تحصیل رایگان در کانادا؛ بررسی شرایط برخورداری از بورسیه تحصیلی

تحصیل-رایگان-در-کانادا

مقدمه

کشور کانادا در سال ۲۰۱۹ بیش از یک میلیون و هشتصد هزار دانشجوی بین‌المللی پذیرش کرده است که این تعداد نسبت به سال‌های گذشته حدود ۱۵% افزایش یافته است. از آنجا که دلار کانادا نسبت به دلار آمریکا، پوند و یورو ارزان‌تر است، هزینه زندگی در این کشور نیز بسیار کمتر ارزیابی شده است. با این حال شرایطی برای کمتر شدن هزینه‌های تحصیلی دانشجویان وجود دارد. تحصیل رایگان در کانادا به معنای تحصیل بدون هزینه نیست، بلکه به معنای برخورداری از انواع بورسیه و کمک‌هزینه‌های تحصیلی است که به دانشجویان کانادایی و بین‌المللی اختصاص می‌یابد.

از جمله دلایلی که دانشجویان، کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند می‌توان به سطح بالای آموزشی، امکان تحصیل رایگان در کانادا، مجاز بودن کار نیمه‌ وقت برای دانشجویان، ارائه ویزای همراه برای اقامت خانواده دانشجو، مجوز کار پس از تحصیل به مدت سه سال و نیز امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت اشاره کرد.

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

کانادا کشوری ایده‌آل برای تحصیل، اشتغال و زندگی است. دانشگاه‌های کانادا رتبه پنجم تحصیلی را در بین دانشگاه‌های جهان دارد؛ بیش از ۹۶ دانشگاه برتر دنیا در کانادا قرار دارد که بسیاری از آن‌ها از نظر علمی و رفاهی با دانشگاه‌های مطرح آمریکایی و انگلیسی برابری می‌کند. از این رو افراد زیادی برای پذیرش در این دانشگاه‌ها اقدام می‌کنند. متقاضیان بین‌المللی می‌توانند علاوه بر مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کالج‌های این کشور نیز تحصیل کنند.

با وجود هزینه‌‌های نسبتا مناسب تحصیل در کانادا در مقایسه با دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از شرایط بورسیه‌های متنوع تحصیلی استفاده کنند. این بورسیه‌ها می‌تواند به صورت کمک‌هزینه تحصیلی، کمک‌های بلاعوض مالی و یا وام‌های دانشجویی باشد. همچنین امکان کار نیمه وقت برای دانشجویان غیرکانادایی در این کشور وجود دارد که با دریافت مجوز در حین تحصیل می‌توانند هزینه تحصیل و زندگی خود را پرداخت کنند.

پس از اتمام تحصیل در دانشگاه‌های کانادا امکان اخذ مجوز کار پس از تحصیل فراهم است و فارغ‌التحصیلان می‌توانند حداکثر تا سه سال در این کشور مشغول به کار شوند. سابقه تحصیل و کار در کانادا شرایط خوبی را برای مهاجران فراهم می‌کند تا بتوانند برای اخذ اقامت دائم و در نهایت گرفتن تابعیت کانادایی اقدام کنند. سیاست کشور کانادا در این زمینه بر حفظ دانشجویان برتر و استعدادهای درخشان در این کشور است. بنابراین با شرایط نسبتا ساده‌تری از تحصیل، اشتغال و زندگی مهاجران استقبال می‌کند و امکانات رفاهی، تحصیلی و شغلی مناسبی در اختیار آنان قرار می‌دهد.

هزینه تحصیل در کانادا

کانادا در زمره محبوب‌ترین کشورهای جهان برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل خارج از کشور را دارند و بهترین فرصت‌ها در این کشور در انتظار دانشجویان بین‌المللی است. هزینه‌های تحصیل در کانادا در مقایسه با کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، استرالیا و انگلیس کمتر است. به عنوان مثال یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا می‌تواند با تقریبا نصف هزینه دانشگاه‌های غیرانتفاعی آمریکا، در یکی از دانشگاه‌های مطرح کانادا به تحصیل بپردازد. علاوه بر این با وجود بورسیه‌ و کمک‌ هزینه‌های متنوع می‌تواند از تحصیل رایگان در کانادا نیز برخوردار شود. هزینه‌ دانشگاه‌های کانادا با توجه به برنامه‌های تحصیلی، بومی یا غیربومی بودن دانشجو و مقطع تحصیلی دانشجو توسط خود دانشگاه‌ها تعیین می‌شود. از این رو اطلاع از شهریه دانشگاه‌ها و امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی، پیش از اقدام برای پذیرش از اهمیت برخوردار است.

شهریه مقاطع تحصیلی مختلف کانادا

بنا بر گزارش‌های مرکز آمار کانادا، در سال گذشته میانگین شهریه تحصیل دانشجویان بین المللی، سالانه ۲۹,۷۱۴ دلار کانادا بوده است.در بین رشته‌های مختلف تحصیلی، رشته‌های هنری و علوم انسانی معمولا ارزان‌تر اما رشته‌های مهندسی و پزشکی گران‌تر هستند. شهریه رشته‌های مدیریت نیز پایین‌تر از میانگین ملی و سالانه حدود ۲۶,۳۹۵ دلار کانادا است.

در کانادا، شهریه ‌دانشگاه‌ها در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا به مراتب کمتر از هزینه مقطع کارشناسی است و البته به رشته تحصیلی فرد نیز بستگی دارد. بنا بر مستندات مرکز آمار کانادا میانگین ​​شهریه تحصیلات تکمیلی در سال تحصیلی گذشته برابر با ۱۷,۷۴۴ است که نسبت به سال قبل آن تنها ۴ درصد افزایش یافته است. مانند دیگر کشورهای جهان، شهریه رشته MBA اجرایی، از سایر رشته‌های تحصیلی و سالانه حدود ۵۶,۳۲۸ دلار کانادا است اما شهریه تحصیلی رشته MBA  معمولی به ‌طور میانگین ۲۷,۳۹۷ دلار کانادا می‌باشد.

به طور کلی تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی همراه با شهریه است و تمام دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور باید هزینه تحصیل را پرداخت کنند. با این حال کمک‌ هزینه‌های مختلفی برای دانشجویان درنظر گرفته شده است که این هزینه‌ها کاهش یابد؛ اما شهروندان کانادایی و تمام افرادی که اقامت دائم و تابعیت کانادا را دارند می توانند از تحصیل رایگان در کانادا بهره مند شود.

تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا در حقیقت دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی موجود در این کشور در قالب بورسیه، فلوشیت و فاند است. افرادی که موفق به دریافت کمک هزینه تحصیلی نمی‌شوند، برای اقامت دانشجویی خود باید توان مالی کافی داشته باشند. در بحث تحصیل رایگان در کانادا ، باید یه این نکته توجه داشت که تنها راه تحصیل رایگان در کانادا برای دانشجویان بین المللی، اخذ بورسیه تحصیلی است که آن نیز در مقطع کارشناسی دشوار و در مقاطع تحصیلات تکمیلی امکان‌پذیر است.

انواع بورسیه‌های تحصیلی

انواع بورسیه‌های تحصیلی در کانادا شامل اسکالرشیپ، گرانت و فاند است. اسکالرشیپ، کمک هزینه‌ای بر اساس شرایط تحصیلی دانشجو است که از طرف منابع دولتی یا نهادهای خصوصی و یا دانشگاه‌ها تامین می‌شود. اسکالرشیپ‌ها اصطلاحا فلوشیپ هم نامیده می‌شود. متقاضی اسکالرشیپ برای تحصیل رایگان در کانادا ، باید از صلاحیت علمی از جمله معدل بالا، ارائه مقاله و نمره زبان انگلیسی یا GRE مناسبی برخوردار باشد. اسکالرشیپ‌ها نیز متفاوت هستند و بعضی از آن‌ها فقط بخشی از هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد و برخی دیگر هزینه کامل اعم از شهریه و هزینه زندگی دانشجو را پرداخت می‌کنند.

کمک هزینه‌های مالی را معمولا فاند یا گرانت می‌گویند که کمک‌های بلاعوض هستند و هرکدام شرایط خود را دارند. این نوع کمک هزینه مربوط به مواقعی است که دانشجو نیاز مالی داشته باشد و در آن‌ها صلاحیت علمی دانشجو مد نظر نیست. در حقیقت تفاوت فاند و اسکالرشیپ در این است که فاند به دانشجویانی که مشکل مالی دارند پرداخت می‌شود اما اسکالرشیپ به دانشجویان شایسته از نظر علمی تعلق می‌گیرد. گرانت یا فاند اغلب برای بومیان کانادایی و کمتر برای دانشجویان بین‌المللی پرداخت می‌شود. تحصیل رایگان در کانادا بیشتر مواقع تنها بخشی از هزینه‌های تحصیلی دانشجوی بین‌المللی را می‌پردازند و در شرایط خاص، دانشجویان شرایط لازم برای کمک هزینه از نوع فول فاند یا کمک هزینه کامل را خواهند داشت.

از دیگر امکانات رفاهی برای دانشجویان اعطای وام دانشجویی است که مانند شهروندان کانادایی به دانشجویان بین‌المللی نیز پرداخت می‌شود؛ یعنی دانشجویان نیز باید وام‌ها را با نرخ سود مشابه شهروندان کانادایی، بازپرداخت کنند. متقاضیان وام دانشجویی لازم است از طریق بانک‌های خصوصی کانادا اقدام کنند.

شرایط تحصیل رایگان در کانادا

همان طور که اشاره شد تحصیل رایگان در کانادا از طریق اعطا بورسیه تحصیلی انجام می‌شود. دانشجویان با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه، شرایط علمی و مقطع تحصیلی می‌تواند برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنند. دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی بسیار مشکل و در مقاطع بالاتر با توجه به سطح علمی دانشجو صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلف، تحصیل رایگان در کانادا را با شرایط مخصوص به خود ارائه می‌دهند که برخی تنها برای شهروندان کانادایی و برخی دیگر برای دانشجویان بین‌المللی نیز هست. اغلب کمک‌ هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها مشروط به داشتن شرایط علمی مناسب است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی را دارند، قبل از پذیرش باید به نحوه اعطای بورسیه توسط دانشگاه توجه داشته باشند.

تحصیل رایگان در کانادا در مقطع کارشناسی

دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار سخت و نادر است و در بیشتر مواقع دانشجویان بین‌المللی که از مقطع کالج مشغول به تحصیل در کانادا شده‌اند، شانس بیشتری برای آن خواهند داشت . بهترین راه برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی این است که پس از یک یا دو ترم تحصیلی در کانادا با استناد به نمرات و وضعیت تحصیلی مناسب، از دانشگاه خود درخواست بورسیه کنید. مبلغ بورسیه در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی حدود ۲ تا ۵ هزار دلار کانادا است.

تحصیل رایگان در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی منوط به داشتن وضعیت علمی قوی، نمره زبان بالا، مقالات و پژوهش های بین المللی، سن متناسب با مقطع تحصیلی و توصیه‌نامه از اساتید برجسته دانشگاه است. بورسیه‌های تحصیلی در این مقطع به صورت علمی تحقیقاتی است و دانشگاه مبلغی تا سقف ۱۴ هزار دلار کانادایی را به ازای فعالیت علمی و تحقیقاتی دانشجو برای دانشگاه درنظر می‌گیرد.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکترا

تحصیلات در مقطع دکتری بین ۳ تا ۵ سال خواهد بود و تحصیل رایگان در کانادا به دو صورت انجام می‌شود. غالبا دانشجویان با انتخاب موضوع پایان‌نامه خود با توجه به جدید و کاربردی بودن مورد حمایت اسپانسرها قرار می‌گیرند و از این طریق می‌تواند فاند بگیرند و هزینه تحصیل و زندگی خود را تامین کنند. اما بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌ها به صورت دستیار آموزشی و دستیار تحقیقاتی به دانشجویان تعلق می‌گیرد. دانشجو با انتخاب خود در ازای مبلغ بورسیه تحصیلی، در دانشگاه به تدریس می‌پردازد و یا فعالیت‌های علمی و پژوهشی انجام می‌دهد. اخذ بورسیه از طریق انجام پژوهش‌های علمی معمولا برای دانشجویان رشته‌های فنی و علوم پایه است. سقف این بورسیه نیز ۱۸ هزار دلار کانادا اعلام شده است.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا

 • دانشگاه کارلتون امکان تحصیل رایگان در کانادا را برای همه دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط ایجاد کرده و به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ممتاز به صورت خودکار ارائه می‌دهد.
 • دانشگاه کنکوردیا در مقطع کارشناسی کمک‌ هزینه‌های مختلف تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است.
 • دانشگاه دال هوزی صرف نظر از مقطع تحصیلی، هر ساله بودجه ۵ میلیون دلاری برای بورسیه تحصیلی دانشجویان واجد شرایط کانادایی و بین‌المللی در نظر گرفته می‌گیرد.
 • دانشگاه فرلی دیکنسون بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را در همه مقاطع تحصیلی، براساس شایستگی علمی، به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط اختصاص می‌دهد.
 • کالج هامبر طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی را برای مقطع کارشناسی تا سقف ۵ هزار دلار به دانشجویان واجد شرایط ارائه می‌دهد.
 • دانشگاه مک گیل استان کبک ، انواع بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع ارشد تا فوق دکترا از جمله بورسیه ورودی و شایستگی تحصیلی را با مبلغ متغیر ۳ تا ۳۵ هزار دلار به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد.
 • دانشگاه کوئین نیز بورسیه‌های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است که بعضی از آن‌ها مختص شهروندان آمریکایی، هندی و پاکستانی است.
 • دانشگاه کوئست بورسیه‌های تحصیلی از مبلغ پایه ۲۰۰۰ دلار تا پوشش کامل شهریه را برای تمام دانشجویان بین‌المللی قرار داده است.
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویانی که دارای قدرت رهبری و دستاوردهای علمی استثنایی در مقطع لیسانس هستند، بورسیه‌های شایستگی تحصیلی در نظر گرفته است.
 • دانشگاه آلبرتا مبلغ باورنکردنی ۲۸ میلیون دلار را هرساله برای بورسیه، حمایت مالی و جذب دانشجویان ممتاز مقاطع مختلف اختصاص می‌دهد.
 • دانشگاه منیتوبا انواع مختلف بورسیه‌های تحصیلی، جایزه‌های متنوع دپارتمان‌های تحصیلی، دستیار تدریس و دستیار تحقیقاتی و دیگر موارد را به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف تحصیلی اختصاص می‌دهد.
 • دانشگاه یورک بورسیه‌های تحصیلی از مبلغ ۵۰۰ تا ۱۴٫۰۰۰ دلار سالانه به دانشجویان منتخب مقطع کارشناسی تحصیل بر اساس معدل نمرات دیپلم و پیش‌‌دانشگاهی تخصیص داده است.

سخن پایانی

تحصیل رایگان در کانادا برای دانشجویان بین المللی بسیار محدود و رقابتی و اغلب در سطح تحصیلات تکمیلی است. به طور کلی انواع کمک های مالی شامل اسکالرشیپ، فلوشیپ، فاند، گراند و وام دانشجویی است که از منابع مختلفی مانند دولت کانادا، سازمان‌های خصوصی و دانشگاه‌های معتبر کانادایی دانشجویان کانادایی و بین‌المللی ارائه می‌شود. اسکالرشیپ کمک هزینه تحصیلی است و فاند کمک هزینه مالی برای متقاضیان محسوب می‌شود که در آن شرایط علمی در نظر گرفته نمی‌شود. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند و برای دریافت بورسیه تحصیلی لازم است شرایط عالی و شایستگی‌های علمی داشته باشند. اگر قصد آشنایی بیشتر با این نوع تحصیل در کانادا را دارید، کافیست با مشاورین مجرب موسسه حقوقی مهاجرتی صباپلن در ارتباط باشید.

در صباپلن بخوانید

[کل: 2 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.