تحصیلات ابتدایی در کشور آلمان

کودکان از سه سالگی وارد مهد کودک میشود و آموزش به طور رسمی در کشور آلمان در مدارس از ۶ سالگی شروع میشود دوره ی ابتدایی در مدارس کشور آلمان یه مدت ۴ سال می باشد.

پس از دوره ابتدایی دوره جدیدی آغاز میشود که مدت آن ۶ سال میباشد در پایان این دوره دانش آموزان بعد از ۹ سال تحصیلی ( ۴سال ابتدایی + ۵ سال بعد از ابتدایی) مدرک Hanp tschulabschluss یا پس از گذراندن ۱۰ سال ( ۴ سال ابتدایی + ۶ سال بعد از ابتدایی) مدرک Real schulabschluss میگیرند. پس از اتمام این دوره دانش آموزان دو راه در پیش روی خود دارند.

راه اول مدارس فنی

پس از انتخاب مدارس قنی هم امکان وارد شدن به بازار کار را دارند و هم انتخاب مدارس عالی فنی , کسانی که این دوره را انتخاب میکنند افرادی هستند که وارد شدن به بازار کار برایشان اولویت دارد و همچنین بعد از گذراندن این دوره وارد مدارس عالی فنی می شوند.

راه دوم ادامه تحصیل در دبیرستان با گرایش‌های گوناگون

که پس از اتمام دوره‌ی دبیرستان وارد دانشگاه‌ها می‌شونداین دوره برای دانش‌آموزانی است که قصد دارند در رشته‌های گوناگون تحصیل کرده و تحصیلات عالیه داشته باشند.

تحصيل در آلمان در مقطع دبیرستان

دانش آموزان غیر اروپایی که بین ۱۴ تا ۱۸ سال سن دارند مجاز به تحصیل در مقطع دبیرستان در آلمان می باشند. دانش آموزانی که به همراه خانواده خود در آلمان زندگی نمیکنند میتوانند در مدارس شبانه روزی شرکت کنند با ثبت نام در مدارس شبانه روزی بخش خوابگاه مدرسه حضانت دانش آموز را برعهده میگیرد و بدین شکل دانش آموز میتواند  برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کند.

در مدارس شبانه روزی امکانات تحصیلی و تفریحی و اقامتی لازم برای اقامتی لازم برای اقامت نوجوانان خارجی به دور از مادر و پدر فراهم شده است.

اکثر مدارس شبانه روزی در آلمان موسسات غیرانتفاعی هستند که کیفیت تحصیلی بسیار بالاتری نسبت به مدارس دولتی ارائه میدهند. بسیاری از خانواده های ثروتمند آلمانی فرزندان خود را به مدارس دور دست شبانه روزی میفرستند تا فرزندانشان نه تنها از امکانات تحصیلی فوق العاده استفاده کنند بلکه در نوجوانی با دوستانی از جای جای دنیا آشنا شوند و با استقلال شخصی خو بگیرند و مهمتر از همه استعداد های خود را شناسایی کرده و در مسیر صحیح برای تحصیلات دانشگاهی در آلمان قدم بردارند.

هزینه های تحصیل مدارس آلمان

به طور متوسط مجموعه هزینه های تحصیل دانش آموزان خارجی در مدارس شبانه روزی بالا میباشد. این هزینه شامل هزینه تحصیل , اسکان , خوراک , بیمه , پوشاک , سفر های داخلی و خارجی می باشد.

زمان شروع تحصیل در مقطع دبیرستان در آلمان

سال تحصیلی بعد از تعطیلات تابستانی (در هر ایالت متفاوت \ اواسط ماه اوت) شروع میشود و به دو دوره تقسیم میشود. به طور معمول ۱۲ هفته به صورت تعطیلات عمومی وجود دارد و معمولا ۶ هفته در تابستان و دو هفته تعطیلات در کریسمس وجود دارد.

زبان تدریس

برخی از مدارس شبانه روزی در آلمان بین المللی هستند و در چنین مدارسی زبان اصلی تدریس انگلیسی می باشد و در کنار زبان انگلیسی دانش آموزان نه تنها زبان آلمانی را یاد میگیرند بلکه معمولا موظف به یادگیری زبان دیگری مثل زبان فرانسوی اسپانیش یا لاتین می باشند. برای ورود به چنین مدارسی دانش آموزان باید تا حد خوبی به زبان انگلیسی مسلط باشند. در مدارس شبانه روزی غیر بین المللی زبان تدریس آلمانی میباشد که تحصیل در چنین مدارسی کم هزینه تر میباشد.

دانش آموزان خارجی که آشنایی کافی با زبان آلمانی دارند میتوانند در چنین مدارسی مشغول به تحصیل بشوند و برای اقامت خود به عنوان دانش آموز ویزای تحصیلی دریافت کنند.

تسلط به زبان آلمانی در سطح B1 از پیش نیاز های گرفتن پذیرش تحصیلی از مدارس بین المللی آلمانی زبان می باشد باید به خاطر داشت نظام آموزش دولتی در آلمان برای کسانیکه آلمانی نیستند تقریبا هیچگونه تسهیلاتی از قبیل کلاس های فشرده آموزش زبان قائل نمی شود بدین ترتیب اولین ماه های تحصیل برای کودکانی که زبان مادری آنها آلمانی نیست ممکن است دشوار باشد.

کالج

دوره کالج برای آن است که شما دیپلمی معادل یک شخص آلمانی دریافت نمایید.تقریبا میتوان گفت هیچ دانشگاهی در آلمان وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه نماید. پس هر فردی برای آنکه واجد شرایط ادامه تحصیل در کالج باشد باید مدرکی ارائه دهد که توانایی او را در زبان آلمانی با اثبات برساند. امکان کار در دوره کالج فقط در تعطیلات میان ترم برای افراد وجود دارد.

بنابراین فرد باید توانایی تامین خود بدون نیاز به کار دانشجویی را داشته باشد تا در کشور آلمان دچار مشکل نگردد ولی اجازه کار در مقطع کارشناسی برای دانشجویان وجود دارد.

درخواست برای ورود به کالج

آن دسته از متقاصیان ایرانی که تتها دارای مدرک دیپلم میباشند می بایستی قبولی آزمون سراسری ایران در دوره های روزانه و شبانه را داشته باشندو قبولی در آزمون دانشگاه های غیر انتفاعی پیام نور و جامع علمی کاربردی مورد قبول نمی باشد و تنها باید قبولی در دوره های روزانه و شبانه داشنگاه سراسری برای ورود به مقطع کارشناسی را داشته باشند(قبولی در دوره دوره های کاردانی مورد قبول نیست).

پس از آن داوطلبان باید مدرک قبولی در آزمون سراسری خود را با تائید وزارت علوم ایران ترجمه رسمی نموده و همراه با بقیه مدارک لازم جهت پذیرش و درخواست پذیرش در کالج به مرکز Uni assist در برلین ارسال کنند. البته این در ثورای است که دانشگاه تحت پوشش مرکز Uni assist باشد در غیر این صورت مدارک باید مستقیما برای دانشگاه ارسال گردد و دوره تحصیلی این افراد با دوره یک ساله کالج شروع میشود. این متقاضیان بعد از یک دوره یکساله کالج و با توجه به نمراتی که از امتحان پایان ترم دریافت میکنند میتوانند جهت پذیرش در شته های مورد علاقه خود اقدام نمایند.

با ورود اطلاعات اولیه خود مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی آلمان را در اختیارتان قرار میدهند

 

 

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.