کارشناسی ارشد کانادا

ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا، همواره جزو اهداف متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور است. با توجه به مزایای مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد که کشور کانادا ارائه می دهد، نظیر امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دنیا، آموزش در یک محیط علمی زیر نظر اساتید برجسته و با سابقه، زندگی در کشوری با استانداردهای رفاهی بالا و تدریس دروس به زبان انگلیسی، موجب شده است تا دانشگاه های کشور کانادا همواره مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد.

 

کارشناسی ارشد در کانادا

 

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا:

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه کارشناسی ارشد در دانشگاه های کانادا را به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان.
 2. بیش از ۲۰۰ ملیت در میان دانشجویان در حال تحصیل در کشور کانادا وجود دارد.
 3. دولت کانادا، همواره بودجه کلانی را به تحصیلات تکمیلی در این کشور اختصاص می دهد.
 4. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی.
 5. امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی.
 6. با وجود ۲ زبان رسمی انگلیسی و فرانسه در کشور کانادا و ماهیت چند فرهنگی این کشور، تحصیل در کشور کانادا این امکان را برای دانشجویان فراهم می آورد تا در یک محیط چند فرهنگی، تحصیلات خود را به زبان انگلیسی یا فرانسه ادامه دهند.
 7. امکان دریافت اجازه کار اختصاصی پس از اتمام دوره تحصیلات تکمیلی.
 8. کیفیت بالای تدریس.

انواع دوره های کارشناسی ارشد در کشور کانادا

دوره های کارشناسی ارشد آکادمیک هستند که این امکان را به متقاضی می دهد تا یک رشته خاص را با جزئیات کامل فراگیرد. در کشور کانادا، دوره های کارشناسی ارشد در قالب کارشناسی ارشد علوم (MSc)، کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (MFA)، کارشناسی ارشد مهندسی (MEng)، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (MBA) و غیره ارائه می شوند.

 

کارشناسی ارشد در کانادا

 

رشته های پر متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد

۱۰ رشته پرمتقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:

 • مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • مهندسی عمران
 • بهداشت عمومی
 • اقتصاد و مدیریت امور مالی
 • مدیریت منابع انسانی
 • مهندسی مکانیک
 • داروسازی
 • مهندسی الکترونیک
 • روانشناسی
 • روابط بین الملل

طول دوره کارشناسی ارشد

مدت زمان دقیق دوره کارشناسی ارشد در کشور کانادا بستگی به نوع برنامه ای که برای آن اقدام می کنید خواهد داشت. به طور کلی، دوره کارشناسی ارشد در کشور کانادا ۱ تا ۲ سال به طول خواهد انجامید. علاوه بر سیستم روتین دوره کارشناسی ارشد در کشور کانادا، ممکن است برنامه آموزشی در این دوره شامل آموزش تعاملی نظیر بازدید از محل، انجام پروژه و کار گروهی همراه باشد. در اکثر دوره های کارشناسی ارشد کشور کانادا، دانشجو ملزم به ارائه پایان نامه است. علاوه بر این، در برخی از موارد ممکن است پایاین نامه با ارئه یک پروژه عملی همرته باشد. مدت زمان دوره های ارشد که شامل گذراندن دروس عملی است، ممکن است بیشتر باشد.

برنامه های آموزشی همکاری مشترک (Co-operative Education Programs)

چندین دانشگاه در کشور کانادا، دوره های کارشناسی ارشد از طریق برنامه آموزشی مشترک (به اختصار Co-op) ارائه می دهند، که این امکان را برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد فراهم می آورد تا تجربه اجرایی در رشته تحصیلی خود داشته باشند و مهارت های عملی را فرا گیرند. کارفرمایان مشارکت کننده در برنامه Co-op، دانشجویان بسیار فعال، مستعد و با معدل بالا را انتخاب می کنند. علاوه بر این، بسیاری از کارفرمایاین کانادایی نظیر کمپانی های بزرگ، از این طریق نیروهای متخصص مورد نیاز خود را از میان دانش آموختگان دانشگاهی، جذب می کنند. این دوره ها به صور معمول برای دانشجویان ارشد، ۲ تا ۴ ماه خواهد بود. داشتن معدل بالا از شروط اصلی برای ورود به این دوره ها است.

دوره های کارشناسی ارشد پژوهش محور (Master by Research)

اکثر دانشگاه های کانادا، دوره های کارشناسی ارشد پژوهش محور را نیز در کنار دوره های کارشناسی ارشد آموزش محور نیز ارائه می دهند. این دوره ها نیز جزو دوره های آکادمیک محسوب می شوند. در دوره فوق لیسانس پژوهش محور، معمولا یک سال بر روی تحقیق زمان گذاشته می شود. شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد پژوهش محور در هر دانشگاه متفاوت است، اما معمولاً متقاضیان می بایست پروپوزال تحقیقاتی خود را که شامل اهداف تحقیق است، برای دانشگاه ارسال کنند.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding):

هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی متقاضی ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کانادا، نسبت به کشور های مشابه نظیر امریکا و انگلستان مقرون به صرفه تر است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت خواهد بود. به طور کلی، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع ارشد به ازای هر سال تحصیلی بین ۱۳ تا ۲۱ هزار دلار می باشد. هزینه های دقیق دوره کارشناسی ارشد توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه محاسبه می شود. علاوه بر این، هزینه های مربوط به کتاب و جزوه نیز متغیر بوده و متناسب با هر دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. رشته های هنر و علوم انسانی، کمترین شهریه و رشته های دندانپزشکی، معماری و مدیریت بازرگانی، بالاترین شهریه را در میان رشته های تحصیلی در دانشگاه های کانادا دارند.

 

کارشناسی ارشد در کانادا

 

هزینه های اقامت و زندگی دانشجویی در کشور کانادا متغیر و به شهر محل اقامت فرد بستگی دارد. به طور کلی، دانشجویان بین المللی در کشور کانادا، سالیانه ۲۰ هزار دلار هزینه را باید صرف اجاره منزل و سایر هزینه های جانبی نمایند.

انواع مختلفی از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در کشور کانادا ارائه می شود که هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی دانشجو را پوشش داده و متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد می توانند برای دریافت آنها اقدام کنند.

بورسیه هایی که برای دانشجویان بین المللی متقاضی دوره کارشناسی ارشد وجود دارد عبارتند از:

 • International Postgraduate Research Scholarships
 • The Australian government’s Research Training Program
 • Postgraduate Scholarships

علاوه بر موارد فوق، دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور کانادا می توانند برای دریافت بورسیه از دانشگاه مورد نظر خود نیز اقدام کنند.

شرایط و مدارک مورد نیاز

کلیه رشته های مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا به زبان انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین، متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان معتبر نظیر آیلتس یا تافل هستند. دقت داشته باشید که در کانادا امکان دریافت پذیرش مشروط یا پذیرش بدون ارائه مدرک زبان برای دوره تحصیلات تکمیلی برای بسیاری از دانشگاه ها وجود ندارد و می بایست تا پیش از آخرین مهلت (که برای هر دانشگاه متغیر است)، مدرک زبان انگلیسی با نمره ی قابل قبول را ارائه کنید. با توجه به اینکه برای کدام دانشگاه اقدام کرده اید و همچنین براساس رشته تحصیلی مورد نظر، حداقل نمره زبان مورد نیاز متفاوت خواهد بود، اما معمولا حداقل نمره آیلتس آکادمیک ۶/۵ مورد قبول است.

مدارک مورد نیاز برای اقدام

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر.
 2. ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی ریزنمرات آخرین مدرک تحصیلی.
 3. رزومه.
 4. حداقل معدل ۳ از ۴ در مقطع لیسانس.
 5. انگیزه نامه (SOP).
 6. تکمیل فرم درخواست بصورت آنلاین.
 7. مدرک زبان آیلتس آکادمیک یا تافل.
 8. ارائه گواهی تمکن مالی، به طوری که نشان دهد شما از نظر مالی در وضعیت مطلوبی هستید.
 9. در رابطه با دانشگاه هایی که تدریس دروس در آن ها به زبان فرانسه ، مدرک زبان فرانسه مورد نیاز است.
 10. براساس رشته تحصیلی، ممکن است از متقاضی درخواست مدارکی نظیر GRE یا GMAT شود.
 11. بیمه خدمات درمانی برای تحصیل در کشور کانادا الزامی است. استان های زیر، دانشجویان بین الملل را تحت پوشش خدمات بیمه درمانی قرار می دهند:
 • Alberta
 • British Columbia
 • Manitoba
 • New Brunswick
 • Newfoundland and Labrador
 • Saskatchewan

با این وجود، چنانچه شما در استان های Ontario، Nova Scotia، Quebec و Prince Edward Island قصد ادامه تحصیل داشته باشید، می بایست هزینه ای بالغ بر سالیانه ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار برای بیمه پزشکی بپردازید. علاوه بر مدارک ذکرشده در بالا، معمولا پیش نیازهای تخصصی موردنیاز برای هر رشته می تواند متغیر باشد. پیش نیازهای تخصصی بطور مثال می تواند گذراندن تعداد مشخصی واحد درسی تخصصی در یک حیطه مشخص در دوره کارشناسی، یا اینکه داشتن معدل کل بالاتر از یک حد مشخص باشد. برای اطلاع دقیق و کامل از مدارک مورد نیاز، می بایست به سایت دانشگاه موردنظرتان مراجعه کنید و از آنجا همه مدارک و پیش نیازهای موردنیاز را مطالعه نمایید.

چنانچه شما فارغ التحصیل دانشگاههای خارج از کشور کانادا باشید، ممکن است از شما درخواست تائید مدارک شود که بر این اساس مدارک تحصیلی شما براساس معیارهای دانشگاه مربوطه، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ارسال مدارک موردنیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی

اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کانادا برای ارسال مدارک موردنیاز دریافت پذیرش تحصیلی سامانه جداگانه ای مخصوص به خود را دارند که در آن میبایست اسکن هر مدرک موردنیاز را بصورت یک فایل الکترونیکی در سامانه موردنظر بارگذاری کنید. مهلت ارسال مدارک، بسته به اینکه چه رشته ای را در کجا انتخاب کرده باشید، متغیر است. برای اطلاع دقیق و کامل، حتما به سایت دانشگاه یا موسسه آموزش عالی مورد نظرتان مراجعه نمائید.

شانس دریافت پذیرش تحصیلی

شانس دریافت پذیرش تحصیلی شما بستگی به عوامل مختلفی دارد و تنها یک عامل تعیین کننده نخواهد بود. عوامل مختلفی همچون نمره مدرک زبان انگلیسی، معدل آخرین مدرک تحصیلی، ریز نمرات و تعداد واحدهای گذرانده شده موردنیاز، ارتباط رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد، ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته در آن دانشگاه، داشتن سابقه کار مرتبط و غیره است. مدارکی از قبیل رزومه کاری ، سوابق کاری، مقالات چاپ شده و دوره های آموزشی گذرانده شده و غیره  معمولا جزو مدارک  موردنیاز اصلی برای دریافت پذیرش تحصیلی محسوب نمی شوند و معمولا جزو مدارک تکمیلی محسوب می شوند.

امکان کار دانشجویی در طول مدت زمان تحصیل در کانادا

اشتغال، از مهمترین اهداف تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا است و بر این اساس دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی برای ورود به بازار کار آماده می شوند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اقتصاد کشور کانادا، تقریباً با ثبات بوده و فرصت های شغلی زیادی در کمپانی های داخلی و خارجی در این کشور وجود دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا این امکان را برای متقاضی فراهم می نماید تا برای اجازه کار پس از تحصیلات تکمیلی (Post-graduation Work Permit) اقدام نماید، که اجازه کار در کشور کانادا را به میزان مدت زمان تحصیل به او ارائه می دهد. زمانیکه شما ۱۲ ماه سابقه کار در کشور کانادا داشته باشید، می توانید برای دریافت اقامت کانادا از طریق Skilled-worker اقدام نمائید.

نکته: هرگونه سابقه کاری در طول دوران تحصیل، به عنوان سابقه کار محسوب نخواهد شد.

 

با ورود اطلاعات اولیه خود مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد ویزای تحصیلی به کانادا را در اختیارتان قرار میدهند

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان
[کل: 0 میانگین: 0]

2 دیدگاه برای “کارشناسی ارشد کانادا

 1. sattar گفته:

  سلام ببخشید در رابطه با تمکن مالی خواستم بدونم چگونه بررسی می شود که تمکن مالی داریم یا نه ؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.