شرایط تحصیلات تکمیلی در کانادا

تحصیلات تکمیلی در کانادا

شرایط تحصیلات تکمیلی در کانادا

 

تحقیق و پژوهش در کشور کانادا همواره در بالاترین سطح جهانی قرار دارد. پژوهش های انجام شده در حوزه های پزشکی (Medicine) ، بیولوژی (Biology) ، فناوری اطلاعات (Information Technology) ، علوم کشاورزی (Agricultural Sciences) ، علوم محیط زیست (Environmental Sciences)  ، اقتصاد (Economic) ، مدیریت بازرگانی (Business Management) و غیره در دانشگاه های کانادا ، همواره در سطح جهانی سرآمد بوده اند.

علاوه بر این ، کشور کانادا ، همواره سابقه درخشانی در رابطه با توسعه فناوری داشته است. از جمله معروف ترین فناوری هایی که توسط کشور کانادا به جهان معرفی و توسعه داده شده است ، می توان به مواردی از جمله : فناوری ویلچر برقی ، تکنولوژی IMAX ،Java programming language ، انتقال رادیویی بی سیم (wireless radio transmission).

علاوه بر این ، پیشرفت های حاصل شده در حیطه پزشکی نیز در کشور کانادا قابل توجه بوده است. مواردی از جمله انسولین ، pacemaker ، سیستم درمانی HAART  به عنوان پیشگیری از HIV ، جراحی قلب باز ،Transplantable stem cells  از جمله مهمترین این یافته ها هستند.

 

گزینه های تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا

متقاضیان ادامه تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا می توانند از میان دورهای مختلف ارائه شده توسط دانشگاه های این کشور ، در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل شوند. گزینه های تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا عبارتند از :

 1. مقطع کارشناسی ارشد در کانادا (Master of Sciences)
 2. مقطع دکتری در کانادا (PhD)

 

دلایل انتخاب کشور کانادا برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

 • کانادا به عنوان چهارمین مقصد ادامه تحصیل دانشجویان بین الممل در نظر گرفته می شود ، که دلیل آن کیفیت بالای آموزش در این کشور است.

 

 • کشور کانادا علاوه بر این ، رتبه چهارم از نظر تحصیلات تکمیلی دارد.

 

 • تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا نسبت به خدمات ارائه شده ، مقرون به صرفه است.

 

 • کشور کانادا ، ۳ درصد پژوهش در سطح جهانی را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که این کشور از نظر جمعیتی ، ۰/۵ درصد جمیت کل دنیا را شامل می شود.

 

 • بسیاری از دانشگاه های کشور کانادا ، همواره در زمره برترین دانشگاه های دنیا هستند. از جمله می توان به دانشگاه های

  تورنتو (University of Toronto) ، بریتیش کلمبیا (University of British Colombia) ، مک گیل (McGill University) و آلبرتا (University of Alberta) اشاره کرد.

 

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

کشور کانادا همواره به عنوان یکی از مقاصد اصلی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ، برای متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور در نظر گرفته می شود.

 

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا

  1. تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان
  2. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی
  3. امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی

 • با وجود ۲ زبان رسمی انگلیسی و فرانسه در کشور کانادا و ماهیت چند فرهنگی این کشور ، تحصیل در کشور کانادا این امکان را برای دانشجویان فراهم می آورد تا در یک محیط چند فرهنگی ، تحصیلات خود را به زبان انگلیسی یا فرانسه ادامه دهد .
 • امکان دریافت اجازه کار اختصاصی پس از اتمام دوره تحصیلات تکمیلی
 • کیفیت بالای تدریس
 • امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری

 

طول مدت زمان تحصیل در مقطع فوق لیسانس

مدت زمان دقیق دوره کارشناسی ارشد در کشور کانادا بستگی به نوع رشته ای است که برای آن اقدام می کنید خواهد داشت . به طور کلی ، دوره کارشناسی ارشد در کشور کانادا ۱ تا ۲ سال به طول خواهد انجامید. دوره کارشناسی ارشد در کانادا ممکن است علاوه بر برنامه آموزشی ، شامل آموزش تعاملی نظیر بازدید از محل، انجام پروژه و کار تیمی همراه باشد.

برنامه های آموزشی همکاری مشترک  (Co-operative Education Programs)

دانشگاه های مختلفی در کشور کانادا وجود دارند ، که دوره های کارشناسی ارشد از طریق برنامه آموزشی مشترک ارائه می دهند ، که این امکان را برای دانشجویان فراهم می آورد تا تجربه اجرایی در رشته تحصیلی خود کسب کرده و مهارت های عملی را نیز آموزش ببیند.

 

دوره های فوق لیسانس پژوهش محور (Master by Research)

اکثر دانشگاه های کانادا ، دوره های فوق لیسانس مبتنی بر تحقیق را نیز ارائه می دهند. این دوره ها نیز در زمره دوره های آکادمیک محسوب می شوند و معتبر هستند. در دوره فوق لیسانس پژوهش محور ، دانشجو معمولا یک سال بر روی یک موضوع تحقیقاتی خاص کار خواهد کرد.

 

پر طرفدار ترین رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد کانادا

پر طرفدار ترین رشته ها که متقاضیان بیشترین تقاضا را برای تحصیل در آن ها در مقطع فوق لیسانس دارند عبارتند از :

 1. مهندسی کامپیوتر (Computer Science)
 2. مهندسی عمران و ساخت و تولید (Civil Engineering and Construction)
 3. بهداشت عمومی (Public Health)
 4. مدیریت مالی (Financial Management)
 5. مدیریت منابع انسانی (Human Resource Management)
 6. مهندسی مکانیک (Mechanical Engineering)
 7. داروسازی (Pharmacy)
 8. مهندسی الکترونیک (Electrical Engineering)
 9. روان شناسی (Psychology)
 10. روابط بین الملل (International Relations)

هزینه زندگی در کانادا

 

 

دوره دکتری در کشور کانادا (PhD studying in Canada)

تحصیل دوره دکتری در کشور کانادا ، این امکان را برای متقاضیان فراهم می آورد تا در معتبرترین دانشگاه های دنیا که مجهز به تجهیزات تخصصی به روز در رشته های گوناگون هستند ، تحقیقات خود را ادامه دهند.کانادا همواره به عنوان یکی از مقاصد اصلی و محبوب ادامه تحصیل برای دانشجویان بین الملل تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته می شود.  به طور کلی، مزایای تحصیل در دوره دکتری دانشگاه های کانادا را می توان به صورت زیر معرفی کرد :

 1. تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا
 2. فرصتهای کاری مناسب پس از تحصیل : فارغ االتحصیلان مقطع دکتری در کانادا می توانند به مدت ۳ سال در کانادا کار کنند و برای دریافت اقات دائم کانادا و یا حق شهروندی این کشور اقدام نمایند
 3. امکان برخورداری از فرصت های بورسیه ای متعدد
 4. امکان اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیلات

ساختار دوره دکتری در کشور کانادا بیشتر متمرکز به پژوهش (Research-Focused) است. این به این معنی است که دانشجویان دکتری در کانادا ، بیشتر وقت خود را صرف تحقیق و پژوهش بر روی موضوعی خاص خواهند کرد. هرچند که دانشجویان دکتری در کانادا عموماً در طول سال نخست تحصیل خود ، چند واحد آموزشی نیز خواهند گذراند. واحدهای ارائه شده بیشتر بر مهارت های کلیدی نظیر اصول متدلوژی و تکنیک های تحقیق و یا آموزش های تکمیلی در زمینه تدریس ، ارائه و چاپ مقالات است. گذراندن واحد های آموزشی در سال نخست تحصیل و پیش از ورود دانشجو به دوره اصلی دکتری که مبتنی بر پژوهش خواهد.

 

طول دوره دکتری  (Duration)

دوره دکتری تمام وقت در کشور کانادا برای اکثر رشته ها ، ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. با این وجود ، این امکان وجود دارد که برای برخی از رشته ها این میزان تا ۵ یا ۶ سال نیز افزایش پیدا کند.

 

استاد راهنما  (Supervisor)

دانشجویان دکتری در کشور کانادا ، می بایست تحقیقات خود را ، تحت نظارت حداقل یک استاد راهنما که از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی است ، انجام می دهند. استاد راهنما در زمینه تحقیقاتی پایان نامه شما متخصص است . استاد راهنمای دانشجوی دکتری ، وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه نظارت دقیق خواهد داشت.

ارزیابی  (Assessment)

ارزیابی پایان نامه های در دانشگاه های کشور کانادا ، معمولاً توسط کمیته داوری انجام می شود. پایان نامه دکتری توسط ۲ تا ۳ داور علمی داخل و خارج از دانشگاه که در حیطه تحقیقاتی دانشجو متخصص و صاحب نظر هستند، مورد ارزیابی قرار می گیرد تا کیفیت پژوهش انجام شده توسط دانشجو بررسی گردد. چنانچه کیفیت پایان نامه دانشجو مورد تائید قرار گیرد ، می تواند برای درافت وقت دفاع پایان نامه اقدام نماید.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

به طور کلی ، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی متقاضی ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کشور کانادا ، با در نظر گرفتن خدمات ارائه شده ، مقرون به صرفه تر از کشور های مشابه نظیر امریکا و انگلستان است. هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور کانادا ، با توجه به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت خواهد بود.

به طور کلی ، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع فوق لیسانس ، برای یک سال برابر با ۱۴ تا ۲۰ هزار دلار می باشد. علاوه بر این ، هزینه تحصیل یک دانشجوی بین المللی در کشور کانادا برای مقطع دکتری، سالیانه ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار کانادا (۷۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار امریکا) است. این میزان شهریه ،بیشتر از شهریه مورد نیاز برای دانشجویان کانادایی ، در عین حال ، کمتر از شهریه دکتری در سایر کشورهای محبوب برای ادامه تحصیل است.

نکته قابل توجه دیگر این موضوع است که ، دانشجویان بین المللی می بایست هزینه های مربوط به اقامت و زندگی را نیز در نظر داشته باشند . به طور کلی ، هزینه های اقامت و زندگی دانشجویی در کشور کانادا ، با توجه به شهر محل اقامت فرد ، متغیر خواهد بود دارد. با این وجود و براساس یک براورد کلی ، دانشجویان بین المللی در کشور کانادا ، می بایست سالیانه ۲۰ هزار دلار کانادا را صرف اجاره منزل و سایر هزینه های جانبی زندگی خود نمایند.

بورسیه تحصیلی

یکی از مزایای مهم ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در کشور کانادا ، وجود فرصت های مختلف از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان است. بورسیه های ارائه شده توسط دانشگاه ها یا سایر نهادها ، علاوه بر هزینه تحصیل ، هزینه های مربوط به زندگی دانشجو را نیز پوشش می دهد.  علاوه بر این ، دانشجویان دوره دکتری می توانند برای دریافت برخی از وام های دانشجویی نیز اقدام کنند .برخی از بورسیه های تحصیلی در کشور کانادا برای مقطع دکتری عبارتند از:

 • QUEEN Elizabeth II Diamond Jubilee Scholarships
 • IDRC Doctoral Research Awards
 • IDRC Research Awards
 • Trudeau Doctoral Scholarships
 • Vanier Canada Graduate Scholarships

دانشگاه های کانادا که فارغ التحصیلان آن ها فرصت های شغلی بیشتری دارند

تحصیل در برخی از دانشگاه ای کانادا ، به دلیل اعتبار بالای این دانشگاه ها منجر به برخورداری از فرصت های کاری پس از تحصیل برای فارغ التحصیلان دوره ای فوق لیسانس و دکتری می گردد. در ادامه لیست دانشگاه های معتبر کانادا که فارغ التحصیلان آن ها از فرصت های شغلی خوبی برخوردارند ، ارائه شده است.

 • دانشگاه تورنتو (Toronto University)
 • دانشگاه واترلو (Waterloo University)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Colombia)
 • دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)
 • دانشگاه مک مستر (Mc Master University)
 • دانشگاه کوئین (Queen’s University)
 • دانشگاه وسترن (Western University)
 • دانشگاه مونترال (Universite de Montreal)
 • دانشگاه کلگری (University of Calgary)
 • دانشگاه کارلتون (Carleton University)

۷ مرحله مهم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری کانادا

 • مرحله اول : انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر
 • مرحله دوم : جستجو برای فرصت های بورسیه ای موجود
 • مرحله سوم : ارسال درخواست ادمیشن برای دانشگاه مورد نظر
 • مرحله چهارم : تامین بودجه برای تحصیل در کانادا
 • مرحله پنجم : اقدام برای دریافت مجوز تحصیل (Study Permit) کانادا
 • مرحله ششم : برنامه ریزی برای زندگی جدید در کانادا
 • مرحله هفتم : شروع تحصیل و زندگی جدید در کانادا

 

 

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

4 دیدگاه برای “شرایط تحصیلات تکمیلی در کانادا

 1. zahra گفته:

  سلام
  براي اخذ پذيرش دكترا از دانشگاه هاي كانادا ريزنمرات كارشناسي ارشد اهميت بيشتري دارد يا دانشگاهي كه از آن فارغ التحصيل شديم؟ براي مثال اگر از دانشگاه تهران با معدل ١٦ فارغ التحصيل شده باشيم شانس بيشتري داريم يا از دانشگاه علوم تحقيقات با معدل ١٩؟

  • مدیر سایت گفته:

   درود بر شما;
   دانشگاه ها مجموعه ای از پارامتر ها را مدنظر قرار میدن و به این صورت نیست.
   جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.