سرمایه گذاری در کانادا؛ راهی مطمئن برای اخذ اقامت

سرمایه-گذاری-در-بورس-کانادا (2)

مقدمه

آیا می‌خواهید اصول سرمایه گذاری در کانادا را بیاموزید؟ به دنبال مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری هستید؟ در این مطلب سعی شده است تا علاوه بر بررسی شرایط این کشور برای سرمایه گذاری، به مزایای این کار و نحوه اخذ اقامت و ویزای کانادا به کمک این روش بپردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

چرا در کانادا سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری در کانادا به دلیل امکان اخذ اقامت و همچنین دسترسی به بازارهای سهام عمده مانند بورس اوراق بهادار تورنتو می‌تواند برای سرمایه گذاران به شکل بالقوه جذاب باشد. همچنین این روش فرصت درآمدزایی بسیار مناسبی را برای شما فراهم خواهد کرد. برنامه های بازنشستگی و حمایت دولت از کارفرمایان نیز از دیگر دلایلی که عده زیادی را ترغیب به سرمایه گذاری در این کشور می‌کند و دولت کانادا برای کارآفرینان تخفیف‌های مالیاتی نیز در نظر گرفته تا علاوه بر تشویق به سرمایه گذاری، به رشد اقتصادی این کشور نیز از طریق سرمایه خارجی کمک کند.

روش‌های مختلف سرمایه گذاری در کانادا

اگر به دنبال اخذ اقامت کانادا هستید، یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای این کار سرمایه گذاری است. البته باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که هر ایالت شرایط و قوانین خاص خود برای این کار را دارد. همچنین ممکن است به عنوان یک ایرانی برای شما سوال شود که مجاز به انتخاب کدام روش سرمایه گذاری و انجام آن هستید؟ کدام روش برای شما به اخذ اقامت راحت‌تر و کم دردسرتر است؟ به طور کلی افراد متقاضی برای سرمایه گذاری در کشور کانادا می‌توانند به کمک روش‌های مختلفی مانند خرید ملک، ایجاد شغل و کارآفرینی، ثبت شرکت و مشارکت در بازار سرمایه کانادا اقدام به مهاجرت کنند که هر کدام را به صورت جداگانه در ادامه این مطلب بررسی کرده‌ایم.

 

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

بازار خرید و فروش ملک در کشور کانادا، یک بازار نسبتاً جوان است و به همین دلیل دارای پتانسیل‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری است. همچنین به دلیل شرایط کلی این کشور چون ثبات مالی، لایف استایل خاص و تنوع آب و هوایی یکی از روش‌های سرمایه گذاری در کانادا به شمار می رود که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

از آنجایی که این کشور به ایالت‌های مختلف تقسیم می‌شود بهتر است قبل از خرید ملک برای سرمایه گذاری، در مورد قوانین هر ایالت مطالعات خود را به صورت کامل انجام دهید تا در برنامه اقامت و مهاجرت شما خللی وارد نشود. به عنوان نمونه باید گفت که خرید ملک در شهرهایی و ایلاتی چون کبک، بریتیش کلمبیا، انتاریو، نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و نیوفاندلند، دارای محدودیت خاصی برای افراد خارجی نیست. نکته بسیار مهمی که در در رابطه با خرید ملک باید اشاره کرد این است که این روش تنها برای سرمایه گذاری مفید است و اگر به دنبال اخذ اقامت هستید، این روش به اخذ ویزا و اقامت این کشور منجر نخواهد شد.

ثبت شرکت یا خرید سهام حتی کوچک برای سرمایه گذاری در کانادا

یکی دیگر از روش‌های مرسوم برای سرمایه گذاری در این کشور که البته در بسیاری موارد گزینه خوبی برای مهاجرت و اخذ اقامت نیز به شمار می‌رود، ثبت شرکت است. شرکت‌های ثبت شده در کشور کانادا در دو قالب قادر به فعالیت هستند: در قابلت برنامه‌های دولت فدرال و یا برنامه‌های استانی.

مدارک مهمی برای ثبت شرکت در این کشور نیاز است که یکی از مهمترین آنها ارائه یک بیزینس پلن موفق و اصولی است. در این طرح تجاری باید میزان سرمایه و روند فعالیت شرکت برای درآمدزایی مشخص شده باشد تا بتوان موافقت برای سرمایه گذاری از طریق این روش را اخذ کرد. هزینه‌هایی نیز برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در کانادا به کمک این روش وجود دارد چون هزینه ثبت برند و انجام کارهای قانونی که باید حتماً مدنظر داشته باشید.

نکته مهم بعدی که باید به آن اشاره کرد این است که این روش هم الزاماً منجر به اخذ اقامت نخواهد شد مگر اینکه تحت شرایط خاصی باشد. برای اینکه موفق به دریافت ویزا و اقامت کانادا باشید باید ۵۰ درصد سهام شرکت برای شما باشد و خود شما هم در شرکت مشغول به کار باشید. در واقع اقامت به خاطر ثبت یا سهامداری در یک شرکت به شما تعلق نمی‌گیرد، بلکه چون مشغول کار در این کشور هستید، می‌توانید برای دریافت آن اقدام کنید.البته این روش یک مزیت مهم دارد اینکه حداقل سرمایه برای آن مشخص نشده و نیازی به سرمایه گذاری بزرگ برای این کار نخواهید داشت.

سرمایه گذاری در کشور کانادا از طریق کارآفرینی

یکی از روش‌های سرمایه گذاری در کانادا هم روش کارآفرینی است. در واقع کارآفرینی در کانادا یکی از محبوب‌ترین روش‌ها به شمار می‌رود که علاوه بر سرمایه گذاری، برای اخذ اقامت هم مورد توجه عده زیادی قرار گرفته است. کارآفرینی در هر ایالت شرایط خاصی دارد، گرچه در نهایت همگی زیر نظر قانون فدرال هستند.

نکته مشترک برای این کار در هر ایالتی این است که فرد متقاضی باید یک طرح تجاری ارائه داده و در طرح خود نشان دهد که توانایی ایجاد شغل و در کنار آن درآمدزایی مناسبی را خواهد داشت. در صورتی که طرحی قوی داشته باشد و مورد تأیید مقامات قرار بگیرد، به فرد اجازه ورود به کشور کانادا داده خواهد شد. نکته مهم در این رابطه، داشتن سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار دلاری برای شروع است.

خرید اوراق قرضه دولتی

خرید اوراق قرضه روش بعدی برای سرمایه گذاری در کانادا است. این کشور دارای ثبات اقتصادی و در کنار آن ثروت بسیار زیاد و بازار سرمایه قابل اتکایی است. همین دلایل هم باعث شده تا خرید اوراق قرضه در کانادا به عنوان یک روش مطمئن برای سرمایه گذاری مورد توجه قرار بگیرد. سهام و یا اوراق قرضه کشور کانادا را به دو روش زیر می‌توان خریداری کرد:

  • روش مستقیم: خرید سهام و اوراق قرضه از طریق بورس اوراق بهادار تورنتو (TSX) و یا بورس ملی کانادا (CSE)
  • روش غیرمستقیم: خرید سهام یا اوراق قرضه از طریق صندوق‌های مبادله ارز و یا به روش سپرده‌گذاری آمریکایی (ETF)

یک نکته مهم که در رابطه با این روش سرمایه گذاری در کانادا باید به آن اشاره کرد این است که متأسفانه دولت کانادا از سال ۲۰۱۷ قوانین محدود کننده فراوانی برای این کار وضع کرده است و برای همین بهتر است اگر قصد اقامت هم دارید از دیگر روش‌ها استفاده کنید که درصد اطمینان بیشتری دارند.

سرمایه‌گذاری استانی در کشور کانادا

یکی از روش‌های مطمئن برای سرمایه گذاری در کانادا، روش سرمایه گذاری استانی است که خود به چند روش زیرمجموعه دیگر تقسیم می‌شود. با کمک هرکدام از آنها می‌توان به اقامت دائم در این کشور رسید اما توجه به شرایط هر کدام دارای اهمیت است. شرایط برخی از استان‌هایی که قادر به سرمایه گذاری در آن‌ها هستید را بررسی کرده‌ایم.

سرمایه گذاری در کبک

کبک گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری در کانادا است. در روش سرمایه گذاری استانی، فردی که متقاضی است باید دارای حداقل سرمایه یک میلیون دلار باشد و یا در صورت نقد نبودن سرمایه، معادل آن سهام یا ملک داشته باشد.

مزایای سرمایه گذاری در کبک این است که محدودیت سنی خاصی ندارد. فرد متقاضی ملزم به داشتن مدرک زبان انگلیسی و فرانسه یا مدرک خاص دانشگاهی نیست. همچنین بعد از موافق با سرمایه گذاری، فرد متقاضی می‌تواند برای اعضای خانواده خود نیز اقامت دریافت کند. نیازی نیست تا بلافاصله بعد از ورود به کشور کانادا برای راه اندازی کسب و کار اقدام کرد. همچنین خود فرد و همراهان امکان استفاده از خدمات بهداشتی این کشور را داشته و فرزندان قادر به تحصیل در کشور کانادا هستند.

سرمایه گذاری در جزیره پرنس ادوارد

اگر جز مدیران باتجربه در حوزه کسب و کار هستید و یا کارآفرینانی که دارای مهارت‌های مدیریتی، برای سرمایه گذاری در کانادا بهتر است جزیره پرنس ادوارد را انتخاب کنید. البته برای سرمایه گذاری در این جزیره حداقل باید یک بار به آن سفر کرده باشید. داشتن مدارک زبان و مدارک دانشگاهی شرط مهمی است. همچنین باید ثابت کنید که در زمینه مدنظر دارای مهارت و تجربه هستید.

سرمایه گذاری در ایالت نیوبرانزویک

برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در کانادا را دارند، کار و زندگی در نیوبرانزویک می‌تواند تجربه منحصر به فردی باشد. زیرا دولت برای افرادی که نیوبرانزویک را جهت سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند، امکانات خاص و ویژه‌ای را در نظر گرفته است. علاوه بر بالا بودن کیفیت زندگی، فرصت‌های شغلی فراوان و سودآور بودن سرمایه گذاری در این ایالت بسیار مورد توجه است.

برای سرمایه گذاری در نیوبرانزویک، فرد متقاضی باید مبلغی در حدود ۱۰۰ هزار دلار داشته باشد و دو سال نیز در آنجا بماند و ثابت کند به رشد این منطقه از لحاظ اقتصادی کمک کرده است. مهمترین نکته در مورد سرمایه گذاری در این منطقه، ایجاد شرایط برای متقاضی جهت اخذ ویزای موسوم به ویزای مولتی است.

خرید بیزینس(Owner Operator) برای سرمایه گذاری در کانادا

یکی دیگر از روش‌های مهم برای سرمایه گذاری در کشور کانادا، طریق خرید بیزینس (Owner Operator) است. البته اگر فرد متقاضی کسب و کاری داشته باشد، به جای خرید بیزینس می‌تواند، کار خود را به این کشور منتقل کند. نکته مهم اینکه متقاضی این کار باید ویزای مولتی داشته باشد یا برای این کار ورک پرمیت work permit دریافت کرده و بعد از دوسال برای اخذ اقامت دائم اقدام کند. همچنین باید راجع به قوانین هر ایالت و قانون کلی فدرال برای این کار هم اطلاعات لازم را دریافت کند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در کانادا

این کشور به دلیل تولید ناخالص ملی و فرصت‌های فراوان برای کار و سرمایه‌گذاری دارای چشم انداز خوبی برای مهاجرت است. اما قبل از هر چیزی لازم است راجع به مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در کشور کانادا اطلاعات لازم را داشته باشید.

مزایای سرمایه گذاری در کشور کانادا

دسترسی به بازار جهانی: خوشبختانه کشور کانادا دارای توافق‌نامه‌های فراوانی با کشورها و مجامع بین‌المللی است همین امر باعث شده تا فرد سرمایه‌گذار در این کشور به بازارهای جهانی دسترسی داشته باشد. همچنین این کشور دارای ثبات مالی بالایی است ه به حفظ ارزش دارایی شما کمک خواهد کرد.

سوددهی بالا: از آنجایی که قوانین این کشور باعث جذب سرمایه گذاری در کانادا شده است، همچنین قوانین مهاجرتی ماهرترین و زبده‌ترین افراد را به این کشور جذب کرده، مزیت مهم بعدی سوددهی بالای سرمایه گذاری در این کشور به دلایل گفته شده است.

اقامت در کانادا: هماهنگونه که دیدید برخی روش‌های سرمایه گذاری در کشور کانادا منجر به اخذ اقامت در این کشور برای فرد متقاضی و همراهان وی خواهد شد. این امر به افراد متقاضی جهت سرمایه‌گذاری و همراهان وی کمک خواهد کرد تا از سیستم آموزشی، رفاهی و بهداشتی این کشور نیز بهره ببرند.

معایب سرمایه گذاری در کشور کانادا

یکی از بزرگترین معایبی که برای سرمایه گذاری در کانادا باید به آن اشاره کرد، این است که تنها برخی روش‌ها چون کارآفرینی و ثبت شرکت برای مهاجرت و در نهایت برای اخذ اقامت کارآمد هستند. همچنین برای برخی از استانها سرمایه میلیونی شرط ورود است که برای همه افراد روش مناسبی به شمار نمی‌رود. در مقابل همین شرایط در برخی کشورهای اروپایی ساده‌تر و نیاز به سرمایه کمتری دارد. همچنین در صورتی که فرد قصد انتقال کسب و کار خود از ایران را به این کشور داشته باشد، از بازارهای آسیا و اروپا بسیار دور خواهد شد و باید به این نکته مهم توجه داشته باشد.

قوانین سرمایه گذاری در کشور کانادا

کشور کانادا با اقتصاد ۴/۱ تریلیون دلاری، همواره به عنوان یکی از با ثبات ترین و بزرگترین اقتصادهای دنیا در نظر گرفته می شود. کشور کانادا بر اساس رتبه بندی شاخص سهولت در تجارت (ease of doing business index) که توسط بانک جهانی هر ساله ارائه می شود، در رتبه شانزدهم این فهرست قرار دارد.

علاوه بر این، کشور کانادا یکی از شفاف ترین سیستم های بانکی در دنیا را دارد. کشور کانادا از نظر سرمایه گذاری برای ، محیطی ایمن برای سرمایه گذاران خارجی است.

در حالیکه کانادا رویکردی مثبت در رابطه با سرمایه گذاران خارجی دارد، قوانین اقتصادی این کشور نسبت به سایر کشورها تا حدودی سخت تر است، به ویژه در برخی حوزه های خاص نظیر انرژی، بانک داری و رسانه.
مالیات بر تجارت در کانادا نسبت به سایر کشورهای مشابه، کمتر است.

سوالات متداول

۱٫ شروع تجارت شرکتی که در حال حاضر خارج از کانادا وجود دارد

شرایط و قوانین تاسیس شعبه ای از شرکت خارجی در کشور کانادا با توجه به هر استان متفاوت است. برای مثال، چنانچه شما شرکتی در خارج از کشور کانادا داشته باشید و قصد تاسیس دفتری برای شرکت خود در کانادا داشته باشید، می بایست نسبت به ثبت کسب و کار خود تحت عنوان Extra-provincial corporation اقدام نمائید.
برای این منظور شما نیاز به استخدام یک نماینده که می بایست بالای ۱۸ سال و ساکن استان مورد نظر شما باشد، نمائید.

۲٫ شروع کسب و کار در کانادا از طریق مهاجرت

شما می توانید از طریق Start-up Visa که مختص کارآفرینان است و یا اشخاص با شغل آزاد (Self Employed) برای شروع کسب و کار در کانادا از طریق مهاجرت اقدام نمائید. در نظر داشته باشید که برای مهاجرت از طریق Self Employed می بایست شرایط زیر را احراز نمائید:

• برخورداری از تجربه مرتبط در زمینه فعالیت های فرهنگی یا ورزشی و توانایی در مشاکرت قابل توجه در بخش فرهنگی و یا ورزشی کشور کانادا.

• تجربه در مدیریت مزرعه و همچنین داشتن قصد خرید یا مدیریت مزرعه ای در کشور کانادا.
سایر عواملی که در بررسی درخواست شما اهمیت دارد عبارتست از: سن، تحصیلات و مدرک زبان. شما می بایست قادر باشید به راحتی به زبان انگلیسی یا فرانسه صحبت کرده، بنویسید و گوش کنید.

۳٫ شروع کسب و کار در کانادا بدون اینکه در این کشور زندگی کنید

چنانچه شما به کشور کانادا مهاجرت نکرده و یا شهروند این کشور نیز نباشید، همچنان این امکان برای شما وجود دارد تا شرکت خود را در این کشور تاسیس نمائید.
نکته مهم در این رابطه این است که اطلاعات مربوط به شرایط تاسیس شرکت در هر استان کانادا را بدانید. برای مثال، استان بریتیش کلمبیا در حال حاضر، منعطف ترین قوانین مربوط به شرایط تاسیس شرکت را برای افراد غیر مقیم کانادا در میلان کلیه استان های این کشور دارد.
شرایط مورد نیاز برای تاسیس شرکت در این استان عبارتند از:
۱٫ ارائه آدرس حقیقی برای کسب و کار.
۲٫ دریافت اجازه کار از اداره مهاجرت و شهروندی کانادا.
۳٫ درخواست سرمایه گذاری در کانادا را برای بررسی ارسال نمائید.
در صورت احراز شرایط فوق می توانید اقدامات لازم برای تاسیس کسب و کار خود آغاز نمائید.
۱٫ ارائه ایده ای خلاق در حوزه کسب و کار.
۲٫ نوشتن طرح کسب و کار (Business Plan)
۳٫ انتخاب نام تجاری برای کسب و کار خود.
۴٫ تکمیل فرم مربوط به Business Ownership
۵٫ ثبت نام تجاری.
۶٫ جستجو برای یافتن وام های مربوط به طرح های کسب و کار کوچک.
۷٫ دریافت گواهی تجارت (Business License)
۸٫ ثبت نام برای مالیات خدمات (GST).
۹٫ ثبت نام برای مالیات بر درآمد (PST).
۱۰٫ اقدام برای جذب نیرو.
۱۱٫ اقدام برای بیمه.
۱۲٫ بازاریابی برای کسب و کار خود.

کلیه افرادی که قصد سرمایه گذاری در کشور کانادا را داشته باشند، می بایست به نکات زیر توجه کنند:

۱٫ همکاری (Incorporation)

قوانین مربوط به همکاری در هر استان کانادا متفاوت است. به عنوان مثال، در استان انتاریو می بایست ۲۵ درصد از سهامداران شرکت، کانادائی باشند و یا اقامت دائم این کشور را داشته باشند.

در صورتیکه هیئت مدیره کمتر از ۴ نفر باشند، حداقل یک نفر از اعضای هیئت مدیره می بایست شهروند کانادا باشند. در صورتیکه احراز این شرایط برای شما دشوار باشد، می توانید در استان بریتیش کلمبیا اقدام به تاسیس شرکت خود کنید.

۲٫ ساختار مالی (Funding Structure)

شما برای تاسیس شرکت خود نیاز به سرمایه اولیه دارید. پس از مشخص کردن اعضای هیئت مدیره و ثبت شرکت، می توانید برای دریافت وام اقدام کرده و در صورت داشتن شرایط مورد نیاز برای دریافت وام اقدام کنید.

۳٫ نرخ مالیات (Taxation Rates)

در صورتی که یک شرکت خارجی که در کانادا وجود دارد، قصد راه اندازی یک شعبه جدید داشته باشد، مالیات بر درامد آن شعبه برابر ۵/۲۶ درصد، صرفنظر از منبع درآمد آن شعبه خواهد بود.

۴٫ ثبات قوانین و مقررات

فضای کلی سرمایه گذاری در کشور کانادا از ثبات کافی برخوردار است. این موضوع به ویژه در مقایسه با برخی کشورها که قوانین مالیاتی و کسب و کار در آن ها هنوز در مرحله توسعه بوده و یا دستخوش تغییرات غیر منتظره بوده است که باعث بروز مشکلات مالی برای سرمایه گذاران خارجی می شود.

سخن پایانی

در نهایت باید گفت که کشور کانادا به دنبال جذب سرمایه برای رشد اقتصادی بیشتر است. به همین خاطر قوانین مرتبط با سرمایه گذاری در کانادا مدام در حال تغییر هستند، همین امر دلیل خوبی است تا پیش از هر اقدامی برای سرمایه‌گذاری از طریق وکلا و مشاورین موسسات مهاجرتی معتبر، از شرایط هر کدام از روش‌های ذکر شده اطلاع پیدا کرده و سپس اقدام کنید. موسسه مهاجرتی صباپلن برای این امور در خدمت شماست.

در صباپلن بخوانید

مقالات مهاجرتی

آموزش راه های مختلف مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری در کشور های مختلف

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.