شرایط تحصیلات تکمیلی در سوئد

شرایط تحصیلات تکمیلی در سوئد

 

سوئد تاریخچه طولانی و افتخارآمیزی در زمینه ی تحصیلات آکادمیک دارد. دانشگاه های سوئد با وجود جمعیت اندک این کشور ، همواره در زمره ی بهترین دانشگاه های جهان قرار داشته اند. نظام آموزش عالی سوئد به واسطه ی رعایت استانداردهای بالای تحصیلی، از بهترین ها در جهان است.

گزینه های ادامه تحصیل در سوئد به صورت زیر است:

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (Master of Sciences)

تحصیل در مقطع دکتری (PhD)

 

انواع موسسات آموزش عالی در سوئد

دو نوع موسسه آموزشی برای ادامه تحصیلات در سوئد وجود دارد. موسساتی که این خدمات را ارایه می کنند، شامل کالج و دانشگاه ها می شود.

 • دانشگاه ها (Universitet)

دانشگاه ها، اصلی ترین موسسات آکادمیک برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با تسهیلات و امکانات پیشرفته و اعضای هیئت علمی برجسته است.

 • کالج های دانشگاهی (Hogskola)

اینگونه موسسات به طور اختصاصی بر روی آموزش فنی و حرفه ای به ویژه در زمینه علوم کاربردی متمرکز هستند و به ندرت برنامه ای در مقطع دکتری ارائه می دهند.

 

مقطع کارشناسی ارشد در سوئد (Master studies in Sweden)

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور سوئد  ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد که دانشجو طی آن به مجموع ۶۰ یا ۱۲۰ ECTS (سیستم اعتبار انتقال و انباشت اروپا) دست پیدا می کند. هر کدام از این اعتبارها شامل دوره های  تکمیلی (پیشرفته) سپس پایان نامه پژوهشی کارشناسی ارشد است. این دوره متشکل از ۴ ترم است.

 

تحصیلات تکمیلی در سوئد

 

به طور کلی، تحصیل در مقطع فوق لیسانس در سوئد به دو شکل امکان پذیر است:

Degree of Magister

دوره یک ساله که در زبان سوئدی  magisterexmen نامیده می شود. این مدرک معادل کارشناسی ارشد در سایر کشورها است. طول این دوره یک ساله بوده و معادل ۶۰ واحد آموزشی است . دانشجویان در این دوره نیاز به ارایه تز دارند.

ویدئو تحصیل در سوئد و پاسخ به سوالات پرسیده شده در اینستاگرام موسسه صباپلن

 
 

Degree of master

در این دوره که به زبان سوئدی masterexamen نامیده می شود، یک دوره ی دو ساله است و گذراندن ۱۲۰ واحد در آن ضروری است. دوره فوق لیسانس در سوئد اکثرا دو رویکرد دارد . اکثر دوره های یک ساله (Degree of master one year ) با هدف کمک به دانشجویان برای کسب مهارت های لازم در حیطه تحصیلی خود ارائه می شوند. تمرکز این دوره بیشتر روی کسب مهارت های عملی است. از طرف دیگر ، دوره کارشناسی ارشد دو ساله ، دانشجوها را برای ورود به دوره دکتری آماده می کند.

در حال حاضر بیش از ۹۰۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شود.

مدارک مورد نیاز برای اقدام

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 2. ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی ریزنمرات آخرین مدرک تحصیلی
 3. رزومه
 4. گذرنامه با اعتبار ۶ ماهه
 5. انگیزه نامه (SOP)
 6. سوابق کاری در صورت وجود
 7. ارائه گواهی تمکن مالی، به طوری که نشان دهد شما از نظر مالی در وضعیت مطلوبی هستید.

 

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت خواهد بود. هزینه های دقیق دوره کارشناسی ارشد توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه محاسبه می شود. به طور کلی ، هزینه تحصیل در سوئد برای متقاضیان اتحادیه اروپا و سوییس رایگان است و تنها نیاز به پرداخت هزینه ی مربوط به student’s union  است که بین ۳۵۰-۵۰ کرون (۳۰-۴ یورو) است. دانشجویان بین المللی متقاضی ادامه تحصیل در سوئد می بایست شهریه پرداخت کنند.

میانگین شهریه دوره کارشناسی ارشد در سوئد برابر با ۱۲۹۰۰۰ کرون ( معادل ۱۸۰۰ پوند) در سال است. شهریه سایر رشته ها نیز به شرح زیر است:

 • علوم انسانی و اجتماعی ۱۱۰۰۰۰-۸۰ کرون در سال
 • علوم فنی و طبیعی : ۱۴۵۰۰۰-۱۲۰ کرون در سال
 • معماری و طراحی۲۷۰۰۰۰-۱۹۰ کرون در سال

برای دانشجویان بین المللی برخی گزینه های بورسیه وجود دارد.

(Swedish institute study scholarship (SI SS بورسیه اختصاصی تسیهلات تکمیلی است که شهریه و هزینه زندگی را پوشش می دهد. این بورسیه به دانشجویان ۱۴۰ کشور دنیا که دارای معیارهای لازم (مثل سابقه کار و همچنین رهبری است (Leadership) هستند، اعطا می شود. از میان سازمان های مختلفی که در کشور سوئد امکان اعطای بورسیه برای دانشجویان را فراهم کرده است که می توان به بورسیه ارائه شده توسط Erasmus Mundus اشاره کرد.

 

تحصیل دوره دکتری در سوئد (PhD Studies in Sweden)

دوره دکتری در سوئد مبتنی بر پژوهش است. بر خلاف مقطع کارشناسی ارشد که عموما  به صورت آموزش محور هست ، دوره دکتری در سوئد بر انجام پژوهش متمرکز است. دانشجو در این دوره تحت نظارت استاد راهنما ، بر روی پروژه ای خاص کار کرده و نتایج کار دانشجو در این مقطع ، به صورت پایان نامه منتشر می شود.

زمانی که شما از یکی از دانشگاه های کشور سوئد در مقطع دکتری فارغ التحصیل می شوید ، در حقیقت بالاترین سطح آموزشی در رشته خود را گذرانده اید. این بدان معنی است که شما به عنوان یک متخصص (Expert) در رشته ی خود شناخته خواهید شد. مدرک دکتری دانشگاه های سوئد بسیار معتبر است و فارغ التحصیلان دانشگاهی این کشور می توانند به عنوان هیات علمی در دانشگاه های این کشور و یا سایر موسسات آموزشی مشغول به کار شوند.
ساختار دوره دکتری (PhD) در کشور سوئد بر پایه انجام تحقیق و ارائه پایان نامه دکتری است. دوره دکتری تمام وقت در کشور سوئد حداقل ۴ سال به طول می انجامد.

انواع دوره دکتری در سوئد

(Degree of Licentiate (licentiatexamen in Swedish

طول این دوره ۲ ساله خواهد بود و به عنوان مدرکی حرفه ای شناخته می شود. فارغ التحصیلان این دوره عنوان دکتر را دریافت می کنند.

(Degree of doctor (PhD, or doktorsexamen in Swedish

تحصیلات در این دوره ، ۴ سال به طول خواهد انجامید. دانشجویان می بایست ۲۴۰ واحد پاس کنند که شامل ارائه  dissertation می شود که بسیار شبیه پایان نامه (Thesis) است  و عموما پژوهش را نیز در بر می گیرد.

مدارک مورد نیاز  اقدام برای دکتری در سوئد

 • دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مدرک تحصیلی
 • رزومه
 • گذرنامه با اعتبار ۶ ماهه
 • انگیزه نامه (SOP)
 • سوابق کاری در صورت وجود
 • ارائه گواهی تمکن مالی، به طوری که نشان دهد شما از نظر مالی در وضعیت مطلوبی هستید.
 • انگیزه نامه (SOP)

توجه داشته باشید که ممکن است در طول مراحل پذیرش دانشگاه از شما دعوت به انجام مصاحبه کند. این یک نشانه خوب است و بدین معنی است که درخواست شما برای آنها جذاب بوده و خواهان دریافت اطلاعات بیشتری از جانب شما هستند.

استاد راهنما (Supervision)

دانشجویان دکتری در کشور سوئد ، پایان نامه خود را در مقطع دکتری ، تحت نظارت ۲ استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی باشد ، انجام می دهند. استاد راهنما وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه دانشجو نظارت دقیق و کامل داشته و به صورت دوره ای به دانشگاه گزارش ارائه می دهد.

ارزیابی (Assessment)

ارزیابی پایان نامه های دکتری بر پایه کیفیت پایان نامه ای انجام است که در پایان دوره دانشجو ارائه می دهد.

پایان نامه دکتری توسط کمیته ای متشکل از حداقل سه عضو هیئت علمی دانشگاه محل تحصیل دانشجو به همراه حداقل یک داور علمی خارجی مورد ارزیابی قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا پایان نامه او شایسته دریافت مدرک دکتری هست یا خیر.دانشجو می بایست در نهایت از پایان نامه خود در برابر کمیته دکتری ، سایر اعضای هیئت علمی و دانشجویان دکتری و خانواده و دوستان خود طی یک مراسم عمومی دفاع کند. یکی از اعضای کمیته دکتری، از خارج دانشگاه دعوت می شود.

بورسیه دکتری در سوئد

تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد کاملاً رایگان است و دانشجویان نیاز به پرداخت شهریه ندارند. با این وجود، دانشجویان می بایست هزینه های اقامت و زندگی خود را تامین نمایند.

اکثر دانشجویان دکتری در کشور سوئد در طول دوران تحصیلی خود به استخدام دانشگاه مربوطه در خواهند آمد و به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته می شوند. در نتیجه ، شخص در طول دوران تحصیل خود از دانشگاه محل تحصیل حقوق دریافت می کند.

اسپانسرشیپ

برخی از دانشجویان در مقطع دکتری بر روی پروژه هایی کار می کنند که اسپانسر خارج از دانشگاه دارند. با این وجود، تعدادی از فرصت های بورسیه ای برای دانشجویان بین المللی در این کشور وجود دارد.

 

مزایای تحصیلات تکمیلی در کشور سوئد

تحصیلات تکمیلی در سوئد

 

از مهم ترین مزایای ادامه تحصیل در کشور سوئد می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپا
 • زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی
 • امکان همکاری با محققین مطرح بین الملل
 • امکان تحصیل به زبان انگلیس
 • زندگی در کشوری با رویکرد خلاقیت محور و تفکر خلاقانه و انتقادی همچنین
 • ساختار غیر رسمی و غیر سلسله مراتبی بر جامعه سوئدی حاکم است.
 • روش تدریس مشارکتی است.
 • محیط زیست پایدار در اولویت است.
 • برابری و تنوع در جامعه ی سوئد وجود دارد.
 • در دوره فوق لیسانس ، مهارت آموزی برای کار در جامعه ی جهانی تقویت می شود و زندگی دانشجویی بین المللی ، دوستانه است.

 

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.