تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ2019-01-28T10:38:22+00:00

تحصیل در نروژ

َشرایط تحصیل در نروژ

یکی از روش های مهاجرت به کشور نروژ، از طریق اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور نروژ، تحصیل رایگان، زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی و تدریس دروس به زبان انگلیسی است که موجب شده است تا دانشگاه های کشور نروژ در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد. تمامی دوره های تحصیلی در کشور نروژ برای متقاضیان بین المللی رایگان است.

دولت نروژ به دانشجو اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد.

در مقالاتی جداگانه، به بررسی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی نظیر کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور نروژ خواهیم پرداخت.

مروری بر دانشگاه های کشور نروژ

دانشگاه اسلو  (UiO)

دانشگاه اسلو بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه نروژ محسوب می شود که در سال 1811 میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه با داشتن حدود 30,000 دانشجو دارد. مقطع کارشناسی در این دانشگاه فقط به زبان نروژی است و در عین حال حدود 40 رشته در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در این دانشگاه تدریس می شود.

دانشگاه برگن (UiB)

دانشگاه برگن  در شهر و بندر زیبا و تاریخی برگن  در ساحل غربی کشور نروژ واقع شده است. این دانشگاه در سال 1946 میلادی تاسیس شده است و حدود 14500 دانشجو دارد.

دانشگاه NTNU

دانشگاه فنی و مهندسی NTNU واقع در شهر دانشجویی ترونهایم (Trondheim)، دومین دانشگاه بزرگ کشور نروژ در سومین شهر بزرگ آن  و از معتبرترین دانشگاه های اروپاست. دانشگاه ترونهایم بالغ بر 20,000 دانشجو از سراسر دنیا دارد و شامل هفت دانشکده و 53 دپارتمان است. این دانشگاه در رشته های فنی مهندسی و علوم پایه بسیار معتبر و در عین حال در رشته های هنر،پزشکی و علوم انسانی نیز فعال است.

دانشگاه ترومسو (UiT)

دانشگاه ترومسو در شهر ترومسو در شمال نروژ واقع شده است.این دانشگاه در سال 1968 میلادی تاسیس شده و در سال 1972 میلادی رسما افتتاح شده است. این دانشگاه بزرگترین مرکز تحقیقاتی بخش شمالی نروژ محسوب می شود و در حدود 8000 دانشجو دارد.

دانشگاه استاونگر(UiS)

دانشگاه استاونگر در شهر نفت خیز استاونگر در ساحل غربی کشور نروژ واقع شده و در سال 2005 میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه دارای بیش از 8500 دانشجو بوده و دارای سه دانشکده علوم و فناوری، علوم اجتماعی و هنر و آموزش است. شهر استاونگر با جمعیتی در حدود 300 هزارنفر چهارمین شهر پرجمعیت نروژ است که یکی از مهمترین قطب های صنعتی و تولیدی نروژ نیز محسوب می شود. استاونگر قطب صنعت نفت نروژ به شمار می رود و همچنین محل صنایع کنسروسازی و کشتی سازی این کشور است.

دانشگاه علوم زیستی نروژ (NMBU)

این دانشگاه با 150 سال قدمت ( تاسیس سال 1859) و حدود 3000 دانشجو دارد.

اقامت تحصیلی در نروژ

شما برای تحصیل در مقاطع مختلف اعم از دانشگاهی و مدرسه ای، نیازمند اخذ مجوز تحصیل در کشور نروژ هستید.

شرایط برای اخذ مجوز تحصیلی برای دانشگاه ها:

 1. پرداخت وجه درخواست

 2. اخذ پذیرش در یکی از موسسات آموزشی نظیر دانشگاه های معتبر کشور نروز.

 3. تحصیل به صورت تمام وقت.

 4. شما باید هزینه کافی برای زندگی در کشور نروژ را ارائه دهید. این میزان حداقل 116369 کرون نروژ به ازای هر سال است. این هزینه را می توان از طریق وام های دانشجویی، بورسیه های تحصیلی و یا ترکیبی از آن ها تامین نمود.

 5. در مواردی که نیاز به پرداخت شهریه داشته باشید، باید پول کافی برای پرداخت آن داشته باشید.

 6. باید محل اقامت مشخص در کشور نروژ داشته باشید.

 7. شرایط در کشور خودتان باید شرح داده شود و به این مورد اشاره کنید که پس از اتمام دوره تحصیلی به کشور خود باز خواهید گشت.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مربوط به دانشگاه ها:

 1. پاسپورت متقاضی و کپی کلیه صفحات آن.

 2. تکمیل فرم درخواست اینترنتی.

 3. دو قطعه عکس که باید اخیراً اخذ شده باشد.

 4. نامه پذیرش تمام وقت از یکی از موسسات آموزشی معتبر در کشور نروژ. در این نامه باید اطلاعاتی از قبیل نام متقاضی دوره دکتری، نام رشته ای که در آن پذیرفته شده اید، مقطع تحصیلی و مدت زمان تحصیل ذکر شده باشد.

 5. مدارک و مستندات که نشان دهنده توانایی شخص برای پرداخت هزینه های تحصیلی است، که از طرق زیر قابل اثبات است:

 • مدارک مربوط به اخذ بورسیه تحصیلی.
 • قرارداد همکاری پاره وقت که می بایست شامل مواردی از قبیل اینکه چند ساعت در هفته کار خواهید کرد، دستمزد و طول دوره قرارداد همکاری باشد.
 • گواهی تمکن مالی از حسابتان در یکی از بانک های کشور نروژ. با توجه به اینکه انتقال پول از ایران به نروژ مشکل است، شما می توانید در زمان ارائه مدارک خود به سفارت، گواهی تمکن مالی حساب خود در یکی از بانک های کشور ایران را ارئه دهید.
 1. مدارک مربوط به محل اقامت در کشور نروژ

با تکمیل فرم مشاوره رایگان مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت به نروژ را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

ثبت ديدگاه