مهاجرت به سوئد و آشنایی با انواع روش‌های به روز در سال ۲۰۲۰

مقدمه

سوئد یکی از کشورهای پیشرفته جهان محسوب می‌شود که شهروندان آن از حقوق اجتماعی و رفاهی بسیار مناسبی برخوردار هستند. به همین علت مهاجرت به سوئد یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسانی است که قصد مهاجرت به کشورهای پیشرفته را دارند. بسیاری از خدمات اجتماعی برای شهروندان سوئد رایگان یا همراه با کمک هزینه‌های دولتی است. سطح بالای کیفیت زندگی نیز یکی دیگر از مزیت‌های زندگی در این کشور اروپایی است.

واحد پول سوئد کرون است. سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است و در کنار نروژ و دانمارک، سه کشور این حوزه را تشکیل می‌دهد. وضعیت آب و هوایی سوئد بسیار سرد است و در مجموع تنها ۳۰% از خاک این کشور از نظر جغرافیایی امکان زیست دارد. در این مطلب انواع روش‌های مهاجرت به سوئد با جزئیات مرتبط با هر یک از روش‌ها شرح داده می‌شود.

انواع روش‌های مهاجرت به سوئد


راه‌های مختلفی برای مهاجرت به سوئد وجود دارد. از محبوب‌ترین این‌ راه‌ها سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت، ازدواج، مهاجرت کاری یا تحصیلی، خرید ملک و موارد مشابه هستند که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم.

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه‌گذاری


افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در کشور سوئد را داشته باشند می‌توانند از امکان اقامت یک ساله در این کشور برخوردار شوند. بعد از این مدت آنها می‌توانند اقامت خود را به مدت یک سال دیگر تمدید کنند و از این بابت محدودیتی برای آنها ایجاد نمی‌شود. برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری لازم است مبلغی بالای ۱۰۰/۰۰۰ یورو در سوئد سرمایه‌گذاری کنید.

برای این کار لازم است که متقاضی اساسنامه شرکت خود را در این کشور که شامل خدمات یا محصولاتی که عرضه می‌کند، هزینه‌ها و برآوردهای آن است ارائه دهد و سپس یک حساب بانکی با مبلغ سرمایه مورد نظر در کشور سوئد افتتاح کرده و تا دو سال آن را بلوکه کند. همچنین فرد متقاضی باید مالک حداقل نیمی از این شرکت یا ۵۱% از سهام آن باشد.

برای مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه‌گذاری داشتن طرح اقتصادی مناسب و تمایل به اجرایی کردن آن نقشی کلیدی دارد. به این ترتیب افرادی که قصد داشته باشند در این کشور کسب و کاری راه انداخته و برای مدت طولانی آن را اداره کنند می‌‌توانند از این امکان استفاده کنند. پس از گذشت ۴ سال و فعال نگه داشتن شرکت، سرمایه‌گذار می‌تواند اقامت دائم سوئد را به دست بیاورد.

نکته مهم در مورد سختی این روش میزان سرمایه مورد نیاز نیست، که این رقم بسیار کمتر از رقم مورد نیاز برای دریافت اقامت کشورهای گوناگون از طریق سرمایه‌گذاری است. بلکه سختی این نوع از مهاجرت در فرایند عملی و اجرایی کردن برنامه و پلن کسب و کار است. علاوه بر ثبت شرکت، امکان سرمایه‌گذاری در سوئد از طریق خرید ملک نیز وجود دارد. در این روش افراد ملک مورد نظر خود را خریداری کرده و از طریق ارائه اسناد و مدارک اقامت کشور سوئد را دریافت می‌کنند.

مهاجرت از طریق ازدواج


یکی از راه‌های محبوب مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج است. این کار چندان شرایط ساده‌ای ندارد و به دلیل وفور پرونده‌های تقلبی، هر سال از درجه راحتی آن کاسته می‌شود. اما به هر ترتیب، در صورتی که با یک شهروند سوئد ازدواج کنید می‌توانید از این طریق در مدت زمان کوتاهی اقامت این کشور را دریافت کنید.

مراحل این کار به این ترتیب است که در ابتدا باید به سفارت سوئد در کشور خود یا اگر در سوئد اقامت دارید به اداره مهاجرت رفته و درخواست خود برای مهاجرت از طریق ازدواج را ارائه دهید. برای تشکیل پرونده لازم است مبلغ ۱۵۰۰ کرون به همراه عکس و پاسپورت و مدارک هویتی ارائه دهید.

پس از ۲ تا ۵ ماه از متقاضی دعوت می‌شود در یک مصاحبه حضوری شرکت کند. او باید در این جلسه سه نکته را ثابت کند:

 • اثبات هویت
 • اثبات تمکن مالی مناسب
 • اثبات قصد واقعی ازدواج دائمی

برای اثبات هویت کافی است مدارک هویتی و حتی‌المقدور تحصیلی و مواردی که تاثیری در شخصیت شما دارند را همراه داشته باشید. برای اثبات تمکن مالی باید صورتحساب و اظهارنامه‌های مناسب بانکی همراه داشته باشید. همچنین فیش حقوقی با مبلغ مناسب، و مدارک مالکیت دارایی‌های مختلف برای این کار لازم است. علاوه بر این موارد، در طول پنج ماه پردازش پرونده فرد باید ثابت کند که قصد ازدواج با یک شهروند سوئد را دارد.

متقاضیان لازم است توجه کنند که در صورتی که پس از دریافت اقامت سوئد از طریق ازدواج بخواهند از همسر خود، حتی تا ۱۰ سال بعد جدا شوند، اقامت آنها باطل می‌شود. علاوه بر این، اداره مهاجرت سوئد حساسیت بالایی به ازدواج‌های صوری برای دریافت اقامت این کشور دارد.

مهاجرت تحصیلی به سوئد


افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌ها و سیستم آموزش عالی سوئد داشته باشند می‌توانند اقامت موقت این کشور را به دست بیاورند. در ادامه آنها با فارغ‌التحصیل شدن از این دانشگاه‌ها می‌توانند اجازه کار در سوئد و به این ترتیب اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند.

سوئد به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی از سیستم آموزشی قدرتمندی برخوردار است و بعضی از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های مختلف را در خود جای داده است. به هر ترتیب مرحله اول در مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل، انتخاب دانشگاه و مکاتبه و درخواست پذیرش از سوی آن است. دانشگاه‌های سوئد معیارهای مختلفی برای پذیرش داشته و شهریه‌های متفاوتی دارند.

به صورت کلی متقاضیان با دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر، با داشتن مدارک زیر می‌توانند درخواست دریافت ویزای تحصیلی سوئد کنند:

 • پاسپورت و مدارک هویتی معتبر با ترجمه رسمی
 • فرم‌های تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • در صورت تاهل گواهی ازدواج و گواهی تولد فرزند
 • مدرک آیلتس با نمره مورد تائید دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی برای پوشش دادن هزینه‌های زندگی و تحصیل در سوئد

همان طور که پیشتر اشاره شد، دریافت اقامت تحصیلی و تحصیل در سوئد به معنای دریافت اقامت دائم این کشور نیست. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های سوئد از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ۶ ماه زمان دارند تا در سوئد شغل مناسبی پیدا کنند. به این ترتیب آنها بعد از اقامت تحصیلی در سوئد، اقامت کاری این کشور را دریافت کرده و از این طریق می‌توانند اقامت دائم سوئد را به دست بیاورند.

مهاجرت تحصیلی به سوئد

مهاجرت کاری به سوئد


یکی از اصلی‌ترین راه‌های مهاجرت به سوئد از طریق ویزای کاری است. برای این کار افراد لازم است که دارای تخصصی باشند که در سوئد به رسمیت شناخته شده و بتوانند از طرف یک کارفرمای سوئدی استخدام شوند. در این صورت آنها به سادگی می‌توانند برای دریافت ویزای کاری سوئد اقدام کرده و حق اقامت موقت در این کشور را به دست بیاورند.

بعد از گرفتن حق کار و اقامت موقت در سوئد، در صورتی که متقاضی بتواند چهار سال به فعالیت کاری خود ادامه داده و در این کشور پیشرفت کند، می‌تواند اقامت دائم سوئد را به دست بیاورد. این روش یکی از منطقی‌ترین و موفق‌ترین روش‌های دریافت اقامت این کشور بین مهاجران محسوب می‌شود که هر ساله تعداد زیادی از این طریق وارد سوئد شده و اقامت آن را به دست می‌آورند.

مهاجرت از طریق تولد فرزند


طبق قوانین مهاجرتی سوئد، در موارد زیادی متولد شدن یک بچه در خاک سوئد، یا متولد شدن بچه‌ای که یکی از والدین او تابعیت سوئد را داشته باشد، منجر به صدور حق تابعیت سوئدی برای بچه می‌شود. به این ترتیب اگر فرزندی در خاک سوئد به دنیا بیاید فارغ از اینکه پدر و مادرش تابعیت سوئد را داشته باشند یا نه، تابعیت سوئدی دریافت خواهد کرد.

اخذ تابعیت تولد ترکیه

اگر فرزندی از مادری که تابعیت سوئدی دارد و پدری با تابعیت یک کشور دیگر به دنیا بیاید، به صورت خودکار تابعیت سوئد را دریافت خواهد کرد. به همین ترتیب اگر پدر فرزند سوئدی و مادرش تابعیت هر کشور دیگری را داشته باشد، به فرزند تابعیت سوئد اهدا می‌شود. علاوه بر این موارد، اگر کودکی کمتر از ۱۲ سال سن داشته باشد و توسط والدینی که تابعیت سوئدی دارند به فرزندخواندگی گرفته شود، می‌تواند تابعیت سوئد را به دست بیاورد.

مهاجرت به سوئد از طریق تمکن مالی


یکی از راه‌های بسیار محبوب و جذاب مهاجرت به سوئد تا پیش از این مهاجرت از طریق تمکن مالی بود. این روش در حال حاضر کاربردی ندارد و متقاضیان نمی‌توانند از این طریق تقاضای اقامت این کشور را ارائه دهند. تفاوت روش تمکن مالی با انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در این است که متقاضیان این روش نیازی به تبدیل و انتقال سرمایه خود به کشور سوئد را نداشته و کافی است تمکن مالی خود در کشور مبدا را اثبات کنند. به این ترتیب این نوع از اقامت بدون هیچ نوع هزینه‌ای برای دارندگان سرمایه محسوب شده و برای همین محبوبیت زیادی دارد.

همان طور که گفتیم در حال حاضر مهاجرت از طریق تمکن مالی به سوئد امکان‌پذیر نیست. اما به هر حال احتمال فعال شدن آن در آینده وجود دارد و در این صورت، مهم‌ترین مزایای این روش شامل موارد زیر می‌شود:

 • نیازی به ثبت شرکت، پرداخت مالیات و مواردی از این دست نیست
 • سریع‌ترین و ساده‌ترین راه دریافت اقامت کشور سوئد است
 • دریافت اقامت از طریق تمکن مالی بدون ریسک و خطر ضرر است
 • امکان استفاده از این روش برای فرزندان و بستگان وجود دارد
 • تمدید ویزای تمکن مالی به راحتی و بسیار سریع انجام می‌شود
 • محدودیت سنی ندارد
 • متقاضیان نیازی به ارائه مدارک زبان ندارند
 • در نهایت، متقاضیان می‌توانند بدون سرمایه‌گذاری یا ایجاد کسب و کار و تاسیس شرکت در سوئد اقامت این کشور را دریافت کنند

همان طور که می‌بینید مزایا و سادگی بیش از حد این روش به قدری است که برای بسیاری از افراد دارای سرمایه در کشورهای گوناگون جذابیت زیادی ایجاد می‌کند. به هر حال این روش در حال حاضر در دسترس متقاضیان قرار ندارد.

مهاجرت از طریق خرید ملک


همان طور که در بخش مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری اشاره شد، خرید ملک نیز یکی از راه‌های دریافت تابعیت کشور سوئد است. برای این کار لازم است که خریدار ملک مورد نظر خود را انتخاب و پیش از ورود به خاک سوئد ۲ تا ۱۰% مبلغ آن را به عنوان بیعانه پرداخت کند.

بعد از ورود به کشور مراحل مختلف قانونی طی می‌شود که در آنها خریدار باید مدارک و مستندات و همچنین هزینه‌های مختلف را پرداخت کند. در نهایت با خرید خانه در سوئد و به دست آوردن مالکیت یک ملک در این کشور، حق اقامت به خریدار داده می‌شود.

اقامت خرید ملک ترکیه

لازم به توجه است که متقاضیانی که قصد اقدام از این طریق را دارند، بهتر است که وضعیت تورم و قیمت‌های ملک در این کشور را زیر نظر بگیرند. موارد زیادی پیش می‌آید که در آنها متقاضی در ابتدا توانایی خرید ملک در سوئد را دارد اما بعد از تشکیل پرونده و تهیه مدارک، به دلیل تغییرات قیمت این توانایی را از دست داده و به این ترتیب پرونده منتفی می‌شود.

نکته مهم دیگر اینکه خرید یک واحد ارزان قیمت در سوئد به شکل خودکار منجر به دریافت اقامت این کشور نمی‌شود. خرید ملک در دسته مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد و افرادی که این کار را انجام می‌دهند لازم است که یک طرح تجاری مناسب که با سرمایه‌گذاری آنها روی ملک هماهنگی دارد ارائه دهند. در صورتی که این طرح برای کشور سوئد سودآور باشد، آنها می‌توانند از اقامت این کشور برخوردار شوند.

در حال حاضر امکان مهاجرت به سوئد از طریق خرید ملک غیر فعال است. با این حال این مورد یکی از روش‌های دریافت اقامت این کشور است که در زیرگروه مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری تعریف می‌شود و متقاضیان می‌توانند برای آن اقدام کنند.

سخن پایانی

سوئد یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی است که مقصد بسیار جذابی برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت به است. این کشور سطح بالایی از حقوق اجتماعی را به شهروندان اعطا می‌کند که باعث می‌شود مهاجرت به این کشور متقاضیان زیادی داشته باشد. در این مطلب انواع روش‌های مهاجرت به سوئد را بررسی کردیم که در سال‌های گذشته با توجه به افزایش بی‌رویه تقاضا برای دریافت تابعیت سوئد، این فرایند رقابتی‌تر شده است.

متقاضیان مهاجرت به سوئد و دریافت تابعیت این کشور می‌توانند از راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور استفاده کنند که بسیاری از آنها در این مطلب معرفی شد. در حال حاضر بعضی از راه‌های بسیار محبوب مهاجرت به سوئد مثل مهاجرت از طریق تمکن مالی و مهاجرت از طریق خرید ملک کم و بیش غیر فعال هستند و متقاضیان امکان استفاده از آنها را ندارند. با این حال به احتمال زیاد این روش‌ها در آینده نزدیک در دسترس متقاضیان قرار گرفته و این عزیزان بتوانند با برآورده کردن شرایط آنها اقدام به مهاجرت به کشور اروپایی و پیشرفته سوئد کنند.

در صباپلن بخوانید

مقالات مهاجرتی

آموزش راه های مختلف مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری در کشور های مختلف

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.