اقامت کاری مجارستان

اقامت کاری مجارستان

 

مهاجرت کاری به مجارستان به عنوان یکی از شیوه های مهاجرت به مجارستان در نظر گرفته می شود. شهرهای بزرگ مجارستان نظیر بوداپست، میسکولک و دبرسین، فرصت های شغلی مناسبی دارند.

به عنوان مثال، در شهر بوداپست، بخش اقتصادی به عنوان یکی از بخش های توسعه یافته در نظر گرفته می شود و به عنوان یکی از مناطق اقتصادی خوب در اروپا شناخته می شود.

علاوه بر این، حوزه فناوری نیز در این شهر در حال توسعه و گسترش است. بنابراین، چنانچه شما در این حیطه مهارت داشته باشید، می توانید آینده شغلی خوبی در کشور مجارستان داشته باشید.

خارج از شهر های بزرگ، موقعیت های شغلی به خوبی شهر های بزرگ نیست. با این وجود، فرصت های کاری وجود دارد.
برای مثال، آموزش زبان انگلیسی در مناطق روستایی کشور مجارستان، یکی از شغل های رایج برای متخصصان غیر اروپائی با تخصص بالا (High-skilled) خواهد بود.

نکاتی در ارتباط با اقتصاد کشور مجارستان

نرخ بیکاری در کشور مجارستان در سال ۲۰۱۷ برابر ۴/۲ بوده که در مقایسه با نرخ بیکاری EU 28 که ۷/۶ است، کمتر بوده است.
نرخ اشتغال در کشور مجارستان در سال ۲۰۱۷ برابر ۷۱/۲ بوده است.
در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷، درآمد ناخالص داخلی (GDP) مجارستان، رشد قابل ملاحظه ۱۸ درصدی داشته است که از متوسط اروپا بیشتر بوده است.
بوداپست در میان ۱۰۰ شهر برتر جهان از نظر GDP قرار دارد.

کلیه متقاضیان غیر اروپائی برای کار در مجارستان نیاز به اجازه کار دارند

روزهای کاری در کشور مجارستان ۵ روز و ساعات کاری ۸ ساعت است. حداقل حقوق برای ۴۰ ساعت کار در کشور مجارستان برابر با ۱۱ هزار فورینت (HUF) معادل ۳۵۰ یورو در ماه است.

این در حالی است که این میزان برای افراد با تحصیلات (جهت اطلاع از شرایط مهاجرت تحصیلی به مجارستان کلیک کنید ) دانشگاهی برابر ۱۲۹ هزار فورینت در ماه خواهد بود. هر قدر تحصیلات متقاضی بیشتر باشد، حقوق بالاتری دریافت خواهد کرد.

حقوق شما معمولا اول هر ماه میلادی می بایست پرداخت شود. شما می توانید حقوق خود را به صورت نقدی و یا از طریق واریز به حسابتان دریافت کنید، که این موضوع در قراردادتان با کارفرما مشخص می شود.
در شرکت ها، حسابدار مسئول آماده سازی فیش حقوقی کارمندان است. شما می بایست کارتکس حضور خود در شرکت را تکمیل کنید.

برای مهاجرت کاری، ۳ گام کلی و اساسی وجود دارد که عبارتند از:

یافتن شغل
اقدام برای اخذ مجوز اقامت.
مهاجرت به مجارستان

گام نخست: یافتن شغل مورد نظر

شما می توانید برای یافتن شغل مناسب به روزنامه های چاپ کشور مجارستان مراجعه کنید. روزنامه های انگلیسی زبان هم وجود دارد که در آن ها آگهی جذب نیرو نیز درج می شود.

تهیه رزومه مناسب

نوشتن یک رزومه خوب برای اخذ مهاجرت کاری مجارستان، بسیار اهمیت دارد. هدف اصلی از ارسال رزومه، ارائه اطلاعات مورد نیاز شغل مورد نظر شما به کارفرمای مجارستانی است. هرچه فرد سابقه اجرایی قوی تری داشته باشد امکان مجاب کردن کارفرما برای استخدام آسانتر است. چنان چه رزومه شما مورد تائید قرار بگیرد، از شما برای مصاحبه دعوت خواهد شد.

گام دوم: اقدام برای اخذ مجوز کار

مجوز کار که بایستی برای آن اقدام گردد، برای هر متقاضی متفاوت بوده و به شایستگی او و نوع شغلی که در کشور مجارستان خواهید داشت بستگی دارد.
توجه داشته باشید که ثبت درخواست برای مجوز اقامت را باید به صورت اینترنتی و از طریق Application portal ثبت کنید. فرایند بررسی مدارک ۲۵ روز به طول خواهد انجامید.

در ایتدا یک کارفرما یا شرکت مجارستانی اعلام نیاز برای جذب نیرو کند. شرکت مذکور می بایست پوزیشن شغلی را برای مدت دو هفته در اداره کار کشور مجارستان (Hungarian Labour Office) تبلیغ نماید. این امر به این دلیل است که فرصتی برای نیروهای متقاضی کار مجارستانی فراهم گردد تا بتوانند برای این پوزیشن اقدام نمایند.
زمانی که ۱۵ روز آگهی در اداره مذکور به اتمام برسد و نیروی مناسب جذب نشده باشد، کارفرما می تواند برای دریافت اجازه کار نیروی خارجی اقدام نماید. ارسال درخواست بعد از ۱۰ تا ۱۵ روز از انقضای تاریخ آگهی امکان پذیر خواهد بود.
پس از صدور اجازه کار، شخصمی تواند برای دریافت ویزای کاری با مراجعه به سفارت کشور مجارستان در کشور خود، اقدام نماید.

مدارک مورد نیاز:

  • پرینت چک لیست و گرداوری کلیه مدارک مورد نیاز
  • پاسپورت و کپی کلیه صفحات استفاده شده
  • تائیدیه فرم درخواست از Application portal. هنگامی که شما درخواست خود را آنلاین ثبت می کنید، تاییدیه به شما ایمیل می شود.
  • دو قطعه عکس ۳ در ۴ با زمینه سفید مربوط به ۶ ماه گذشته. این تصویر می بایست مورد مورد تأیید سفارت قرار گیرد.
  • ارائه مدارک و مستندات مبنی بر داشتن محل اقامت در کشور مجارستان.

این مورد را می تواند از طریق داشتن خانه، آپارتمان و یا اجاره منزل یا اتاق در کشور مجارستان به اثبات برسد. چنانچه شما منزلی اجاره کرده اید، باید اجاره نامه ای که به تائید صاحب ملک یا مدیر ساختمان رسیده است ارائه دهید. چنانچه تاکنون محلی را اجاره نکرده اید، می توانید در یک برگ بیان نمائید که قصد اقامت در کجا را دارید و چگونه این موضوع را مدیریت می کنید.

فرم پیشنهاد شغلی

ارائه مستندات مربوط به این مورد که حقوق دریافتی شما، الزامات مورد نظر شغلی کشور مجارستان را تامین می نماید.
ترجمه رسمی مدارک تحصیلی.
مدارک مرتبط با سوابق کاری.
رزومه.
اجازه و ویزای کار برای مدت ۲ سال صادر خواهند شد و امکان تمدید این میزان وجود دارد.

 

گام سوم: مهاجرت به کشور مجارستان

کارت مالیاتی
کلیه کارفرمایان در کشور مجارستان موظف هستند که در زمان استخدام یک نیروی جدید، مالیات پرداخت کنند. کارفرمای شما می بایست قبل از شروع به کار شما، نام شما را به اداره مالیات معرفی نماید. کارفرمای شما با استفاده از کارت مالیاتی، مالیات مربوطه را از حقوق شما پرداخت خواهد کرد.
شما می بایست قرارداد همکاری با کارفرمای مجارستانی داشته باشید که در آن حقوق و تاریخ به شروع کارتان به صورت دقیق و واضح مشخص شده باشد.
تاریخ شروع به کار شما نمی تواند با تاریخ قراردادتان یکسان باشد، به این دلیل که کارفرمای شما می بایست حداقل یک روز قبل از شروع به همکاری، شما را به اداره مالیات مجارستان معرفی نماید.

جستجو برای یافتن محل اقامت
شما می توانید از طریق وبسایت های مربوط به اجاره منازل در مجارستان، اطلاعات مفیدی در زمینه یافتن و اجاره منزل مسکونی در کشور مجارستان کسب نمایید.

با ورود اطلاعات اولیه خود مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت را به شما ارائه میدهد

فرم مشاوره رایگان

مهاجرت تحصیلی به مجارستان

مهاجرت غیر تحصیلی به مجارستان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.