آزمون GRE

یکی از اولین سوالات افرادی که میخواهند اپلای بکنند این است که امتحان GRE یا آزمون GRE  چیست؟

آزمون (GRE) مخفف عبارت Examination Graduate Recordss می باشد. هدف این آزمون سنجش توانایی ها و معلومات فارغ التحصیلان لیسانس و فوق لیسانس جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می باشد. بعضی از دانشگاه های ترکیه نیز این آزمون را در اکثر رشته های تحصیلی بصورت جایگزینی برای آزمون ALES  امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی ترکیه قبول می کنند. البته اغلب دانشگاه های انگلیسی زبان ارائه GRE از متقاضی در برنامه پذیرشیِ خود قرار میدهند.

این آزمون در دو سطح General و Subject برگزار می شود که دارای ۳ قسمت درک واژه(Verbal) ، محاسباتی (Quantative)و قسمت تحلیلی (Analytic) می باشد.این آزمون از نظر خیلی از شرکت کنندگان، آزمونی دشوار است. چرا که در بخش درک مطلب، مقاله نویسی تحلیلی و عمومی، موضوعاتی مطرح می شود که بسیاری از شرکت کنندگان در آزمون، قبلا با آن آشناییت نداشته اند.

در قسمت (درک واژه) معمولا متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می شود و در واقع فقط به میزان لغات دانشجو توجه می کند. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث بر انگیز می باشد و به صورت نوشتاری است.در این بخش از داوطلب خواسته می شود تا در مورد موضوع مشخصی متنی تحلیلی را به شیوه ی علمی تحلیل نموده و نتیجه گیری نماید.

آزمون ALES

ALES یک آزمون استعداد سنجی است که تا سه سال اعتبار دارد و شامل ۴ بخش می‌شود: ۲بخش مربوط به ریاضیات (Quantitative) و ۲بخش مربوط به زبان (Verbal)، هر بخش شامل ۵۰ سؤال می‌باشد و در کل شما باید به ۲۰۰ سؤال پاسخ دهید. این آزمون ۱۸۰ دقیقه به طول می‌انجامد. هدف از آن سنجش توانایی افراد در زمینه های کلامی، ریاضی و تفکر منطقی می‌باشد که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می‌تواند تأثیرگذار باشد.

بدین ترتیب سؤالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته تحصیلی تخصصی آن‌ها نمی‌باشد. تمام کسانی که در سال آخر دوره لیسانس مشغول به تحصیل هستند، دارندگان مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و یا دانشجویان دوره فوق لیسانس و دکترا می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.

آزمون TÖMER تومر

آزمون TOMER نیز توسط UTS که مخفف “Uzaktan Türkçe Sınavı” است در ایران برگزار می شود و معتبرترین مرجع این آزمون در ایران که مستقیماً زیر نظر دانشگاه آنکارا می‌باشد و تمامی امور مربوط به برگزاری آزمون، ثبت‌نام،ارائه مدرک ونتایج، توسط همین مرکز انجام می شود. این آزمون 100 سوال بوده که زمان آن حدود 3  ساعت می‌باشد.

آیا برای افرادی که در رشته‌های مختلف به زبان انگلیسی تحصیل خواهند کرد، داشتن دیپلم تومر الزامی است؟

افرادی که در رشته‌های مختلف مایل به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی هستند، نیازمند داشتن دیپلم تومر نبوده و با ارائه مدرک گواهینامه تومر نیز می‌توانند در دانشگاهثبت‌نام نمایند ولی بدیهی است که در کنار آن می‌بایستی مدرک TOEFL یا مدرک آزمون IELTS را به دانشگاه ارائه دهند تا تسلط خودشان را به زبان انگلیسی به اثبات برسانند.

آزمون TUS

آزمون تخصص پزشکی ترکیه آزمون TUS هرساله در دو نوبت در ماه‌های آوریل و سپتامبر براي متقاضيان تحصيل در رشته‌ پزشكي در دانشگاه‌های تركيه در شهر آنكارا برگزار می‌شود و از دو قسمت آزمون زبان خارجی و آزمون علمی تشکیل‌ شده است. هدف از آزمون علمی انتخاب دانشجویان واجد شرایط جهت ورود به دوره دستیاری در تخصص‌های مختلف پزشكی می‌باشد و به‌صورت تستی برگزار می‌شود. این آزمون حاوی 3 گروه سؤال می‌باشد.

  1. تست های علوم پایه پزشكی نوع اول TTBT. 1
  2. تست های علوم پایه پزشكی نوع دوم TTBT. 2
  3. تست های كلینیك KTBT
آزمون‌ Yos

YÖS آزمون شامل دو قسمت می‌باشد. قسمت اول: آزمون YOS جهت سنجش پایه‌ای استعدادهای آموزشی شامل هوش و استعداد تحصیلی، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و جغرافیا در حد دوره دبیرستان و شامل 80 سؤال تستی 5 گزینه‌ای در مدت 90 دقیقه به دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی‌شده است و مبنای اصلی پذیرش دانشجو می‌باشد.

زمان ثبت‌نام و برگزاری آزمون  YÖS

  آزمون YÖS توسط دانشگاه‌ها و به‌صورت مجزا برگزار می‌گردد و هر دانشگاهی در یک‌ زمانی خاص آزمون را برگزار می‌کند. ولی معمولاً فروردین‌ ماه هرسال (آوریل) زمان ثبت‌نام آزمون YÖS در دانشگاه‌های مختلف می‌باشد و دانشگاه‌ها آزمون را در بازه زمانی بین اردیبهشت تا تیرماه برگزار می‌ کنند. شرکت‌ کنندگان در آزمون YÖS باید شامل شرایط خاصی باشند.

با تکمیل فرم مشاوره رایگان مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت به ترکیه را در اختیارتان قرار میدهند

 

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.