تحصیل در ترکیه

[کل: 0 میانگین: 0]

تحصیل در ترکیه

 

یکی از روش های مطمئن مهاجرت به کشور ترکیه ، مهاجرت از طریق اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. کشور ترکیه همواره به عنوان یکی از کشورهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل و مهاجرت در نظر گرفته می شود .از جمله امکانات تحصیلی خوب در کشور ترکیه ، تحصیل در دانشگاه های معتبر و مورد تائید وزارت علوم و امکان تحصیل به زبان انگلیسی است که موجب شده است تا دانشگاه های کشور ترکیه مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد.

در مقالاتی جداگانه، به بررسی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی نظیر کارشناسی در ترکیه ، کارشناسی ارشد در ترکیه و دکتری در ترکیه خواهیم پرداخت.

 

مروری بر معتبرترین دانشگاه های کشور ترکیه

Turkey’s top universities in 2019

University QS rankings
Koc University ۴۴۸
 

Bilkent University

 

۴۵۶

 

Sabanci University

 

۵۰۱

 

Middle East Technical University

 

۵۵۱

 

Bogazici University

 

۵۷۱

 

Istanbul Technical University

 

۶۵۱

 

 

تحصیل پیش از دانشگاه در ترکیه

یکی از گزینه های ادامه تحصیل برای کودکان و نوجوانان در کشور ترکیه ، تحصیل در مدارس دولتی یا خصوصی این کشور است. وزارت آموزش ملی ترکیه  مسئولیت نظارت بر کیفیت آموزشی مدارس و دانشگاه های این کشور را بر عهده دارد. بر اساس قانون اساسی جمهوری ترکیه، کلیه کودکان بین ۶ تا ۱۸ سال ، از تحصیلات رایگان برخوردار خوهند بود.

به طور کلی ، تحصیلات اجباری در کشور ترکیه از ۷ سالگی آغاز و در ۱۸ سالگی ، در طی مدت ۱۲ سال به اتمام می رسد. تقویم آموزشی کشور ترکیه به طور رسمی  از اواسط سپتامبر شروع و تا اوایل ژوئن ادامه می‌یابد. در این میان ، تعطیلات دوماهه‌ای نیز در ماه فوریه برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است. دانش‌آموزان می بایست ۳۵ تا ۴۰ ساعت در پنج روز هفته ، از دوشنبه تا جمعه  در مدرسه آموزش می بینند.

سیستم آموزشی تحصیل پیش از دانشگاه ترکیه

به طور کلی ، سيستم آموزشي در کشور تركيه به سه دوره‌ تقسيم مي‌شود:

 • دوره ابتدائی : عموماً تحصیل در این دوره ۵ سال به طول می انجامد.
 • تحصیل در مقطع راهنمایی: ۳ سال.
 • مقطع دبیرستان: تحصیل در این دوره ۴ سال به طول خواهد انجامید. آموزش غير رسمي ديگر انواع آموزش را دربرمي‌گيرد كه باز هم تحت نظر وزارت آموزش ملي هستند.

مقطع پیش دبستانی

آموزش پيش‌دبستاني براي كودكان تا ۶ سال اختياري است. هدف از اين آموزش ، پرورش توانايي‌هاي ذهني و فيزيكي كودكان در ايجاد عادات خوب ، آماده‌سازي كودكان براي ورود به مقطع دبستان و آموزش زبان تركي به شيوه‌ي درست است.

تحصیل دوره ابتدائي و راهنمائی

تحصیل مقطع ابتدائی براي کلیه کودکان ۷ سال به بالا اجباري است. تحصیل در مقطع ابتدائی در مدارس دولتی  و به طور رايگان ارائه مي‌شود. اين مقطع ۸ سال به طول می انجامد و به دو بخش ۵ ساله‌ دبستان و ۳ ساله‌ راهنمايي تقسيم مي‌شود. هدف از آموزش در مقطع راهنمايي ، آموزش رفتارها و آداب مناسب يك شهروند تركيه ای است ، تا بتواند فرد موثري در جامعه‌ي خود گردد.

تحصیل در دوره دبيرستان (ليسه)

اين مقطع ۴ساله ، اجباري و به شش دسته تقسیم بندی می شود:

 • دبيرستان عمومي: (Duz Liseler)

هدف از تحصیل در اين مقطع ، آماده سازی دانش‌آموزان براي ورود به دانشگاه است.

 • هنرستان: (Meslek Liseleri)

در اين دبيرستان‌ها ، برخي از رشته ‌ها به طور خاص و متمركز آموزش داده مي‌شوند تا فارغ ‌التحصيلاني متخصص به جامعه تحويل داده شود. دبيرستان فني شامل رشته‌هاي برق ، شيمي ، مكانيك خودرو ، عمران و غيره است.

 • دبيرستان آناتولي (Anadolu Liseleri)

دانش ‌آموزان پس از گذراندن سه سال تحصيلي ، ملزم به شركت در دوره‌ي آموزش زبان يك ساله هستند.

 • دبيرستان عالي: (super high school)

تنها تفاوتي كه با دبيرستان عادي دارد ، يك سال آموزش زبان انگليسي است كه به دوره‌ تحصيلي آن افزوده شده است. وجه تمايز اين دبيرستان با دبيرستان آناتولي در آموزش دروس رياضي و علوم به زبان تركي است.

 • دبيرستان تيزهوشان: (Anadolu Fen Liseleri)

اين مدارس خاص استعدادهاي درخشان است.

 • دبيرستان‌هاي خصوصي: (Ozel Liseler)

به طور کلی ، شهريه‌ي اين مدارس بسيار بالاست. البته به همان اندازه ، رقابت شديدي براي بالاتر بردن كيفيت در ميان اين مدارس وجود دارد.

تحصیل مقطع کارشناسی در کشور ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه ، یکی از گزینه های ادامه تحصیل در این کشور در نظر گرفته می شود. تحصیل مقطع لیسانس در کشور ترکیه ، منجر به تقویت مهارت های تئوری و عملی و همچنین ارتقای درک دانشجو در رشته تخصصی خود می شود ، که منجر به گشوده شدن دریچه هایی رو به آینده برای شخص می گردد.

 

IGTV توضیح شرایط تحصیل در کشور ترکیه و پاسخ به سوالات پزسیده شده در اینستاگرام صباپلن

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی کشور ترکیه

به طور کلی، مزایای تحصیل در دروه کارشناسی در دانشگاه های ترکیه را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل با شهریه معقول
 2. تحصیل در دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ایران
 3. امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

طول دوره کارشناسی

معمولاً دوره کارشناسی در کشور ترکیه  ۴ سال به طول می انجامد. تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های ترکیه عموما به زبان ترکی و دربرخی از رشته ها ، به زبان انگلیسی است.

 

مدارک مورد نیاز (Check the requirements)

مدارک اصلی مورد نیاز عبارتند از:

۱- دریافت، تکمیل و ارسال فرم درخواست به صورت آنلاین

۲- آپلود ترجمه رسمی انگلیسی یا ترکی مدارک تحصیلی دیپلم ، متوسطه و غیره

۳- کپی پاسپورت معتبر

۴-  عکس پاسپورتی

۵-   مدرک زبان ترکی. شما می بایست برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان ، مدرک زبان مرتبط ارائه نمائید.

دانشگاه خاور میانه ترکیه – موسسه مهاجرت و اعزام دانشجو صباپلن

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور ترکیه

معمولاً دوره کارشناسی ارشد (Yuksek Lisans Diploma) در کشور ترکیه  ۲ سال به طول می انجامد و شامل ۱۲۰ ECT است.

 

ارزیابی (Assessment)

ارزیابی پایان نامه های کارشناسی ارشد  بر پایه کیفیت پایان نامه ای انجام است که در پایان دوره دانشجو ارائه می دهد. پایان نامه ارشد توسط کمیته ای متشکل از حداقل سه عضو هیئت علمی دانشگاه محل تحصیل دانشجو به همراه حداقل یک داور علمی خارجی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. طبیعی است که شهریه دوره های که به زبان انگلیسی برگزار می شوند ، بالاتر از دوره هایی است که در آن زبان تدریس ترکی است.

 

آزمون ورودی (Entrance Exam )

اکثر متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه می بایست در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند. آزمون ورودی اصلی در ترکیه(Academic Personnel and Graduate Education Entrance Exam (ALESنام دارد. برای ورود به اکثر دوره های ارشد ، کسب حداقل نمره ۵۰ تا ۵۵ مورد نیاز است. طبیعی است که هرچه نمره کسب شده متقاضی بیشتر باشد ، شانس قبولی وی افزایش می یابد.

به طور کلی ، هدف از برگزاری آزمون  ALES ، اطمینان از این موضوع است که متقاضی تحصیل در دانشگاه های ترکیه ، حداقل مهارت های لازم به منظور تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این کشور را دارد. آزمون در تاریخ های مشخص در طول سال برگزار می شوند. این امکان برای متقاضیان وجود دارد که نمره سایر آزمون های بین المللی نظیر GMAT با حداقل نمره ۵۰۰ یا GRE با حداقل نمره ۶۸۵ ، را به دانشگاه مورد نظر ارائه نمایند.

تحصیل دکتری در  ترکیه

کشور ترکیه دارای یک سیستم آموزش عالی معتبر در سطح جهانی است. تحصیل در دوره دکتری در ترکیه به دوصورت تحصیل با بورس و یا بدون بورس تحصیلی امکان پذیر می باشد. تحصیل دکتری در ترکیه همراه با بورس تحصیلی همانطور که ذکر گردید، شرایط ایده آلی را برای فرد دانشجو فراهم می نماید و به نوعی اشتغال محسوب می گردد.

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کشور ترکیه:

به طور کلی، می توان مزایای تحصیل در دروه دکتری در دانشگاه های ترکیه را به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. هزینه معقول تحصیل و زندگی
 2. تحصیل در دانشگاه های معتبر و مورد تائید وزارت علوم ایران
 3. امکان تحصیل به زبان انگلیسی

طول دوره دکتری (Duration)

دوره دکتری تمام وقت در کشور ترکیه ۴ سال به طول می انجامد.

استاد راهنما (Supervisor)

پایان نامه دکتری در کشور ترکیه توسط کمیته های نظارتی مختلفی ، نظارت می شود. دانشجویان دکتری در کشور ترکیه، پایان نامه خود را در مقطع دکتری، تحت نظارت یک یا دو استاد راهنما که باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی باشند، انجام می دهند. استاد راهنما وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه دانشجو نظارت دقیق و کامل داشته و به صورت دوره ای به دانشگاه گزارش ارائه می دهد.

آزمون جامع (Proficiency Exam)

این آزمون در اوایل دوره تحصیلی متقاضی دکتری برگزار خواهد شد. کمیته ارزیابی دانشگاه ، پروپوزال پایان نامه دانشجو را از طریق آزمون کتبی و یک ارائه شفاهی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

تحصیل در مقطع دکتری در کشور ترکیه رایگان نبوده و دانشجویان بین المللی نیاز به پرداخت شهریه دارند. علاوه بر این، دانشجویان می بایست هزینه های اقامت و زندگی خود را تامین نمایند. متقاضیان می توانند با هزینه ای معقول در دانشگاه های این کشور که مورد تائید وزارت علوم ایران نیز هستند ، تحصیل نمایند.
هزینه تحصیل دوره دکتری به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه برای دانشجویان بین المللی ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو به ازای هر سال است.

عوامل موثر در موفقیت در اخذ پذیرش

یکی از شروط اصلی و مهم موفقیت در دریافت پذیرش در مقطع دکتری ، داشتن معدل بالا در دوره کارشناسی ارشد ، مدرک زبان با نمره بالا و داشتن مقالات در ژورنال های معتبر علمی با ضریب تاثیر (IF) بالا است.

با ورود اطلاعات اولیه خود مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را به شما ارائه میدهد

فرم مشاوره رایگان

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

مهاجرت غیر تحصیلی به ترکیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.