شرایط اقامت در نروژ

شرایط اقامت در نروژ

شرایط اقامت در نروژ

 

کشور نروژ همچنین بر اساس آمار منتشر شده ، جزو شادترین و بهترین کشورهای جهان برای زندگی است . ما در اینجا شرایط اخذ اقامت در نروژ را برایتان توضیح میدهیم. این کشور دارای اقتصادی پیشرفته و با ثباتی است و بیشترین درآمد ناخالص داخلی به ازای هر فرد را در میان کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده است. پر واضح است که نروژ کشوری  امن برای کار و زندگی است. این کشور با نرخ بیکاری ۵/۳ درصد، کمترین نرخ بیکاری را در میان کشورهای اروپایی در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده بود.

ارائه طرح های تشویقی متنوع مثلا اعطای وام های با بهره پائین و غیره برای سرمایه گذاری از مزیت های کار در این کشور است. علاوه بر اینکه با اخذ اقامت این کشور به سادگی می توان بدون ویزا به کشورهای عضو شنگن سفر کرد. اقامت دائم این کشور را با سه سال زندگی مداوم در نروژ می توان به سادگی به دست آورد و حق شهروندی آن هم تنها با هفت سال زندگی در نروژ به دست می آید. برای دریافت اقامت نروژ باید اجازه اقامت چندساله آن را داشته باشید و سطح معینی از زبان نروژی را هم فرا گرفته باشید. اگر حداقل مهارت زبان نروژی را کسب کنید، می توانید یک کار مناسب برای خود دست و پا کنید.

خبر خوش این که یادگیری زبان نروژی چندان سخت نیست به خصوص اگر به زبان انگلیسی هم مسلط باشید. قواعد دستوری ساده و کلمات این زبان به طور اعجاز انگیزی آسان هستند. این کشور یکی از بالاترین میزان دستمزد در بین سایر کشورهای دنیا را دارد گرچه هزینه زندگی در آن بسیار سنگین است و دلیل آن همین دستمزدهای بالاست که باعث افزایش تعرفه خدمات وکالاها نسبت به دیگر کشورهای دنیا شده است. پس قبل از تصمیم قطعی به اخذ اقامت کشور نروژ ،‌ حتما راجع به کیفیت زندگی در شهر مورد نظرتان تحقیق کنید. راه های زیادی برای دریافت اقامت در نروژ وجود دارد.

شرایط اقامت در نروژ

اخذ اقامت نروژ از طریق تحصیل

امکان تحصیل رایگان، تدریس دروس به زبان انگلیسی و امکانات تحصیلی و رفاهی مناسب از جمله عواملی هستند که مهاجرت دانشجویان را به این کشور افزایش داده‌اند. برای تحصیل در مقطع دانشگاهی داشتن حداقل نمره‌‌ی ۶ در آیلتس ضروری است اما تسلط به زبان نروژی اجباری نیست (البته در برخی موارد در مقاطع دانشگاهی برای برخی رشته‌ها باید به زبان نروژی تسلط داشت). علاوه بر این، امکان تحصیل رایگان در تمام مقاطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد؛ حتی اگر رزومه تحصیلی خوبی داشته باشید و به زبان انگلیسی هم مسلط باشید،  شانس خوبی برای دریافت بورسیه‌ی تحصیلی این کشور را خواهید داشت. برای به دست آوردن اجازه تحصیل در نروژ، باید در یک برنامه تحصیلی تمام وقت ( بیش از ۳ ماه ) پذیرش شده باشید. همچنین باید استطاعت مالی زندگی در نروژ در طول مدت تحصیل خود را به اثبات رسانده باشید.  با داشتن اجازه نامه کار حین تحصیل هم ، می توان در طول دوره تحصیل ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شد. البته در فاصله بین دو ترم می توان به صورت تمام وقت در این کشور کار کرد.

 

اقامت نروژ از راه ازدواج

یکی دیگر از شیوه‌های اخذ اقامت نروژ ازدواج با یک شهروند نروژی است. افرادی که از این شیوه برای کسب اقامت نروژ استفاده می‌کنند باید (هر دو طرف) حداقل ۱۸ سال داشته باشند و در دو سال گذشته با هم در تماس بوده باشند .  افرادی که از این طریق با یکدیگر ازدواج می‌کنند حتما باید مدارک معتبری را برای اثبات واقعی بودن این ازدواج ارائه نمایند. هر یک از طرفین که شهروند نروژ است،‌ می تواند برای نامزد خود درخواست ویزا بدهد . با صدور ویزای نامزدی ،‌ فرد برای مدت محدود زمان دارد که به نروژ بیاید و ازدواج کند.  ویزای نامزدی برای مدت کوتاهی اعتبار دارد و اگر در طول این مدت این افراد با هم ازدواج نکنند ویزای نامزدی باطل می‌شود ؛‌ پس اگر دو نفر واقعا قصد ازدواج داشته باشدند، باید سریع مراحل اداری کار را انجام دهند. یک نکته مهم در خصوص این روش این است که فرد تبعه‌ نروژ ، باید درآمد مشخصی داشته باشد تا بتواند برای اخذ تابعیت همسرش اقدام کند. چنانچه تصمیم دارید با شخصی که در کشور نروژ زندگی می کند،  ازدواج کنید و قرار است این امر در کشور نروژ اتفاق بیفتد، در ابتدا برای دریافت اجازه اقامت اقدام کنید. البته این مورد به عنوان یک الزام مطرح نیست و چنانچه شما سایر انواع اقامت های قانونی را داشته باشید، می توانید برای ازدواج اقدام نمائید. اجازه اقامت به منظور ازدواج ۶ ماه اعتبار دارد.

شرایط اقامت در نروژ

اقامت نروژ از طریق تولد

همان طور که می دانید سیستم هر کشور در رابطه با تابعیت و تولد در آن کشور متفاوت است. سیستم تابعیت کشور نروژ بر این اصل استوار است که اگر کودکی در خاک نروژ به دنیا بیاید و  پدر و مادرش از اتباع کشور نروژ نباشند نروژی محسوب نمی شود. در قوانین نروژ اگر پدر و یا مادر ، تبعه نروژ باشند کودک تابعیت نروژ را اخذ می کند.

 

اقامت از طریق کار در نروژ

معمولا اگر با ویزای کار به نروژ مهاجرت کنید ، باید قبل از مهاجرت به نروژ در جایی استخدام شده باشید ( بیشتر مردم معمولا با ویزای گردشگری به اینجا آمده و قبل از این که مدت اعتبار ویزایشان به پایان برسد کاری برای خود پیدا می کنند (شخصی که در نروژ کار می کند، می تواند همسر و فرزندانش را هم به نروژ آورد). قوانین و مقررات مربوط به دریافت اجازه نامه برای شهروندان کشورهای مختلف (شهروندان اروپای شمالی،‌ شهروندان اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا و سایر کشورهای دنیا تفاوت می کند. از آنجا ‌که کشور نروژ عضو‌ شینگن است قوانین کاری آن هم مانند دیگر کشورهای عضو شینگن خواهد بود. برای اخذ ویزای کاری نروژ باید از کارفرمای نروژی درخواست و دعوت‌نامه کاری داشته باشید تا بتوانید در این کشور مشغول به کار شوید. افرادی که از این طریق اقدام می‌کنند پس از سه سال کار کردن و پرداخت مالیات در کشور نروژ می‌توانند اقامت دائمر نروژ را دریافت کنند.

ویزای کاری نروژ به صورت یک ویزای (Job Offer) است که با رشته‌ی تحصیلی افراد مرتبط بوده و توسط کارفرمای نروژی برای شخص ارسال می‌شود. به خاطر داشته باشید که این کشور یکی از کشورهای مطرح در حوزه‌ی نفت و گاز است و هر ساله به افراد متخصص در این زمینه احتیاج دارد. در صورتی‌که فردی موفق به دریافت ویزای کاری نروژ بشود، بتواند در این کشور مشغول به کار شود و کارفرمای او هم رضایت  داشته باشد ویزای کاری او سال به سال تمدید خواهد شد.   برای مهاجرت کاری، دو گام کلی و اساسی وجود داد که عبارتند از یافتن شغل و‌ اقدام برای اخذ مجوز اقامت به طور کلی ویزای مهاجرت کاری از سه طریق اصلی امکان پذیر است:

  • (Skilled workers)
  • (Seasonal workers)
  • (Exchange works)

شرایط اقامت در نروژ

مهاجرت کاری از طریق Skilled workers

چنانچه شما تحصیلات تکمیلی دارید یا دوره آموزش حرفه ای را گذرانده باشید، می توانید برای اخذ اقامت Skilled workers اقدام نمائید. علاوه بر این، باید یک پیشنهاد شغلی (job offer) دریافت کرده و یا تجارت خود را در کشور نروژ داشته باشید.  برای ویزای Skilled workers   متقاضیانی که دارای کارفرما در نروز هستند،‌ باید در ابتدا چک لیست خود را پرینت کرده و شروع به گردآوری کلیه مدارک کنند. پاسپورت و کپی کلیه صفحات،‌ تائیدیه فرم درخواست از Application  portal (هنگامی که شما درخواست خود را آنلاین ثبت می کنید، تاییدیه برای شما ایمیل می شود). دو قطعه عکس ۳ در ۴ با زمینه سفید مربوط به ۶ ماه گذشته که این تصویر باید مورد مورد تأیید سفارت قرار گیرد و ارائه مدارک و مستندات مبنی بر داشتن محل اقامت در کشور نروژ ضروری است.

 

مهاجرت کاری به روش Seasonal workers

در نروژ برای برخی از مشاغل می توان درخواست کار فصلی داد. اگر شغلی که شما متقاضی آن هستید در زمان یا فصول خاصی از سال انجام می شود (این مشاغل،‌ فصلی خوانده می شوند) و یا درخواست کار در زمان تعطیلات را دارید، می توانید برای این ویزا اقدام نمائید. این نوع ویزا عموما برای دسته خاصی از افراد صادر می شود که در صنایع ویژه ای مانند کشاورزی، ماهیگیری، جنگلداری، کشاورزی و باغبانی،‌ شیلات،‌ صنایع وابسته به رستوران داری و صنعت توریسم مهارت داشته و بتوانند در یکی از این حوزه ها مشغول به کار شوند. در بعضی از موارد هم که قصد دارید برای مدت کوتاهی در نروژ بمانید می توانید از این طریق و بدون مجوز کار به نروژ بروید. این طرح یک قاعده استثنا دارد و آن اینکه تنها شامل حال ساکنان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می شود. پس با توجه به ملیت شما،‌ ممکن است برای مشاغل فصلی قبول و یا رد شوید. این برنامه ضوابطی هم در خصوص همراهان و خانواده دارد . علاوه بر این که برای ورود به نروژ از این طریق باید قبل از درخواست، یک پیشنهاد کاری مشخص در داخل این کشور دریافت کرده باشید.

مهاجرت کاری از طریق برنامه های تبادلی Exchange works

این نوع مهاجرت بر اساس قصد انجام کار در سازمان های بشر دوستانه است؛‌ مهاجرت تبادلی به نروژ شامل هنرمندان و موسیقی دان ها هم می شود.

اقامت از طریق سرمایه گذاری

کشور نروژ عضو اتحادیه‌ شینگن است و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مناسب در این کشور می‌تواند سود کلانی به همراه داشته باشد. سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در نروژ،‌ یکی از شیوه‌های مهاجرت به  این کشور است؛ شما می‌توانید با شرکت در مناقصه‌های دولتی، خرید ملک، سرمایه‌گذاری در بخش تولیدات صنعتی، سرمایه‌گذاری در بخش شغلی و کارآفرینی، ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری خود حمایتی با طرح توجیه اقتصادی مناسب برای کسب اقامت نروژ اقدام کنید. یک نکته ضروری در خصوص سرمایه گذاری در شرکت های جدید التاسیس یا موجود در کشور نروژ، این است که دست کم نیمی از موسسین شرکت ساکن کشور نروژ بوده و در طی ۲ سال گذشته در این کشور زندگی کرده باشند و یا ساکن کشورهای اروپایی باشند. برای اقدام از این طریق در ابتدا فرم های مربوط به سرمایه گذاری در کشور نروژ را  کامل کنید و  هزینه های مربوط به درخواست را بپردازید. ارائه Business plan  و گذرنامه معتبر که حداقل ۳ ماه از اعتبار آن پس از بازگشت از نروژ باقی مانده باشد، ضروری است. لازم به ذکر است که پس از ثبت، شرکت شما مشمول قانون مالیات خواهد شد.

 

روش های سرمایه گذاری در نروژ

به طور کلی سرمایه گذاری در این کشور به صورت خرید ملک، ثبت شرکت و یا اوراق قرضه انجام پذیر خواهد بود. یک از روش های سرمایه گذاری نروژ از طریق ثبت شرکت محدود عمومی است که نیاز به یک میلیون کرون هزینه اولیه دارد که پرداخت کامل آن برای ثبت شرکت ضروری است و نیاز به حداقل یک سهامدار و چندین هیئت مدیره دارد. روش های دیگری هم برای اقامت سرمایه گذاری نروژ تعریف شده که ثبت شعبه شرکت خارجی محسوب می شود. به این معنی که شما می توانید جایگاه یک شعبه از یک شرکت مادر را داشته باشید.

شرایط اقامت در نروژ

اقامت سرمایه گذاری نروژ از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

این روش به طور کلی در زمینه خرید اوراق به دو صورت قابل بازگشت و بدون بازگشت است که هر یک دارای زمان مخصوص به خود هستند. در نوع سرمایه قابل برگشت فرد می بایست مبلغ مورد نظری را به مدت ۵ سال سپرده کند و می تواند اقدام به اخذ اقامت سرمایه گذاری نروژ نماید و پس از ۵ سال مبلغ اصلی آن به او باز می گردد. در این شرایط به سرمایه شما سود تعلق نمی گیرد، اما اخذ اقامت دائم به سادگی فراهم می شود. نوع دوم به این صورت است که دولت مبلغی را اعلام می کند و فرد متقاضی می بایست مبلغ تعیین شده را به دولت بپردازد.

 

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

 

اقامت نروژ از راه خرید ملک

برای خرید خانه در یکی از شهرهای کشور نروژ، به گواهی تایید وام مسکن که از طرف بانک یا مؤسسه اعتباری موردنظرتان صادر می شود احتیاج دارید. برای دسترسی به این گواهی لازم است که در یکی از بانک‌های کشور نروژ حساب فعال داشته باشید؛ سپس به بانکی که در آن حساب باز کرده اید، مراجعه کنید تا میزان وامی که می‌توانید با توجه به گردش مالی حسابتان از بانک بگیرید، مشخص شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.