شرایط تحصیل پیش از دانشگاه در ترکیه

تحصیل در ترکیه از 6 سالگی شروع می‌شود. مدارس ترکیه در دو نوع خصوصی و دولتی می‌باشد که تحصیل رایگان در ترکیه در مدارس دولتی صورت می‌گیرد و در مدارس خصوصی با توجه به مقطع تحصیلی، شهریه دریافتی متفاوت می‌باشد. زبان تدریس در کلیه مدارس ترکیه، زبان رسمی این کشور می‌باشد (به استثنا مدرسه ایرانیان استانبول). از تحصیل فرزندان در مدارس ترکی نباید ترسید، آن‌ها از طریق دوستان و همکلاسی‌ها خیلی سریع با محیط و زبان جدید سازگار می‌شوند و در مدت 1 الی 2 ماه زبان ترکی را خواهند آموخت.

در مدارس ترکیه اغلب یکی از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی تدریس می‌شود اما در بعضی از مدارس خصوصی دو زبان هم‌زمان تدریس می‌شود. مقطع ابتدایی در مدارس ترکیه 5 سال به طول می‌انجامد و بعدازآن دانش آموزان وارد مقطع راهنمایی می‌شوند که 3 سال به طول می‌انجامد.

شرایط ثبت‌نام در مدرسه ایرانیان استانبول

 مدرسه ايرانيان استانبول تركيه، زير نظر وزارت امور خارجه ايران فعاليت دارد و سيستم آموزشي آن دقیقاً مانند ايران است و تدریس در این مدرسه به زبان فارسي می‌باشد. زمان ثبت‌نام دانش آموزان از اول تیرماه شروع می‌شود مدارک لازم برای تحصیل در این مدرسه شامل گذرنامه، مدرک تأییدیه اقامت و مدارک تحصیلی پایه یا دوره قبلی دانش آموزان می‌باشد که باید از طرف اداره آموزش‌ و پرورش منطقه / ناحیه محل تحصیل قبلی تائید شود. درصورتی‌که نیاز به ارائه مدارک به مدارس، دانشگاه‌ها یا ادارات ترکیه را نداشته باشید، نیازی به ترجمه مدارک تحصیلی نیست.

تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های ترکیه

 تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان مدارس ترکیه 4 ساله است اما در برخی از دبیرستان‌ها 5 سال، به طول می‌انجامد که 1 سال آن جهت آموزش زبان‌های خارجی است. دبیرستان‌های ترکیه دو نوع آناتولی و دولتی است که در دبیرستان‌های دولتی آموزش به‌صورت استاندارد است اما در دبیرستان‌های آناتولی بیشتر،  زبان‌های خارجی تدریس می‌شود.

در پایان سال چهارم دبیرستان امتحانات جامع برگزار می‌شود که دانش آموزان در صورت قبولی در امتحانات می‌توانند وارد دانشگاه شوند. نمرات دانش آموزان در امتحانات جامع در رشته تحصیلی آن‌ها در دانشگاه تأثیرگذار می‌باشد به این صورت که دانش‌آموزانی که در دروس ترکی استامبولی و ریاضی نمره بیشتری کسب کنند می‌توانند در رشته‌های آموزش، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی، روابط بین‌الملل و حقوق در دانشگاه‌ها ادامه تحصیل بدهند.

آن دسته از دانش‌آموزانی که در دروس علوم نمره بیشتری کسب کنند می‌توانند در رشته‌های کامپیوتر، پزشکی، مهندسی و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه داشته باشند. دانش‌آموزانی که در علوم انسانی نمره بالاتری کسب کنند احتمال قبولی آن‌ها در رشته‌های تاریخ، جغرافی و آموزش بیشتر می‌باشد و دانش‌آموزانی که در درس زبان نمره بیشتری اخذ کنند در دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند در رشته‌های زبان و زبان‌شناسی ادامه تحصیل بدهند.

انواع دبیرستان‌های تركيه عبارت‌اند از دبیرستان‌های دولتي كه تحصيل استاندارد را شامل می‌شوند، دبیرستان‌های آناتولي كه درس‌های زبان خارجي آن‌ها بيشتر است كه از سال 2006 تعداد دوره‌های زبان‌های خارجي كمتر شده است دبیرستان‌های امام هتيپ (Imam hatip)‌ كه دروس بيشتري را درزمینهٔ مذهب و زبان عربي دارند، ‌دبیرستان‌های علوم كه روي تحصيل در دوره‌های علمي تمركز دارند،‌ دبیرستان‌های فني و حرفه‌ای كه روي آموزش برخي حرفه‌ها تمركز دارند (مانند دبیرستان‌های فني و حرفه‌ای توريسم)، دبیرستان‌های آموزش فني و حرفه‌ای صنعتي، دبیرستان‌های آموزش فني و حرفه‌ای برق و دبیرستان‌های خصوصي كه در تمام حوزه‌های بالا فعال هستند.

نکات ضروری برای ادامه تحصیل دانش آموزان
  1. برای شروع یا ادامه تحصیل دانش آموز در ترکیه، اولیا دانش آموز میبایست دارای یکی از انواع اقامتهای ترکیه باشند
  2. قبل از ثبت نام میبایست معادلسازی (Denklik) مقطع تحصیلی دانش آموز انجام شود.
  3. سپس امور اقامتی دانش آموز از طریق اداره امنیت پیگیری و میبایست کدملی (TC Kımlık) ترکیه برای دانش آموز دریافت گردد.
  4. تشریفات لازم برای ثبت نام در مدرسه انجام میگیرد.

با پر کردن فرم مشاوره رایگان مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت به ترکیه و مهاجرت تحصیلی در ترکیه را در اختیارتان قرار میدهند

 

 

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.