سرمایه‌ گذاری در فرانسه، مزایا و انواع روش‌ها


سرمایه‌ گذاری در فرانسه، مزایا و انواع روش‌ها

همه ما رویای سفر به فرانسه را در سر می‌پرورانیم، کشوری مرفه و آزاد که برای شهروندان خود بهترین شرایط را برای زندگی، کار و تحصیل فراهم کرده است. اما برای دریافت ویزای فرانسه باید مدرک زبان فرانسوی ارائه کنید. اگر اندوخته‌ای دارید، بدون ارائه مدرک زبان و تنها با سرمایه‌ گذاری در فرانسه می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد انواع روش‌ های سرمایه گذاری در فرانسه اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم، پس با ما همراه باشید تا بهترین روش را انتخاب کنید.

درباره کشور فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا است. اما فرانسه تنها به اروپای غربی ختم نمی‌شود چرا که این کشور سواحلی در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس نیز دارد. کشور فرانسه با مساحتی حدود ۶۴۳ کیلومتر مربع سومین کشور بزرگ اروپا است. جمعیت این کشور حدود ۶۹ میلیون نفر است و از لحاظ جمعیتی نیز دومین کشور پرجمعیت اروپا است. موقعیت مکانی فرانسه، آب و هوای خوب، طبیعت بکر و زیبا و پر از کوهستان، سواحل و رشته‌ کوه‌های مرتفع، هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

کشور فرانسه از لحاظ رشد اقتصادی جزو کشورهای مرفه و مدرن حوزه اتحادیه اروپا است. موارد دیگری چون کیفیت بالای سطح زندگی، امکانات عالی و سطح بالای تحصیل، خدمات درمانی و بهداشتی رایگان، صنعت کشاورزی قوی و بسیاری موارد دیگر باعث شده تا این کشور در لیست مقاصد مهاجرتی افراد قرار بگیرد.

مانند همه کشورهای خارجی، متقاضیان می‌توانند از طریق ویزای کار، تحصیلی، سرمایه‌گذاری، ازدواج و تولد فرزند به فرانسه مهاجرت کنند. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، در این مقاله تنها به سرمایه گذاری در فرانسه و انواع روش‌های آن می‌پردازیم.

شاخص‌های اقتصادی و میزان رشد اقتصادی فرانسه

برای اینکه بتوانید سرمایه‌گذاری موفقی در کشور فرانسه داشته باشید، باید شاخص‌های اقتصادی و میزان رشد اقتصادی این کشور را بررسی و ارزیابی کنید. از جمله مهمترین شاخص‌های اقتصادی فرانسه می‌توان به انواع مالیات و میزان تولید ناخالص داخلی این کشور اشاره کرد.

در کشور فرانسه دو نوع مالیات دریافت می‌شود که شامل مالیات بر درآمد و مالیات بر سود یک شرکت است. برای یک سرمایه‌گذار، مالیات پایین جذابیت دارد. لازم به ذکر است که مالیات کشور فرانسه از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۲۵٫۵ درصد است.

میزان تولید ناخالص داخلی یک کشور در واقع نشان‌دهنده میزان رشد اقتصادی آن است. هر چقدر این شاخص بیشتر باشد، شما به عنوان سرمایه‌گذار می‌توانید مطمئن باشید که سود خوبی نصیبتان خواهد شد. میزان تولید ناخالص داخلی کشور فرانسه بیشتر از ۳۸ هزار است که نشان‌دهنده رشد اقتصادی بالای این کشور است.

استانداردهای سرمایه گذاری در فرانسه

به عنوان یک سرمایه‌گذار باید موارد زیادی را بررسی کنید تا هم بتوانید از مزایای سرمایه‌ گذاری در فرانسه استفاده کنید و هم اینکه با مشکلات و خطرات احتمالی آن نظیر مصادره اموال مواجه نشوید. برخی از کشورها در مورد سرمایه‌گذاران خارجی سخت گیری‌هایی دارند که گاهی می‌تواند ناعادلانه باشد.

نرخ مصادره اموال توسط بانک مرکزی جهانی و با در نظر گرفتن معیارها و فاکتورهای مهمی تعیین می‌شود و در نتیجه به هر کشور عددی بین ۱ تا ۷ اختصاص داده خواهد شد. عدد ۱ به معنی کمترین ریسک مصادره اموال و عدد ۷ به مفهوم بیشترین ریسک مصادره اموال است. در واقع می‌توان گفت که نرخ مصادره اموال در یک کشور خارجی به مفهوم نقض قرارداد سرمایه‌گذار خارجی توسط دولت یا برخورد خارج از عرف سیستم قضایی یک کشور در مورد فعالیت‌های سرمایه‌گذار و در نتیجه اعمال نظر منفی دولت نسبت به آن شخص است.

هر چقدر این عدد بیشتر باشد، طبیعتاً سرمایه‌گذار احساس امنیت کمتری از سرمایه‌گذاری در آن کشور خواهد داشت. نرخ مصادره اموال در فرانسه از سال ۲۰۱۴ تاکنون عدد ۱ بوده و در نتیجه متقاضیان خارجی بدون ترس از مصادره اموال خود توسط دولت، می‌توانند با خیالی آسوده در این کشور سرمایه‌گذاری کنند.

مزایای سرمایه گذاری در فرانسه

فرانسه یک کشور توسعه یافته است و اخذ اقامت آن از طریق سرمایه گذاری می‌تواند مزایای بسیاری برای متقاضیان به همراه داشته باشد.

 • براحتی می‌توانید به همه کشورهای حوزه شینگن سفر کنید،
 • پس از ۳ سال اقامت دائم فرانسه می‌توانید تابعیت این کشور را دریافت کنید،
 • به عنوان یک شهروند فرانسوی می‌توانید از خدمات درمانی و دولتی رایگان استفاده کنید و فرزندانتان نیز می‌توانند از خدمات آموزشی فرانسه استفاده کنند،
 • در صورتیکه راه‌اندازی کسب و کار می‌توانید با بسیاری از کشورهای دیگر تجارت داشته باشید.

انواع روش‌ های سرمایه گذاری در فرانسه

متقاضیان می‌توانند با دریافت ویزای سرمایه گذاری فرانسه، اقامت این کشور را دریافت کنند. بنابراین تمامی افرادی که اندوخته‌ای دارند از طریق خرید ملک و راه‌اندازی یک کسب و کار، ویزای سرمایه گذاری کشور فرانسه را دریافت خواهند نمود. متقاضی با سرمایه گذاری در فرانسه ابتدا یک ویزای ۱ ساله برای خود و خانواده‌اش دریافت می‌کند. پس از یک سال، متقاضی می‌تواند برای اقامت ۵ ساله اقدام کند و در پایان ۵ سال نیز برای دریافت اقامت ۱۰ ساله اقدام کند. در پایان ۱۰ سال اقامت در فرانسه، متقاضی شرایط دریافت اقامت دائم را خواهد داشت. در ادامه به انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور خواهیم پرداخت.

 • سرمایه گذاری در فرانسه از طریق خرید ملک

خرید ملک همواره یکی از ساده‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است. لازم به ذکر است که مساحت خانه باید متناسب با تعداد اعضای خانواده باشد. به این مفهوم که به ازای هر فرد باید متراژی حدود ۱۷ تا ۳۴ متر مربع را در نظر بگیرید. بنابراین برای یک خانواده ۴ نفره باید مساحت خانه شما حدود ۱۳۶ متر باشد. فراموش نکنید که مالیات بر ملک نیز یکی از انواع مالیات‌های کشور فرانسه است که شما باید پرداخت کنید.

 • سرمایه گذاری در فرانسه از طریق ایجاد شغل یا کارآفرینی

برای اینکه بتوانید در فرانسه شرکتی راه‌اندازی کنید یا به عبارتی از ابتدا یک شرکت را تأسیس کنید، باید ویزای موقت دریافت کنید تا بتوانید در مورد مشاغل مختلف این کشور، تحقیقات لازم را انجام دهید. در این مدت می‌توانید یک حساب بانکی در فرانسه افتتاح کنید تا بتوانید سرمایه لازم برای راه‌اندازی کسب و کار خود را به فرانسه منتقل کنید. زمانیکه به ایران برگشتید برای دریافت ویزای ۶ ماهه فرانسه اقدام کنید و سرمایه مورد نظر خود را به حساب بانکی‌تان در فرانسه منتقل کنید.

برای بار دوم به فرانسه سفر کرده و برای دریافت ویزای یک ساله اقدام کنید. همزمان می‌توانید اقدام به راه‌اندازی کسب و کار مورد نظرتان کرده و تجارت خود را شروع کنید. بعد از اقامت ۱ ساله، می‌توانید برای دریافت اقامت ۵ ساله فرانسه نیز اقدام کنید.

 • سرمایه گذاری در فرانسه از طریق ثبت یک شرکت

اگر صاحب کسب و کار در کشور خود هستید، می‌توانید آن را در کشور فرانسه ثبت کنید و از مزایای این کار بهره ببرید. اگر شرکت شما در فرانسه ثبت شود، در واقع سهام شرکت اصلی در کشور مبداء، ۱۰۰ درصد از سهام شرکت ثبت شده در فرانسه را خواهد داشت. در این شرایط شما باید به عنوان صاحب شرکت، کارمندانی برای شرکتتان در فرانسه استخدام کنید. لازم به ذکر است که باید سمت کارمندان و نوع فعالیت آن‌ها را به اداره شرکت‌ها و کار فرانسه اعلام کنید.

شما به عنوان صاحب شرکت می‌توانید ویزای اقامت ۳ ساله دریافت کنید. یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در فرانسه این است که همراهان شما (همسر و فرزندانتان) نیز می‌توانند ویزا دریافت کنند. لازم به ذکر است که باید در مدت ۳ سال اقامت خود، مالیات شرکت خود را مرتب پرداخت کنید.

 • سرمایه گذاری در فرانسه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

یکی دیگر از روش‌هایی که برای اخذ ویزای فرانسه وجود دارد، خرید اوراق قرضه دولتی است. لازم به ذکر است که این روش، بسیار پر هزینه است و برای این کار باید سرمایه بالایی حدود ۱۰ میلیون دلار داشته باشید. درست است که این روش بسیار پر هزینه است اما مزایای فوق‌العاده‌ای برای متقاضی به همراه خواهد داشت.

از جمله مهمترین مزایای سرمایه‌ گذاری در فرانسه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیازی نیست در زمان سرمایه‌گذاری در فرانسه مقیم باشید،
 • نیازی نیست قبل از سرمایه‌گذاری سابقه اقامت در فرانسه را داشته باشید،
 • می‌توانید به صورت شراکتی یا به تنهایی در این روش سرمایه‌گذاری کنید،
 • براحتی می‌توانید از مزایایی شهروندی فرانسه برای خود و خانواده‌تان بهره‌مند شوید،
 • نیازی نیست مدرک زبان فرانسه ارائه کنید،
 • و مهمتر از همه در مدت کمتر از ۲ ماه می‌توانید مجوز اقامت خود را دریافت کنید.

سرمایه گذاری در فرانسه از طریق طرح خودحمایتی

در میان تمام کشورهای جهان، طرح خودحمایتی تنها در کشور فرانسه و اتریش اجرا می‌شود. در این روش متقاضی باید با ارائه مدارک و مستندات به دولت فرانسه اثبات کند که از تمکن مالی خوبی برخوردار است و می‌تواند هزینه زندگی خود و خانواده‌اش را پرداخت کند. در این روش فرد بدون کار کردن در فرانسه و تنها با سرمایه خود زندگی‌اش را تأمین می‌کند. برای اثبات تمکن مالی باید مدارکی دال بر اموال منقول و غیرمنقول خود ارائه دهید که شامل حساب بانکی است.

فرانسه کشور آنچنان مهاجرپذیری نیست، پس اگر می‌خواهید برای دریافت ویزای این کشور اقدام کنید، باید تمامی جوانب را در نظر گرفته و با کارشناسان مجرب و حرفه‌ای مشورت کنید. فراموش نکنید که وکلای خبره صباپلن در زمینه دریافت ویزا تخصص دارند، پس برای رسیدن به آرزوی خود اولین قدم را بردارید. شما برای سرمایه گذاری در فرانسه کدامیک از روش‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم را انتخاب می‌کنید؟

[کل: 1 میانگین: 5]