چطور بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کنم؟

چطور بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کنم؟
[کل: 0 میانگین: 0]

چطور بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کنم؟

با توجه به شرایط و امکانات تحصیل در کانادا، بسیاری از دانشجویان از زمان ورود به دانشگاه‌های ایران به دنبال بهبود نمرات و سطح علمی خود هستند تا مسیر هموارتری برای ورود به دانشگاه‌ها و دریافت بورسیه تحصیلی کانادا داتشه باشند.

هزینه آموزش یک دانشجوی خارجی در مقاطع تحصیلی مختلف از درآمد یا آورده مالی که آن دانشجو می‌تواند در آینده برای دولت کانادا داشته باشد، بسیار بیشتر است. به همین دلیل دولت کانادا ترجیح می‌دهد تا این سرمایه‌گذاری را بر روی دانشجویان کانادایی و امریکایی انجام دهد.

تنها در شرایطی به دانشجویان خارجی بورسیه تعلق می‌گیرد که فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی آن‌ها آورده مالی و علمی قابل توجهی برای دولت کانادا داشته باشد و صنعت این کشور را رونق دهد. مهمترین گزینه برای ورود به دانشگاه‌های کانادا در هر مقطعی، دریافت نمره IELTS حداقل ۶ است. البته بورسیه می‌تواند بر اساس نمره TOEFL یا GRE نیز پرداخت ‌شود. در ادامه به معرفی انواع بورسیه‌ها و نحوه دریافت آن‌ها می‌پردازیم.

انواع بورسیه تحصیلی در کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا شرایط خاصی داشته و انواع مختلفی نیز دارد. به‌طور کلی سه نوع بورسیه تحصیلی Scholarships، Grants و Bursaries در دانشگاه‌های کانادا وجود دارد.

Scholarships به بورسیه‌ای گفته می‌شود که در آن کلیه هزینه‌های دانشجو از طریق شرکت‌های خصوصی یا مراکز دولتی تأمین می‌شود. در این نوع بورسیه، دانشجو باید دارای شرایط و صلاحیت‌های خاصی مانند معدل بالا، نمره آزمون IELTS یا GRE مناسب و مقالات علمی معتبر باشد.

Grants و Bursaries به بورسیه‌ای گفته می‌شود که در آن دانشجو تمکن مالی نداشته و از منبع دیگری به او کمک مالی می‌شود. در این مورد، صلاحیت‌های علمی و فنی دانشجو مدنظر نیست. البته باید گفت که این نوع از بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته نمی‌شود.

البته نوع دیگری از کمک هزینه تحصیلی نیز وجود دارد که تحت عنوان Loans یا وام‌ دانشجویی برای شهروندان کانادایی و دانشجویان خارجی قابل استفاده است. دانشجویان خارجی مانند شهروندان کانادایی باید وام را با نرخ سود یکسان بازپرداخت کنند. این نوع از بورسیه، تنها نوعی است که دانشجو باید آن را بازپرداخت کند.

 

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی حدود ۴ سال زمان می‌برد و تنها در استان کبک مدت زمان تحصیل ۳ سال است. متأسفانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار پایین است و در این شرایط توصیه می‌شود که پس از گذراندن چند ترم و دریافت نمرات بالا در دروس، نسبت به دریافت بورسیه در این مقطع اقدام کنید.

 

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدود ۱ تا ۲ سال زمان می‌برد. این دوره معمولاً به صورت Course یا Research است. در دوره Course-Based، دانشجو باید در کلاس‌ها شرکت کند اما در دوره Research-Based، دانشجو باید با تأیید استاد، یک موضوع را به عنوان پروژه انجام دهد و پایان‌نامه ارائه کند.

 

نحوه دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

معمولاً دانشگاه‌های کانادا از دو منبع اصلی کمک هزینه تحصیلی پرداخت می‌کنند. این دو منبع شامل بودجه دانشگاه محل تحصیل و همینطور کمک هزینه دریافتی از شرکت‌های خصوصی، سازمان‌های خیریه و مؤسسات تحقیقاتی است.

در صورتیکه متقاضی شرایط عالی برای پذیرش در دانشگاه داشته باشد از همان ابتدا می‌تواند نسبت به دریافت بورسیه اقدام کند. با این حال، در بسیاری از دانشگاه‌های کانادا دانشجو پس از گذراندن اولین ترم با شرط دریافت نتایج عالی می‌تواند برای دریافت بورسیه اقدام کند.

 

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری بین ۳ تا ۵ سال زمان می‌برد. در مقطع دکتری، دانشجویان با توجه به موضوع پایان‌نامه می‌توانند مورد حمایت مالی شرکت‌ها و سازمان‌ها قرار بگیرند. با کمک این حامی مالی، دانشجویان فاند گرفته و هزینه تحصیل و زندگی خود را تأمین می‌کنند.

 

انواع بورسیه در مقطع دکتری

بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیل در کانادا به چند شکل ارائه می‌شوند. در مقطع دکتری نیز ۳ نوع بورسیه می‌توان دریافت کرد.

 • Fellowship
 • Teacher Assistant
 • Research Assistant

 

نحوه دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری کمی متفاوت بوده و بستگی به رشته و دانشگاه محل تحصیل دارد.

 • در هنگام ارسال مدارک و فرم تقاضای پذیرش، فرم دریافت کمک هزینه تحصیلی نیز ارسال می‌شود. در این شرایط دانشگاه محل تحصیل با توجه به شرایط علمی، تحصیلی و موضوع پایان‌نامه، میزان بورسیه را تعیین می‌کند.
 • اساتید برخی از دانشگاه‌های کانادا مبلغی را مبنی بر بودجه تحقیقاتی برای پروژه‌های خود دریافت می‌کنند. این بودجه تحت عنوان Research Assistant می‌تواند به دانشجو پرداخت شود. این روش دریافت بورسیه نیاز به تاییدیه استاد راهنمای دانشجو در موضوع پایان‌نامه دارد.
 • مؤسسات و مراکز تحقیقاتی داخل و خارج از دانشگاه مانند مراکز دولتی یا خصوصی، با توجه به سوابق علمی و نمراتی که دانشجو در ۲ یا ۳ ترم اول تحصیل کسب کرده، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. در این نوع از بورسیه، رشته تحصیلی، عملکرد دانشجو در طی تحصیل و قبل از آن و همین‌طور موضوع پروژه تحقیقاتی او بسیار با اهمیت است.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

همه کسانی که متقاضی دریافت پذیرش تحصیلی کانادا هستند و مدت تحصیل آن‌ها بیش از ۶ ماه طول می‌کشد، باید مدارکی را برای دریافت ویزای تحصیلی ارائه دهند. در اولین مرحله از اخذ پذیرش، باید به مؤسسات آموزش عالی مراجعه کنید که دارای کد تأیید Designated learning institutions –DLI و مورد تأیید اداره مهاجرت هستند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد:

کلیه مدارک لازم برای اخذ پذیرش دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد مشابه است و تنها تفاوت این دو مقطع در مدرک تحصیلی دوره قبلی است که باید ارائه شود.

 • برای متقاضیان دوره کارشناسی، ارائه اسکن و ترجمه رسمی کلیه مدارک تحصیلی و ریز نمرات دوره دیپلم و پیش‌دانشگاهی
 • برای متقاضیان دوره کارشناسی ارشد، ارائه اسکن و ترجمه رسمی کلیه مدارک تحصیلی و ریز نمرات دوره کارشناسی
 • اسکن پاسپورت
 • رزومه تحصیلی به همراه خلاصه‌ای از کلیه فعالیت‌ها و پروژه‌های انجام شده، تحقیقات و مقالات علمی
 • خلاصه‌ای از توانایی‌ها و مهارت‌ها
 • توصیه‌نامه اساتید
 • نامه انگیزه تحصیلی (SOP)
 • فرم‌های مربوطه
 • ترجمه شناسنامه
 • ادمیشن فنی پرداخت شده
 • ارائه گواهی شغلی در صورت اشتغال
 • آدرس کامل پستی، به همراه شماره تماس و ایمیل

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دوره دکتری:

 • ارائه اسکن و ترجمه رسمی کلیه مدارک تحصیلی و ریز نمرات دوره کارشناسی و کارشانسی ارشد
 • اسکن پاسپورت
 • رزومه تحصیلی به همراه خلاصه‌ای از کلیه فعالیت‌ها و پروژه‌های انجام شده، تحقیقات و مقالات علمی
 • خلاصه‌ای از توانایی‌ها و مهارت‌ها
 • توصیه‌نامه اساتید
 • نامه انگیزه تحصیلی (SOP)
 • فرم‌های مربوطه
 • ترجمه شناسنامه
 • ادمیشن فنی پرداخت شده
 • آدرس کامل پستی، به همراه شماره تماس و ایمیل
 • مقاله، پروپوزال و …
 • ارائه گواهی شغلی در صورت اشتغال

حداقل معدل برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

معدل آخرین مدرک تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه‌‌های کانادا بسیار حائز اهمیت است. در بسیاری از کشورها، معدل از ۵ نمره یا ۲۰ نمره محاسبه می‌شود، اما در بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، معدل از ۴ نمره یا ۹ نمره محاسبه خواهد شد. البته مقیاس ۴ در دانشگاه‌های کانادا بیشتر متداول است.

برای محاسبه معدل باید به نمرات و ساعات دوره دقت کنید. باید نمره دریافت شده را در ساعات هر دوره ضرب و سپس تقسیم بر کل ساعات کنید. به عنوان مثال یک ترم معمولاً ۴ ماه به طول می‌انجامد، پس ساعات مفید هر جلسه ۳ ساعت خواهد بود.

با این محاسبات، شما برای گرفتن معدل A و سپس دریافت بورسیه باید حداقل ۸۸% از ۱۰۰% نمره یک درس را کسب کنید. در جدول زیر می‌توانید محاسبات را برای هر نمره ببینید.

نمره به لاتین درصد معدل درس
+A ۹۲-۱۰۰ ۴٫۳۳
A ۸۸-۹۱ ۴
-A ۸۵-۸۷ ۳٫۶۷
+B ۸۲-۸۴ ۳٫۳۳
B ۷۸-۸۱ ۳
-B ۷۵-۷۷ ۲٫۶۷
+C ۷۲-۷۴ ۲٫۳۳
C ۶۸-۷۱ ۲
-C ۶۵-۶۷ ۱٫۶۷
D ۵۵-۶۴ ۱
F ۰-۵۴ ۰

این محاسبات برای زمانی است که شما بعد دو یا سه ترم نسبت به دریافت بورسیه اقدام می‌کنید. اما در شرایطی که از ابتدا نسبت به دریافت کمک هزینه تحصیلی اقدام می‌کنید، معدل شما در دوره قبلی باید بالاتر از ۱۵ باشد. این عدد معادل معدلی است که در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد در ایران کسب کرده‌اید.

 

سوالات متداول در دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

در ادامه برخی از سوالات متداولی که ممکن است برای متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا پیش بیاید را پاسخ داده‌ایم.

 • پس از اتمام تحصیل می‌توانم در کانادا مشغول به کار شوم؟

برای دریافت اقامت دائم باید نوع ویزای خود را از تحصیلی به ویزای کاری، ازدواج، خرید ملک یا سرمایه‌گذاری تغییر دهید. متداول‌ترین و کم هزینه‌ترین روش برای دانشجویان، ویزای کاری است.

پس از انتخاب شغل مناسب، کارفرما با شما قرارداد بسته و ویزای کاری دریافت می‌کنید. البته قبل از شروع به کار باید یک دوره کوتاه‌مدت آموزشی را بگذرانید.

 • داشتن مدرک زبان برای دریافت بورسیه ضروری است؟

برای ورود به دانشگاه‌های کانادا باید مدرک زبان انگلیسی با حداقل آیلتس ۶ یا مدرک زبان فرانسه ارائه دهید.

 • من بورسیه هستم، آیا در بدو ورود به دانشگاه باید پول همراه داشته باشم؟

بر اساس قوانین دولت کانادا، مسافر نمی‌تواند بیش از ۱۰ هزار دلار به همراه داشته باشد. اما کمتر از این مقدار را می‌توانید برای شروع و قبل از دریافت بورسیه همراه داشته باشید.

در این مقاله تلاش کردیم تا به روشی ساده، اطلاعاتی کامل در مورد انواع بورسیه تحصیلی کانادا و نحوه دریافت آن ارائه کنیم. در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.