چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

قانون اساسی جمهوری ایتالیا، حق تحصیل را برای همه افراد جامعه یک اصل مهم می‌داند و قانون اساسی ایتالیا تأکید می‌کند که تربیت کردن، آموزش دادن و تحصیل بچه‌ها وظیفه دولت و حق والدین بچه‌ها در ایتالیا است.

تحصیلات دوره ابتدایی Elementare در ایتالیا از پنج‌سالگی شروع و به مدت پنج سال ادامه می‌یابد. دانش‌آموزان پس از پایان این دوره، وارد یک دوره سه‌ساله متوسطه Media می‌شوند که در آن دروس ریاضیات پایه و علوم اهمیت ویژه‌ای دارد. در پایان دوره پنج‌ساله ابتدایی و سه‌ساله متوسطه، امتحانات داخلی برگزار می‌شود و پس‌ازآن دوره پنج‌ساله دبیرستان آغاز می‌شود. در پایان این دوره که Superiore نامیده می‌شود، تمامی دانش آموزان در امتحانات نهایی سراسری شرکت نموده و دیپلم دبیرستان به نام Diploma di Maturita اخذ می‌نمایند.

نظام آموزش عالی ایتالیا، تحصیلات دانشگاهی را در بخش‌های «تحصیلات دانشگاهی»، «تحصیلات عالی هنر و موسیقی» و «تحصیلات عالی فنی IFTS و» گروه‌های تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است.

سیستم تحصیلات دانشگاهی ایتالیا از ۸۲ مرکز تحصیلات دانشگاهی تشکیل‌شده که به بخش‌های زیر طبقه‌بندی می‌شود:

۱. دانشگاه‌های دولتی

۲. دانشگاه‌های غیردولتی مورد تایید

۳. دانشگاه‌های مجازی Telematiche

برای ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در ایتالیا، متقاضی باید مدرک (دیپلم) پایان دوره دبیرستان را داشته باشد. دارندگان این مدرک (دیپلم دبیرستان) از کشورهای دیگر نیز می‌توانند پس از گذراندن امتحانات ورودی که دانشگاه موردنظر برگزار می‌کند، مجوز ورود به دانشگاه را دریافت نمایند.

طریق تکمیل برگ مخصوص جایابی و ارسال آن به وزارت دانشگاه‌ها و تحقیقات علوم و فناوری MIUR، مجوز ورود به دانشگاه‌ها را دریافت می‌کنند.

نحوه تطبیق مدارک تحصیلی ایتالیا با ایران

سیکل اول (DU (Diploma Universitario:

دوره‌ای با ۲ تا ۳ سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان در ایتالیا است که در ایران «کاردانی» ارزشیابی می‌شود.

Diploma di Laurea: دوره‌ای است که بعد از دیپلم دبیرستان، ۴ الی ۶ سال تحصیل را در ایتالیا را شامل می‌شود. ارزشیابی مدارک این مقطع درصورتی‌که دانشجو فاقد کار پژوهشی در دوره تحصیل یا پایان‌نامه و دفاع از آن باشد، در ایران این دوره «کارشناسی» تطبیق داده می‌شود.

PL Laurea: با طی یک دوره حداقل ۳ ساله بعد از دیپلم دبیرستان در ایتالیا و گذراندن ۱۸۰ واحد اروپایی (ECTS) «کارشناسی» در ایران ارزشیابی می‌شود.

سیکل دوم:

Diploma di Laurea: دوره تحصیلی ۴ الی ۶ ساله که با انجام یک کار پژوهشی و ارائه و دفاع از پایان‌نامه در ایتالیا «کارشناسی ارشد» در ایران ارزشیابی می‌شود.

LS Laurea Specialistica: در صورت داشتن Diploma di Laurea، گذراندن دوره و انجام کار پژوهشی و ارائه و دفاع از پایان‌نامه، «کارشناسی ارشد» در یاران تطبیق داده می‌شود.

LS Laurea Specialistica: با شرط داشتن کارشناسی، بعد از گذراندن ۲ سال و ۱۲۰ واحد اروپایی و دفاع از پایان‌نامه در ایتالیا «کارشناسی ارشد» در ایران ارزشیابی می‌شود.

Laurea Magistrale a Ciclo Unica: با گذراندن ۵ تا ۶ سال و ۳۰۰ تا ۳۶۰ واحد اروپایی (بعد از دیپلم دبیرستان) و انجام کار پژوهشی و ارائه و دفاع از پایان‌نامه در کشور ایتالیا، معادل «کارشناسی ارشد» در ایران ارزشیابی می‌شود.

Master universitario di primo Livello: بعد از گذراندن ۱ سال و ۶۰ واحد اروپایی گواهی صرفاً «صحت صدور» صادر می‌شود.

سیکل سوم:

DR Dottorato Ricerca: با شرط داشتن کارشناسی ارشد و انجام کار پژوهشی و دفاع از رساله، «دکتری» در کشور ایران ارزشیابی می‌شود.

Master universitario di secondo Livello: بعد از گذراندن ۱ سال و ۶۰ واحد اروپایی گواهی صرفاً «صحت صدور» صادر می‌شود. – برای سایر دوره‌های تخصصی نیز صرفاً گواهی «صحت صدور» صادر می‌شود.

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.