سرمایه گذاری در اسپانیا؛ این روش مهاجرت چه شرایط و مزایایی دارد؟

اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که مقصد بسیاری برای سفرهای توریستی و مهاجرت است. این کشور دارای منابع قابل توجه و صنعت رو به رشد است. از طرف دیگر عضو اتحادیه اروپا نیز محسوب می‌شود به همین دلیل سرمایه گذاری در اسپانیا راهی معقول برای مهاجرت و حضور در کشورهای حوزه شینگن به شمار می‌رود. در واقع می‌توان گفت که برای افرادی که به دنبال اخذ ویزای طلایی این کشور هستند، یکی از ساده‌ترین راه‌ها، سرمایه گذاری است. البته قوانین و مقررات خاص خود را دارد که باید به آنها توجه ویژه‌ای داشت. همچنین سرمایه‌ گذاری در اسپانیا مزایا و معایبی دارد که باید از آنها مطلع بود. به همگی این موارد در ادامه مطلب پرداخته شده است.

اسپانیا چگونه کشوری است و چرا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

اسپانیا چگونه کشوری است و چرا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

بهتر است قبل از تصمیم برای سرمایه گذاری در اسپانیا و اخذ اقامت، با این کشور آشنا شوید. اسپانیا، کشوری واقع در انتهای جنوب غربی اروپا است. این کشور حدود ۸۵ درصد شبه جزیره ایبری را که با همسایه کوچکتر خود پرتغال مشترک است، اشغال می‌کند. اسپانیا کشوری پر قصر و قلعه‌های سنگی، کوه‌های پوشیده از برف، بناهای عظیم و شهرهای پیشرفته است که همگی این کشور را به مقصد دلخواه سفر تبدیل کرده است. این کشور از نظر جغرافیایی و فرهنگی متنوع است.

بخش اصلی این کشور اصلی را یک فلات مرکزی وسیع تشکیل داد. این موقعیت در کنار برخورداری از خاک حاصلخیز و آّ و هوای مناسب باعث شده تا دامداری و کشاورزی در این کشور توسعه یابد. همچنین در جنوب اسپانیا زمین‌های حاصلخیز و باغی مرکبات وجود دارد. قسمت جنوبی این کشور بیابانی است. سواحل جنوب شرقی مدیترانه و جزایر بالئاری که با درختان نخل، بوته‌های رزماری و سایر پوشش‌های گرمسیری پوشیده شده، از آب و هوای مطبوعی برخوردار هستند و میلیون‌ها توریست را به خود جذب می‌کند. همین امر باعث توسعه صنعت گردشگری نیز در این کشور شده است.

البته شهرهای صنعتی اسپانیا نیز باعث شده تا ظاهری مدرن و جذاب برای اقامت داشته باشند.در کنار تمام این موارد دلیل اصلی که بسیاری را برای سرمایه گذاری در این کشور ترغیب می‌کند در کنار توسعه اسپانیا و عضویت دائم در اتحادیه اروپا، هزینه‌های پایین زندگی در این کشور است. اسپانیا برای زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی ۲۰ الی ۳۰ درصد ارزان‌تر است.

چرا سرمایه گذاری در اسپانیا؟

همانگونه که اشاره شد، سرمایه گذاری در این کشور به فرد سرمایه گذار اجازه می‌دهد تا به مدت یک سال اقامت اسپانیا را بدست آورند و البته در کنار آن امکان دسترسی به گزینه تمدید این ویزای تجاری برای تمدید اقامت نیز وجود دارد.

با این ویزای طلایی نیازی به اقامت در اسپانیا (بیش از ۱۸۳ روز) نیست، فقط یک بار در طول مدت اجازه اقامت می‌توانید به کشور سفر کنید. به طور خلاصه می‌توان گفت که ویزای طلایی اسپانیا ویزای اقامتی است که برای یک فرد غیر اتحادیه اروپا صادر می‌شود که قصد دارد سرمایه گذاری در اسپانیا را دارد. ویزا به دارنده و اعضای خانواده وی نیز اقامت اسپانیا و دسترسی بدون ویزا به منطقه شینگن را نیز می‌دهد.

در کنار این موراد کشور اسپانیا یکی از کشورهایی است که نرخ مصادره اموال در آن پایین است و نرخ مبارزه با فساد اداری بالاست به این معنی که سرمایه گذاری در این کشور ریسک چندانی ندارد. همین امر باعث می‌شود تمایل به سرمایه گذاری در این کشور برای مهاجرت، بالا باشد.

روش‌های سرمایه گذاری در اسپانیا برای اخذ ویزای طلایی

ابتدا باید گفت در کنار روش‌هایی که در ادامه برای سرمایه گذاری در این کشور ذکر می‌شود، فرد باید یک سری شرایط عمومی نیز داشته باشند كه عبارتند از:

  • شما باید سن قانونی (۱۸+ سال) داشته باشید.
  • شما برای سرمایه گذاری در اسپانیا نباید سابقه سوء سابقه کیفری و سو پیشینه داشته باشید.
  • در گذشته نباید برای دریافت ویزای شینگن رد شده باشید.
  • در نهایت اینکه باید در اسپانیا بیمه درمانی داشته باشید.

بعد از شرایط نوبت به بررسی روش‌های معمول سرمایه گذاری و اخذ اقامت در اسپانیا می‌رسد که عبارتند از:

خرید ملک برای اخذ ویزای طلایی اسپانیا

یکی از متداول‌ترین و آسان‌ترین روش‌ها برای سرمایه گذاری در اسپانیا ورود به حوزه املاک و مستغلات و خرید است. فرقی ندارد که یک واحد یا چند واحد خریداری کنید، مهم این است که ارزش آنها حداقل ۵۰۰،۰۰۰ یورو باشد. همچنین فرقی ندارد که این ملک را کجای اسپانیا بخرید، با خرید آن اجازه اقامت به شما و خانواده شما اعطاء می‌شود.

با خرید ملک در این کشور علاوه بر سودی که با بالارفتن قیمت آن نصیب شما می‌شود به راهی کم دردسر برای اقامت دائم در این کشور دست یافته‌اید. ابتدا اقامت دائم یک ساله به شما داده می‌شود. بعد از آن در دونوبت می‌توانید آن را به صورت دو ساله تمدید کنید بعد از این پنج سال هم در صورت حفظ ملک می‌توانید درخواست خود را برای اخذ تابعیت و اقامت تسلیم این کشور کنید.

اثبات تمکن مالی

یکی از روش‌های دیگر برای گرفتن گلدن ویزای اسپانیا، اثبات تمکن مالی به مراجع ذیصلاح در این کشور است. گرچه شاید به ظاهر جز روش های سرمایه گذاری در اسپانیا محسوب نشود اما زیر شاخه همین روش اخذ ویزا قرار می‌گیرد.

برای این امر باید که روش خود حمایتی نیز نامیده می‌شود، نیاز است تا برای دولت اسپانیا محرز شود شما از قدرت مالی خوبی برخوردار هستید. دارایی های نقدی و غیرنقدی شما ثابت می‌کند که تمکن مالی دارید یا خیر.

اگر به صورت انفرادی به دنبال اخذ اقامت خود حمایتی هستید با در حساب بانکی خود سرمایه‌ای بین ۲۵ تا ۲ هزار یورو داشته باشید. در صورتی که با همسر و فرزندان برای این کار اقدام می‌کنید باید هر یک از همراهان شما دارایی ۱۰ هزار یورویی داشته باشند. در کنار این مورد، باید اسنادی ملکی را هم ارائه دهید که ثابت کننده پشتوانه مالی شما خواهد بود. این اسناد که برای یک یا چندین ملک است برای شما و خانواده‌تان کفایت می‌کند و نیازی نیست اعضای خانواده به صورت جداگانه سندی برای ارائه داشته باشند.

با اثبات اینکه شما تمکن مالی دارید دیگر مجاز نیستید تا در این کشور به عنوان کارمند استخدام شوید. اقامت یک ساله بعد از اثبات تمکن مالی به شما اختصاص داده می‌شود و البته یک شرط مهم دارد اینکه ۱۸۳ روز پی در پی در این کشور حضور داشته باشید. بعد از آن در دو نوبت دو ساله اقامت شما تمدید خواهد شد. مانند روش خرید ملک بعد از ۵ سال قادر هستید تا برای اقامت دائم در اسپانیا اقدام کنید.

ثبت شرکت در اسپانیا

سرمایه گذاری در اسپانیا به ویژه اگر برای ثبت شرکت باشد و باعث ایجاد اشتغال شود یکی از راه‌های مهم برای اخذ اقامت خواهد بود. همچنین ثبت شرکت به خود خود باعث نمی‌شود تا فرد بتواند اقامت اسپانیا را بگیرد بلکه باید فرد تاسیس کننده شرکت مبلغ ۵۰ هزار یورو را به این امر اختصاص دهد.

همچنین بهتر شرکتی که ثبت می‌شود در حیطه نوآوری علمی و یا فن آوری باشد و دارای تأثیر اقتصادی بر منطقه‌ای باشد که فرد برای ثبت شرکت در آنجا اقدام می‌کند. همچنین اگر از ایران برای ثبت شرکت اقدام می‌کنید چون برای این کار نیاز به افتتاح حساب و خارج کردن ارز وجود دارد، ممکن است محدودیت‌ها و مشکلاتی برای این امر وجود داشته باشد که بهتر است قبل از اقدام برای این امر از آن مطلع شوید.

سپرده گذاری و خرید سهام شرکت در اسپانیا

یکی دیگر از روش‌های مرسوم برای سرمایه گذاری در اسپانیا و اخذ اقامت، داشتن سپرده بانکی است. در واقع با این کار اسپانیا به فکر رشد نظام بانکی خود از طریق جذب سرمایه‌های خارجی بوده است. در مقابل نیز اجازه اقامت به عنوان یک امتیاز برای فرد سرمایه گذار در نظر گرفته شده است تا افراد بیشتری برای این کار اقدام کنند.

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق قرضه

برای این امر باید حداقل ۲،۰۰۰،۰۰۰ یورو در بانک‌های عمومی اسپانیا سرمایه‌گذاری کنید. چون دو شیوه قبلی با این کار شما می‌توانید اقامت موقت در اسپانیا داشته باشید و بعد از ۵ سال برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق قرضه

می‌توانید به جای آنکه پول خود را در بانک بگذارید، معادل این مبلغ را برای خرید سهام یک شرکت با اوراق قرضه صرف کنید. با این کار در طولانی مدت سود مناسبی نصیب شما خواهد شد. اما باید توجه کنید که نیاز به افتتاح حساب شخصی در اسپانیا دارد و برخلاف تمام روش‌های ذکر شده، تنها یک راه برای سرمایه‌ گذاری در اسپانیا است و اثار اقامتی را به همراه نخواهد داشت. به همین دلیل به نسبت سایر روش‌ها از این شیوه استقبال چندانی از آن نمی‌شود.

مزایای و معایب سرمایه گذاری در اسپانیا

یکی از مهمترین مزایایی که برای سرمایه گذاری در این کشور، ذکر می‌شود کسب ویزای طلایی و اجازه اقامت است. بعد از سرمایه گذاری در سریع‌ترین زمان ممکن ویزا برای شما صادر می‌شود. از آنجا که اسپانیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا است، هنگام دریافت ویزای طلایی، می‌توانید به عنوان بخشی از منطقه شینگن به ۲۶ کشور بدون ویزا سفر کنید.

اخذ اجازه اقامت از راه سرمایه گذاری در اسپانیا همچنین به معنای اجازه زندگی، کار و تحصیل در این کشور اروپایی است. همچنین اقامت خانواده. همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال شما تضمین شده است. سایر اعضای خانواده نیز می‌توانند اقامت بگیرند، مشروط بر اینکه مدارکی ارائه شود که نشان می‌دهد افراد تحت تکفل قانونی شما هستند. همچنین مزیت مهم دیگر این است که شما در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی یک پلن B دارید. تمدید آسان نیز ویژگی مثبت دیگر است. همچنین اجازه اقامت موقت را می‌توان به راحتی تمدید کرد.

البته در کنار این مزایا چند عیب کوچک برای سرمایه گذاری در اسپانیا وجود دارد. اول اینکه ممکن است انتقال سرمایه به دلیل برخی قوانین ممکن است با برخی مشکلات و محدودیت‌ها مواجه شود. همچنین در برخی موارد دولت اسپانیا برای تمدید اقامت سخت‌گیری‌هایی دارد که البته همه شمول نیست.

چگونه می‌توان برای ویزای طلایی اسپانیا از طریق سرمایه گذاری اقدام کرد؟

اگر هر یک از روش‌های سرمایه گذاری در اسپانیا را که ذکر شد، انجام داده باشید، می‌توانید درخواست ویزا را به نزدیکترین سفارت یا کنسولگری اسپانیا ارسال کنید. در زمان درخواست، شما باید متعهد به سرمایه گذاری باشید، اما لزوماً نباید سرمایه گذاری نهایی شود. می‌توانید درخواست خود را از طریق یک نماینده مجاز برای این کار مانند وکیل ارائه دهید. هنگام ارسال درخواست ویزای طلایی اسپانیا، باید مدارک لازم را به همراه داشته باشید.

برای درخواست ویزا لازم نیست که در اسپانیا باشید، اگرچه برای مدیریت سرمایه گذاری در اسپانیا احتمالاً قبل از درخواست ویزا باید به آنجا سفر کنید. پس از دریافت ویزا، برای دریافت اجازه اقامت باید به اسپانیا سفر کنید. اعضای خانواده باید به عنوان افراد تحت تکفل شما برای دریافت ویزای اقدام کنند. در همین رابطه باید اسنادی مانند گواهی تولد و ازدواج ارائه شود که رابطه خانوادگی را ثابت می کنند. اعضای خانواده‌ای که می‌توانید تحت ویزای طلایی اسپانیا شما اجازه اقامت بگیرند، عبارتند از: همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال. اگر فرزندانی دارید که خردسال نیستند اما به دلیل شرایط روحی و روانی وابسته هستند، نیز شامل این موارد می‌شود.

سخن پایانی

خلاصه این مطلب را در یک جمله می‌توان گفت: “در اسپانیا سرمایه گذاری کنید و به سادگی اجازه اقامت در این کشور را دریافت کنید.” در واقع دروازه ورود شما و یکی از ساده‌ترین شیوه‌ها که برای اقامت ساله موقت در اسپانیا و بعد از آن اقدام برای اخذ تابعیت و اقامت دائم، سرمایه گذاری در اسپانیا است. روش‌های این کار نیز مشخص است و در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر باید از موسسات مجاز در این زمینه مثل موسسه حقوقی و مهاجرتی صباپلن که متشکل از وکلا و مشاورین خبره هستند، کمک بگیرید.

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.