تحصیل در آلمان


 

تحصیل در آلمان

یکی از روش های مطمئن مهاجرت به آلمان، مهاجرت از طریق اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. کشور آلمان همواره به عنوان یکی از کشورهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل و مهاجرت در نظر گرفته می شود .از جمله امکانات تحصیلی بسیار خوب در کشور آلمان ، زندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی است که موجب شده است تا دانشگاه های کشور آلمان همواره مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد.

دولت آلمان به دانشجو اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد

بررسی شرایط تحصیل در کشورهای آلمان و اتریش و  پاسخ به سوالات پرسیده شده در پیج اینستاگرام موسسه صباپلن

در کشور آلمان ، وزارت آموزش ، فرهنگ و علوم وظیفه اصلی تدوین سیاست ها و مقررات آموزشی را بر عهده دارد. این نهاد ، همکاری تنگاتنگی با دولت فدرال آلمان و ایالت های این کشور ، به منظور نظارت بر موسسات آموزشی دارد. سیستم آموزشی در کشور آلمان ، به ۵ سطح تقسیم بندی می شود:

Early Childhood Education

Primary Education

Secondary Education

Tertiary Education

Continuing Education

در مقالاتی جداگانه، به بررسی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی نظیر کارشناسی در آلمان ، کارشناسی ارشد در آلمان  و دکتری در آلمان خواهیم پرداخت.

مروری بر معتبرترین دانشگاه های کشور آلمان

                                                             

Germany top universities in 2019

No University QS rankings
۱ Technical University of Munich ۶۱
 

۲

 

LMU Munich

 

۶۲

 

۴

 

University of Heidelberg

 

۶۴

 

۵

 

Karlsruhe Institute of Technology

 

۱۱۶

 

۶

 

Humboldt University of Berlin

 

۱۲۱

 

۷

 

Free University of Berlin

 

۱۳۰

 

۸

 

RWTH Aachen University

 

۱۴۴

 

۹

 

Technical University of Berlin

 

۱۴۷

 

۱۰

 

University of Tübingen

 

۱۶۸

تحصیل پیش از دانشگاه آلمان

تحصیل در آلمان(Studying and working in Germany) اجباری است و همه کودکان سنین  ۶ الی ۱۸ سال ،می بایست در مدرسه تحصیل کنند. علاوه بر مدارس رايج ابتدايي و متوسطه ، مدارس استثنايي براي كودكان با مشكلات يادگيري و رفتاري  وجود دارد. سال تحصیلی در آلمان به دو ترم تقسیم می شود. ترم پاییز که در انتهای آگوست شروع شده و تا اواسط ژانویه ادامه می یابد. ترم بهار که از اواسط ژانویه تا اوایل ژوئن ادامه دارد.

مقطع پیش دبستانی (Forskola)

در کشور آلمان، مقطع پیش دبستانی اختیاری است و برای کودکان تا ۶ سال در نظر گرفته می شود. نظارت بر آموزش در مقطع پیش دبستانی بر عهده State Youth Welfare Office است. این نهاد ، وظیفه صدور مجوز برای تاسیس مهد کودک و مراکز پیش دبستانی را نیز بر عهده دارد.

تحصیل اجباری (Compulsory Education)

تحصیل اجباری در کشور آلمان برای کودکان بالای ۶ سال الزامی است. مدت این دوره ، ۹ سال در Gymnasium یا ۱۰ سال برای تحصیل در مدارس دولتی خواهد بود. چنان چه دانش آموزی قادر به شرکت در کلاس های تمام وقت نباشد ، می تواند در مدارس پاره وقت تحصیل کند.

تحصیل دوره ابتدائی (German Primary Education)

تحصیل ابتدایی در کشور آلمان اجباری است. دانش آموزان از سن ۷ سالگی در مدارس ابتدایی مشغول به تحصیل می شوند و می بایست ۴ سطح آموزشی را تکمیل نمایند. هدف اصلی آموزش دوره ابتدائی در کشور آلمان ، توسعه درک اساسی مهارت های دانش آموزان است.

تحصیل در دوره متوسطه (Secondary Education)

این دوره پس از اتمام دوره ابتدائی است و به ۲ بخش تقسیم می شود:

Lower Secondary Level

برای کودکان ۱۰ تا ۱۶ ساله ، که در سطوح ۵ تا ۱۰ خواهد بود. هدف از این دره ، کسب آمادگی به منظور ورود به دوره Upper Secondary Level است.

Upper Secondary Level

دانش آموزان ۱۵ تا ۱۸ سال که دوره Lower Secondary Level گذرانده و قصد دارند برای ورود به دانشگاه آماده شوند.

 

کالج در آلمان

شما با گذراندن دوره کالج ، دیپلم آلمانی دریافت خواهید کرد. تقریبا می توان گفت که هیچ کالجی به زبان انگلیسی در کشور آلمان وجود ندارد. بنابراین ، هر فردی برای آنکه واجد شرایط ادامه تحصیل در کالج باشد ، می بایست مدرک زبان آلمانی ارائه نماید ، که توانایی او را در زبان آلمانی به اثبات برساند.

 

سیستم نمره دهی در کشور آلمان (Grading system in Germany)

با پایان رسیدن سطح ۱ ، کودکان به صورت اتوماتیک به سطح ۲ آموزشی منتقل می شوند ، صرف نظر از سطح دانش کسب شده. در سطح ۲ آموزشی ، کودکان بر اساس سطح دانش کسب شده در کلاس ، نمره دریافت خواهند کرد.
در صورت عدم کسب نمره قبولی ، دانش آموز می بایست مجدداً دوره را بگذراند. کارنامه دانش آموزان Zeugnis نام داشته که تمامی نمرات کسب شده در طول سال آموزشی شامل می شود. سیستم نمره دهی در کشور آلمان تغییر کرده و شامل یک سیستم ۶ سطحی (Grade) (1-6) شده است. بر این اساس،

 • ۱ (very good)
 • ۲ (good)
 • ۳ (satisfactory)
 • ۴ (adequate)
 • ۵ (poor)
 • ۶ (very poor)

تحصیل مقطع کارشناسی در کشور آلمان

با توجه به مزایای مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی که در کشور آلمان وجود دارد ، مانند تحصیل رایگان در دانشگاه های معتبر دنیا با بهره مندی از تجهیزات مدرن واستاندارد آموزشی بالا و همچنین زندگی در کشوری که با سطح رفاهی بالا است ، موجب شده است تا تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان ، همواره متقاضیان زیادی داشته باشد.
تحصیل مقطع لیسانس در کشور آلمان ، منجر به تقویت مهارت های تئوری و عملی و همچنین ارتقای درک دانشجو در رشته تخصصی خود می شود ، که باعث گشوده شدن دریچه هایی جدید رو به آینده برای دانشجویان شاغل به تحصیل می گردد.

طول دوره کارشناسی در آلمان

معمولاً دوره کارشناسی در کشور آلمان  حداقل ۳ سال به طول می انجامد. تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های آلمان عموما به زبان آلمانی و دربرخی از رشته ها ، به زبان انگلیسی است. برای پذیرش در این دوره نیاز به مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و ریز نمرات است.

اکثر دوره های لیسانس در کشور آلمان به زبان آلمانی ارائه می شوند. بنابراین ،ارائه مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان ، الزامی است.

مدارک مورد نیاز

در ارتباط با مدارک مورد نیاز ، می توانید برای این منظور به سایت دانشگاه های مورد نظر خود برای ادامه تحصیل مراجعه کنید. این بخش بسیار مهمی در پروسه اپلای شما خواهد بود ، به دلیل اینکه ممکن است جزئیات خاصی در رابطه با شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه خاص وجود داشته باشد.
شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی کشور آلمان ، به برگه تحصیل در مقطع کارشناسی کشور آلمان مراجعه نمائید.

مقطع کارشناسی ارشد کشور آلمان

معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان معمولا ۲ سال یا ۴ ترم ، به طول می انجامد که بستگی به رشته تحصیلی متقاضی دارد. دانشجو می بایست در طول دوره کارشناسی ارشد خود ، ۱۲۰ واحد پاس نماید.

دوره های کارشناسی ارشد در آلمان ، به صورت Consecutive و Non-consecutive تقسیم بندی می شوند.

Consecutive:

به دوره کارشناسی ارشدی اطلاق می شود که در آن ، می بایست رشته مقطع لیسانس داوطلب ، کاملا با مقطع فوق لیسانس هم خوانی داشته باشد.

معمولا تحصیل در دوره های consecutive رایگان است

Non-consecutive:

دوره های کارشناسی ارشد که تمرکز آن ها بر روی رشته های خاص خواهد بود. برای مثال رشته هایی که نیازمند سابقه عملی و تجربی ، علاوه بر مدرک لیسانس دارند. دانشجویان عموماً برای تحصیل در این نوع از دوره ها ، می بایست شهریه پرداخت کنند.

پایان نامه (Dissertation)

دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد در آلمان می بایست در پایان دوره تحصیل خود ، پایان نامه یا پروژه عملی ارائه نمایند. دانشجو می بایست پایان نامه خود را ، تحت نظارت استاد راهنما انجام دهد.

اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در آلمان برای ارسال مدارک موردنیاز دریافت پذیرش تحصیلی سامانه جداگانه ای مخصوص به خود را دارند که در آن ، اسکن هر مدرک موردنیاز را بصورت یک فایل الکترونیکی در سامانه مورد نظر بارگذاری می کنید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور آلمان ، به برگه تحصیل در مقطع کارشناسی کشور آلمان مراجعه نمائید.

شانس دریافت پذیرش تحصیلی شما در مقطع ارشد ، بستگی به عوامل مختلفی دارد. عوامل مختلفی همچون نمره مدرک زبان ، معدل آخرین مدرک تحصیلی ، ریز نمرات و تعداد واحدهای گذرانده شده مورد نیاز و سایر مدارک خاص هر رشته ، است.

 

تحصیل مقطع دکتری در کشور آلمان

به طور کلی، ۲ نوع دوره دکتری در کشور آلمان وجود دارد:

The Traditional PhD

در این دوره، دانشجو بر روی یک پروژه تحقیقاتی خاص تحت نظارت استاد راهنما، مشغول به کار خواهد شد. شما می توانید دوره دکتری خود را در یک دانشگاه یا موسسات تحقیقاتی غیر انتفاعی دانشگاهی انجام دهید.

Structured Doctoral Program

این دوره به طور گسترده به زبان انگلیسی برگزار می شوند. دانشجو می بایست علاوه بر پایان نامه، واحدهای آموزشی را نیز بگذراند.

اکثریت دانشجویان دکتری در کشور آلمان، تحصیل در دوره های Traditional را انتخاب می کنند. با این وجود، تعداد دانشجویانی که دوره Structured را انتخاب می کنند، رو به افزایش است، به ویژه در رشته های علوم طبیعی و ریاضیات.

طول دوره دکتری در کشور آلمان با توجه به نوع دوره انتخابی متفاوت است. در دوره های Traditional، معمولا طول دوره تحصیل ۴ سال و در دوره  Structured معمولا ۳ سال خواهد بود.

فرایند ارزیابی نیز با توجه به نوع دوره انتخابی متفاوت خواهد بود. دانشجویان در دوره های Traditional، پایان نامه خود را برای کمیته ارزیابی دانشگاه ارسال کرده و طی یک آزمون شفاهی و یک آزمون کتبی (Rigosorum) در حضور حداقل ۲ عضو هیئت علمی در رشته خود، دفاع خواهند کرد.
چنان چه شما در دوره Structured را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، می بایست چندین واحد درسی اجباری را که معمولاً برای دانشجویان دوره دکتری نیاز است، بگذرانید. ارزیابی شما در طول سخنرانی ها و سمینارهای مرتبط با کار پژوهشی تان ارزیابی خواهد شد. علاوه بر این، شما می بایست پایان نامه نیز ارائه نمائید.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان، رایگان است و دانشجویان نیاز به پرداخت شهریه برای مدت زمان ۳ سال ندارند. در صورت طولانی شدن دوره دکتری، دانشجو می بایست هزینه تحصیل سال های اضافی خود را پرداخت کنند. توجه داشته باشید که با وجود تحصیلات رایگان، دانشجویان می بایست هزینه ای تحت عنوان Semester Contribution که مقدار آن ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو است ، را پرداخت نمایند، که شامل هزینه های مربوط به ثبت نام و خدمات دانشجوئی است.

در صباپلن بخوانید

[کل: 1 میانگین: 5]

6 دیدگاه برای “تحصیل در آلمان

 1. پوریا گفته:

  ببخشید من آموزش محور کارشناسی ارشد گرفتم تو ایران
  چطوری میتونم برای دکتری اقدام کنم برای المان؟ میشه اصلا ؟ اگر نمیشه چه راهی پیشنهاد میکنید که انجام بدم

  • مدیر سایت گفته:

   درود بر شما;

   بله اگر شرایطش رو دارید میتونید برید جهت دریافت مشاوره رایگان با موسسه تماس بگیرید.

  • مدیر سایت گفته:

   با سلام خدمت شما آقای عباسی;
   جهت بررسی شرایط دقیقتون از طریق فرم مشاوره رایگان مشخص شده اقدام نمایید.
   با آرزوی موفقیت برای شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.