کشور آلمان دارای جایگاهی مناسب از نظر کیفیت آموزش عالی ، زیرساخت های پژوهشی ، روش آموزش ، مطالعات کم هزینه و چشم اندازحرفه ای است. کشور آلمان همانند سایر کشورها پیشتاز در بحث تحصیل به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان شرایط شرایط ویژه ای را جهت تسهیل دوره دکترا در این کشور فراهم آورده است.

در آلمان مدرک دکترا توسط دانشگاه ها یا موسسات عالی تحصیلی با معادل آن اعطا میشود. درجه دکترا توسط یک فرایند مشخص حاصل می شود که طی آن فرد توانایی خود را برای انجام تحقیقات مستقل نشان میدهد و دوره مقطع دکترا در کشور آلمان در اکثریت رشته ها 3 تا 5 سال است.

تحصیل در این مقطع در  المان در اکثر رشته ها به زبان آلمانی است که البته در مواردی این امکان وجود دارد که دانشجو تز دکتری خود را به زبان انگلیسی ارائه نماید که در این مورد نظر استاد راهنما تعیین کننده میباشد.

زبان تحصیلی مقطع دکترا در آلمان

همچنین امکان گذراندن این مقطع در برخی رشته ها به زبان انگلیسی ممکن است پذیرش در مقطع دکترا در کشور آلمان پروسه ای زمان بر و پر ریسک میباشد. مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع دکترا در آلمان در رشته های ارائه شده  به زبان انگلیسی آیلتس 7 به بالا و در رشته های ارائه شده به زبان آلمانی مدرک B2 میباشد.

هزینه ها و شرایط تحصیل دکتری در آلمان

اینکه در این مقطع به دانشجو حقوقی تعلق بگیرد یا خیر به نظر استاد مربوطه بستگی دارد و نمیتوان درباره آن نظری قطعی ارائه نمود. تحصیل در این مقطع نیز مانند دیگر مقاطع تحصیلی در کشور آلمان با هزینه بسیار کم امکان پذیر است که البته رشته های انگلیسی زبان سهم بیشتری را در دریافت شهریه به خود اختصاص داده اند.به صورت کلی در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور آلمان به دو صورت تحلیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت میکند صورت می پذیرد.

 

 

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم پرداخت هزینه در دانشگاه های آلمان میباشد همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس (کارشناسی ارشد آلمان) می باشد.

با توجه به این نکته که کشور آلمان برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند حقوق ماهیانه ای را مدنظر قرار می دهند پس دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دمترا در آلمان در پیش دارند

در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور آلمان فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نماید:

 1. در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخد مدرک دال بر تسلط کافی بر زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)

اعتبار ویزا در دوره زبان آلمانی با توجه به طول دوره است که می تواند از 3 ماه تا 1 سال باشد و این مدت نمیتواند در آلمان گشترش یابد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

 • دو فرم درخواست ویزا
 • دو عکس پرتره به تازگی گرفته شده
 • مدرک تحصیلی شناخته شده
 • دیپلم لیسانس فوق لیسانس
 • نامه تایید دوره ثبت نام دوره زبان، یا گواهی ثبت نام
 • مدارک ارائه برنامه دانشگاه
 • اثبات پشتوانه مالی
 • نامه تأیید ترک کار توسط کارفرما (مخصوص کارمندان)
 • اثبات بیمه درمانی تحت پوشش (برای کل مدت اقامت در آلمان)
 • پاسپورت معتبر (حداقل 3 ماه پس از تاریخ برنامه ریزی شده شما و حداکثر 10 سال از آن)
 • گواهی پرداخت ویزا
ضمانت نامه مالی برای اخذ ویزا تحصیلی

در کشور آلمان ضمانت نامه مالی به دو صورت قابل انجام است

 1. خود شخص متقاضی ویزای تحصیلی
 2. تعهد کننده مالی مقیم در آلمان

شخص میتواند با مراجعه به یکی از شعبات ارزی و با حواله مبلغی مشخص شه از سوی سفارت آلمان در یکی از بانک های ایران در حساب خود ضمانت مالی خود را دریافت کند

شخص تعهد کننده میتواند با مراجعه به شهرداری شهر محل سکونت خود در آلمان و با ارئه کلیه مدارک مالی خود اعم از فیش حقوقی و ..شخص متقاضی ویزای تحصیلی در ایران را تا مادامی که در آلمان تحصیل می نماید ضمانت کند و اصل تعهد نامه را برای متقاضی در ایران ارسال کند تا بر اساس آن متقاضی ویزای خود را درخواست نمیاد.

Deadlines

مهلت درخواست اواسط ژوئیه است اگر دوره در طول ترم زمستان شروع شود.

مهلت درخواست اواسط ژانویه است اگر دوره در طول ترم تابستان شروع شود.

پیشنهاد صباپلن: اسناد و مدارک خود را زودتر از ددلاین ها ارسال کنید و حداقل 8 هفته قبل از پایان مهلت پرداختی های خود را پرداخت کنید.

وضعیت همراه

اگر مجوز اقامت در آلمان دارید و طول مدت اقامتات بیش از یکسال است میتوانید خانواده خود را به آنجا ببرید با این حال به منظور پیوستن به شما در آلمان شما باید قادر به حمایت از آنها باشید.

با ورود اطلاعات اولیه خود مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی به آلمان (تحصیل دکترا در آلمان) را در اختیارتان قرار میدهند

 

با تکمیل فرم مشاوره مشاوران صباپلن در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به روز ترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی را در اختیارتان قرار میدهند

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.