کارشناسی ارشد آلمان

کارشناسی ارشد آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور آلمان

یکی از روش های مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان ، اقدام برای اخذ پذیرش به منظور ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. با توجه به مزایای مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد که کشور آلمان ارائه می دهد ، نظیر تحصیل رایگان در معتبرترین دانشگاه های دنیا ، آموزش در یک محیط علمی زیر نظر اساتید حرفه ای ، زندگی در کشوری با استانداردهای رفاهی بالا و تدریس دروس به زبان انگلیسی موجب شده است تا دانشگاه های کشور آلمان همواره برای ادامه تحصیل ، مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد.

 

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان (Advantages)

به طور کلی ، مزایای تحصیل در دروه کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

 1. تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی.
 2. تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپا.
 3. برخورداری از امکانات پیشرفته آموزشی.
 4. زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی.
 5. امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی.
 6. امکان تحصیل به زبان انگلیسی.

فرایند دریافت مدرک فوق لیسانس در کشور آلمان از سیستم Bologna پیروی می کند. این به این معنی است که ، مقطع فوق لیسانس پس از اتمام مقطع لیسانس خواهد بود. اکثر دوره های کارشناسی ارشد در کشور آلمان به صورت آموزش محور Taught Course هستند. دانشجویان در طول دوره فوق لیسانس ، دروس مختلف در رشته خود را آموزش می بینند و علاوه بر این ، بر روی یک پروژه تحقیقاتی خاص نیز به عنوان پایان نامه خود کار می کنند.

طول دوره کارشناسی ارشد (Length of program)

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان  ۲ سال یا ۴ ترم ، به طول می انجامد که بستگی به رشته تحصیلی متقاضی دارد. دانشجو می بایست در طول دوره کارشناسی ارشد خود ، ۱۲۰ واحد پاس کند ، که از این مقدار ، ۹۰ واحد مربوط به دروس آموزشی و ۳۰ واحد مربوط به پایان نامه است.

انواع دوره های کارشناسی ارشد در آلمان (Degree types)

دوره های کارشناسی ارشد در آلمان ، اغلب به صورت کارشناسی ارشد علوم (Master of Sciences) یا کارشناسی ارشد هنر (Master of Arts) ارائه می شوند. علاوه بر این، دوره های ارشد به صورت Consecutive و Non-consecutive تقسیم بندی می شوند.

Consecutive

به دوره کارشناسی ارشدی اطلاق می شود که در آن ، می بایست رشته مقطع لیسانس داوطلب ، کاملا با مقطع فوق لیسانس هم خوانی داشته باشد. برای مثال، شما برای ادامه تحصیل در مقطع بیوشیمی ، می بایست در رشته شیمی یا زیست شناسی در مقطع لیسانس ، تحصیل کرده باشید.

معمولا تحصیل در دوره های consecutive رایگان است.

Non-consecutive

دوره های کارشناسی ارشد که تمرکز آن ها بر روی رشته های خاص خواهد بود. برای مثال رشته هایی که نیازمند سابقه عملی و تجربی ، علاوه بر مدرک لیسانس دارند. دانشجویان عموماً برای تحصیل در این نوع از دوره ها ، می بایست شهریه پرداخت کنند.

اکثر دوره های کارشناسی ارشد در کشور آلمان از نوع consecutive هستند.

 

محتوای آموزشی (Course Content)

محتوای آموزشی با توجه به هر رشته متفاوت خواهد بود. با این وجود ، دانشجویان در طول دوران تحصیل خود ، واحدهای تئوری و عملی را پاس خواهند کرد.

 • دوره کارشناسی ارشد در یک دانشگاه تحقیقاتی (Research University) شامل گذراندن واحد های آموزشی ، سمینار ، به همراه انجام کارهای عملی و آزمایشگاهی خواهد بود.
 • دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های علمی – کاربردی (University of Applied Science) ، بیشتر شامل کارهای عملی و کارگاه های آموزشی خواهد بود.
 • دوره کارشناسی ارشد در رشته های هنری در College of Art, Film and Music بیشتر بر تقویت کارهای عملی دانشجویان متمرکز است.

 

ارائه و امتحان (Assessment and Grading)

دانشجویان در دوره ارشد ، علاوه بر گذراندن واحد های درسی ، به ارائه سمینار و سخنرانی نیز می پردازند. هدف از برگزاری جلسات سخنرانی، ارتقای مهارت های فردی دانشجویان نظیر تفکر خلاق و همکاری است. مابقی زمان را دانشجو می بایست صرف مطالعه و کار بر روی پروژه های گروهی صرف نماید. معمولاً امتحانات به صورت شفاهی و کتبی، کار آزمایشگاهی، کار گروهی یا کار بر روی پروژه ای خاص انجام می شود.

کشور آلمان از سیستم نمره دهی بر مبنای ۵ استفاده می کند. نمرات دانشجویان از ۱ (درجه عالی) تا ۴ (پذیرش لب مرز) درجه بندی می شود.

 

 

 

Master’s Degree Grades at German Universities

Label                    Grade Range
(Sehr Gut (Very Good / Excellent ۱٫۰ to 1.5
(Gut (Good ۱٫۶ to 2.5
(Befriedigend (Satisfactory ۲٫۶ to 3.5
(Ausreichend (Sufficient ۳٫۶ to 4.0

 

پایان نامه (Dissertation)

دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد در آلمان می بایست در پایان دوره تحصیل خود ، پایان نامه یا پروژه عملی ارائه نمایند. دانشجو می بایست پایان نامه خود را ، تحت نظارت استاد راهنما انجام دهد. برخی از دانشگاه های آلمان ، ارزیابی پایان نامه دوره کارشناسی ارشد را از طریق جلسه دفاع شفاهی (Thesis defense) انجام می دهند. در این جلسه ، دانشجو در ابتدا یک توضیح مختصر در رابطه با پایان نامه خود ارائه می نماید و پس از ارائه این مرحله ، به سوالات کمیته داوران در ارتباط با یافته های تحقیق خود ، پاسخ خواهد داد.

 

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی کشور آلمان رایگان است. با این وجود، در برخی موارد استثنائاتی وجود دارد. دانشگاه های خصوصی (Private Universities) شهریه دریافت می کنند. با این وجود ، اکثر موسسات آموزش عالی در آلمان ، با بودجه دولتی اداره می شوند.

 • ایالت Baden-Wurttemberg ، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، ۱۵۰۰ یورو شهریه از دانشجویان بین المللی دریافت می کند.
 • تحصیل در برخی از دوره های فوق لیسانس Non-consecutive با پرداخت شهریه همراه است.

بورسیه های مختلفی برای دانشجویان بین المللی در آلمان وجود دارد:

 • گرنت دانشجوئی (Student grant)

استاد راهنمای دانشجو او را برای دریافت بورسیه به میزان ۱۲۵۰ یورو در ماه از German National Academic Foundation (Studienstiftung des Deutsche Volkes) معرفی می نماید.

 • بورسیه DAAD

بورسیه ارائه شده توسط سازمان German Academic Exchange Service به میزان ۱۲۰۰ یورو در ماه به دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دوره دکتری در آلمان تعلق می گیرد.

 

فرایند پذیرش (Application Process)

اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در آلمان برای ارسال مدارک موردنیاز دریافت پذیرش تحصیلی سامانه جداگانه ای مخصوص به خود را دارند که در آن نیاز به ارسال اصل مدارک و سوابق تحصیلی دیگر وجود ندارد و کافیست که اسکن هر مدرک موردنیاز را بصورت یک فایل الکترونیکی در سامانه مورد نظر بارگذاری کنید.

به طور کلی ، متقاضیان رشته مورد نظر خود را در دانشگاه های آلمان پیدا کرده و اپلای می کنند. با این وجود ، برخی از دانشگاه ها ، از سیستم Uni-Assist برای مدیریت درخواست های متقاضیان بین الملل استفاده می کنند. ددلاین ارسال مدارک برای هر دانشگاه متفاوت است.

برخی از دانشگاه های آلمانی برای بررسی اپلیکیشن ، هزینه دریافت می کنند ، که عموماً ۵۰ یورو است

به طور کلی ، مهلت ارسال درخواست برای هر دانشگاه متفاوت است. با این وجود ، مهلت ارسال:

ترم سپتامبر: اپلای قبل از ۱۵ ژانویه.

ترم زمستان: اپلای قبل از ۱۵ جولای.

 

مدارک مورد نیاز پذیرش (Application process)

 1. دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته مرتبط از دانشگاه های معتبر
 2. رزومه پژوهشی (CV)
 3. مدرک زبان

رشته های زیادی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند. ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل برای تحصیل در این رشته ها ، الزامی است.

 • دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ، نیازی به ارائه مدرک زبان آلمانی ندارند.
 • دوره های کارشناسی ارشد به زبان آلمانی ، می بایست مدرک زبان آلمانی ارائه نمایند.
 • رشته هایی نظیر مدیریت یا MBA ، ممکن است از متقاضیان خود ، درخواست ارائه مدارک زبان GMAT یا GRE داشته باشند.
 1. انگیزه نامه (SOP)
 2. آزمون ورودی (Entry Exam): ممکن است در برخی رشته های پر متقاضی ، آزمون ورودی از متقاضیان گرفته شود.

علاوه بر مدارک ذکرشده در بالا ، معمولا پیش نیازهای تخصصی موردنیاز برای هر رشته در هر جایی می تواند بسیار متغیر باشد. پیش نیازهای تخصصی ، بطور مثال می تواند گذراندن تعداد مشخصی واحد درسی تخصصی در یک زمینه یا زیرشاخه مشخص در دوره کارشناسی متقاضی باشد ، یا اینکه داشتن معدل کل بالاتر از یک حد مشخص شده باشد.
برای اطلاع دقیق از مدارک مورد نیاز ، می بایست به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و در آنجا همه مدارک و پیش نیازهای مورد نیاز را مشاهده نمائید.

کلیه دانشجویان در آلمان می بایست بیمه درمانی داشته باشند. دانشجویان از ۲ طریق می توانند نسبت به دریافت بیمه درمانی اقدام کنند:

 • بیمه دولتی یا STATUTORY. شرکت هایی که خدمات این نوع بیمه را ارئه می نمایند عبارتند از:
 • AOK Baden Württemberg
 • Barmer GEK
 • DAK – Gesundheit
 • KKH – Kaufmännische Krankenkasse
 • TK – Techniker Krankenkasse
 • بیمه خصوصی

 

(Numerus clausus (restricted applications

پذیرش در برخی از رشته ها در دوره کارشناسی ارشد محدود است. این مورد بیشتر در رشته های حیطه پزشکی وجود دارد.

Centrally restricted: رشته هایی که پذیرش در آن ها ، توسط دولت آلمان محدود شده است.

Locally restricted: رشته هایی که پذیرش در آن ها ، توسط دانشگاه محدود شده است.

 

شانس دریافت پذیرش تحصیلی

شانس دریافت پذیرش تحصیلی شما بستگی به عوامل مختلفی دارد و تنها یک عامل تعیین کننده نخواهد بود. عوامل مختلفی همچون نمره مدرک زبان ، معدل آخرین مدرک تحصیلی ، ریز نمرات و تعداد واحدهای گذرانده شده مورد نیاز، ارتباط رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد ، ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته ، داشتن سابقه کار مرتبط و غیره است.

 

امکان کار دانشجویی در طول مدت زمان تحصیل در آلمان

محدودیتی برای تعداد ساعات کار کردن دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان وجود ندارد و آن ها می توانند در حین تحصیل خود مشغول کار پاره وقت شوند.

 

با تکمیل فرم مشاوره رایگان مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت به آلمان را در اختیارتان قرار میدهند

 

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان
[کل: 2 میانگین: 1]

2 دیدگاه برای “کارشناسی ارشد آلمان

 1. علی عبتدی گفته:

  من رشنه کارشناسی مهندسی مکانیک دارم.دانشگاه بین المللی قزوین درس خوانده ام.لطفا رشنه های مرتبط باا رشنه من رت معرفی کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.