معرفی هلند

تحصیل در هلند به زبان انگلیسی

مقدمه

کشور هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند است.  این کشور با کشور آلمان و بلژیک مرز مشترک دارد. نام این کشور زیبا با لاله و گل پیوند خورده است. کشور هلند بزرگترین صادر کننده گل در جهان است و تقریباً ۸۰% از کل گل های جهان از این کشور تامین می شود. از این رو، به هلند، کشور گل جهان گفته می شود. پایتخت این کشور شهر آمستردام است که در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +2 قرار داشته و یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

براساس گزارش جهانی شادی در سال ۲۰۱۷، هلند ششمین کشور شاد دنیا است. دوچرخه سواری در این کشور بسیار محبوب بوده، به گونه ای که ۱۵ هزار کیلومتر خط مخصوص دوچرخه سواری در این کشور وجود دارد. حکومت هلند پادشاهی مشروطه‌است که در آن شاه یا ملکه نقش چندان تعیین‌کننده‌ای در سیاست ندارد و بیشتر نماد وحدت ملی است. در ۳۰ آوریل ۲۰۱۳ میلادی، ملکه بئاتریکس از سمت خود کناره‌گیری کرد و پسرش ویلم الکساندر رسماً پادشاه کشور شد. در این کشور دو مجلس نمایندگان وجود دارد و حزبی که بیشترین آرا در انتخابات پارلمانی را به خود اختصاص دهد، نخست‌وزیر را تعیین و دولت را تشکیل می‌دهد.

نخست وزیر، مهم‌ترین مقام سیاسی کشور شناخته می‌شود. احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات (کار)، سوسیالیست، حزب سبزها و لیبرال از احزاب عمده در این کشور هستند. هلند عضو قدیمی اتحادیه اروپا هلند و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و پیمان کیوتو را نیز امضا کرده است.

مشخصات کلی کشور هلند در جدول زیر ارائه شده است

جمعیت ۱۷ میلیون نفر
مساحت ۴۱۵۲۸ کیلومترمربع
تراکم جمعیت ۴۸۸ نفر به ازای هر کیلومترمربع
پایتخت آمستردام
واحد پول یورو
نوع حکومت پادشاهی – دموکراسی پارلمانی

جغرافیای کشور هلند

هلند سرزمینی کم‌ارتفاع و هموار است و اغلب با وزش باد و نسیم همراه است. این شرایط در مناطق ساحلی و در فصل زمستان، غالب‌تر است. حدود ۵۰ درصد از سرزمین هلند تنها یک متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته اند. بخش اعظم قسمت اروپایی کشور مسطح است، به استثنای مقداری تپه در انتهای جنوب شرقی کشور، و یک منطقه تپه ‌ماهوری در مرکز کشور. بلندترین تپه‌ها که در جنوب شرق واقع شده‌اند بیش از ۳۲۱ متر ارتفاع ندارند.
تقریبا ۲۰ درصد از مساحت هلند را آب تشکیل می‌دهد. در عین حال پایین بودن ارتفاع مناطق خشکی آن نسبت به سطح دریا باعث شده است تا هلندی‌ها سدهای زیادی احداث کنند

کشور هلند، آب ‌و هوای دریایی معتدل دارد. تابستان‌های نسبتا خنک و زمستان‌های معتدل به طور معمول در این کشور مشاهده می شود. دمای هوا در طول روز در زمستان بین ۲ تا ۶ درجه و در تابستان بین ۱۷ تا ۲۰ درجه است.

اختلاف آب ‌و هوایی از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر در کل این کشور جزئی است، که دلیل آن را می توان وسعت کم این کشور دانست. البته در نواحی دورتر از دریا و اقیانوس، تاثیرات اقیانوسی و دریایی کمتر است. بارش باران در تمام طول سال توزیع می‌شود. در پاییز و زمستان، سیستم‌های کم فشار اقیانوسی شدید ممکن است باعث وقوع طوفان و نامساعد شدن آب و هوا شوند. گاهی اوقات، وزش بادهای شرقی ممکن است آب ‌و هوای قاره‌ای را تشدید کند که باعث تابستان گرم و خشک و زمستان‌های سرد می‌شود حتی گاهی دما به زیر صفر هم می‌رسد.

معروفترین استان های کشور هلند عبارت اند از :

  • خرونینگن
  • هلند شمالی (هارلم)
  • هلند جنوبی(لاهه)
  • اوترخت

بزرگ ترین شهرهای هلند نیز عبارتند از :

  • آمستردام (پایتخت)
  • روتردام
  • هاگو
  • اوترخت
  • آیندهوون

مذهب و زبان مردم کشور هلند

زبان رسمی این کشور هلندی است، که شاخه‌ای از زبان‌های ژرمن محسوب شده و به آلمانی شباهت‌هایی دارد. نکته قابل ملاحظه در ارتباط با مردم این کشور، تسلط آن ها بر زبان انگلیسی است. براساس گزارش اتحادیه اروپا، ۹۴% از مردم هلند قادرند به زبان انگلیسی صحبت کنند که از متوسط کل اروپا (۵۴%) بسیار بالاتر است. از هر ۱۰ هلندی، ۹ نفر به زبان انگلیسی مسلط است. علاوه بر این، بیش از نیمی از جمعیت این کشور به زبان آلمانی نیز کاملاً مسلط هستند.

براساس آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۷، ۵۱% از مردم این کشور پیرو دین مشخصی نبوده، ۳۹% مسیحی (۲۴% کاتولیک، ۱۵% پروتستان)، ۵% مسلمان و مابقی پیرو سایر ادیان و گرایشات مذهبی هستند. مسلمانان این کشور که جمعیت قابل ملاحظه ای ( حدود یک میلیون نفر ) را تشکیل می دهند، اکثرا مراکشی و ترکیه ای بوده که در اکثر نقاط هلند پراکنده می باشند.

تنوع و عادات فرهنگی کشور هلند

کشور هلند نیز مانند نروژ، سوئد و دانمارک، در دهه های اخیر تبدیل به یک کشور چند فرهنگی (multicultural) شده است. یک پنجم حمعیت کشور هلند را خارجی ها تشکیل داده اند. این موضوع به ویژه در شهر آمستردام، جایی که ۱۵۰ ملیت مختلف در آن زندگی می کنند بیشتر دیده می شود.
توسعه هنری در کشور هلند در نتیجه فعالیتهای شهروندان و شمار زیادی از بنیادهای دست اندرکار امر فرهنگ حاصل گردیده است. طی چند سال اخیر، دولت به تدریج نقش میانجیگرانه در فعالیتهای فرهنگی را ایفا نموده است. این مردم بسیار اهل سفر کردن هستند.

از جمله تفریحات بسیار معروف هلندی ها، سفر با “کاروان” است.
اتومبیل های بزرگی که کابین نسبتاً بزرگی در انتها دارد و در آن، همه نوع وسایل رفاهی موجود است. در این ایام، هلندی ها به سفرهای خارج از کشور می روند. از دیگر انواع سفرهای تفریحی آنها “کمپینگ” است.  کمپینگ محلی در یک جای خوش آب و هوا مانند جنگل است که در سال، کرایه ای بابت آن می پردازند و در این ایام می توانند به آنجا بروند و از تمام امکانات تفریحی و ورزشی آن استفاده کنند.

وضعیت اقتصادی کشور هلند

کشور هلند دارای یکی از با ثبات ترین اقتصاد ها در میان کشورهای اروپایی است. کشور هلند بزرگترین صادر کننده گل در جهان است و تقریباً ۸۰% از کل گل های جهان از این کشور تامین می شود. علاوه بر این، کشور هلند پس از امریکا، دومین کشور صادر کننده محصولات غذایی و کشاورزی در دنیا است.

این کشور از بزرگترین تولیدکنندگان لبنیات در جهان بوده و علاوه برآن، مقادیر زیادی گندم، جو و سیب‌زمینی از مزارع این کشور به دست می‌آید. اکثر صنایع هلند، در شهر بندری روتردام ‌در جنوب غربی هلند متمرکز شده‌اند. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به شمار می‌رود.

اقتصاد هلند، رشد قابل اطمینانی را از زمان انقلاب صنعتی داشته است. بر پایه فهرست منتشره از طرف بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، هلند سیزدهمین کشور دنیا از نظر درآمد سرانه است. شاخص آزادی اقتصادی در این کشور برابر ۸/۷۵ بوده که بیانگر یکی از آزادترین کشورها در بحث سرمایه گذاری است.

جشن ها و فستیوال ها در کشور هلند

همه ساله در این کشور فستیوال های مختلف و بسیار جذابی برگزار می شود که از معروف ترین آنها فستیوال گل است. گل ها در انواع و اقسام مختلف برای جلب گردشگران استفاده می شوند. در میان انواع گل، لاله مهم ترین محصول این کشور است. فستیوال هلند در اواخر خرداد در آمستردام و لاهه برگزار می‌شود. فستیوال موسیقی نیز در اواسط تیرماه از بزرگترین فستیوال‌های موسیقی شهر هاگو است.

[کل: 9 میانگین: 4.2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.