تحصیل پزشکی در ترکیه؛ بررسی شرایط، مزایا و مدارک لازم برای مهاجرت

مقدمه

برای اکثر دانشجویان، تحصیل رشته پزشکی در کشور خودشان به دلیل پیش‌نیازهای خاص یا هزینه‌های تحصیل بسیار بالا، غیرممکن است. به همین دلیل تحصیل پزشکی در ترکیه، مقصدی است که اغلب دانشجویان بین‌المللی به دلیل مزایای خاص آن را انتخاب می‌کنند. همچنین راهی است تا افراد زیادی آرزوی خود برای پزشک شدن را تحقق بخشند. در ترکیه، پزشکی را می‌توان به زبان انگلیسی یا ترکی مطالعه کرد. در دانشگاه‌های برجسته که در استانبول، آنکارا یا ازمیر واقع شده‌اند، دانشجویان گزینه‌های زیادی برای انتخاب و تحصیل دارند.

اگرچه به نظر می‌رسد آموزش پزشکی در جمهوری ترکیه نسبتاً رشته جدیدی است، اما تقریباً سابقه ۵۰۰ ساله در منطقه آناتولی دارد. گرچه ترکیه در دوران گذشته با مشکلات زیادی در زمینه آموزش روبرو بوده که مربوط به جغرافیای گسترده و متنوع، جمعیت زیاد و اقوام مختلفی است که جمعیت آن را تشکیل می‌دهند. اما همانند بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان اخیراً آموزش پزشکی در ترکیه مورد بحث، بازبینی و تمدید قرار گرفته است. در این مطلب از وب‌سایت صباپلن، آموزش پزشکی و وضعیت فعلی دانشکده‌های پزشکی ترکیه بررسی می‌شود.

ساختار پزشکی عمومی در ترکیه

دوره استاندارد تحصیل پزشکی در ترکیه ۶ سال است. (به استثنای سال آماده سازی) این شش سال را به تفکیک زیر می‌توان بررسی کرد.

  • سال اول و دوم: همانند سایر کشورها، برنامه تحصیلی پزشکی در کشور ترکیه نیز در دو سال اول با علوم پایه پر شده است.
  • سال سوم: از سال سوم شما می‌توانید به صورت تئوری و عملی با بیماری‌ها و روش درمان آشنا شوید.
  • سال چهارم و پنجم: این دو سال مشمول کارآموزی بالینی است.
  • سال ششم: آخرین سال تحصیل در رشته پزشکی در بیمارستان سپری می‌شود و دانشجو وظایف یک پزشک واقعی را برعهده می‌گیرد. دانشجویان در سال ششم با عنوان “کارآموز” شناخته می‌شوند. این مرحله مقدماتی آموزش دستیار پزشکی در ترکیه است و دانشجویان حقوق ماهیانه‌‌ای در قبال خدمات خود دریافت می‌کنند.

الزامات تحصیل پزشکی در ترکیه

یکی از مهم‌ترین الزامات برای تحصیل پزشکی در کشور ترکیه داشتن دیپلم دبیرستان است. شما می‌توانید مستقیم از دبیرستان وارد مدارس پزشکی در ترکیه شوید. بسته به سوابق تحصیلی شما (نوع دیپلم دبیرستان) شرایط مختلفی برای پذیرش وجود دارد. اما با یک نگاه کلی در مدرک دیپلم دبیرستان، باید نمرات خوبی در دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات داشته باشید.

همچنین فرد متقاضی باید برای ورود به رشته های پزشکی و پیراپزشکی یک سال را هم در کالج بگذراند تا آمادگی‌های لازم برای ورود به این نوع رشته‌ها را داشته باشد و بتواند در آزمون ورودی شرکت کند. این آزمون در تمامی شهرهای ترکیه برگزار می‌شود. باید گفت که این آزمون به دو شکل yos برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و sat برای دانشگاه‌های خصوصی برگزار می‌شود. همچنین امتحان sat برای تحصیل پزشکی در کشور ترکیه به زبان انگلیسی‌ و برای دانشجویان بین المللی ضروری است. این آزمون دارای سوالات ضریب هوشی و زبان انگلیسی و بخش تخصصی معلومات علوم پایه است و حداقل امتیاز قبولی در آن ۱۷۸۶ است.

بهترین مدارس پزشکی در ترکیه

برای تحصیل پزشکی در کشور ترکیه دانشگاه‌های متعددی وجود دارد که برخی از مشهورترین و معتبرترین آنها عبارتند از:

دانشکده پزشکی دانشگاه Hacettepe

دانشگاه هاچ تپه که در آنکارا واقع شده است، از نظر عملکرد تحصیلی رتبه برتری برای تحصیل پزشکی در ترکیه را دارد. این دانشگاه با داشتن استانداردهای بین المللی بالا در بین دانشگاه‌های جهانی ترکیه در رتبه ۴ قرار دارد. این دانشکده پزشکی در سال ۱۹۵۴ تاسیس شد و دو برنامه را ارائه می‌دهد که یکی از آن‌ها برنامه  MD یا همان پزشکی عمومی است که ۶ سال طول می‌کشد.

 از طرف دیگر برنامه MD-Ph.D نیز وجود دارد که ۸ ساله بوده و دانشجویان می‌توانند پس از دو سال تحصیل در دانشکده پزشکی، در مقطع دکترا شرکت کنند. داوطلبان می‍توانند در زمینه‌های مختلف از جمله بیوشیمی، بیوفیزیک، زیست شناسی پزشکی و فارماکولوژی تخصص به دست آورند.

دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یک موسسه دولتی برجسته است که در پایتخت ترکیه یعنی استانبول مستقر است. دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول در سال ۱۸۲۷ تاسیس شد (اگرچه از قرن پانزدهم میلادی فعالیت می‌کند) و به عنوان اولین دانشکده تحصیل پزشکی در ترکیه شناخته می‌شود.

این دانشکده به طور متوسط ۳۱۰ دانشجو برای رشته پزشکی ترکی خود می‍پذیرد، در حالی که فقط ۶۰ متقاضی می‌توانند در برنامه پزشکی انگلیس ثبت نام کنند. همچنین با ۲۵ دانشکده پزشکی در سراسر جهان در ارتباط است برای همین دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های منتخب اروپا تحصیل کنند.

دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا

دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد و به عنوان اولین دانشکده پزشکی ترکیه مشهور است. دانشجویان به طور معمول تحصیلات پزشکی خود را در پردیس Sihhiye و کارآموزی خود را در بیمارستان Ibni Saha به پایان می‌رسانند. دانشگاه آنکارا هر دو رشته پزشکی ترکی و انگلیسی را ارائه می‌دهد. همچنین دانشگاه آنکارا بر اساس معیارهای خاصی برای تحصیل پزشکی در ترکیه بورسیه در نظر گرفته است. به علاوه دانشجویان واجد شرایط می‌توانند در جهت پرداخت هزینه شهریه و محل اقامت خود، برای کار نیمه وقت اقدام کنند.

دانشکده پزشکی دانشگاه اژه

دانشکده پزشکی دانشگاه اژه، کاندیدای بعدی در بین مدارس برتر برای تحصیل پزشکی در ترکیه است. این موسسه یک برنامه آموزشی مبتنی بر نتیجه ارائه می‌دهد که به نظر می‌رسد دانش آموز محور و جامعه مدار باشد. این موسسه در سال ۱۹۵۵ تاسیس شده و در سال ۱۹۷۱ به بورنووا منتقل شد. رشته‌های آن به سه بخش، یعنی علوم پایه پزشکی، علوم پزشکی بالینی و علوم پزشکی جراحی دسته بندی می‍شوند. در حال حاضر، دانشگاه اژه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های جهانی در آسیا محسوب می‌شود.

دانشکده پزشکی دانشگاه مرمره

دانشگاه مرمره یکی از موسسات دولتی شناخته شده در ترکیه است که در سال ۱۸۸۳ تاسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین‌ دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. با این وجود، قبل از اینکه دانشگاه بعنوان مرمره شناخته شود، مجبور به تغییر چندین نام شد. دانشگاه مرمره ۱۴ پردیس گسترده در سراسر آسیا و اروپا در ترکیه دارد. مانند اکثر دانشکده‌های پزشکی ترکیه، دانشگاه مرمره نیز برنامه درسی خود برای تحصیل پزشکی در ترکیه را به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌دهد. این دانشکده همچنین به خاطر تحقیقات پزشکی بالینی که توانسته رتبه ۶۵ در منطقه را کسب کند، شناخته شده است.

دانشکده پزشکی دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول یک موسسه نسبتاً جوان است و در سال ۱۹۸۲ تاسیس شده است. این دانشگاه با ۱۷ دانشکده خود از جمله دانشکده معروف پزشکی مشهور است. فارغ از پرورش دانش آموختگان برجسته، این دانشکده پزشکی، اولین دانشکده‌ای بود که در سال ۱۹۹۷ از روش یادگیری مبتنی بر مسئله برای پروسه تحصیل پزشکی در ترکیه استفاده کرد.

دانشجویان پزشکی در بیمارستان دانشگاه Dokuz Eylül که یکی از بهترین مراکز درمانی ترکیه محسوب می‌شود، از تجربه بالینی بهینه برخوردار می‍‌شوند. این دانشگاه همچنین دارای یک مرکز تحقیق و توسعه در کلاس جهانی است که دانشجویان می‌توانند در مورد مسائلی چون فوریت‌های پزشکی، زیست شناسی سرطان، زیست شناسی مولکولی، اختلالات ژنتیکی و درمان‍های سلولی تحقیق کنند.

دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ

یکی از بهترین موسسات برای تحصیل پزشکی در ترکیه، دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ است که در سال ۲۰۰۸ تأسیس شد. دانشکده پزشکی در پردیس Topkapi، در کنار بیمارستان دانشگاه و مراکز تحقیقاتی واقع شده است. پذیرش در دانشگاه کوچ بسیار سخت است، زیرا فقط ۶۰ دانشجوی بین المللی را پذیرش می‌کند. در مقایسه با موسسات دیگر، برنامه درسی فقط به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های در کلاس جهانی شهرت دارد.

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

شاید تعجب کنید، اما طبق آمارهای موجود، هرساله چندین هزار متقاضی به دنبال تحصیل پزشکی در ترکیه هستند. اما دلیل این همه تقاضا چیست؟ دلایل انتخاب ترکیه برای تحصیل به ویژه در رشته پزشکی بسیار است که در ادامه مطلب به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

امکان دسترسی به آزمایشگاه‌های در کلاس جهانی

تحصیل پزشکی در ترکیه به شما امکان دسترسی به آزمایشگاه‌های در کلاس جهانی، آخرین پیشرفت‌های فنی، محیط مساعد برای مطالعه و زندگی را می‌دهد و همچنین فرصت بهره‌مندی از تدریس استادان و پزشکان برتر دنیا را فراهم می‌کند.

سیستم آموزشی ترکیه از سال ۲۰۰۱ عضو سیستم آموزشی اتحادیه اروپا یا فرایند بولونیا بوده است. بنابراین، مدارک دانشگاهی این کشور از کیفیت بالایی برخوردار است و مورد تایید کشورهای اروپایی است. تحصیلات پزشکی در ترکیه شهرت جهانی دارد و همکاری علمی نزدیک آن با دانشگاه‌های مشهور جهان و حضور اساتید بین المللی از ایالات متحده و اروپا باعث شده است که دانشجویان در اجرای پروژه‌های مشترک با دانشگاه‌های برتر بین المللی از سطح بالایی از آموزش با کیفیت برخوردار شوند.

دوره آمادگی کوتاه مدت

ترکیه، برخلاف ایالات متحده و کانادا، جایی است که دانش آموزان نباید قبل از یک دوره شش ساله پزشکی چهار سال کالج را بگذرانند و پس از آن تحصیلات عالی را شروع کنند. گاهی مستقیم می‌توان وارد دانشگاه پزشکی شد و در برخی موارد تنها به یک سال دوره آمادگی نیاز است.

پذیرش مدرک پزشکی ترکیه در اغلب کشورهای جهان

پس از اتمام تحصیل پزشکی در ترکیه و با دریافت مدرک پزشکی از این کشور، می‌توانید در تمام کشورهای جهان به کار یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مشغول شوید. حتی با مدرک این کشور می‌توان برای مهاجرت به کشورهای دیگر هم اقدام کرد.

تأمین خوابگاه و امکانات رفاهی

در کنار آزمایشگاه‌ها، مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی، سالن‌های ورزشی و موارد دیگر، دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه برای تحصیل پزشکی در کشور ترکیه شوند، به جای نگرانی برای تامین هزینه‌های مسکن می‌توانند از خوابگاه‌های دانشجویی با امکانات رفاهی مناسب بهره‌مند شوند.

هزینه پایین تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در کشور ترکیه هزینه‌های خاص خود را دارد، اما نکته مهم این است میزان هزینه به نسبت سایر دانشگاه‌های دنیا کمتر است. به طور مثال میانگین هزینه دانشگاه‌های دولتی به صورت سالانه بین ۲۴۰ الی ۱,۵۰۰ دلار است. البته این میزان برای دانشگاه‌های خصوصی رقمی بین ۱۰ الی ۲۵ هزار دلار در سال است. اما در هر صورت در مقایسه با سایر دانشگاه‌های برتر دنیا هزینه بسیار کمتری است.

شرایط لازم برای تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه

چنانچه شخصی بتواند برای تحصیل پزشکی در ترکیه از پس آزمون YOS که مختص دانشگاه‌های دولتی است بربیاید، تا دو سال باید سالی ۱,۵۰۰ دلار به دانشگاه بپردازد. اگر هم در دو سال اول نمرات عالی کسب کند قادر خواهد بود از بورسیه تحصیلی ترکیه استفاده کند. علاوه بر کمک هزینه‌های بورسیه در این دو سال امکان کار کردن به صورت پاره وقت وجود دارد تا بتوان هزینه‌های زندگی را تمام و کمال تامین کرد.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشکده‌های پزشکی ترکیه

برای تحصیل پزشکی در ترکیه، هر دانشکده شرایط خاص خود را دارد که در وب سایت رسمی ذکر شده است. با این وجود برخی مدارک به صورت عمومی و مشترک در بین همه دانشگاه‌ها نیاز هستند که عبارتند از:

  • فرم درخواست دانشجو که باید به صورت دقیق تکمیل شده باشد.
  • مدرک دیپلم و ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی
  • ارائه مدارک نشان دهنده تمکن مالی متقاضی تحصیل در این کشور

بعد از اینکه درخواست پذیرش فرد در یکی از دانشگاه‌ها تایید شد، وی باید با نامه پذیرش، پاسپورت دارای اعتبار و عکس پاسپورتی، به سفارت ترکیه مراجعه کرده و فرآیند دریافت ویزا برای تحصیل پزشکی در ترکیه را آغاز کند.

سخن پایانی

کشور ترکیه با توجه به استانداردهای بالا در رشته پزشکی که در این مطلب به آن اشاره شد، یکی از مقاصد اصلی برای مهاجرت دانشجویان بین المللی است. اگر شما هم خواهان تحصیل پزشکی در ترکیه هستید، می‌توانید با کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی صباپلن تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند. صباپلن با داشتن سال‌ها تجربه موفق در زمینه اعزام دانشجو به ترکیه،‌ می‌تواند در این مسیر شما را همراهی کند.

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.