اعزام دانشجو به سوئد

اعزام دانشجو به سوئد

اعزام دانشجو به سوئد

 

یکی از روش های مهاجرت به کشور سوئد، اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور سوئد، زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی و تدریس دروس به زبان انگلیسی است که موجب شده است تا دانشگاه های کشور سوئد در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد. دولت سوئد به دانشجو اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد.

 

انواع موسسات آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی در سوئد

به طور کلی، در کشور سوئد ۲ نوع موسسه آموزش عالی وجود دارد که عبارتند از دانشگاه ها (Universitet)  که موسسات اصلی، بزرگ و شناخته شده آکادمیک برای تحصیل در مقطع دکتری با تسهیلات و امکانات پیشرفته و اعضای هیئت علمی متشکل از محققین برجسته و شناخته شده در رشته های مختلف هستند و کالج های دانشگاهی (Hogskola) که این گونه موسسات به طور اختصاصی بر روی آموزش فنی و حرفه ای به ویژه در زمینه علوم کاربردی متمرکز هستند و به ندرت برنامه ای در مقطع دکتری ارائه می دهند.

 

اعزام دانشجو به سوئد

 

اعزام دانشجو به سوئد در مقطع کارشناسی

معمولاً دوره کارشناسی در کشور سوئد ۳ سال به طول می انجامد. تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های سوئد عموما به زبان سوئدی و انگلیسی است. دروسی که در مقطع لیسانس در سوئد تدریس می شود به صورت تئوری و عملی بوده و فرد می بایست در کل ۱۸۰ واحد درسی را بگذارند. برای پذیرش در این دوره نیاز به مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و همینطور ریز نمرات است. هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئد تا پیش از سپتامبر ۲۰۱۱ برای دانشجویان خارجی رایگان بود اما پس از تغییر قوانین اتحادیه اروپا در مورد شهریه ها و هزینه های تحصیل، دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت شهریه شده اند. اگرچه، هزینه تحصیل در کشور سوئد نسبت به سایر کشورهای اروپایی نظیر انگلستان به مراتب کمتر است.

شهریه ها با توجه به دانشگاه و رشته و تعداد واحدهای عملی و آزمایشگاهی متغیر است. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی باید هزینه های دیگری نظیر اجاره منزل، خورد و خوراک و غیره را نیز پرداخت نمایند. هزینه زندگی نیز برای یک دانشجوی خارجی در کشور سوئد به طور متوسط ۹۰۰۰ کرون یا ۹۰۰ یورو در ماه است. گرچه تعداد بسیار محدودی بورسیه هم برای دانشجویان بین المللی در این کشور وجود دارد. سازمان های مختلفی در کشور سوئد امکان اعطای بورسیه برای دانشجویان را فراهم کرده است که از مهم ترین آنها می توان به بورسیه ارائه شده توسط Erasmus Mundus اشاره کرد.

 

مدارک مورد نیاز برای اقدام به تحصیل در مقطع سوئد:

 • فرم درخواست به صورت آنلاین
 • پرداخت هزینه درخواست
 • ترجمه رسمی انگلیسی یا سوئدی مدارک تحصیلی دیپلم و ریز نمرات تحصیلی دوره دیپلم
 • کپی پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • مدرک زبان (معادل آیلتس آکادمیک)

اعزام دانشجو به سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

اکثر رشته های مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین، متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان معتبر نظیر آیلتس یا تافل هستند. دقت داشته باشید که در سوئد امکان دریافت پذیرش مشروط یا پذیرش بدون ارائه مدرک زبان وجود ندارد و دانشجو می بایست تا پیش از آخرین مهلت (که برای هر دانشگاه متغیر است)، مدرک زبان انگلیسی با نمره قابل قبول را ارائه کند. با توجه به اینکه برای کدام دانشگاه اقدام کرده باشید و رشته تحصیلی مورد نظرتان، حداقل نمره زبان مورد نیاز متفاوت خواهد بود.

 

اعزام دانشجو به سوئد

 

دوره کارشناسی ارشد در کشور سوئد بین ۱ تا ۲ سال طول می کشد که بستگی به رشته تحصیلی دارد. شما می توانید برای دوره کارشناسی ارشد ۲ ساله که متشکل از ۴ ترم است اقدام کنید. در طول هر ترم، دانشجو ۴ درس انتخاب می کند که هر کدام ۵/۷ واحد است که در مجموع ۲ سال، دانشجو ۱۲۰ واحد را می گذراند. همچنین می توان برای دوره کارشناسی ارشد یک ساله نیز اقدام کرد که شامل ۲ ترم دانشگاهی می شود. در طول هر ترم، دانشجو ۳۰ واحد می گذراند که در مجموع یک سال، دانشجو مجموعا ۶۰ واحد را پاس خواهد کرد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت خواهد بود. هزینه های دقیق دوره کارشناسی ارشد توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه محاسبه می شود. در خصوص بورسیه های کشور سوئد در این مقطع می توان به  بورسیه ارائه شده توسط Erasmus Mundus  که مهم ترین آنها است،‌ اشاره کرد.

 

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد:

 • مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی ریزنمرات آخرین مدرک تحصیلی
 • رزومه
 • گذرنامه با اعتبار ۶ ماهه
 • انگیزه نامه(SOP)
 • سوابق کاری در صورت وجود
 • ارائه گواهی تمکن مالی

 

علاوه بر مدارک ذکرشده در بالا، معمولا پیش نیازهای تخصصی موردنیاز برای هر رشته در هر جایی می تواند بسیار متغیر باشد. به طور مثال پیش نیازهای تخصصی ممکن است گذراندن تعداد مشخصی واحد درسی تخصصی در یک زمینه یا زیرشاخه مشخص در دوره کارشناسی دانشجو و یا شرط معدل( داشتن معدل کل بالاتر از یک عدد تعیین شده) باشد. برای اطلاع دقیق و کامل از مدارک مورد نیاز، می بایست به سایت دانشگاه موردنظر مراجعه کرد و از آنجا همه مدارک و پیش نیازهای موردنیاز را دنبال کرد.

اعزام دانشجو به سوئد در مقطع دکتری

برنامه های دکتری در کشور سوئد بر پایه انجام تحقیق و ارائه پایان نامه دکتری است. به طور کلی، دوره دکتری در کشور سوئد تحقیق بر روی پروژه ای خاص و ارائه پایان نامه است. دانشجویان دکتری می بایست حداقل ۲ استاد راهنما که باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی باشند، داشته باشند. دانشجویان دکتری در کشور سوئد، پایان نامه خود در مقطع دکتری را ، تحت نظارت این دو استاد راهنما انجام می دهند. نقش استاد راهنما با توجه به رشته تحصیلی دانشجو متفاوت است. به عنوان مثال، اساتید راهنمای رشته های هنر، علوم انسانی و برخی رشته های علوم اجتماعی، به طور مستقیم درگیر تحقیقات دانشجو نیستند، اما در طول مسیر به دانشجو مشاوره می دهند. اما اساتید رشته های علوم مهندسی، فناوری و ریاضیات  (STEM)، بر روند تحقیقات کاملا نظارت دارند. این بدان معنی است که اساتید راهنما ممکن است در کنار دانشجوی دکتری با او همکاری و همیاری کنند یا در برخی موارد در انجام آزمایشات نیز به او کمک کنند.

پایان نامه دکتری توسط کمیته ای متشکل از حداقل سه عضو هیئت علمی دانشگاه محل تحصیل دانشجو به همراه حداقل یک داور علمی خارجی مورد ارزیابی قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا پایان نامه او شایسته دریافت مدرک دکتری هست یا خیر. دانشجو باید این موضوع را اثبات کند که پایان نامه او موضوعی جدید و اصیل بوده و تاثیر قابل ملاحظه ای در رشته مورد نظر داشته است.

 

تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد کاملاً رایگان است و دانشجویان نیاز به پرداخت شهریه ندارند. با این وجود، آنها می بایست هزینه های اقامت و زندگی خود را تامین نمایند؛  به همین منظور اکثر دانشجویان دکتری در کشور سوئد در طول دوران تحصیلی خود به استخدام دانشگاه مربوطه در می آیند و به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته می شوند. در نتیجه، شخص در طول دوران تحصیل خود از دانشگاه محل تحصیل حقوق دریافت می کند. به عبارتی دیگر، اکثر دانشجویان دکتری در سوئد با دانشگاه مربوطه قرارداد گرنت پژوهشی منعقد می کنند. بر این اساس، ممکن است وظایف دیگری از جمله تدریس برای دانشجویان مقاطع پایین تر نظیر لیسانس نیز جزو ین وظایف باشد. برخی از دانشجویان مقطع دکتری هم بر روی پروژه هایی کار می کنند که اسپانسر خارج از دانشگاه دارند. با این وجود، تعدادی از فرصت های بورسیه ای برای دانشجویان بین المللی در این کشور وجود دارد.

اعزام دانشجو به سوئد

مدارک لازم برای اقدام تحصیل دکتری در سوئد:

 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 • کپی برابر اصل کلیه مدارک تحصیلی
 • رزومه
 • استاد راهنما که باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور سوئد باشد.
 • داشتن مدرک زبان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره ۵/۶، یا تافل PBT 550
 • (توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها نمره زبان بالاتری از متقاضی دکتری درخواست می کنند (عموماً آیلتس آکادمیک ۷(
 • مقالات چاپ شده در نشریات معتبر
 • و انگیزه نامه (SOP)

 

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

 

وضعیت اقامت پس از تحصیل

با توجه به استاندارد بالای آموزشی کشور سوئد و در نظر داشتن این نکته که اکثر دانشگاه های این کشور از نظر رنکینگ علمی در سطح بالایی قرار دارند، فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه های این کشور از شانس بالایی برای یافتن موقعیت های شغلی مناسب با درآمد خوب برخوردار خواهند بود. فارغ التحصیلان دوره دکتری در کشور سوئد، تا ۶ ماه پس از اتمام دوره تحصیل خود فرصت دارند تا برای یافتن کار مورد نظر خود اقدام نمایند. این اجازه کار در حقیقت اجازه جستجوی کار در کل منطقه شنگن است و فرد قادر خواهد بود در کشورهای عضو شنگن کار پیدا کنید. اگر در طول مدت ۶ ماه فرد موفق به یافتن شغل مورد نظر خود شد، باید برای دریافت اجازه قانونی کار اقدام کند.

 

[کل: 0 میانگین: 0]

2 دیدگاه برای “اعزام دانشجو به سوئد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.