گردشگری ایتالیا

[کل: 0 میانگین: 0]

گردشگری ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا است که پایتخت آن رم می‌باشد. این کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردینا در دریای مدیترانه تشکیل‌شده ‌است. شکل کشور ایتالیا بر روی نقشه شبیه به چکمه می‌باشد.

این کشور به‌اندازه یک‌پنجم ایران مساحت دارد. این کشور مرز مشترک با کشورهای اتریش، فرانسه، واتیکان (واتیکان در داخل شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد)، سان مارینو (کشور سان مارینو در شمال ایتالیا و در دل ایالت امیلیا رومانیا قرار دارد)، اسلوونی و سوئیس دارد. آب‌وهوای ایتالیا مدیترانه‌ای می‌باشد. به دلیل و جود رشته‌کوه آلپ در شمال، هوا سرد، در جنوب خشک و در کل کشوری تقریباً گرم است.

کوههای آلپ مرزی طبیعی میان ایتالیا و کشورهای همسایه غرب و شمال را ساخته است. دره حاصلخیز پو، میان تپه‌های دامنه کوه‌های آلپ در شمال، تپه‌های دامنه کوه‌های آپنین در جنوب، کوه‌های آلپ در غرب و دریای آدریاتیک در شرق جای دارد.

بیشتر خاک ایتالیا از نظر زمین‌شناختی ناپایدار و در معرض خطر زمین‌لرزه قرار دارد. این کشور چهار آتش‌فشان فعال دارد از آن جمله اتنا در سیسیل و وزوو نزدیک ناپل را می‌توان نام برد.

امروزه ایتالیا و جزو هشت کشور صنعتی و کشوری توسعه‌یافته محسوب می‌شود. ازجمله مهم‌ترین صنایع کشور می‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائل نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار اشاره نمود. گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دام‌پروری این کشور را تشکیل می‌دهند.

پله‌های اسپانیایی، کلیسای سانتا ماریا ماجیوری، پارک و باغ ویلای بورقیس، موزه ملی رم، واتیکان، میدان گلادیاتورها، معبد پانتئون، کلیسای سان مارکوس، کلیسای سنت پیتر، تپه پالاتینو، میدان ونزیا، فواره تروی، میدان باربرینی، قلعه سنت آنجلو، پل ريالتو، فواره قایق قدیمی، بنای کولیزیوم، پيازا سان ماركو، گالری ویتوریو امانوئلا، موزه فلورانس، کلیسای ایل دامو، کلیسای سانتا ماریا، کلیسای سانتا ماریا دل گرازی، کاستلو فورزسکو، پل مشهور پونته وكيوو شهر فلورانس، مناطق روستايي توسكانيا، شهر قرون وسطايي سان جيمينيانو، صخره هاي ساحلي جزيره كاپرائيا، برج پیزا و از مهمترین و معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا هستند.

نزدیک به ۶۰ میلیون گردشگر خارجی در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) وارد خاک ایتالیا شده که تخمین زده‌شده در سال جاری (۲۰۱۸) این میزان به پنج درصد افزایش می‌باید. بیشترین گردشگران از کشورهای غیراروپایی به این کشور بوده است. ارزش صنعت گردشگری ایتالیا معادل ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی این کشور است.

ایتالیا ازجمله اهداف اصلی گردشگری جهانی محسوب می‌شود که در مکان هشتم جدول پس از اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلیس و آمریکا قرار دارد.

به عقیده مجمع جهانی اقتصاد، ایتالیا از نظر میراث فرهنگی فوق‌العاده‌ای که دارد در مکان پنجم جدول جهانی و از نظر منابع طبیعی در مکان ۱۲ هم جدول و از نظر ساختاری و زیربنایی در مکان ۱۱ هم جای گرفته است.

به عقیده اتحادیه کشاورزی، ایتالیا تنها کشور جهان است که می‌تواند بر روی میراث باستانی تولید مواد غذایی کشاورزی حساب کند که از نسلی به نسل دیگر در یک منطقه منحصربه‌فرد از نظر تاریخی، هنری و طبیعی که اهرم‌های اصلی جذابیت گردشگری محسوب می‌شوند، منتقل می‌شود.

ایتالیا رهبر جهانی گردشگری غذایی محسوب می‌شود حدود یک‌سوم از هزینه گردشگران در ایتالیا، صرف خرید مواد غذایی در رستوران‌ها، اغذیه‌فروشی‌ها و پیتزافروشی‌ها می‌شود.

شهرها

رم: که به ایتالیایی روما نامیده می‌شود پایتخت کنونی ایتالیا و پایتخت امپراتوری رم تا سال ۲۸۵ پس از میلاد بود.

بولونیا: یکی از بزرگ‌ترین شهرهای دانشگاهی دنیاست.

فلورانس: شهری قرون وسطایی‌ست که بخاطر معماری و هنر و تاریخش شهرت جهانی دارد.

جنوا: این شهر مرکز یکی از جمهوری‌ها در دوره‌ قرون وسطی بوده و در حال حاضر از مراکز اصلی گردشگری ایتالیاست.

میلان: با تلفظ میلانو، در جهان به مرکز مد، لباس، تجارت و هنر ایتالیا شهرت دارد.

ناپل: با تلفظ ناپولی، از قدیمی‌ترین شهرهای دنیای غرب محسوب می‌شود. آتشفشان وزوو در مجاورت این شهر قرار دارد.

پیزا: مرکز یکی از جمهوری‌های دوره قرون وسطی که به خاطر برج خمیده‌اش معروف است.

تورین: با تلفظ تورینو یکی از شهرهای صنعتی شناخته شده ایتالیاست که صنایع اتومبیل‌سازی فیات در آنجا قرار دارد. این شهر همچنین دارای طبیعت بی‌نظیری است.

ونیز: این شهر به ایتالیایی وِنِتْزیا تلفظ می‌شود. شاید بتوان گفت ونیز یکی از زیباترین شهرهای دنیاست که با معماری زیبا و کانال‌های آبش شناخته می‌شود.

مکان‌های دیدنی ایتالیا

آمفی تئاتر کولوسئوم رم

کولوسئوم رم، بزرگ‌ترین و معروف‌ترین آمفی تئاتر در روم باستان بود. ساخت آمفی تئاتر کولوسئوم به دستور امپراطور وسپاسین از سلسله فلاویان شروع و توسط پسر او تیتوس ۸ سال بعد به پایان رسید. کولوسئوم گنجایش ۵۰ هزار تماشاچی را دارد که می‌توانند از طریق نزدیک به ۸۰ ورودی تعبیه‌شده وارد آمفی تاتر شوند. جالب است بدانید این آمفی تئاتر مسقف ساخته‌شده است با سقف‌هایی به نام ولاریوم .

کانال بزرگ ونیز

شهر ونیز که به شهر آب معروف است، تاج جواهرنشان شهرهای آبی دنیاست. ونیز با فضای رمانتیک اش سالهاست یکی از جاذبه‌های برتر توریستی ایتالیا باقی‌مانده است. هنگام گشت زدن در شهر ونیز فرصت تماشای کانال بزرگ را از دست ندهید. البته بهترین راه برای دیدن کانال بزرگ ونیز دیدن آن از داخل آب است.

کلیسای سانتا ماریا دل فیوره فلورانس

کلیسای سانتا ماریا یا مریم مقدس بنایی به سبک گوتیک دارد. ساخت بنای کلیسا در سال ۱۲۹۶ شروع و در سال ۱۴۳۶ به پایان رسید. کلیسای سانتا ماریای فلورانس یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای ایتالیا می‌باشد و گنبد آن هنوز هم بزرگ‌ترین گنبد دنیا محسوب می‌گردد. گنبد کلیسا از آجر ساخته‌شده و بزرگ‌ترین گنبد آجری دنیا به‌حساب می‌آید.

شهر پومپی

در ۲۴ آگوست سال ۷۹ بعد از میلاد، آتشفشان وزوو فوران کرد و پومپی زیر مواد مذاب و خاک مدفون شد. شهر پومپی در حال حاضر یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های توریستی ایتالیا است.

برج کج پیزا

برج معروف دنیا برج کج پیزا، ۱۷۷ سال طول کشید تا ساخته شود. به‌محض اینکه ساخت آن در سال ۱۱۷۳ شروع شد، برج به خاطر فونداسیون ضعیف اش شروع به کج شدن کرد و تقریباً یک قرن به همین صورت گذاشته شد. با شروع دوباره ساخت آن مهندسین به این نتیجه رسیدند با ساختن طبقات بیشتر به شکلی که یک‌طرف آن‌ها بلندتر از طرف دیگر باشد، کج بودن برج را جبران کنند. سرانجام در نیمه دوم قرن چهاردهم ساخت برج پیزا به پایان رسید. پیزا دوباره به روی بازدیدکننده‌هایی که آرزوی بالا رفتن از ۲۹۶ پله آن را داشتند، گشوده شد.

کلیسای سنت پیتر رم

جاذبه برتر واتیکان در رم، کلیسای سنت پیتر است. سنت پیتر در قرن ۱۶ ساخته شد که یک کلیسای باشکوه است که در رأس آن گنبد زیبایی به شکوه بیشتر آن اضافه کرده است. گفته می‌شود که گنبد کلیسای سنت پیتر را میکل آنژ خودش رنگ‌آمیزی کرده است. سنت پیتر که به‌خصوص که نقاشی‌ها و مجسمه‌های آن از آثار دوست‌داشتنی میکل آنژ و برنینی هستند.

دریاچه کومو

بیش از ۱۰۰ سال است توریست‌ها به خاطر ترکیبی از هوای تازه، آب گوارا و کوه‌ها و آب‌وهوای خوب از این دریاچه دیدن می‌کنند. دریاچه کومو به خاطر وجود ویلاهای جذاب و خیره‌کننده مشهور است که از زمان رومن ها تا به امروز در کنار آن ساخته‌شده‌اند.

دره معابد

دره معابد یا به زبان ایتالیایی والی دی تمپل، یک مکان باستان‌شناسی در شهر سیسیلی می‌باشد. در اینجا تعداد زیادی معبد یونانی وجود دارد که همگی به سبک دوریک ساخته‌شده‌اند. تاریخ ساخت این معابد به ۲۴۰۰ سال قبل برمی‌گردد. معروف‌ترین معبد در میان آن‌ها معبد کونکوردیا است که در قرن هجدهم بازسازی شد و در حال حاضر بهترین بندرها میان بناهای دیگر است.

کوه اتنا

کوه اتشفشانی اتنا یکی از بلندترین قله‌ها در ایتالیا است. اطراف کوه اتنا را یک پارک ملی به نام پارکو دل اتنا احاطه کرده است. می‌توان خروج بخار و گدازه‌ها را از این کوه مشاهده کرد.

کلیسای سانتا ماریا دل گرازی میلان

سانتا ماریا دل گرازی یک کلیسا و صومعه در شهر میلان است. نکته قابل‌ذکر در این کلیسا وجود تابلوی معروف شام آخر اثر لئورناردو داوینچی می‌باشد. بیشتر توریست‌ها برای دیدن این تابلوی معروف به سانتا ماریا می‌آیند.

آب‌نمای تروی رم

آب‌نمای تروی یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر رم است که توریست‌ها حتماً باید آن را ببینند. این آب‌نما در سال ۱۷۶۲ توسط نیکولای سالوی، ساخته شد. آب‌نمای تروی همچنین جایی است که مسافران برای به‌سلامت برگشتن به رم در آن سکه می‌اندازند و انداختن دو سکه در آن می‌تواند یک رابطه عاشقانه بین یک زن و مرد رومی را حفظ کند. در هنگام شب، آب‌نما روشن می‌شود و به یک مکان زویایی و رمانتیک برای دیدارهای عاشقانه تبدیل می‌شود.

شهر ورونا

شهر ورونا تا حدود زیادی به خاطر اینکه شهری است که داستان رومئو و ژولیت در آنجا شکل‌گرفته، معروف شده است از طرفی یک آمفی تئاتر رومی وجود دارد که ۲۰۰۰ سال قبل ساخته‌شده است. علیرغم قدمت زیادی که آمفی تئاتر ورونا دارد، به بهترین شکل باقی‌مانده است و گنجایش میزبانی از ۳۰ هزار نفر را دارد. در حال حاضر توریست‌ها و گردشگران می‌توانند در اجراهای موسیقی زنده این آمفی تئاتر حاضر شوند و به‌نوعی فرهنگ و تاریخ ایتالیا را زنده نگه می‌دارند.

موزه واتیکان

موزه‌ی واتیکان از دیدنی‌ترین‌های رم و یکی از جذاب‌ترین موزه‌های دنیا می‌باشد. علاوه بر مقبره‌ی تمام پاپ‌های گذشته، کلیسای کوچک سیستین با سقفی اعجاب‌انگیز، پوشیده از نقاشی‌های مذهبی (ازجمله نقاشی معروف آفرینش آدم، اثر میکل آنژ) نیز از آثار مهمی است که پس از وارد شدن به موزه‌ی واتیکان می‌توان دید. تعداد توریست‌ها وصف‌های عجیب‌وغریب موزه‌ی واتیکان یکی از مشخصه‌های معروف شهر واتیکان است.

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.