مقطع دکترا یک دوره ی ۴ ساله است که در مدت زمان تحصیل در ترکیه هزینه هایی نیز در پی دارد البته در این مورد استثنا نیز وجود دارد به طوری که دانشجویانی که دارای نمره های خوبی بوده و نخبه هستند می توانند از طریق اخذ وام دانشجویی و یا بورسیه مقداری از هزینه ها را پوشش دهند. از دیگر شرایط ورود به دانشگاه های کشور ترکیه برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری داشتن دیپلم زبان است . البته در برخی از دانشگاه ها و رشته های خاص در کشور ترکیه نیازی به داشتن مدرک دیپلم زبان نمی باشد.

برای تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه  باید مدرک زبان آیلتس بالای 7 داشت

دانشجویان دکتری در ترکیه در طی تحصیل خود میتوانند حقوق دریافت کنند و یا حتی اجازه کار به مدت 30 ساعت در ماه در طی درس خوندن خود را دارند.

مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه مقطع  دکتری
  1. مدارک دوره کارشناسی و ریزنمرات همراه با ترجمه رسمی
  2. رزومه تحصیلی
  3. انگیزه نامه تحصیلی
  4. کارنامه آزمون ALES یا GRE

آزمون زبان ALES به‌صورت متمرکز در بسیاری از شهرهای ترکیه یک یا دو بار در سال توسط سازمان سنجش کشور ترکیه (ÖSYM) برگزار می‌شود. سؤالات آزمون ALES به زبان ترکی بوده و مواد درسی آن عبارت‌اند از:

  • مهارت‌های ریاضی و هوش شامل ۵۰ سؤال از Sayısal Bölüm 1 و ۵۰ سؤال از Sayısal Bölüm 2
  • مهارت‌های استدلال منطقی و درک مطلب زبان ترکی شامل ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 1 و ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 2

5. مدرک زبان انگلیسی

یکی از مدارک بین‌المللی زبان انگلیسی مانند مدرک زبان TOEFL  یا مدرک زبان IELTS  و .. یا شرکت در آزمون‌های زبان انگلیسی که همه‌ساله در داخل کشور ترکیه توسط سازمان سنجش ترکیه (ÖSYM) برگزار می‌گردد و دریافت مدرک آن.

نکته: در برخی از دانشگاه‌های ترکیه و در تعدادی از رشته‌های تحصیلی و در شرایط خاص در مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدرک زبان الزامی نیست.

6.شرکت در آزمون TÖMER و اخذ دیپلم زبان ترکی TÖMER برای دانشگاه‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌کنند، لازم است. این آزمون در برخی از دانشگاه‌های ترکیه (اعم از ANKARA، GAZİ، EGE و …) به‌صورت هفتگی یا روزانه برگزار می‌شود).

7. توصیه‌نامه از اساتید ایرانی که حداقل دو نفر باشند.

برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری باید از طریق سایت دانشگاه مربوطه یا مراجعه حضوری اقدام نمایید.

با ورود اطلاعات اولیه خود مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را در اختیارتان قرار میدهند

 

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.