قبیل دیپلم، سابقه تحصیلی مرتبط با رشته مورد نظر، رزومه تحصیلی و مدرک زبان را داشته باشند. مدرک زبان یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره کارشناسی است. اگر فردی مدرک زبان معتبر نداشته باشد یا نمره مدرک زبان او مورد تایید دانشگاه نباشد باید حداقل یک دوره ۶ ماهه را در مراکز آموزش زبان انگلیسی بگذراند و پس از آن اجازه تحصیل در دوره کارشناسی را خواهد داشت.

IGTV  آشنایی با شرایط تحصیل در کشور کانادا

 

 

دوره کارشناسی ارشد

از محبوب‌ترین مقاطع تحصیل در کانادا است. این دوره بین یک تا سه سال به طول می‌کشد. دانشجویان بین المللی برای ورود به این مقطع تحصیلی باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره بیش از ۶٫۵ یا مدرک تافل با نمره ی بالای ۸۰ داشته باشند. در برخی دانشگاه‌های این کشور علاوه بر مدرک IELTS مدارک زبانی چون مدارک GRE و GMAT نیز باید توسط دانشجو ارائه شود.

دوره کارشناسی ارشد رشته تحصیلی MBA گران‌ترین رشته تحصیلی برای دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در کانادا است و پس از آن رشته‌های مدیریتی، دندانپزشکی، کامپیوتر و ریاضیات در لیست گران‌ترین رشته‌های تحصیلی قرار دارند.

دوره دکترا

تحصیل در کانادا در بین دانشجویان داوطلب مقطع دکتری محبوبیت بیشتری نسبت به مقاطع دیگر دارد، زیرا این کشور دانشگاه‌های مطرح بین‌المللی بسیاری را در خود جای داده است. در مقطع دکتری برخلاف سایر مقاطع، اینکه در چه دانشگاهی مشغول به تحصیل باشید بسیار مهم است. افرادی که مدارک دکترای خود را از دانشگاه‌های مشهور بین‌المللی دریافت می‌کنند، جایگاه علمی بالاتری نسبت به سایر فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری دارند. آموزش‌های جامع، دسترسی به اساتید برتر، امکانات پژوهشی بیشتر، محیط پژوهشی بزرگ‌تر، مقطع دکتری تحصیل در کانادا را نسبت به سایر کشورها متمایز کرده است. همچنین دسترسی به تجربیات و آموخته‌های جامعه بزرگی از فارغ‌التحصیلان دکتری از سراسر جهان نیز از مزیت‌های فوق‌العاده تحصیل در این کشور است.

برای ورود به دانشگاه‌های کانادا و تحصیل در مقطع دکتری، دانشجویان می‌بایست مدرک کارشناسی ارشد با نمره مناسب، سابقه تحصیلی درخشان و مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره مناسب و مدرک GRE یا GMAT با نمره قابل قبول داشته باشند. پس از پایان دوره دکترای تخصصی، دانشجویان می‌توانند تا سه سال در کانادا مشغول به کار تمام وقت شوند. همچنین دانشجویان بعد از پایان این دوره می‌تواند برای اقامت دائم و یا حتی تابعیت این کشور اقدام نمایند.

چرا تحصیل در کانادا؟


ادامه تحصیل در کشور کانادا، این امکان را برای دانشجویان فراهم می آورد تا با بهترین محققین و اساتید در رشته خود همکاری علمی داشته باشند. تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دنیا به همراه برخورداری از امکانات و تجهیزات به روز و تخصصی متناسب با رشته تحصیلی، از دیگر مزایا تحصیل در کشور کانادا است. بر همین اساس و در سال های اخیر، تعداد کل دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در کشور کانادا، ۳۰ درصد افزایش یافته است.

امکانات تحصیل در کانادا

علاوه بر کیفیت بالای آموزشی، تخصیص خوابگاه‌های دانشجویی و کلاس‌های زبان انگلیسی و فرانسه از امکانات تحصیل در کانادا است. همچنین شرایطی نیز وجود دارد که می‌تواند به هزینه و کیفیت زندگی دانشجویان کمک کند.

بورسیه تحصیلی

دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا بسیار مشتاق دریافت بورسیه تحصیلی هستند. واقعیت آن است که اخذ بورسیه تحصیلی برای اکثر رشته‌ها در دوره دکتری کار سختی نیست اما میزان توانایی و موضوع تز دکتری فرد می‌تواند تاثیر بسزایی در اخذ بورسیه داشته باشد. میزان بورسیه تحصیلی نیز بسته به میزان بودجه مدنظر دانشگاه، سطح توانایی فرد و ارزش علمی پروژه متغیر است. اما اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی بسیار محدود و در برخی رشته‌ها غیرممکن است. در مقطع کارشناسی ارشد نیز، اگر دانشجو متقاضی تحصیل در کارشناسی ارشد مقاله محور باشد، می‌تواند بورسیه تحصیلی دریافت کند و معمولا بورسیه تحصیلی برای کارشناسی ارشد پروژه محور ارائه نمی‌شود.

بیمه دانشجویی

بیمه دانشجویی در استان‌های مختلف کانادا قوانین متفاوتی دارد و به همین دلیل دانشجویان پیش از ورود به دانشگاه مورد نظر، باید قوانین مربوط به آن ایالت را مطالعه کنند. به طور کلی بیمه درمانی دانشجویان بین‌المللی باید مدت زمان اقامت آن‌ها را در این کشور پوشش دهد. برخی از ایالت‌ها، برای عده‌ای از دانشجویان بین‌المللی پوشش درمانی رایگان یا همراه با مزایا درنظر می‌گیرند که دانشجویان می‌توانند برای دریافت آن به صورت جداگانه درخواست دهند. در شرایطی که بیمه ایالتی موجود و یا قابل دریافت نباشد، دانشجویان باید یه صورت شخصی برای بیمه خود اقدام کنند.

کار دانشجویی

یکی از مزایای تحصیل در کانادا آن است که دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل در کانادا، مشغول به کار شوند. مدت زمان کار پاره وقت برای دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در کانادا ، حداکثر ۲۰ ساعت در هفته است که برای آن نیز باید مجوزهای لازم را کسب کنند. مترجمی، ویراستاری در مجلات و سایت‌ها، تدریس خصوصی و طراحی سایت از شغل‌های پاره وقت است که درآمد خوبی در این کشور دارند.

دانشگاه های کشور کانادا همواره از معتبرترین دانشگاه های دنیا بوده اند.

اطلاعات کلی دانشگاه های کانادا
قدیمی ترین دانشگاه Universite Laval
تعداد دانشجویان بین الملل ۱۸۹ هزار و ۵۷۵ نفر
سال تحصیلی سپتامبر تا آوریل

به طور کلی، حدود ۱۶۳ دانشگاه دولتی و خصوصی در کشور کانادا وجود دارد. کالج ها نیز به تعداد ۱۸۳ عدد در این کشور وظیفه آموزش دانشجویان را بر عهده دارند. دانشگاه های کانادا، به صورت دولتی و خصوصی اداره می شوند، که این بستگی به نحوه دریافت بودجه آنها دارد. بودجه دانشگاه های دولتی (اکثریت دانشگاه های این کشور) توسط دولت فدرال و یا ایالت های کانادا تامین می شود و اغلب، دوره های آموزشی جامع تری را ارائه می دهند. از طرفی دیگر، بودجه دانشگاه های خصوصی، توسط منابع دیگر نظیر سازمان ها و نهادهای غیر دولتی تامین می شود.

اتمام تحصیل در کانادا به چه معناست؟


اتمام تحصیل در کانادا لزوما به منزله خداحافظی از این کشور و بازگشت به خانه نیست. با توجه به شرایط رفاهی و امکانات این کشور، اکثر دانشجویان فارغ التحصیل تمایل دارند اقامت خود را در کانادا تمدید کنند. در این صورت آن‌ها می‌توانند مجوز کار کسب کنند و مشغول به کار شوند و یا برای اقامت و حتی تابعیت این کشور اقدام کنند.

مجوز کار پس از تحصیل

پس از اتمام دوران تحصیل، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات آموزشی معتبر می‌توانند اقدام به دریافت مجوز کار پس از تحصیل در کانادا کرده و مشغول به کار شوند. اعتبار این مجوز ۸ ماه تا ۳ سال است و تمامی دانشجویانی که مدرک دیپلم کالج، کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری را دریافت کرده باشند، می‌توانند اقدام به اخذ مجوز کنند. نکته مهم این است که نوع تحصیل متقاضیان مجوز کار، باید تمام وقت و حضوری بوده باشد و پس از دریافت مجوز نیز می‌توانند در قالب پاره‌ وقت و یا تمام وقت مشغول به کار شوند. سابقه کاری کسب شده تحت این مجوز تاثیر مثبتی در جهت اخذ اقامت دائم افراد خواهد داشت.

اقامت پس از تحصیل

کشور کانادا معتقد است که باید دانشجویان برتر بین المللی و استعدادهای درخشان را در کشور خود حفظ کند. درنتیجه فرصتی در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهد تا مهارت‌های خود را در کانادا تقویت کنند. بنابراین دانشجوی مشغول به تحصیل در کانادا می‌تواند بعد از پایان تحصیل و پایان یافتن اعتبار ویزای تحصیلی که ۹۰ روز بعد از پایان تحصیل می‌باشد، درخواست مجوز کار در کانادا را داشته باشد که معمولا مدت زمان این مجوز بسته به رشته دانشجو در آخرین مقطع تحصیلی وی هنگام تحصیل در کانادا، حداکثر تا سه سال می‌باشد که منجر به اقامت دائم آنها خواهد شد.

ویزای دانشجویی کانادا


گرفتن ویزای کانادا کار آسانی نیست. شما باید به افسران ویزای کانادا اثبات کنید که از پس تمامی هزینه‌های تحصیل در کانادا، اقامت و هزینه‌های روزانه برمی‌آیید. در کنار این‌ها، شما باید شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا را داشته باشید. برای تحصیل در کانادا، دانشجو باید بعد از اخذ پذیرش دانشگاه، ویزای تحصیلی کانادا را کسب کند.

آنچه که اهمیت دارد این است که فرد باید توانایی پرداخت هزینه دانشگاه و هزینه رفت و آمد از کشور مبدا خود به کانادا و بالعکس را داشته باشد. همچنین تمام شهروندان کشورهای خاورمیانه، اروپا و آفریقا که قصد اخذ ویزای کانادا را دارند بایستی توسط سفارت کانادا انگشت نگاری شوند. انگیزه نامه یکی از مهم‌ترین مدارکی است که متقاضیان به مامور اداره مهاجرت کانادا ارائه می‌دهند. اگر این انگیزه‌نامه به درستی نوشته نشده باشد و نتواند اداره مهاجرت را به درستی توجیه کند، می‌تواند موجب رد پرونده ویزای کانادا شود.

۱۰ ایالت اصلی کانادا عبارتند از:

آلبرتا (Alberta):
 1. یکی از ایالت های غربی کانادا با رشته کوه ها و جنگل های گوناگون است.

۸ دانشگاه در آلبرتا دوره دکتری به زبان انگلیسی را ارئه می دهند. اسامی دانشگاه ها عبارتند از:

 • Athabasca University
 • Concordia University of Edmonton
 • King’s University (The)
 • MacEwan University
 • Mount Royal University
 • University of Alberta
 • University of Calgary
 • University of Lethbridge
بریتیش کلمبیا (British Colombia)

غربی ترین ایالت کانادا با ۱۱ دانشگاه است. اسامی دانشگاه ها عبارتند از:

 • Emily Carr University of Art + Design
 • Kwantlen Polytechnic University
 • Royal Roads University
 • Simon Fraser University
 • Thompson Rivers University
 • Trinity Western University
 • (University of British Columbia (The
 • University of Northern British Columbia
 • University of the Fraser Valley
 • University of Victoria
 • Vancouver Island University
مانیتوبا (Manitoba)

ایالت مرکزی کانادا است. بزرگترین دریاچه های کشور کانادا در این ایالت وجود دارد. ۶ دانشگاه در این ایالت دوره دکتری به زبان انگلیسی ارائه می دهند. اسامی دانشگاه ها عبارتند از:

 • Brandon University
 • Canadian Mennonite University
 • St. Paul’s College
 • Université de Saint-Boniface
 • University of Manitoba
 • (University of Winnipeg (The
New Brunswick

ایالت کوچکی در شرق کشور کانادا است که شامل جنگل و رشته کوه است. چهار دانشگاه در این ایالت، دوره دکتری را به زبان های انگلیسی و فرانسه ارائه می دهند. اسامی دانشگاه ها عبارتند از:

Nova Scotia

نه دانشگاه در این ایالت دوره دکتری به زبان انگلیسی ارائه می دهند. اسامی دانشگاه ها عبارتند از:

Newfoundland & Labrador

شرقی ترین ایالت کانادا است. یک دانشگاه در این ایالت دوره دکتری به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

Memorial University of Newfoundland

Saskatchewan

۶ دانشگاه در این ایالت وجود دارد. اسامی دانشگاه ها عبارتند از:

انواع موسسات آموزش عالی در کشور کانادا

به طور کلی، در کشور کانادا ۲ گروه اصلی دانشگاهی وجود دارد، که عبارتند از

شامل قدیمی ترین و برترین دانشگاه های کشور کانادا می باشد. موسسات اصلی، بزرگ و شناخته شده آکادمیک برای تحصیل در مقطع دکتری با تسهیلات و امکانات پیشرفته و اعضای هیئت علمی متشکل از محققین برجسته و شناخته شده در رشته های مختلف هستند. چنانچه شما متقاضی تحصیل در دانشگاهی که بر پژوهش متمرکز باشد، هستید، دانشگاه های این گروه بهترین گزینه خواهند بود.این دانشگاه ها، با کمپانی های مطرح دنیا نظیر اپل، ماکروسافت، آمازون و غیره همکاری نزدیکی دارند. پذیرش در دانشگاه های این گروه به شدت رقابتی است. سالیانه ۵/۸ میلیارد دلار صرف پژوهش های این دانشگاه ها می شود دانشگاه های این زیر گروه عبارتند از:

 1. دانشگاه تورنتو (University of Toronto)
 2. دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Colombia)
 3. دانشگاه آلبرتا (Alberta University)
 4. دانشگاه کلگری (University of Calgary)
 5. دانشگاه دال هوس (Dalhousie University)
 6. دانشگاه مک گیل (McGill University)
 7. دانشگاه مونترال (University de Montreal)
 8. دانشگاه اوتاوا (University of Ottawa)
 9. دانشگاه کوئین (Queen’s University)
 10. دانشگاه واترلو (University of Waterloo)
 11. دانشگاه وسترن (Western University)
 12. دانشگاه مانیتوبا (University of Manitoba)
 13. دانشگاه لاوال (Universite Laval)
 14. دانشگاه ساسکچوآن (University of Saskatchewan)
 15. دانشگاه وسترن (Western University)

آشنایی با دانشگاه مک گیل کانادا

شامل ۹۰ کالج و دانشگاه کانادایی است. تنوع دوره های آموزشی در دانشگاه ها و کالج های این گروه بسیار گسترده است. دوره های آموزشی در این موسسات آموزشی، بیشتر مهارت محور هستند. پذیرش در این دانشگاه ها و کالج ها رقابتی بوده، اما بر خلاف دانشگاه های گروه ۱۵، که در آنها تمرکز بر روی سابقه و پتانسیل پژوهشی داوطلب است، در دانشگاه ها و کالج های Universities Canada، بیشتر بر سابقه کاری متقاضی تاکید می شود.

Public Colleges

در گذشته تحت عنوان پلی تکنیک نیز شناخته می شدند. طول دوره تحصیل در این کالج ها، ۴ تا ۵ سال برای تحصیل تمام وقت و برای دوره های دیپلمی، ۲ تا ۳ سال است.

Career Colleges

کالج های خصوصی در کشور کانادا هستند و ۴۵۰۰ دانشجو در این کالج ها مشغول به تحصیل هستند.

در گذشته تحت عنوان پلی تکنیک نیز شناخته می شدند. طول دوره تحصیل در این کالج ها، ۴ تا ۵ سال برای تحصیل تمام وقت و برای دوره های دیپلمی، ۲ تا ۳ سال است.

کالج های خصوصی در کشور کانادا هستند و ۴۵۰۰ دانشجو در این کالج ها مشغول به تحصیل هستند.

                                                             

Canadian top universities in 2019

No University QS rankings
۱ University of Toronto ۲۸
۲ McGill University ۳۳
۳  University of British Columbia ۴۷
۴ University of Alberta ۱۰۹
۵ McMaster University ۱۴۶
۶ University De Montreal ۱۴۹
۷ University of Waterloo ۱۶۳

سخن پایانی

کشورهای آمریکای شمالی همیشه جزء گزینه‌های مورد انتخاب برای مهاجرت و تحصیل بوده‌اند. همانطور که در این مطلب از وبلاگ صباپلن بیان شد، دلایل زیادی برای این انتخاب وجود دارد؛ زندگی در کانادا از شرایط مطلوبی برخوردار است، از طرفی اقدامات نژادپرستانه در آن نسبت به ایالات متحده کمتر است. اقتصاد کانادا به شدت پویا است و احتمال بیکاری در این کشور بسیار کم است. این موارد و کیفیت بالای آموزشی و شرایط نسبتا خوب برای دانشجویان، همگی از دلایل تمایل افراد به ادامه تحصیل در کانادا است.

[کل: 1 میانگین: 5]

1 دیدگاه برای “تحصیل در کانادا؛ آنچه لازم است متقاضیان تحصیل در کانادا بدانند

 1. صباپلن گفته:

  سلام.من مدرک دیپلم و ۲مدرک برق خودرو ومکانیک دارم وکارم باخودرو باطریسازی هستش.دوفرزند دارم.میخوام بدونم چقدر احتماله اینکه بتونم مهاجرت کنم هست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.