سرمایه گذاری در فنلاند و بهترین روش برای اخذ اقامت دائم


مقدمه

برای دریافت ویزای یک کشور خارجی به شیوه‌های مختلفی می‌توانید اقدام کنید که یکی از آن‌ها ویزای سرمایه گذاری است. اما همه روش‌های سرمایه گذاری به دریافت اقامت دائم ختم نمی‌شوند و شما به عنوان یک متقاضی باید تمامی آن‌ها را بررسی کرده و با توجه به شرایط و بودجه خود یکی را انتخاب کنید. این مقاله به ویزای سرمایه گذاری در فنلاند اختصاص پیدا کرده تا شما را با یکی از بهترین روش‌های اخذ ویزا و تابعیت این کشور آشنا شوید.

سرمایه گذاری در فنلاند

برای سرمایه گذاری در فنلاند باید ابتدا شاخص‌های اقتصادی و استانداردهای اقتصادی این کشور را بررسی کرده و سپس با در نظر گرفتن شرایط و اندوخته اولیه خود اقدام به سرمایه گذاری کنید. به عنوان یک متقاضی خارجی باید کلیه جوانب را در نظر بگیرید تا بتوانید در کوتاهترین زمان ممکن علاوه بر دریافت اقامت دائم، سرمایه خود را نیز افزایش دهید. در ادامه به معرفی شاخص‌ها و استانداردهای مهم اقتصادی پرداخته و در انتها نیز به انواع روش‌های اخذ ویزای سرمایه گذاری فنلاند می‌پردازیم.

شاخص‌های اقتصادی کشور فنلاند

از مهمترین شاخص‌های اقتصادی که برای سرمایه گذاری در فنلاند باید در نظر گرفت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید ناخالص داخلی فنلاند ۲٫۲ درصد است،
 • نرخ تورم در فنلاند ۰٫۶۵ درصد است.

استانداردهای اقتصادی کشور فنلاند

به منظور یک سرمایه گذاری مطمئن در کشورهای خارجی باید کلیه استاندارد‌های اقتصادی آن کشور را بررسی و ارزیابی کنید. از مهمترین استانداردهای اقتصادی می‌توان به کنترل فساد اداری و سازمانی و نرخ مصادره اموال و ریسک سرمایه گذاری اشاره کرد. نرخ مصادره اموال تنها توسط بانک مرکزی جهانی مشخص شده و معیاری برای اندازه‌گیری میزان ریسک سرمایه گذاری در یک کشور خارجی است.

این نرخ عددی بین ۱ تا ۷ است که عدد ۱ کمترین میزان ریسک و عدد ۷ بیشترین میزان ریسک را دارد. بانک مرکزی جهانی با در نظر گرفتن مواردی چون روابط سیاسی، ارزش پول، ثبات سیاسی، تولید ناخالص داخلی و … این نرخ را تعیین می‌کند. نرخ مصادره اموال فنلاند از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۱ بوده که به مفهوم کمترین ریسک سرمایه گذاری در این کشور است. کنترل فساد در فنلاند از وضعیت خوبی برخوردار است بنابراین به عنوان یک سرمایه گذار خارجی دیگر نگران تبعیض دولتی و قضایی بین خودتان و شهروندان فنلاندی نخواهید بود.

مزایای سرمایه گذاری در فنلاند

سرمایه گذاری در هر کشور مزایایی را برای متقاضیان خارجی به همراه خواهد داشت که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش درصد مالیات با توجه به صنعتی که در آن سرمایه ‌گذاری کرده‌اید،
 • کاهش درصد مالیات با توجه به روش سرمایه گذاری که انتخاب کرده‌اید،
 • هیچ تبعیضی بین سرمایه گذاران خارجی و بومی فنلاند وجود ندارد،
 • با توجه به روش سرمایه گذاری می‌توانید وام دریافت کنید،
 • با توجه به میزان اشتغال‌زایی که ایجاد کرده‌اید می‌توانید کمک‌هزینه دریافت کنید،
 • به دلیل روابط بین‌المللی خوب فنلاند با سایر کشورهای اروپایی، به راحتی می‌توانید در این بازار داد و ستد کنید،
 • ثبات اقتصادی بالا و ریسک پایین، بستر مناسبی را برای گسترش سرمایه شما فراهم کرده است،
 • کشور فنلاند دارای کمترین نرخ فساد اقتصادی است،
 • کشور فنلاند نرخ بیکاری پایین و نیروی کار قوی دارد،
 • نرخ مصادره اموال فنلاند ۱ و در نتیجه ریسک سرمایه گذاری در این کشور بسیار پایین است.

در کنار تمام مزایایی که سرمایه گذاری در فنلاند دارد، معایبی هم وجود دارند که به شرح زیر هستند:

 • اقتصاد این کشور به صادرات وابسته است،
 • فنلاند دارای شرایط اقتصادی قوی است و در نتیجه آنچنان نیازی به سرمایه گذار خارجی ندارد،
 • در مورد بیزینس پلن و طرح تجاری بسیار سختگیری می‌شود،
 • در برخی موارد مالیات‌های بالایی از سرمایه گذاران خارجی دریافت می‌شود.

انواع روش‌های سرمایه گذاری در فنلاند

روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در یک کشور خارجی وجود دارد اما همه این روش‌ها به دریافت اقامت دائم فنلاند منجر نمی‌شوند. بنابراین اگر هدف شما از سرمایه گذاری در فنلاند دریافت تابعیت این کشور است، ابتدا روش‌های سرمایه گذاری زیر را مطالعه کرده و سپس اقدام کنید.

 • سرمایه گذاری در فنلاند از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در فنلاند از طریق ثبت شرکت یکی از کاربردی‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها برای دریافت اقامت دائم این کشور است. به این منظور باید اقدام به خرید یک شرکت یا کسب و کار کنید. یکی از بهترین نوع شرکت‌هایی که به عنوان متقاضی خارجی می‌توانید بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید، شرکت‌های با مسئولیت محدود یا شرکت‌های سهامی عام هستند.

به منظور ثبت شرکت باید بیزنس پلن یا طرح تجاری ارائه دهید، این طرح توسط دولت بررسی و ارزیابی شده و اگر در راستای منافع ملی فنلاند باشد و بر اقتصاد این کشور تأثیر مثبتی بگذارد، می‌توانید برای ثبت شرکت اقدام کنید. مرحله بعدی، افتتاح حساب بانکی است که از دشوارترین و طولانی‌ترین مراحل این نوع سرمایه گذاری است. چرا که دولت فنلاند قوانین بسیار سخت و محکمی برای مبارزه با پولشویی دارد و به همین دلیل نیز برای افتتاح حساب‌های جدید اندکی سختگیری می‌کند. بنابراین برای اثبات اینکه گذشته روشنی در زمینه مالی داشته‌اید باید مدارکی مانند اسناد بانکی خود را ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در فنلاند به شرح زیر است:

 • ارائه طرح تجاری یا بیزینس پلن
 • سرمایه‌ای حداقل معادل ۲۵۰۰ یورو
 • افتتاح حساب بانکی برای انتقال پول
 • ارائه فرم‌های تکمیل شده برای ثبت شرکت
 • ارائه مدارک حساب بانکی

برای ثبت شرکت در فنلاند می‌توانید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

 • ثبت شرکت سهامی عام: برای ثبت این نوع شرکت به حداقل ۸۰ هزار یورو سرمایه نیاز دارید، از طرفی اعضای اصلی هئیت مدیره نیز باید شامل ۴ عضو باشد. نرخ مالیات برای شرکت‌های سهامی عام حدود ۲۶ درصد است. یکی از مزایای این نوع شرکت در مقایسه با سایر شرکت‌ها، امکان فروش و انتقال سهام است.
 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود: برای ثبت این نوع شرکت به حداقل ۲۵۰۰ یورو سرمایه اولیه نیاز دارید. مدیریت این شرکت را یک نفر می‌تواند بر عهده بگیرد اما کلیه تصمیم‌گیری‌ها توسط سهامداران انجام خواهد شد.
 • ثبت شعبه نمایندگی یک شرکت خارجی: شما به عنوان یک سرمایه‌ گذار خارجی می‌توانید شعب نمایندگی یک شرکت خارجی را در فنلاند ثبت کرده و شروع به فعالیت کنید.
 • سرمایه گذاری در فنلاند از طریق کارآفرینی

برای سرمایه گذاری در فنلاند از طریق کارآفرینی باید ابتدا اقامت این کشور را دریافت کرده و سپس اقدام به راه‌اندازی کسب و کار خود کنید. لازم به ذکر است که به عنوان یک سرمایه گذار خارجی باید ثابت کنید که کسب و کار شما برای کشور فنلاند سودآور بوده و به اشتغال زایی در این کشور کمک می‌کند. زمانی که درخواست سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی خود را ارسال می‌کنید، بیزنس پلن و میزان سوددهی کسب و کار شما توسط مرکز امور معیشتی فنلاند بررسی شده و پس از تأیید می‌توانید اجازه راه‌اندازی کار خود را دریافت کنید.

 • سرمایه گذاری در فنلاند از طریق خرید ملک

برای خرید ملک در فنلاند ابتدا باید اقامت این کشور را اخذ کنید. بنابراین اگر شما متقاضی خارجی و غیربومی فنلاند هستید ابتدا باید مجوز خرید ملک را دریافت کرده و سپس برای خرید اقدام کنید. از طرفی دولت فنلاند محدودیت‌هایی نیز از لحاظ محل خرید ملک برای متقاضیان خارجی و غیربومی در نظر گرفته است. به این ترتیب افرادی که مقیم فنلاند نیستند، نمی‌توانند بدون کسب اجازه از ساکنین جزایر آلنده در این مکان ملکی خریداری کنند.

لازم به ذکر است که به متقاضیان خرید ملک در فنلاند، وام پرداخت می‌شود. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم با خرید ملک در فنلاند نمی‌توانید اقامت دریافت کنید بلکه باید ابتدا مقیم این کشور شده و سپس ملکی را بخرید. پس اگر هدف شما از سرمایه گذاری در فنلاند از طریق خرید ملک، دریافت اقامت دائم این کشور است، بهتر است روش‌های دیگر را انتخاب کنید. اما اگر هدفتان از خرید ملک در فنلاند افزایش دادن سرمایه فعلی شماست، پیشنهاد می‌کنیم آپارتمان‌های شهر هلسینکی را خریداری کنید که شرایط بهتری برای سرمایه‌ گذاری و سوددهی دارند.

 • سرمایه گذاری در فنلاند از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

با خرید اوراق قرضه دولتی می‌توانید اقامت فنلاند را دریافت کنید. خرید این اوراق مستقیماً از دولت انجام شده و به هر مقدار که مایل باشید می‌توانید از این طریق در فنلاند سرمایه گذاری کنید.

 • سرمایه گذاری در فنلاند از طریق طرح خود حمایتی

طرح خود حمایتی یک روش سرمایه گذاری است که در آن متقاضی با اثبات تمکن مالی و ارائه مدارک دال بر شرایط مالی مساعد بدون نیاز به کار، اقامت یک کشور را دریافت می‌کند. متأسفانه از طریق طرح خودحمایتی نمی‌توانید اقامت دائم کشور فنلاند را دریافت کنید. در حال حاضر این طرح تنها در کشورهای فرانسه، اسپانیا، اتریش و یونان قابل اجرا است.

سخن پایانی

زمانی‌که قصد مهاجرت به فنلاند را می‌کنید، گزینه‌های متفاوتی برای دریافت ویزا پیش روی شما هستند. اما از این میان، ویزای سرمایه گذاری فنلاند یکی از بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت دائم این کشور خواهد بود. همانطور که در این مقاله مطالعه کردید از طریق ثبت شرکت به راحتی می‌توانید تابعیت این کشور را اخذ کنید. شما کدامیک از این روش‌ها را برای سرمایه‌ گذاری در فنلاند انتخاب می‌کنید؟

[کل: 1 میانگین: 5]