سرمایه‌گذاری در ترکیه؛ معرفی روش‌های سرمایه‌گذاری و مزایای آن

اقامت خرید ملک ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد و مهاجرت به این کشور و اقامت در آن به شیوه‌های مختلفی امکان‌پذیر است. سرمایه‌گذاری در ترکیه از روش‌های برای دریافت اقامت این کشور است. مبلغ و شرایط سرمایه‌گذاری با توجه به بخش‌های مختلف اقتصادی این کشور متفاوت است اما در نهایت به اقامت دائمی در این کشور منجر می‌شود. ترکیه به نسبت سایر کشورها مبلغ کمتری را برای سرمایه‌گذاری تعیین کرده است و از این رو افراد زیادی این کشور را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند.

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری حدود ۶ ماه زمان نیاز دارد. پاسپورت ترکیه از پاسپورت‌های معتبر است که ده سال اعتبار دارد و افراد با اخذ ویزای این کشور بدون هیچ محدودیتی می‌توانند به بیشتر کشورهای دنیا سفر کنند. افرادی که توانسته‌اند پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنند، از تمام مزایای شهروندی این کشور برخوردار هستند.

استانداردهای سرمایه‌گذاری در ترکیه

سرمایه‌گذار پیش از سرمایه‌گذاری در یک کشور باید برخی فاکتورها را بطور کامل بررسی کند. ارزیابی استانداردهای سرمایه‌گذاری از این جهت برای تصمیم‌گیری اهمیت دارند که معیارهایی جهانی برای سنجش وضعیت اموال سرمایه‌گذاران خارجی است. این ملاک‌ها شامل ریسک مصادره اموال و نرخ کنترل فساد است که به سنجش رفتار دولت با شهروند و سرمایه گذار خارجی و وضعیت رانت، ناعدالتی، فساد و وجود باندهای قدرت می‌پردازد.

بطور کلی استانداردهای سرمایه‌گذاری در ترکیه در وضعیت مطلوبی قرار ندارد اما طبق توافق‌نامه تجاری ایران و ترکیه در خصوص معاهدات مالی و سرمایه‌گذاری اتباع دو کشور، تا حدود زیادی سرمایه‌گذاری شهروندان ایرانی در ترکیه تضمین شده است. گفته می‌شود در صد سال گذشته اموال و دارایی سرمایه‌گذاران خارجی به هیچ عنوان در ترکیه مصادره یا سلب مالکیت نشده است.

توافق‌نامه ارتقا و حفظ سرمایه‌گذاری بین دو کشور ایران و ترکیه

توافق‌نامه ارتقا و حفظ سرمایه‌گذاری بین دو کشور ایران و ترکیه تضمین می‌کند که استانداردهای تجاری را تعیین کند تا سرمایه‌گذاران در محیط مناسب اقتصادی به فعالیت‌های خود ادامه دهند. این قانون به این معنا است که هیچ کدام از دولت‌ها اجازه توقیف اموال سرمایه‌گذاران را نخواهند داشت، مگر در صورتی که سرمایه‌گذار مرتکب اعمال خلاف قانون شده باشد که توقیف اموال پس از طی مراحل قانونی امکان‌پذیر خواهد شد.

شاخص‌های اقتصادی تاثیرگذار بر سرمایه‌گذاری در ترکیه

پیش از سرمایه‌گذاری در ترکیه و به جهت رسیدن به سودآوری در این کشور، باید شاخص‌های اقتصادی تاثیرگذار در تجارت و صنعت این کشور را بررسی کرد. نرخ تولید ناخالص داخلی و میزان مالیات مصوب در آن کشور از این شاخص‌های تاثیرگذار است.

تولید ناخالص داخلی

میزان سرانه تولید ناخالص داخلی و سود آوری آن، از شاخص‌های تاثیرگذار در سرما‌یه‌گذاری در ترکیه است که بر مبنای نرخ تولید ناخالص داخلی ارزیابی می‌شود. نرخ تولید ناخالص داخلی کشور ترکیه در سال ۲۰۱۷ برابر با ۲۵۱۲۹٫۳۴ دلار بوده است. این میزان، نرخ متوسطی در مقایسه با کشورهای اروپایی همچون آلمان، اتریش و اسپانیا محسوب می‌شود.

مالیات

دیگر شاخصی که سرمایه‌گذار باید به آن توجه داشته باشد، نرخ مالیات است؛ میزان مالیات یک کشور با میزان سود سرمایه‌گذار رابطه عکس دارد و لذا نرخ مالیات پایین باعث جذب سرمایه گذار خواهد شد. بخش قابل توجهی از درآمد ترکیه از مالیات است؛ به این معنی که شهروندان ترکیه موظف هستند برای بهبود شرایط زندگی در این کشور، بخشی از درآمد خود را به دولت پرداخت کنند. قوانین مالیاتی در ترکیه بسیار دقیق است و سبب رشد چشمگیری اقتصاد ترکیه شده است. مالیات بر درآمد در این کشور حدود ۲۲٪ تعیین شده که نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار کمتر است.

توافق‌نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی بین دو کشور ایران و ترکیه

بر اساس این توافق‌نامه که بین دو کشور ایران و ترکیه به امضا رسیده است، سرمایه‌گذاران خارجی تنها در یکی از دو کشور موظف به پرداخت مالیات هستند.

تسهیلات کشور ترکیه برای سرمایه‌گذاران خارجی

در سال‌های اخیر دولت ترکیه بسیاری از محدودیت‌های وضع شده برای سرمایه‌گذاران خارجی را لغو کرده و به همین دلیل، این کشور مقصد سرمایه‌گذران بسیاری شده است. قوانین برای سرمایه‌گذاران خارجی شفاف و بسیار دقیق تنظیم شده است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • سرمایه‌گذاران خارجی هر زمان که بخواهند می‌توانند بدون هرگونه محدودیتی سرمایه خود را از ترکیه خارج کنند
 • سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند به راحتی و بدون هرگونه محدودیتی با سرمایه‌گذاران داخلی ترکیه یا سرمایه‌گذاران خارجی به تجارت بپردازند
 • سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند به راحتی و بدون هیچ گونه محدودیتی در ترکیه اموال منقول داشته باشند
 • سرمایه‌گذاران خارجی در صورت مواجهه با مشکلات حقوقی می‌توانند به راحتی در دادگاه‌های ترکیه اقامه دعوی کنند

سرمایه‌‌گذاری در ترکیه و استان‌های آن

در گذشته سرمایه‌گذاری در ترکیه شامل شرایط بسیار پیچیده‌تر نسبت به زمان حال بود. اما در سال‌های اخیر تغییراتی در این زمینه ایجاد شده است. برای مثال در گذشته سرمایه‌گذاران می‌بایست سرمایه هنگفتی را به این کشور وارد می‌کردند اما در حال حاضر سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌ای که در توان دارند، در ترکیه و استان‌های این کشور یک کسب و کار راه‌اندازی کنند. ترکیه و استان‌های این کشور از شاخص‌های اقتصادی بسیار مهمی مانند مالیات کم، رشد تولید ناخالصی و پایین بودن نرخ بیکاری برخوردار است.

از استان‌های پر طرفدار برای سرمایه‌گذاری در ترکیه، استان ختای است. ختای از بزرگ‌ترین استان‌های ترکیه محسوب می‌شود که جمعیتی زیادی را در خود جای داده است و سرمایه‌گذاران تمایل دارند در این استان فعالیت‌های خود را شروع کنند. علاوه بر ختای، سرمایه‌گذاری در استانبول نیز از استانداردها و شاخص‌های قوی برخوردار است. این استان تاکنون توانسته است سرمایه‌گذاران بسیاری را به خود جذب کند؛ زیرا به عنوان یک شهر صنعتی و اقتصادی شناخته شده و تعداد قابل توجهی از فعالیت‌های اقتصادی ترکیه در این استان انجام می‌شود. همچنین طیف وسیعی از رویدادهای فرهنگی و اجتماعی در استانبول رخ می‌دهد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه خرید ملک است. این نوع از سرمایه‌گذاری به چند صورت منجر به اقامت سرمایه‌گذار در این کشور می‌شود. نوع اول خرید ملک با حداقل سرمایه ۲۵۰ هزار دلاری است؛ این مبلغ در گذشته یک میلیون دلار بوده که بر اساس قوانین جدید کاهش یافته است. ملک مورد نظر باید در سازمان در اسناد املاک ترکیه ثبت و از طرف وزارت محیط زیست و شهرسازی این کشور تایید شده باشد. همچنین در این سند ذکر می‌شود که ملک خریداری شده تا ۳ سال قابل انتقال یا فروش نیست.

نوع دیگر از سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه، خرید ملک با ارزش حداقل ۶۰ هزار دلار است که با آن می‌توانید به مدت ۳ ساله در ترکیه اقامت کنید. این نوع از اقامت، توریستی و قابل تمدید است اما سرمایه‌گذار اجازه کار در این کشور را ندارد. البته اگر سرمایه‌گذار بتواند از راه قانونی استخدام شود، می‌تواند مجوز کار دریافت کند.

روش دیگر سرمایه‌گذاری درزمینه ملک و اقامت در ترکیه، سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی است که در زمینه املاک و مستغلات فعالیت دارند. در این روش نیز سرمایه‌گذار باید حداقل سرمایه‌ای به ارزش۵۰۰ هزار دلار در یکی از این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

یکی از ساده‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه، سپرده‌گذاری در بانک‌های این کشور است. حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در این روش، ۵۰۰ هزار دلار است که در یکی از بانک‌های دولتی و خصوصی مورد تایید سازمان نظارت بر بانک‌های ترکیه سپرده‌گذاری می‌شود. البته میزان این سرمایه‌گذاری در گذشته ۳ میلیون دلار بوده که اخیرا به این مبلغ کاهش یافته است. در این روش سرمایه‌گذار برای دریافت اقامت تا ۳ سال نمی‌تواند در سپرده خود دخل و تصرف کند.

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

سرمایه‌گذاری در بازار بورس این کشور از طریق خرید سهام نیز یکی از راه‌های اخذ اقامت ترکیه به روش سرمایه‌گذاری است. از شرایط این نوع سرمایه‌گذاری این است که سرمایه‌گذاری افراد می‌بایست مورد تایید وزارت صنایع و فناوری ترکیه واقع شود. حداقل میزان سرمایه برای خرید سهام، مبلغ ۵۰۰ هزار دلار است که این مبلغ در گذشته دو میلیون دلار بوده است.

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه

از طریق خرید اوراق قرضه دولتی نیز می‌توان اقامت و در نهایت تابعیت کشور ترکیه را دریافت کرد. سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه شامل شرایطی می‌شود که سرمایه‌گذار باید به آن توجه کند. در این روش سرمایه‌گذار نباید اوراق قرضه خود را حداقل تا سه سال واگذار کند یا به فروش برساند. از دیگر شرایط دیگر این روش این است که سرمایه‌گذاری باید مورد تایید وزارت خزانه‌داری و دارایی ترکیه قرار گیرد.

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

ثبت شرکت و کارآفرینی از روش‌های بسیار محبوب برای سرمایه‌گذاری در ترکیه است که اقامت و تابعیت سرمایه‌گذار را به دنبال دارد. در روش ثبت شرکت و کارآفرینی شرایطی وجود دارد که سرمایه‌گذار باید آن‌ها را فراهم کند؛ اولین شرط، میزان سرمایه است که سرمایه‌گذار برای ثبت شرکت خود حدقل باید ۱۰,۰۰۰ لیر ترکیه یا به طور معادل ۲,۶۰۰ دلار فراهم کند. از آنجا که هدف از این کار اشتغال‌زایی و سودآوری برای دولت ترکیه است، در گذشته کارفرمایان خارجی می‌بایست۱۰۰ شهروند ترک را در کسب و کار خود استخدام می‌کردند؛ اما از سال ۲۰۱۹ کارفرمایان تنها با استخدام ۵۰ شهروند ترکیه‌ای می توانند اقامت و در نهایت تابعیت ترکیه را دریافت کنند. مهم‌تر شرط پذیرش کسب و کار سرمایه‌گذار در ترکیه، ارائه طرح تجاری است که باید توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه تایید شود.

مزایای سرمایه‌گذاری در ترکیه

ترکیه کشوری است که بین قاره آسیا و اروپا واقع شده است که تاکنون نتوانسته به عضویت اتحادیه اروپا درآید اما در اقتصاد و شیوه کشورداری رویکردی مشابه کشورهای اروپایی دارد. در سال‌های اخیر ترکیه پیشرفت چشمگیری در اقتصاد و تجارت داشته است و با ایجاد فرصت‌ها و زیرساخت‌ها توانسته است مقصد مناسبی برای مهاجران به ویژه سرمایه‌گذاران باشد. جذب سرمایه‌گذاری در این کشور با تغییر قوانین در این زمینه و رفع محدودیت‎ها تسهیل شده است و سرمایه‌گذاران می‌توانند به راحتی در موارد بیان شده در متن سرمایه‌گذاری کنند.

 • دریافت پاسپورت این کشور به مدت کمتر از ۶ ماه
 • بازگشت سرمایه در کمترین زمان ممکن
 • سفر به ۱۵۰ کشور دنیا از ترکیه بدون نیاز به ویزا
 • دریافت اقامت و تابعیت ترکیه برای اعضای خانواده
 • استفاده از خدمات آموزشی رایگان مانند مدرسه و دانشگاه
 • استفاده از خدمات درمانی رایگان
 • امکان حفظ تابعیت قبلی
 • عدم اجبار به سربازی فرزندان پسر در صورت اخذ تابعیت
 • تردد آسان و بی‌دغدغه به حوزه شنگن

اخذ تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه

بر اساس قانون مصوب ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸، ترکیه شرایط جدیدی برای سرمایه‌گذاری اعلام کرد که از این طریق سرمایه‌گذاران می‌توانند پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کند و شهروند این کشور به شمار بیایند. در این قانون انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور مشخص و برای هر یک شرایط و محدودیت‌هایی تعیین شد. این محدودیت‌ها شامل حداقل میزان سرمایه و حداقل مدت سرمایه‌گذاری است که سرمایه‌گذاران باید پیش از تصمیم‌گیری از تمام این قوانین اطلاع پیدا کنند.

پس از سرمایه‌گذاری در ترکیه با توجه به شرایطی که در متن برای هر یک از روش‌ها توضیح داده شده است، سرمایه گذار می‌تواند برای اقامت و تابعیت این کشور اقدام کند. تابعیت این کشور مزایایی زیادی برای شهروندان ترکیه به همراه دارد. علاوه بر مزایایی که شهروندان در داخل کشور برخوردار هستند، پاسپورت ترکیه از اعتبار مطلوبی در جهان برخوردار است و شهروندان این کشور بدون اخذ ویزا می‌توانند به کشورهای مختلفی سفر کنند.

سخن پایانی

کشور ترکیه از همسایگان کشور ایران است که با توجه به نزدیکی مسافت و همچنین نزدیکی فرهنگ این دو کشور، سرمایه‌گذاران تمایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در ترکیه از خود نشان داده‌اند. سرمایه‌گذاری در این کشور به روش‌های مختلف از جمله خرید ملک، سپرده‌گذاری در بانک، ثبت شرکت و کارآفرینی و غیره امکان‌پذیر است که هریک شرایط مختص به خود را دارد. ترکیه از استانداردها و شاخص‌های اقتصادی نسبتا مناسبی برخوردار است و همچنین توافق‌نامه‌های این کشور با کشورمان، شرایط سرمایه‌گذاری در ترکیه را بیش از پیش تسهیل کرده است. سرمایه‌گذاران در این کشور واجد شرایط دریافت اقامت و شهروندی ترکیه هستند و می‌توانند برای اقامت خانواده خود نیز اقدام کنند.

[کل: 2 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.