دکتری در هلند

[کل: 0 میانگین: 0]

 

تحصیل دکتری در کشور هلند

تحصیل در دوره دکتری در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی می باشد . ارائه مدرک زبان  آیلتس حداقل ۵/۶ برای اخذ پذیریش از دانشگاه های هلند در مقطع دکتری الزامی است.  بسیاری از دانشگاه های مطرح برای دوره دکتری ، درخواست مدرک زبان ۷ از متقاضیان خود دارند. تحصیل در دوره دکتری در هلند به دوصورت تحصیل با بورس تحصیلی در هلند و یا بدون بورس تحصیلی امکان پذیر می باشد. تحصیل دکتری در هلند همراه با بورس تحصیلی همانطور که ذکر گردید، شرایط ایده آلی را برای فرد دانشجو فراهم می نماید و به نوعی اشتغال محسوب می گردد.

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کشور هلند

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه دکتری در دانشگاه های هلند را به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل رایگان و دریافت حقوق.
 2. تحصیل در دانشگاه های معتبر. از میان دانشگاه های کشور هلند، ۱۲ دانشگاه جزء ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند.
 3. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای زندگی.
 4. امکان دریافت اقامت هلند با تحصیل دکتری.
 5. زندگی در کشوری که مردمان آن به خوبی به زبان انگلیسی مسلط هستند.
 6. ده درصد (معادل ۸۹۹۲۰ نفر) از کل دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور هلند، دانشجویان بین المللی هستند.

 

انواع موسسات آموزش عالی در کشور هلند

به طور کلی، در کشور هلند ۳ نوع موسسه آموزش عالی وجود دارد که عبارتند از:

 

دانشگاه های تحقیقاتی که موسسات اصلی آکادمیک برای تحصیل در مقطع دکتری با تسهیلات و امکانات پیشرفته و اعضای هیئت علمی متشکل از محققین برجسته و شناخته شده در رشته های مختلف است.
دانشگاه های علوم کابردی اینگونه موسسات به طور اختصاصی در رشته های کاربردی علوم و هنر متمرکز هستند و برنامه ای در مقطع دکتری ارائه نمی دهند.

موسسات آموزش بین المللی

بخش کوچکی از سیستم آموزش عالی کشور هلند را به خود اختصاص می دهند که به طور اختصاصی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شوند و بیشتر بر روی تبادل دانش فرهنگی متمرکز هستند.


ساختار دوره دکتری (
PhD) در کشور هلند

برنامه های دکتری در کشور هلند بر پایه انجام تحقیق و ارائه پایان نامه دکتری است. به طور کلی، دوره دکتری در کشور هلند تحقیق بر روی پروژه ای خاص، نوشتن پایان نامه و در برخی موارد انجام یک دوره آموزشی (شامل کورس های آموزشی) است. دانشجویان دوره دکتری در کشور هلند، می توانند بر روی پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه های مختلف مانند محیط زیست، علوم فناوری ارتباطات، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، بهداشت و درمان، منابع آب،  انرژی های نو و تجدید پذیر و غیره تحصیل نمایند. بنابراین، اگر رشته تحصیلی شما در مقطع کارشناسی ارشد مستقیما و یا به  نوعی مرتبط با زمینه های ذکرشده است، کشور مناسبی را برای ادامه تحصیلات و یا کار تحقیقاتی خود انتخاب کرده اید.

 

طول دوره دکتری (Duration)

معمولاً دوره دکتری تمام وقت در کشور هلند ۴ سال به طول می انجامد. در مواردی که دانشجوی دکتری تحقیقات خود را بر روی پروژه ای انجام دهد که اسپانسر خارج از دانشگاه دارد (به عنوان مثال پروژه های صنعتی) این میزان تا ۵ سال هم می تواند به طول انجامد.

 

استاد راهنما (Supervisor)

کلیه دانشجویان دکتری در کشور هلند، می بایست برای دوره تحصیلی خود در مقطع دکتری، حداقل یک استاد راهنما که باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی باشد، انتخاب نماید. استاد راهنما وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه دانشجو نظارت دقیق و کامل داشته و به صورت دوره ای به دانشگاه گزارش ارائه می دهد.

 

ارزیابی (Assessment)

پایان نامه دکتری توسط کمیته ای متشکل از حداقل سه عضو هیئت علمی دانشگاه محل تحصیل دانشجو به همراه حداقل یک داور علمی خارجی مورد ارزیابی قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا پایان نامه شما شایسته دریافت مدرک دکتری هست یا خیر. کمیته دکتری، تصمیم خود را طی ۵ هفته پس از دریافت پایان نامه اعلام می کند. بعد از بررسی و تائید پایان نامه توسط کمیته علمی، دانشجو می بایست از پایان نامه خود دفاع نماید. یکی از جنبه های منحصر به فرد تحصیل مقطع دکتری در کشور هلند، جلسه دفاع از پایان نامه است. کلیه شرکت کنندگان در مراسم، از جمله خود دانشجو، ملزم به پوشیدن لباس آکادمیک هستند.

 

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

اکثر دانشجویان دکتری در کشور هلند در طول دوران تحصیلی خود به استخدام دانشگاه مربوطه در خواهند آمد و به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته می شوند. در نتیجه، شخص در طول دوران تحصیل خود از دانشگاه محل تحصیل حقوق دریافت می کند. علاوه براین، برخی از دانشجویان در مقطع دکتری بر روی پروژه هایی کار می کنند که اسپانسر خارج از دانشگاه دارند. با این وجود، تعداد محدودی از فرصت های بورسیه ای برای دانشجویان بین المللی در این کشور وجود دارد. سازمان های مختلفی در کشور هلند امکان اعطای بورسیه برای دانشجویان را فراهم کرده است که می توان به سازمان هلندی برای آموزش بین المللی (Nuffic) اشاره کرد.

 

شرایطی که می تواند دریافت بورس تحصیلی دوره دکتری در هلند را تسهیل بخشد

 • اتمام تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر کشور خود
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با نمره ۷
 • یافتن یک استاد راهنما از دانشگاه های هلند و جلب نظر او برای پشتیبانی از پایان نامه دکتری دانشجو
 • ارائه تألیفاتی مانند مقالات معتبر و کتاب

 

اقدام برای دکتری

معمولاً فرایند اپلای دکتری برای کلیه دانشگاه ها یکسان است. هرچند، درخواست های مقطع دکتری به صورت مجزا توسط هر دانشگاه یا موسسه آموزشی بررس می شود. بنابراین، الزامات، مدارک مورد نیاز و مهلت ارسال مدارک می تواند متناسب با هر دانشگاه متفاوت باشد. کلیه درخواست ها می بایست از طریق اینترنتی و پورتال رسمی دانشگاه مربوطه انجام شود. اگر موقعیت پژوهشی در سایت دانشگاه مورد نظرتان آگهی شده باشد، تمامی اطلاعات موردنیاز در مورد مراحل و مدارک لازم مربوط به آن در همان قسمت قابل دسترسی خواهد بود، اما چنانچه خودتان یک پروپوزال یا یک طرح یا پیشنهاد پژوهشی دارید و قصد دارید که بصورت آزاد و داوطلبانه آن را برای دریافت پشتیبانی مالی پروژه ارائه کنید، بایستی مستقیما با اساتید یا افراد مسئول مربوطه در دانشگاه یا شرکت موردنظر مکاتبه کنید. یک پروپوزال یا طرح تحقیقاتی پیشنهادی بایستی شاخصه هایی را بصورت استاندارد دارا باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای اقدام

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر

 2. کپی برابر اصل کلیه مدارک تحصیلی

 3. رزومه
 4. ارائه نام حداقل یک استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور هلند باشد.

 5. مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۵/۶، یا تافل PBT 550. توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها نمره زبان بالاتری از متقاضی دکتری درخواست می کنند.

 6. چاپ مقالات در نشریات معتبر.

 7. انگیزه نامه (SOP)

 

زمان اقدام

برای اقدام جهت دریافت پذیرش یا دریافت پیشنهاد رسمی کار بعنوان دانشجوی دوره دکتری یا پژوهشگر، معمولا هیچگونه زمان مشخصی  وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی شروع به مکاتبه و نامه نگاری با دپارتمان دانشگاه دلخواه تان کنید و یا برای موقعیت های خالی دوره دکتری که در سایت دانشگاه آگهی می شوند، اقدام کنید. بنابراین، مهم است که اطلاعات درست و دقیق را از سایت هر دانشگاه مربوطه دریافت کنید. بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در هلند، موقعیت های تحقیقاتی شان را در سایت دانشگاه آگهی می کنند و بدین ترتیب برای همگان این امکان وجود دارد که برای آنها اقدام کنند. در هلند، به طور معمول ترم تحصیلی در دانشگاه ها از ماه سپتامبر تا آگوست است.

 

عوامل موثر در موفقیت در اخذ پذیرش

طبیعتا شخصیت، توانایی و کارنامه علمی و شایستگی متقاضی برای احراز موقعیت شغلی یا دوره پژوهشی مربوطه نخستین معیارها برای موفقیت در روند پذیرش بشمار می روند. یکی از شروط اصلی و مهم موفقیت در دریافت پذیرش در مقطع دکتری، داشتن معدل بالا در دوره کارشناسی ارشد، مدرک زبان، داشتن تالیفات در ژورنال های معتبر علمی است.

 حقوق ماهیانه

در کشور هلند بیشتر پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی که در قالب دوره های دکتری ارائه می شوند، توسط بخش دولتی ارائه و پشتیبانی مالی می شوند. این بدان معناست که دولت دانشجوی دوره دکتری یا پژوهشگر مربوطه را بصورت کارمند با حقوق مشخص ماهیانه استخدام می کند. در واقع، شما بعنوان یک محقق یا یک دانشجوی دوره دکتری در طول مدت تحصیل در هلند بر روی پروژه ای کار می کنید که از سوی دولت یا یک شرکت سرمایه گذار مشخص پشتیبانی می شود.

شانس پیدا کردن کار در کشور هلند پس از اتمام دوره دکتری

با توجه به استاندارد بالای آموزشی کشور هلند و ذکر این نکته که اکثر دانشگاه های این کشور از نظر رنکینگ علمی در سطح بالایی قرار دارند، فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه های این کشور از شانس بالایی برای یافتن موقعیت های شغلی مناسب با درآمد خوب برخوردار خواهند بود.

 

با تکمیل فرم مشاوره  مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد ویزای تحصیلی هلند را در اختیارتان قرار میدهند

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

2 دیدگاه برای “دکتری در هلند

 1. نيره خليلي گفته:

  با درود
  بنده فصد ادامه تحصيل دارم و با خواندن مطالب موجود تمايل دارم بيشتر در مورد دانشگاه هاي اين كشور بدانم.
  سپاسگزارم

  • مدیر سایت گفته:

   با سلام خدمت شما خانم خلیلی عزیز ;
   به زودی بخشی مجزا داخل سایت موسسه صباپلن جهت معرفی و بررسی دانشگاه های معتبر راه اندازی میشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.