شرایط اخذ اقامت آلمان

شرایط اخذ اقامت در آلمان
[کل: 0 میانگین: 0]

شرایط اخذ اقامت آلمان

 

آلمان یکی از مقاصد ایرانی ها برای مهاجرت است؛ به خصوص اگر برای کار به کشور آلمان مهاجرت کنید (مهاجرت به آلمان)، بابت هزینه های خدمات اجتماعی مثل بیمه خدمات درمانی و تحصیلات فرزندان خود نگرانی نخواهید داشت. رعایت همه حقوق نیروی کار در آلمان یکی از مهمترین و اصلی ترین اصول بازار کار مدرن در این کشور است. شما با اخذ اقامت در آلمان به عنوان شهروند درجه دوم آلمان شناخته می شوید و به جز شرکت در انتخابات رسمی دولتی و پارلمان از سایر امتیازات یک شهروند درجه یک یا فردی که تابعیت آلمان را دارد برخوردار خواهید شد. برخی تغییرات جزئی در خصوص ورود نیروی کار به کشور آلمان وضع شده که از اول مارس ۲۰۲۰ لازم الاجرا خواهد بود. در زیر به انواع راه های کسب اقامت کشور آلمان می پردازیم.

 

اقامت از روش کار در آلمان

بر اساس قانون کشور آلمان ، ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker) به مجوزی اطلاق می شود که به افراد این اجازه را می دهد که به مدت ۶ ماه برای یافتن شغل مناسب با شرایط خود در کشور آلمان اقامت داشته باشند. قوانین جدید ابعاد همکاری ها را گسترش داده اند و بر اساس آن ، متخصصان واجد شرایط کشورهای غیر اتحادیه اروپا می توانند آسان تر در آلمان کار کنند.

دسترسی به بازار کار آلمان: اگر اشخاصی دارای مدرک تحصیلی یا حرفه ای قابل استناد و معتبر برای کشور آلمان باشند ، اجازه اقامت به آنها داده خواهد شد تا در یک حرفه خاص یا در مشاغل مرتبط با صلاحیت های خود در آلمان مشغول به کار شوند. نیروی کار واجد شرایط باید دارای قرارداد کاری یا یک پیشنهاد شغلی خاص و صلاحیت به رسمیت شناخته شده توسط کشور آلمان باشد. بررسی ها و اولویت بندی های آژانس استخدامی فدرال در آلمان(BA) دیگر به شدت قبل اعمال نخواهد شد.

شرایط اخذ اقامت در آلمان

 

برای برخی مشاغلی که متقاضی از کشور آلمان یا اتحادیه اروپا در دسترس نیست، آژانس استخدامی فدرال شرایط اشتغال از غیر اتحادیه اروپا را آسان تر خواهد کرد. کارت آبی اتحادیه اروپا فقط برای مشاغل متناسب با صلاحیت حرفه ای صادر می شود که به طور معمول مشمول مدرک دانشگاهی می شود. متخصصان دارای مدارک تحصیلی بالاتر هم می توانند برای جستجوی شغل به آلمان بیایند. به آنها نیز ۶ ماه اجازه اقامت داده می شود. پیش شرط این امر این است که صلاحیت های خارجی توسط نهاد مربوطه در آلمان به رسمیت شناخته شود و فرد بتواند از خود برای مدت اقامت خود پشتیبانی مالی کند. او باید مهارت های پایه زبان آلمانی را برای شغل مورد نظر داشته باشد. به طور کلی ، مهارت های زبان آلمانی حداقل در سطح ۱B ،‌ چارچوب مشترک اروپایی در خصوص سطح زبان است. در مدت زمانی که در آلمان به دنبال شغل می گردید ، اشتغال حداکثر ۱۰ ساعت در هفته به صورت آزمایشی امکان پذیر است. این کارفرما و متخصص واجد شرایط خارجی را قادر می سازد دریابند که آیا مناسب یکدیگر هستند یا نه.

 

نیروی کار متخصص در آلمان

یک نیروی کار متخصص واجد شرایط، به فردی که دارای مدرک تحصیلات عالی یا یک مدرک آموزش حرفه ای (حداقل دو ساله) باشد، اطلاق می شود. صرف نظر از این که فرد متقاضی مدرک دانشگاهی یا مدرک فنی حرفه ای داشته باشد، ابتدا از او خواسته می شود که صلاحیت مدرک خود را به طور رسمی به تایید مراجع ذیربط در کشور آلمان برساند.

روش تسریع ورود نیروهای متخصص کاری: کارفرمایان می توانند یک میانبر برای تسریع ورود نیروی کار ایجاد کنند که به طور قابل توجهی طول مدت مراحل اداری برای صدور ویزا را کوتاه می کند. برای انجام این کار ، کارفرمایان به وکیل حرفه ای واجد شرایط نیاز دارند تا توافق نامه ای بین شرکت و اداره ثبت احوال خارجیان منعقد کند که شامل تعهدات مربوط به کارفرما ، نیروی کار و مقامات ذیربط (دفتر ثبت نام اتباع خارجی ، آژانس استخدام فدرال ، نهادهای تشخیص ، مأموریت آلمان در خارج از کشور) است.اجازه اقامت دائم برای متخصصان واجد شرایط از سراسر جهان: در آینده ، متخصصان واجد شرایط خارجی قادر خواهند بود پس از چهار سال (قبلاً پنج سال) اجازه اقامت دائمی دریافت کنند.

اقامت کارآموزان و دانشجویان: این امکان وجود دارد که دانشجویان برای یافتن محل آموزش در آموزش عالی به آلمان بیایند. طبق قوانین جدید ، در آینده علاقه مندان برای دریافت آموزش حرفه ای هم می توانند برای یافتن یک محل آموزشی به آلمان بیایند. پیش شرط این امر مهارت های زبان آلمانی در سطح ۲B و گواهی پایان مدرسه است که به یک فرد امکان دریافت آموزش عالی را می دهد. حداکثر سن باید ۲۵ سال باشد و فرد توانایی پشتیبانی مالی از خود را اثبات کند.

شرایط اخذ اقامت در آلمان

اجازه اقامت دائمی برای افرادی که دوره آموزش حرفه ای را در آلمان گذرانده اند: بر اساس این اقدام جدید به خارجیانی که موفق به گذراندن یک دوره آموزش حرفه ای در آلمان شده اند ، می تواند اجازه اقامت دائم را بعد از دو سال دریافت کنند.

دوره آموزش زبان آلمانی برای آمادگی آموزش حرفه ای: اگر شخصی دارای مجوز اقامت یک دوره آموزش حرفه ای باشد ، می تواند در یک دوره زبان آلمانی (اعم از عمومی یا مرتبط با شغل) شرکت کند.

امکانات دانشجویان خارجی در آلمان برای تغییر وضعیت اقامت خود: دانشجویان خارجی حتی قبل از اتمام تحصیل این امکان را دارند که وضعیت اقامشان به سایر انواع اجازه اقامت تغییر دهند. به عنوان مثال ، به جای ادامه تحصیل می توانند آموزش حرفه ای را شروع کرده و اجازه حضور در یک دوره آموزش حرفه ای را دریافت کنند. قانون مهاجرتی نیروی کار متخصص، این امکانات را برای تغییر وضعیت گسترش می دهد. با رعایت مقدمات خاص و تحت نظر آژانس استخدام فدرال ، می توان پیشنهاد کار را به عنوان یک نیروی کار واجد شرایط پذیرفت ، در حالی که شخص هنوز در حال تحصیل یا دریافت آموزش های حرفه ای است. این امر مستلزم تغییر در اجازه اقامت برای کار در یک شغل واجد شرایط است.

اجازه اقامت از روش خود اشتغالی: اپراتورهای تجاری که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند و در کشور آلمان به عنوان یک فرد خود اشتغال فعالیت می کنند، به منظور این نوع از اشتغال در آلمان، نیاز به اجازه اقامت دارند. اما چه کسی خود اشتغال محسوب می شود؟ اپراتورهای تجارت خارجی در صورتی که مشاغل خود را داشته باشند (عموما صاحبان مشاغل آزاد) یا در یک تجارت مشارکت کرده باشند. اجازه اقامت به منظور خود اشتغالی حداکثر تا سه سال محدود است. اگر پروژه سرمایه گذاری موفقیت آمیز باشد (به نظر می رسد موفقیت و امرار معاش در طولانی مدت در کشور آلمان ریسک بالایی ندارد) پس از سه سال می توان درخواست اقامت دائم داد.

شرایط اخذ اقامت در آلمان

 

اقامت ازدواج در آلمان

قدم اول مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج این است که شخص تبعه کشور آلمان باید اثبات کند درآمد کافی برای تأمین زندگی خود و همسرش را دارد و برای تأمین هزینه‌های زندگی خود، نیازی به کمک های دولت ندارد. از طرف دیگر طبق قانون ازدواج در آلمان، شخص متقاضی ازدواج با تبعه آلمان باید زبان آلمانی را حداقل تا سطح A1 مسلط باشد.

اقامت خرید ملک: مطابق قوانین این کشور حفظ املاک خریداری شده به مدت ۵ سال علاوه بر اقامت قانونی در این کشور از جمله شرایط تمدید دائم اقامت موقت ۵ ساله ناشی از خرید ملک در کشور آلمان می باشد. هزینه حدودی برای خرید ملک در کشور آلمان ۲۵۰ هزار یورو به بالا می باشد.

 

اقامت سرمایه گذاری آلمان

کشور آلمان از شرایط زندگی مطلوبی برخوردار است. در این کشور ،‌ سرمایه گذاری نیاز به ثبت شرکت و ارائه مدارک دارد. سرمایه گذاری در کشور آلمان از طریق فعالیت حرفه‌ای فردی (مثل رستوران داری)،‌ تاسیس شرکت مدنی (۲ نفر یا بیشتر)،‌ تاسیس شرکت های شخصی (تضامنی)، تاسیس شرکت با مسئولیت محدود،‌ تاسیس شرکت سهامی،‌ تاسیس شعبه،‌ دفتر نمایندگی،‌ شعبه مستقل، شعبه وابسته (مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه) انجام می شود.

اقامت کارآفرینی آلمان: اگر کارآفرین از کشوری خارج از اتحادیه اروپا بخواهد کسب و کار خود را در آلمان شروع کند، یا تمایل به افتتاح شعبه‌ای در آلمان داشته باشد، باید برای دریافت اقامت آلمان اقدام کند تا از لحاظ قانونی‌ مجاز به انجام فعالیت اقتصادی در این کشور باشد. اکثر این کارآفرینان باید درخواست خود را از طریق سفارت یا کنسول‌ گری های آلمان در کشور زادگاه خود ارائه دهند. تنها تعداد محدودی از کشور‌های خارج از اتحادیه اروپا مجاز هستند که برای سفر به آلمان به منظور کارآفرینی بدون ویزا وارد آلمان شوند. مانند استرالیا، کانادا، نیوزلند، کره جنوبی و آمریکا که حتی افراد مقیم همین کشور‌ها نیز برای کار و زندگی‌ در آلمان نیازمند دریافت اقامت قانونی‌ آلمان می‌‌باشند. اقامت از طریق کارآفرینی در آلمان به دو صورت است:
اقامت کوتاه مدت: افرادی که به صورت متناوب در بازه‌های زمانی‌ کوتاه (کمتر از ۳ ماه) در طول ۶ ماه به آلمان رفت و آمد دارند، باید برای ویزای بازرگانی مولتیپل ( business visa type C )اقدام کنند که می تواند بین ۶ ماه تا ۵ سال اعتبار داشته باشد.

شرایط اخذ اقامت در آلمان

اقامت بلند مدت: برای اقامت‌های طولانی‌تر که شخص برای اشتغال خود در کشور آلمان به آن‌ احتیاج دارند، ویزای ورود (residence visa type D) و به تبع آن طبق بند ۲۱ قانون مهاجرت دریافت اقامت آلمان نیاز می‌‌باشد. این قاعده علاوه بر کار آفرینان کسب و کار‌های استارت‌آپ و بازرگانان تجاری، شامل مدیران اجرایی شرکت‌ها نیز می‌‌شود. مدارک زیر باید به سازمان‌های ذیصلاح در آلمان ارائه شود و پروسه حقوقی و تجاری اقامت در این سازمان‌ها تا دریافت کامل اقامت برای کارآفرین پیگیری شود:
• پر کردن فرم و درخواست اقامت آلمان
• ارائه طرح کسب و کار ( بیزینس پلن )
• یک صفحه چکیده از کلیات طرح کسب و کار
• ایده تأمین مالی‌ شرکت شامل صورت سود و زیان، میزان سرمایه مورد نیاز، طرح تأمین مالی‌ و طرح نقدینگی
• گواهی بیمه خدمات درمانی
• رزومه کاری شامل سوابق و تحصیلات

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

 

تابعیت تولد: تابعیت از طریق خون یکی از اصلی ترین انواع تابعیت می باشد که افراد می توانند از این طریق تابعیت کشور پدر و مادر خود را اخذ نمایند. فرزندی که در آلمان از پدر و مادر غیر تبعه آلمانی متولد شود تابعیت پدر و مادر به فرزند اعطا می‌شود و اگر فرزندی در آلمان و از پدر و مادر آلمانی متولد شود فرزند به تبعیت از پدر و مادر تابعیت آلمان را اخذ می نماید. اگر فرزندی در آلمان متولد شود و تابعیت او معلوم نباشد تابعیت آلمان به فرد اعطا می‌شود. همچنین اگر فردی به مدت ۸ سال در آلمان اقامت دائم داشته باشد فرزند وی که در آلمان متولد می شود می تواند اقامت و تابعیت این کشور را اخذ نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.