دکتری در کانادا

دکتری در کانادا

 

تحصیل مقطع دکتری در کانادا

تحصیل در دوره دکتری در کشور کانادا با توجه به مزایای بسیار خوبی که برای دانشجویان این مقطع دارد، همواره به عنوان یکی از اصلی ترین کشورها برای مهاجرت متقاضیان تحصیلات تکمیلی بوده است. تحصیل دکتری در کانادا همراه با بورس تحصیلی، شرایط ایده آلی را برای فرد دانشجو فراهم می نماید و به نوعی اشتغال محسوب می گردد.

چرا تحصیل دکتری در کانادا؟

کانادا همواره به عنوان یکی از مقاصد اصلی و محبوب ادامه تحصیل برای دانشجویان بین الملل تحصیلات تکمیلی بوده است. در سال های اخیر، تعداد دانشجویان بین الملل در کشور کانادا، ۳۰ درصد افزایش یافته است و تعداد دانشجویان بیشتری جذب شرایط زندگی و تحصیلی در کشور کانادا می شوند. تحصیل در دوره دکتری در کشور کانادا، این امکان را به دانشجویان این دوره می دهد تا با برترین اساتید و محققین در رشته خود همکاری نمایند. علاوه بر این، امکان تحصیل و پژوهش در بهترین دانشگاه های دنیا که مجهز به به روز ترین تجهیزات تخصصی در رشته های گوناگون هستند، را فراهم ما آورد.

 

دکتری در کانادا

 

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا:

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه دکتری در دانشگاه های کانادا را به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل در معتبر ترین دانشگاه های دنیا.
 2. دانشگاه های کانادا همواره از معتبرترین دانشگاه های دنیا هستند. قدیمی ترین دانشگاه کانادا به قرن ۱۷ میلادی برمی گردد. علاوه بر این، ۶ دانشگاه کانادا جز ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا هستند.
 3. فرصتهای کاری پس از تحصیل: فارغ االتحصیلان مقطع دکتری در کانادا می توانند به مدت ۳ سال در کانادا کار کنند و برای دریافت اقات دائم کانادا و یا حق شهروندی این کشور اقدام نمایند.
 4. هزینه تحصیل معقول: به طور کلی، تحصیل دکتری در کشور کانادا ارزانتر از سایر کشورها نظیر ایالت متحده امریکا و انگلستان است.

 

عناوین و توضیحات
تعداد دانشگاه ها ۹۶
برندگان جایزه نوبل ۲۵ نفر
قدیمی ترین دانشگاه University lowal
تعداد دانشجویان بین الملل ۱۸۹هزار و ۵۷۳ نفر

 

 

مهمترین شهرهای دانشجویی کشور کانادا عبارتند از:

 • مونترال (Montreal)
 • ادمونتون (Edmonton)
 • کبک (Quebec)
 • تورنتو (Toronto)
 • ونکوور (Vancouver)

 

ساختار دوره دکتری  در کشور کانادا (PhD Structure)

ساختار برنامه های دکتری در کشور کانادا تقریباً شبیه کشور انگلستان و بر مبتنی بر انجام تحقیق و ارائه پایان نامه است. در کشور کانادا، دانشجوی دکتری بیشتر زمان خود را بر روی پایان نامه صرف خواهد کرد. امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری برای رشته های مختلفی نظیر دکتری حرفه ای (PhD)، دکتری آموزش (EdD) و غیره وجود دارد.

ساختار تحصیل دوره ی دکتری در کشور کانادا شبیه ساختار موجود در کشورهایی نظیر امریکا و انگلستان است.

در حالی که ساختار دکتری در امریکا به طور معمول با گذراندن یک یا دو سال تحصیل دروس مرتبط با رشته و آزمون قبل از شروع فعالیت دانشجو به روی پابان نامه است، ساختار دوره دکتری در کشور کانادا بیشتر متمرکز به پژوهش (Research-Focused) است.

با این وجود دانشجویان درمقطع دکتری چند واحد درسی نیز خواهند گذراند. واحدهای ارائه شده بیشتر بر مهارت های کلیدی نظیر اصول متدلوژی و تکنیک های تحقیق و یا آموزش های تکمیلی در زمینه تدریس، ارائه و چاپ مقالات است. بطور کلی دانشجویان این واحدهای آموزشی را در سال اول تحصیل خود قبل از اینکه وارد تحقیق و نوشتن رساله دکتری خود شوند خواهند گذراند.

در برخی از دانشگاه ها ممکن است آزمون جامعی (Comprehensive Exam) در پایان سال اول یا دوم تحصیل در مقطع دکتری انجام شود. این آزمون دانش کلی دانشجو را در ارتباط با رشته خود، قبل از اینکه بخواهد وارد مرحله اصلی تحقیقاتی شود، مورد ارزیابی قرار می دهد.

طول دوره دکتری (Duration)

دوره دکتری تمام وقت در کشور کانادا برای اکثر رشته ها، ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. ممکن است این مدت برای برخی از رشته ها تا ۶ سال هم افزایش یابد که به میزان بورسیه دارد.

دوره دکتری Doctoral Stream Masters

برخی از دانشگاه های کانادایی، دوره ای تحت عنوان Doctoral Stream Masters ارائه می دهند که شامل ۱ تا ۲ سال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. این برنامه ها برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل دکتری به طور مستقیم از کارشناسی ارشد دارند، مناسب است. دوره تحصیل در این حالت بیشتر خواهد بود.

استاد راهنما (Supervisor)

دانشجویان دکتری در کشور کانادا، می بایست پایان نامه خود را در مقطع دکتری، تحت نظارت حداقل یک استاد راهنما که باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی باشد، انجام می دهند. استاد راهنما در زمینه تحقیقاتی پایان نامه شما متخصص است سایر اعضای هئیت علمی دانشکده محل تحصیل دانشجو نیز ممکن است در آموزش دانشجو مشارکت داشته باشند.

استاد راهنما وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه دانشجو نظارت دقیق و کامل داشته و به صورت دوره ای به دانشگاه گزارش ارائه می دهد. چنانچه مدارک شما Professional Doctorate نظیر DBA باشد، تمرکز دانشجو بیشتر بر کارهای عملی/اجرایی و مطالعات موردی خواهد بود. دانشجو در این حالت نیز می بایست پایان نامه ارائه کند، اما پایان نامه برای این قبیل رشته ها مختصر تر بوده و با سایر مدارک تکمیل می شود.

دوره Cotutelle Programmes

علاوه بر دوره ی دکتری رایج که در بخش قبلی به تفصیل به آن اشاره شد، برخی از دانشگاه های کانادا با سایر دانشگاه ها و مراکز علمی بین المللی همکاری می کنند و دوره ی دکتری مشترک تحت عنوان “Cotutelle” (در زبان فرانسه به معنای نظارت همزمان ) ارائه می دهند. در طول این دوره، دانشجو در هر دو دانشگاه تحصیل خواهد کرد و پژوهش خود را دنبال می کند. به طور کلی می توان از این دوره تحت عنوان دکتری مشترک نیز نام برد.

ارزیابی (Assessment)

ارزیابی پایان نامه های دکتری در کشور کانادا بر پایه کیفیت پایان نامه ای انجام است که در پایان دوره دانشجو به دانشگاه ارائه می دهد. پایان نامه های دانشجویی در کانادا به طور معمول شامل

۱۰۰ هزار واژه است. در برخی از رشته ها نظیر هنر، پایان نامه به همراه یک پروژه عملی ارائه می شود.

پایان نامه دکتری توسط ۲ تا ۳ داور علمی خارج از دانشگاه که در حیطه تحقیقاتی دانشجو متخصص و صاحب نظر هستند، مورد ارزیابی قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا پایان نامه او شایسته دریافت مدرک دکتری هست یا خیر. داوران به صورت جزئی و دقیق، پایان نامه دانشجو را مطالعه و بررسی می کنند. این فرایند ممکن است چند ماه زمان ببرد. دانشجو باید این موضوع را اثبات کند که پایان نامه او موضوعی جدید و اصیل بوده و تاثیر قابل ملاحظه ای در رشته مورد نظر داشته است.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا علی رغم کیفیت آموزشی بالا، در مقایسه با سایر کشورها نظیر انگلستان و امریکا برای دانشجویان مقرون به صرفه تر است. به طور کلی، هزینه تحصیل یک دانشجوی بین المللی در کشور کانادا برای مقطع دکتری، سالیانه ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار کانادا (۷۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار امریکا) است. این میزان شهریه  بیشتر از شهریه مورد نیاز برای دانشجویان کانادایی، اما کمتر از شهریه دکتری در سایر کشورهای محبوب برای ادامه تحصیل است. شهریه دقیق دوره ی دکتری بستگی به عواملی همچون رشته تحصیلی، دانشگاه، میزان واحدهای آموزشی و غیره دارد.

نکته: اخیرا دانشگاه تورنتو شهریه ای که از دانشجویان بین المللی برای سال ۲۰۱۸ دریافت می کند، برابر با شهریه ای است که از دانشجویان کانادایی دریافت می شود. این بدان معنی است که شما شهریه ای برابر با یک دانشجوی کانادایی پرداخت خواهید کرد.

هزینه های اقامت و زندگی دانشجویی در کشور کانادا متغیر بوده و به شهر محل اقامت و نوع زندگی فرد بستگی دارد.

 

دکتری در کانادا

 

بورسیه تحصیلی

انواع مختلفی از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان دکتری در کشور کانادا ارائه می شود که هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی دانشجو را پوشش داده و متقاضیان تحصیل در دوره دکتری می توانند برای دریافت آنها اقدام کنند.

برخی از بورسیه های تحصیلی در کشور کانادا برای مقطع دکتری عبارتند از:

QUEEN Elizabeth II Diamond Jubilee Scholarships

IDRC Doctoral Research Awards

IDRC Research Awards

Trudeau Doctoral Scholarships

Vanier Canada Graduate Scholarships

 

علاوه بر نهادهای بالا، دانشگاه های کانادا، بورسیه های اختصاصی خود را دارند. اکثر دانشجویان دکتری در کشور کانادا در طول دوران تحصیلی خود به استخدام دانشگاه مربوطه در خواهند آمد و به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته می شوند. در نتیجه، شخص در طول دوران تحصیل خود از دانشگاه محل تحصیل حقوق دریافت می کند.

Graduate Teaching Assistantship

برخی از دانشگاه های کانادایی، قراردادی را با دانشجویان دکتری خود تحت عنوان دستیار آموزشی، منعقد می نمایند، که بر اساس آن دانشجویان دکتری می بایست در طول تحصیل خود، فعالیت های آموزشی نظیر تدریس برای دانشجویان مقاطع پایین تر نظیر لیسانس را انجام دهند. در ازای این خدمت، دانشجو حقوق دریافت کرده و یا از تخفیف شهریه برخوردار خواهد شد.

شرایطی که می تواند دریافت بورس تحصیلی دوره دکتری در کانادا را تسهیل بخشد

 • اتمام تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر کشور خود
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با نمره ۷
 • یافتن یک استاد راهنما از دانشگاه های کانادا و جلب نظر او برای پشتیبانی از پایان نامه دکتری دانشجو
 • ارائه تألیفاتی مانند مقالات معتبر و کتاب

اقدام برای دکتری

معمولاً فرایند اپلای دکتری برای کلیه دانشگاه ها یکسان است. هرچند، درخواست های مقطع دکتری به صورت مجزا توسط هر دانشگاه یا موسسه آموزشی بررس می شود. بنابراین، الزامات، مدارک مورد نیاز و مهلت ارسال مدارک می تواند متناسب با هر دانشگاه متفاوت باشد. کلیه درخواست ها می بایست از طریق اینترنتی و پورتال رسمی دانشگاه مربوطه انجام شود.

به طور کلی، اولین قدم در فرایند پذیرش دکتری در کشور کانادا، یافتن استاد راهنما در یکی از دانشگاه های کشور کانادا است که از طرح پژوهشی شما حمایت کند. یک پروپوزال یا طرح تحقیقاتی پیشنهادی بایستی شاخصه هایی را بصورت استاندارد دارا باشد و به اندازه کافی قوی باشد تا جلب نظر استاد راهنما را به همراه داشته باشد. برخی از دانشگاه ها در کشور کانادا، امکان تحصیل مستقیم دکتری از کارشناسی ارشد را برای دانشجویان فراهم کرده اند که در بخش های قبلی به آن اشاره شده است.

 

پذیرش در دوره دکتری دانشگاه های کانادا، بسیار رقابتی است. کلیه درخواست های متقاضیان به دقت و با توجه به معیارهای از پیش تعیین شده بررسی می شوند تا بهترین متقاضیان برای پوزیشن مورد نظر انتخاب شوند.

مدارک مورد نیاز برای اقدام

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر.
 2. حداقل معدل ۳ از ۴ در مقطع کارشناس ارشد.
 3. ترجمه رسمی مدارک و ریز نمرات دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد.
 4. رزومه.
 5. ارائه نام حداقل یک استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور کانادا باشد.
 6. مدرک زبان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره ۵/ ۶٫ توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها نمره زبان بالاتری از متقاضی دکتری درخواست می کنند (عموماً آیلتس آکادمیک ۷).
 7. ارائه مدرک زبان فرانسه برای دانشگاه هایی که در استان های Quebec و New Brunswick هستند.
 8. چاپ مقالات در نشریات معتبر.
 9. انگیزه نامه (SOP)
 10. پروپروزال تحقیقاتی (در صورت نیاز)
 11. ارائه توصیه نامه از اساتید دوره ارشد و یا اساتیدی که سابقه همکاری علمی با متقاضی داشته اند.

توجه داشته باشید که ممکن است در طول مراحل پذیرش دانشگاه از شما دعوت به انجام مصاحبه کند. این یک نشانه خوب است و بدین معنی است که درخواست شما برای آنها جذاب بوده و خواهان دریافت اطلاعات بیشتری از جانب شما هستند.

زمان اقدام

برای اقدام جهت دریافت پذیرش یا دریافت پیشنهاد رسمی کار بعنوان دانشجوی دوره دکتری یا پژوهشگر، شما می توانید در هر زمانی شروع به مکاتبه و نامه نگاری با استاد مربوطه در دانشگاه دلخواه خود کنید. بنابراین، مهم است که اطلاعات دقیق را از سایت هر دانشگاه مورد نظر دریافت کنید.

عوامل موثر برای موفقیت در اخذ پذیرش

طبیعتا شخصیت، توانایی و کارنامه علمی و شایستگی متقاضی برای احراز موقعیت شغلی یا دوره پژوهشی مربوطه نخستین معیارها برای موفقیت در روند پذیرش بشمار می روند. یکی از شروط اصلی و مهم موفقیت در دریافت پذیرش در مقطع دکتری، داشتن معدل بالا در دوره کارشناسی ارشد، مدرک زبان با نمره بالا و داشتن تالیفات در ژورنال های معتبر علمی با ضریب تاثیر (IF) بالا است.

حقوق ماهیانه

در کشور کانادا بیشتر پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی که در قالب دوره های دکتری ارائه می شوند، توسط بخش دولتی ارائه و پشتیبانی مالی می شوند. در واقع، شما بعنوان یک محقق یا یک دانشجوی دوره دکتری در طول مدت تحصیل در کانادا بر روی پروژه ای کار می کنید که از سوی دولت یا یک شرکت سرمایه گذار مشخص پشتیبانی مالی می شود.

آیا امکان کار در کشور کانادا پس از فارغ التحصیلی در مقطع دکتری وجود دارد؟

با توجه به استاندارد بالای آموزشی کشور کانادا و توجه به این نکته که اکثر دانشگاه های این کشور از نظر رنکینگ علمی در سطح بالایی قرار دارند، فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه های این کشور از شانس بالایی برای یافتن موقعیت های شغلی مناسب با درآمد خوب برخوردار خواهند بود. دولت کانادا علاقه مند به استفاده از توانمندی های فارغ التحصیلان دوره دکتری در این کشور دارد.

بر همین اساس و به منظور کمک به فارغ التحصیلان دانشگاهی برای یافتن شغل در این کشور، ویزایی تحت عنوانPost-Study Visa  ارائه می دهد. اجازه کار پس از اتمام تحصیلات تکمیلی (PGWP) این امکان را به فارغ التحصیلان دانشگاهی می دهد تا به مدت ۳ سال در کشور کانادا، اجازه کار و اقامت داشته باشند. علاوه بر این، با داشتن اجازه کار، شخص می تواند برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا اقدام نماید.

با ورود اطلاعات اولیه خود مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد ویزای تحصیلی کانادا را در اختیارتان قرار میدهند

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان
[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.