تحصیل در ترکیه

کارشناسی در ترکیه

برای کارشناسی نیاز به گذراندن ۴ سال به زبان استانبولی یا انگلیسی می باشد که برای این منظور نیاز به داشتن مدرک زبان TOMER SAT/ TOFEL می باشد. آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه معادل کنکور کارشناسی ما ایرانیان میباشد این آزمون YOS نام دارد و شرط پذیرش در مقطع لیسانس در ترکیه قبولی در این آزمون است.

آزمون سراسری YÖS

امور مربوط به انتخاب و جایگزینی دانشجویان در موسسات آموزش عالی ترکیه توسط سازمان ÖSYM در این کشور پیگیری می‌شود و متقاضیان خارجی (غیر ترک) میبایستی در آزمون YOS که توسط این سازمان هر ساله برگزار میشود شرکت و پس از احراز رتبه قبولی، توانایی ثبت‌نام و ادامه تحصیل در مؤسسات آموزش عالی ترکیه را خواهند داشت.

کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه

گزینش دانشجو در مقاطع بالای لیسانس در دانشگاه‌های ترکیه از طریق کنکور سراسری انجام نمی‌پذیرد دانشگاه های به صورت جداگانه آزمون را برگذار میکنند پس بر این اساس ورود به دانشگاه ها در این مقاطع به مراتب آسانتر از دانشگاه های ایران است طول دوره فوق لیسانس در ترکیه حداقل ۲ سال و Ph.D (تحصیل دکترا در ترکیه)چهار سال می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در مقاطع فوق لیسانس و دکتری:

  1. مدارک دوره کارشناسی و ریز نمرات همراه با ترجمه رسمی
  2. رزومه تحصیلی
  3. انگیزه نامه تحصیلی
  4. کارنامه آزمون ALES یا GRE

هزینه تحصیل در ترکیه

 هزینه‌های تحصیل در ترکیه بسته به انتخاب شما برای دانشگاه موردنظر ودوره تحصیل، تفاوت دارد. در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌های هر ترم بسیار کم است، درصورتی که هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی می تواند تا هزاران دلار افزایش یابد. هزینه‌های دانشگاه‌های خصوصی گران تر از موسسات دولتی است و هزینه‌های تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد گران تر از تحصیل در مقطع کارشناسی است.

هزینه تحصیل رشته های پزشکی ترکیه

در دانشگاه‌های ترکیه، بسته به دولتی یا خصوصی بودن و اینکه دانشجو، شهروند ترکیه باشد یا نه شهریه‌ی هر ترم متفاوت می‌باشد. هزینه‌های تحصیلی دانشجویان بین‌المللی بسته به ماهیت برنامه تحصیلی متفاوت می‌باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی تقریباً ۱۰ برابر در هر ترم از دانشگاه‌های دولتی بیشتر می‌باشد.

با توجه به شهریه‌های بالای دانشگاه‌ها، بسیاری از افراد مشتاق گرفتن بورسیه می‌باشند. برخی از دانشگاه‌های ترکیه دارای بورسیه تحصیلی می‌باشد. شما نیز می‌توانید از این بورس‌ها استفاده کنید. در صورت موفق شدن برای اخذ بورسیه، تحصیل رایگان و خوابگاه و بیمه درمانی و حقوق ماهیانه به شما تعلق می‌گیرد. همچنین تحصیل در کشور پیشرفته‌ای همچون ترکیه، شمارا باتجربه‌های جدید فراوانی روبرو می‌کند.

چنانچه شما قصد ادامه تحصیل در مقاطع مختلف اعم از دانشگاهی و مدرسه ای را در کشور ترکیه دارید، می بایست برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمائید

فرم مشاوره رایگان تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری‌ها

به‌طورکلی ایرانیان آذری‌زبان که شناسنامه خود آن‌ها یا والدینشان صادره از یکی از شهرهای آذری‌زبان ایران باشد، شامل تخفیف برای تحصیل در ترکیه می‌شوند. آذری‌زبان ها مثل خود ترک‌ها هزینه دانشگاه را پرداخت می‌کنند. با توجه به اینکه دانشجوهای خارجی‌ در کشور ترکیه بیشتر از ۳ برابر افراد بومی هزینه پرداخت می‌کنند (البته این موضوع وابسته به دانشگاه تحصیلی دارد، این تخفیف فقط برای دانشگاه‌های دولتی محاسبه می‌شود).

شرایط اجازه کار در ترکیه

اشتغال در ترکیه، عمدتا توسط قانون کار ترکیه و قانون اتحادیه صنفی اداره میشود. اجازه کار توسط وزارت کار داده می شود. بعد از پیدا کردن کار در یک شرکت ترکیه ای ، شرکت باید از طرف فرد خارجی درخواست اجازه کار کند. در این حالت هیچ تضمینی وجود ندارد که وزارت کار، به طور قطع اجازه کار به فردخارجی بدهد.

کار ضمن تحصیل در ترکیه برای دانشجویان خارجی تابع شرایط و مقررات خاص خود امکان پذیر است. درخصوص کار ضمن تحصیل در ترکیه، قابل ذکرمی باشد بعضی از دانشگاه های خصوصی به عنوان دانشگاه انگلیسی زبان تاسیس شده اند و اکنون در حال رقابت با دانشگاه های دولتی به دنبال جذب کارکنان حرفه ای در جایگاه هیئت علمی بین المللی و همچنین محققان است.  همچنین موسسات تحقیقاتی وجود دارد که به زبان فرانسه و آلمانی آموزش ارائه میدهد.

علاوه بر این بسیاری از دانشگاه ها پایه و اساس خود را بر این قرار داده اند که دانشجویانی را در مقطع کارشناسی ارشد و مخصوصا دکترا به صورت بورس کامل می پذیرند که گاهی به برخی از اساتید در انجام تحقیقات ، آموزش و یا تهیه آمار و… کمک و همراهی می کنند. در همه این حالات، نیازی نیست که دانشجویان بین المللی به زبان ترکی تدریس کنند و یا زبان ترکی بیاموزند.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

مهاجرت غیر تحصیلی به ترکیه

فرم مربوط به ارزیابی رایگان تحصیل در ترکیه دانلود بروشور اطلاعات تحصیل در ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.