تحصیل پیش از دانشگاه اتریش

تحصيلات ابتدایی و متوسطه

در اتريش کودکان از ۵ سالگی وارد دوره يک ساله آمادگی (Vorschule) می شوند، بعد از آن در ۶ سالگی آموزش ابتدايی در دبستان (Volksschule) آغاز می شود. مدت دوره ابتدايی ۴ سال است و در پايان اين دوره از دانش آموزان امتحان می گيرند. سپس تحصيلات متوسطه عمومی به مدت ۴ سال آغاز می گردد. دانش آموزان ممتاز در دوره ابتدايی به دبیرستان های جامع Allgemeinbildende Höhere Schule (AHS) راه می يابند و پس از دوره چهار ساله متوسطه عمومي (سیکل اول)، دوره چهار ساله آخری (سیکل دوم) را نيز در همین دبيرستان ها ادامه می دهند یا وارد کالج های فني حرفه ای (Höhere Technische Lehranstalt – HTL)  می شوند که دوره آن ۵ ساله است.

عده ای نیز وارد دبیرستان اقتصاد (Handelsakademie – HAK) و یا هنرستان (Berufsschule) یا مدارس تخصصی ورزشی و موسيقی می شوند و دوره  ۲ تا چهار ساله  این مدارس را می گذرانند. همه دانش آموزان دبيرستان ها و کالج ها از هر گرايشی در امتحانات نهايی دیپلم (Reifeprüfung) شرکت می کنند و در صورت قبولي، مدرک (Reifeprüfungszeugnis) دريافت می کنند که همان ديپلم دبيرستان است.

دوره‌های تحصیلی در اتریش

کارشناسی و کارشناس ارشد به صورت زیر تقسیم بندی می‌شوند:

  1. تحصیلات کارشناسی با دریافت مدرک و طول دوره ۴۳ سال.
  2. کارشناس ارشد: پیش نیاز این دوره، تکمیل موفقیت آمیز دوره لیسانس است. مدرک این دوره، مشابه آنچه در بالا در مورد دیپلم‌های سنتی گفته شد است. طول مدت این دوره ۲۱ سال است.
کالج در اتریش

دوره‌ی یک ساله کالج در اتریش غالبا رایگان و معادل دوره‌ی پیش دانشگاهی در ایران است؛ اما ورود به دوره‌های کالج برای کدام دسته از متقاضیان تحصیل در اتریش الزامی است و چه شرایطی دارد؟
شرکت در دوره‌های کالج برای دو دسته از علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های اتریش پیش از پذیرش از دانشگاه الزامی است.
دسته‌ی اول داوطلبانی هستند که پس از ورود به دانشگاه‌های ایران و گذراندن چند ترم تحصیلی، دانشگاه را‌‌ رها کرده‌اند و مدرک پایانی تحصیل (کار‌شناسی) دریافت نکرده‌اند.
دسته‌ی دوم شامل افرادی می‌شود که پس از دوران تحصیلات متوسطه بدون تحصیل در دانشگاه‌های ایران، قصد ورود به دانشگاه‌های اتریش را دارند. این افراد نیز به شرط قبولی در آزمون سراسری دانشگاه‌های دولتی ایران می‌توانند برای ورود به دوره‌های کالج در اتریش اقدام کنند.
هدف از شرکت در دوره‌های کالج برای هر دو دسته از داوطلبان، هم‌سطح شدن مدرک تحصیلی آن‌ها با افرادی است که مدرک دیپلم خود را از مدارس اتریش دریافت کرده‌اند. البته در ارتباط با داوطلبان دسته اول، گذراندن دو ترم تحصیلی در دانشگاه دولتی برای معافی از دوره کالج کفایت می‌کند.

پذیرش از کالج؛ مدارک لازم و زمان ارسال

اما شرایط لازم برای ورود به دوره‌های کالج در اتریش چیست؟ شرط اول داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B1 می باشد. این مدرک را قبل از درخواست اخذ پذیرش تحصیلی به اتریش در ایران بایستی تهیه شود.
یکی از واحدهایی که به طور یکسان در تمامی دوره‌های کالج ارائه می‌شود، واحد زبان آلمانی است. پس از ارسال مدارک و دریافت پذیرش از کالج، داوطلب می‌بایست با مراجعه به سفارت اتریش در تهران جهت اخذ ویزای دانشجویی اقدام نماید. قابل توجه آنکه ثبت نام در دوره‌های کالج با ویزای توریستی و یا تبدیل ویزای توریستی به دانشجویی در اتریش ممکن نیست و بایستی داوطلب با ویزای دانشجویی برای شرکت در دوره‌های کالج به اتریش سفر کند.
محل و زمان ارسال مدارک نیز از جمله نکات مهم برای متقاضیان شرکت در دوره‌های کالج است.

شرایط مدارس شبانه روزی اتریش

در اتریش مدارس شبانه روزی وجود دارد. این مدارس سیستمی مشابه با مدارس عادی دارند؛ اما دریافت ویزا و اقامت دانش آموزی (برای دانش آموز) در صورتی امکان پذیر است که یا والدین (یکی از آنها) در اتریش حضور داشته باشند یا اینکه دانش آموز دارای یک سرپرست رسمی (قیم) در اتریش باشد. مادر یا پدر یا قیم هر دانش آموز نمیتوانند به قصد سرپرستی وی ویزای ورود و اقامت بگیرند؛ اما اگر هر فرد دارای تمکین مالی‌ فوق العاده باشد، امکان اینکه اداره اقامت موافقت کند، زیاد استدر غیر اینصورت به والدین پیشنهاد می‌شود که خود برای پذیرش دانشجویی اقدام کنند و فرزند را به عنوان همراه به اتریش بیاورند.

با تکمیل فرم مشاوره  مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت به اتریش را در اختیارتان قرار میدهند

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.