دکتری در ایتالیا

دکتری در ایتالیا

 

تحصیل مقطع دکتری در کشور ایتالیا

کشور ایتالیا دارای جایگاهی مناسب از نظر کیفیت آموزش عالی، زیرساخت های پژوهشی ، روش آموزش ، مطالعات کم هزینه و چشم اندازحرفه ای است. کشور ایتالیا همانند سایر کشورها پیشتاز در بحث تحصیل به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکتری توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان شرایط ویژه ای را جهت تسهیل دوره دکتری در این کشور فراهم آورده است.

به طور کلی، دلایلی که کشور ایتالیا را به عنوان گزینه مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری برای متقاضیان معرفی می کند عبارتند از:

 1. تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپایی
 2. فرصت های متعدد بورسیه
 3. استاندارد بالای رفاهی
 4. امکان همکاری با محققین شناخته شده بی المللی

انواع دوره های دکتری در ایتالیا

به طور کلی، ۲ نوع دوره دکتری در کشور ایتالیا وجود دارد:

The Traditional PhD

در این دوره، دانشجو بر روی یک پروژه تحقیقاتی خاص تحت نظارت استاد راهنما، مشغول به کار خواهد شد. شما می توانید دوره دکتری خود را در یک دانشگاه یا موسسات تحقیقاتی غیر انتفاعی دانشگاهی انجام دهید.

Diploma accademico di formazione alla ricerca

این مدرک توسط موسسات آموزشی با سطح بالای هنر و موسیقی ارائه می شود.

برخی از دانشگاه های ایتالیایی دوره های دکتری با همکاری سایر دانشگاه های بین المللی تحت عنوان International Doctoral Program و یا با همکاری صنایع تحت عنوان International Doctoral Program ارائه می کنند.

PhD application process

تحصیل در دوره دکتری در کشور ایتالیا بر اساس دانشگاه و رشته تحصیلی ، متفاوت خواهد بود. به طور کلی ، در هر ۲ دوره شما می بایست پروژه تحقیقاتی انجام داده و پایان نامه ارائه دهید. با این وجود، تفاوت هایی در این مورد وجود دارد:

Traditional

دوره های متنوع تری را ارئه می دهد ، بدون وجود محدودیت در رابطه با ددلاین یا سیلابس ها. در این دوره ، تمرکز بیشتر بر روی انجام پایان نامه و ارائه آن است. دانشجو چند واحد آموزشی را نیز در سال اول تحصیل خود ، سپری می کند. این امکان وجود دارد که دانشجوی دکتری در طول دوران تحصیل خود ، تدریس میز داشته باشند و یا در فعالیت های آموزشی شرکت کنند. هرچند این میزان ، ۴۰ ساعت در سال است.

طول دوره دکتری (Duration)

طول دوره دکتری در کشور ایتالیا با توجه به نوع دوره انتخابی متفاوت است. با این وجود ، معمولاً دوره های دکتری در کشور ایتالیا ۳ تا ۴ سال.

استاد راهنما (Supervisor)

دانشجویان دکتری در کشور ایتالیا، می بایست پایان نامه خود را در مقطع دکتری، تحت نظارت حداقل یک استاد راهنما که باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی باشد، انجام می دهند.

استاد راهنما در زمینه تحقیقاتی پایان نامه شما متخصص است سایر اعضای هئیت علمی دانشکده محل تحصیل دانشجو نیز ممکن است در آموزش دانشجو مشارکت داشته باشند. استاد راهنما وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه دانشجو نظارت دقیق و کامل داشته و به صورت دوره ای به دانشگاه گزارش ارائه می دهد.

ارزیابی (Assessment)

در سال پایانی دوره دکتری ، دانشجو می بایست پایان نامه ارائه نماید. حداقل ۲ داور از خارج دانشگاه پایان نامه دانشجو را داوری خواهند کرد. در صورت تائید کیفیت پایان نامه توسط داوران ، دانشجو قادر خواهد بود تا در جلسه عمومی از پایان نامه خود دفاع کند. دانشجو باید این موضوع را اثبات کند که پایان نامه او موضوعی جدید و اصیل بوده و تاثیر قابل ملاحظه ای در رشته مورد نظر داشته است.

 

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

تحصیل در ایتالیا ، در مقایسه با سایر کشور های اروپائی ارزان تر است. شهریه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های ایتالیا ، ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال است. قطعا شهریه در دانشگاه های خصوصی بیشتر است. برخی از دانشگاه ها ممکن است ۳۰ تا ۵۰ یورو نیز به عنوان Application fee از متقاضیان دریافت کنند.

دانشجویان می بایست هزینه های اقامت و زندگی خود را نیز در مدت زمان اقامت در کشور ایتالیا ، تامین کنند. با توجه به این نکته که کشور ایتالیا برای افرادی که در مقطع دکتری در این کشور مشغول به تحصیل هستند حقوق ماهیانه ای را مدنظر قرار می دهند پس دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکتری در ایتالیا در پیش دارند.

بورسیه های مختلفی برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا وجو دارد:

 • بورسیه دانشگاهی (Scholarships from universities)

این میزان ۱۲ تا ۲۰ هزار یورو در سال می تواند باشد.

 • بورسیه دولتی برای دانشجویان بین المللی (Italian Government Scholarships for Foreign Students)

بورسیه ارائه شده توسط دولت ایتالیا به دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در این کشور است. مبلغ این بورسیه  ۹۰۰ یورو در ماه است.

      Company-funded

چنانچه شما قصد تحصیل در دوره های Structured را دارید، می بایست برای بورسیه اقدام کرده و در صورت موفقیت، ماهیانه ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو دریافت خواهید کرد.

 

اقدام برای دکتری (Applying for PhD)

معمولاً فرایند اپلای دکتری برای کلیه دانشگاه ها یکسان است. هرچند، درخواست های مقطع دکتری به صورت مجزا توسط هر دانشگاه یا موسسه آموزشی بررس می شود. بنابراین، الزامات، مدارک مورد نیاز و مهلت ارسال مدارک می تواند متناسب با هر دانشگاه متفاوت باشد. کلیه درخواست ها می بایست از طریق اینترنتی و پورتال رسمی دانشگاه مربوطه انجام شود.

 

مدارک مورد نیاز برای اقدام در مقطع دکتری در ایتالیا

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط از دانشگاه های معتبر.

متقاضیانی که خارج از ایتالیا تحصیل کرده باشند می بایست برای تائید مدارک تحصیلی خود اقدام کنند. توصیه می شود که با دانشگاه مورد نظر مکاتبه کنید تا نحوه ارزیابی مدارک مشخص شود. عموماً متقاضیان برای تائید مدارک تحصیلی خود به سفارت ایتالیا مراجعه می کنند.

 1. رزومه پژوهشی
 2. مدرک زبان

مدرک زبان انگلیسی مورد قبول برای اپلای : IELTS , TOEFL , TOEIC

مدرک زبان ایتالیایی مورد قبول برای اپلای : CILS , CELI

 1. ارائه نام یک استاد راهنما که می بایست از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور ایتالیا باشد.
 2. ارائه نام ۲ عضو هیئت علمی یا اساتید عضو هیئت علمی دانشگاه به عنوان .Academic Referee
 3. انگیزه نامه (SOP)
 4. ارائه پروپوزال در صورت درخواست دانشگاه.

 

شانس پیدا کردن کار در ایتالیا  پس از دکتری

با توجه به استاندارد بالای آموزشی کشور ایتالیا ، فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه های این کشور از شانس بالایی برای یافتن موقعیت های شغلی مناسب با درآمد خوب برخوردار خواهند بود. فارغ التحصیلان دوره دکتری در کشور ایتالیا ، ۶ ماه تا یک سال  پس از اتمام دوره تحصیل خود فرصت دارند تا برای یافتن کار مورد نظر خود اقدام نمایند.

در صورتی که فرد بتواند کار پیدا کند می تواند برای اخذ کارت آبی اروپا (Blue Card) اقدام نماید. از شروط اصلی دریافت کارت آبی ، برخورداری از درامد مکفی سالیانه است. با داشتن این کارت می توانید برای بلند مدت در کشور ایتالیا ساکن شوید.

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان
[کل: 0 میانگین: 0]

4 دیدگاه برای “دکتری در ایتالیا

 1. ناشناس گفته:

  هميشه اطلاعات خيلي خيلي دير تر از زماني كه بايد در اختيار فرد قرار گيرد، قرار مي گيرد كه البته اين هم به شانس افراد بستگي دارد – بقول قيصر امين پور رحمة ال… عليه گاهي نمي شود كه نمي شود كه نمي شود … اطلاعاتي كه ارائه شده است بسيار ابتدايي است و افراد به اطلاعات دقيقتر و راهنمايي هاي بيشتر براي اقدام نياز دارند. ولي مطلب ارائه شده آن آگاهي يا بقول معروف استارت اوليه را مي زند و … به هر حال جاي تشكر دارد.

  • مدیر سایت گفته:

   درود بر شما;

   خیلی ممنون از نظر لطفتون لازم هست که این نکته رو یاداوری کنیم که:
   بحث مهاجرت بسیار گسترده هست و ریز کاری ها خودشو داره و بخش اعظمی از اون بستگی به کیس داره از این جهت کاربران عزیز موسسه صباپلن میتونن مشاوره رایگان تلفنی دریافت کنن و در صورت نیاز و تمایل مشاوره حضوری جداگانه ای هم داشته باشند.
   موفق و پیروز باشید.

 2. ساراحسینی گفته:

  باسلام
  سپاس از اطلاعات مفیدتان.
  اگر می‌شود در مورد تحصیل در کشور اسپانیا هم بذارید. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.